شناسه خبر: 4837 منتشر شده در مورخ: 1393/6/15 ساعت: 11:57 گروه: اقتصادی  
کاهش 5.6 درصدی متوسط نرخ ارز در یکسال اخیر/ احتمال تک نرخی شدن ارز در سال آتی
مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی؛

کاهش 5.6 درصدی متوسط نرخ ارز در یکسال اخیر/ احتمال تک نرخی شدن ارز در سال آتی

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه در یک سال گذشته توانسته ایم نوسانات نرخ ارز را به حداقل برسانیم، گفت: متوسط نرخ ارز در 12 ماهه منتهی به مرداد ماه سال جاری حدود 5.6 درصد کاهش یافته است.

ابوالفضل اکرمی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره وضعیت بازار ارز، افزود: هم اکنون واریانس(سنجش پراکندگی) نرخ ارز حدود 70 درصد کاهش یافته برهمین اساس بانک مرکزی توانسته است تلاطمات بازار ارز را کنترل کند.

به گفته وی، کاهش تلاطمات بازار ارز نه تنها با مداخله در بازار ارز انجام بلکه بدون تزریق منابع آن چنانی ارز محقق شده که البته می توان گفت کاهش نرخ تورم یکی از نتایج آن است.

اکرمی درباره دلایل وجود نرخ دلار هزار تومانی در دهه 80 در بازار، اظهار داشت: این نرخ با تزریق منابع ارزی تعیین شده بود.

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه، این بانک از سال گذشته کاهش نوسانات نرخ ارز را جزو برنامه های خود قرار داده بود، اظهار داشت: برهمین اساس بانک مرکزی خواستار کاهش نوسانات نرخ ارز و معقول و منطقی کردن آن بود تا تولیدکنندگان بتوانند در این شرایط به فعالیت خود ادامه دهند.

این مقام مسوول در بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که آیا تک نرخی شدن براساس برنامه ها در نیمه دوم سال جاری اجرایی می شود یا خیر، تصریح کرد: یکسان سازی نرخ ارز به معنای آن است که نرخی واحد و به صورت یکسان در اقتصاد ساری و جاری می شود تا تفاوت نرخ در بازار آزاد و رسمی بیشتر از بعلاوه و منهای دو درصد نباشد.

وی ادامه داد: باید شرایطی مهیا شود تا نرخی را که بانک مرکزی برای ارز اعلام می کند بتواند با همان نرخ نیاز اقتصاد کشور را جواب دهد که البته این امر در سال 81 اتفاق افتاد و در آن زمان وقتی نرخ ارز حدود 790 تومان اعلام شد بانک مرکزی حاضر بود با همین نرخ هم ارز را خریداری و هم به فروش برساند.

اکرمی تصریح کرد: برای تک نرخی کردن ارز باید به سمتی حرکت کنیم که پرتفوی مناسبی از ذخایر را داشته و به ثبات نسبی رسیده باشیم ضمن آنکه موارد مربوط به مذاکرات هسته ای نیز باید به سرانجام رسیده باشد و در آن زمان به سمت نرخ تعادلی حرکت کرده و نرخ ثابت و یکسان را اعلام کنیم.

وی تاکید کرد: هرچند بانک مرکزی تک نرخی شدن ارز را تعقیب می کند اما اجرای آن در سال جاری بعید به نظر می رسد ولی احتمالا این امر در سال آتی اجرایی خواهد شود.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *