شناسه خبر: 1655 منتشر شده در مورخ: 1392/10/3 ساعت: 15:40 گروه: اجتماعی  
درخشش خاموش دانش آموزان نابینا در المپیاد مالزی
کسی برای این دانش آموزان نابینا دست نزد

درخشش خاموش دانش آموزان نابینا در المپیاد مالزی

دانش آموزان نابینای ایرانی در نوزدهمین المپیاد محاسبات ریاضی کار با چرتکه صاحب مقامهای اول تا سوم شدند.

 این خبری بود که از طریق یکی از دوستان به دستمان رسید. جالب است، مجدداً تأکید کنم خبر از طریق یکی از دوستان مطبوعاتی به دستمان رسید. اما در هیچ سایت خبری یا روزنامه کثیر الانتشاری صحبتی از این پیروزی افتخار آفرین نبود!

به همین مناسبت سراغ سرپرست و مربی این دانش آموزان نخبه رفتیم تا او از روند برگزاری مسابقات برایمان بگوید و اینکه چطور این کوچک مردان و زنان چنین افتخارات بزرگی آفریدند. فاطمه امیری معلم بازنشسته آموزش و پرورش استثنایی  و کارشناس ارشد برنامه ریزی درسی و آموزشی است و 31 سال است که در زمینه تألیف و ترجمه برای کودکان استثنایی فعالیت داشته. وی از مربیان و فعالان آموزشگاه اردستانی می باشد. همان آموزشگاهی که یکی از خروجیهایش تربیت مدال آوران مسابقات محاسبات ریاضی به وسیله چرتکه است.

– اصلاً چرا کار با چرتکه؟ با توجه به اینکه ما در عصر کامپیوتر و محاسبات با سریعترین ابزارهای محاسباتی به سر میبریم؟ شما اگر موبایلتان گم شود، بواسطه داشتن این وسیله طبیعتاً خیلی از شماره های داخل موبایلتان را هم حفظ نکرده اید. پس با این حساب در صورت مفقود شدن موبایلتان هیچ شماره ای ندارید. وجود وسایلی این چنینی به طبع آن ذهن ما را تنبل کرده. چرا که ما دیگر نیازی نمی بینیم که بخواهیم محتویات تبلت یا موبایل یا وسایلی این چنینی را در حافظه مان جای دهیم. به همین دلیل ذهن انسانهای امروزی رفته رفته رو به تحلیل و تنبلی می رود. اما کار با وسایلی همچون چرتکه باعث می شود تا فرد سرعت و دقتش بالا رود و حافظه اش تقویت شود. کار با چرتکه نیز برای توسعه ظرفیتهای ذهنی افراد مفید است.

– با توجه به اینکه کار با این وسیله نیاز به دیدن دارد چطور افراد نابینا می توانند از این وسیله استفاده کنند؟ ما طی آموزشهایی که به بچه های نابینا دادیم و طی کردن دوره های ویژه کار با چرتکه، با فرم دادن انگشتان دست مثلاً وقتی شستشان باز و بسته می شود یا وقتی سایر انگشتانشان باز و بسته می شود جمع و تفریق انجام صورت می پذیرد.

– بچه های ایرانی صاحب چه مقامهایی شده اند؟ دانش آموزان ما برای اولین بار در جهان در بین 5000 دانش آموز بینا از سراسر دنیا توانستند صاحب مقامهای اول تا سوم شوند. بدین ترتیب که زهرا شجاعی یازده ساله دانش آموز پایه ششم ابتدایی رتبه اول، علی اصغر حسن پور دوازده ساله و پایه هفتم صاحب مقام دوم و سید مانی حسینی یازده ساله دانش آموز پایه ششم به مقام سوم دست یافت. جالب است بدانید همه این بچه ها تا حدود زیادی به زبان انگلیسی مسلط هستند بطوری که وقتی قرار شد از آنان تجلیل شود، توانستند بدون حضور مترجم با همه حضار صحبت کنند و به راحتی بتوانند هنگام تجلیل نخست وزیر مالزی از این عزیزان گفتگویی کوتاه به زبان انگلیسی داشته باشند. 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
مادر زهرا شجاعي 1392/11/14 - 12:11
rateup3
ratedown0
پاسخ
comment با سلام و احترام فرزند من زهرا شجاعي موفق به كسب قهرمان دراين مسابقه شد و كاپ خود را در مصاحبه هاي زنده در صدا و سيما به بالاترين مقام كشورش، رهبر گراميش هديه كرد. دختر مسلماني كه نامش هم نام يگانه دخت پيامبر در سالن طنين انداز شد . دختري محجبه كه نابيناست اما توانمند. دختري كه نماز خواندن را با نماز خواندن رهبرش بعد از اذان ظهر و مغرب ياد گرفت. دختري كه از مادرش بارها درخواست ميكرد آيا امكان دارد من رهبرم را از نزديك ببينم؟حال كه وي به درخواست خودش كاپش را هديه كرد خواهشمندم مقدمات اين ديدار را براي وي فراهم كنيد. آيا ايران سپيد ميتواند درخواست وي را تسريع كند.
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *