شناسه خبر: 35096 منتشر شده در مورخ: 1400/12/3 ساعت: 21:07 گروه: اجتماعی  
اشتغالزایی بهزیستی برای ۴۲ هزار و ۸۷۲ مددجو در سال جاری

اشتغالزایی بهزیستی برای ۴۲ هزار و ۸۷۲ مددجو در سال جاری

سرپرست دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور با ارائه گزارشی، اهم فعالیت های این دبیرخانه را تشریح کرد و گفت: تعهد سازمان بهزیستی در سال جاری، ایجاد اشتغال برای ۶۰ هزار و ۱۱۹ نفر بوده است که با تحقق ۷۱ درصدی هدف؛ موفق به ایجاد شغل برای ۴۲ هزار و ۸۷۲ نفر شده است.

به گزارش ایران سپید سید محمد حسن صافی سرپرست دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور گفت: در سال ۹۹ تعهد تسهیل گری اشتغال جامعه هدف برای ۵۶ هزار و ۷۱۶ نفر بوده است که با تحقق ۱۰۷درصدی این شاخص؛ برای ۶۰ هزار و ۸۱۳ نفر ایجاد شغل شده است که از این تعداد برای ۴۱ هزار و ۴۰۸ نفر از محل اعتبارات تبصره ۱۶، اشتغال ایجاد شده است.  همچنین در سال گذشته ابلاغ اعتبار بانک مرکزی در خصوص بند "ب"تبصره ۱۶مبلغ ۲۱۰۰ میلیارد تومان بوده است که از این مبلغ، ۱۷۵۰ میلیارد تومان جذب قطعی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اقدامات سال ۱۴۰۰ در زمینه تسهیل گری اشتغال جامعه هدف نیز گفت: تعهد سازمان بهزیستی در سال جاری، ایجاد اشتغال برای ۶۰ هزار و ۱۱۹ نفر بوده است که با تحقق ۷۱ درصدی هدف؛ موفق به ایجاد شغل برای ۴۲ هزار و ۸۷۲ نفر شده است. همچنین ابلاغ اعتبار بانک مرکزی برای بند «ب» تبصره ۱۶ رقم ۳ هزار میلیارد تومان بوده است که به دلیل عدم ابلاغ برخی بانک های عامل و مانده سهمیه در برخی بانک ها؛ ۳۱ درصد از این مبلغ جذب شده است و  ۱۶ هزار و ۵۶ نفر از تسهیلات آن بهره مند شده اند.

وی درخصوص پرداخت کمک هزینه ارتقای کارایی معلولان (ماده  ۱۲ قانون حمایت از حقوق  افراد دارای معلولیت) نیز گفت:سال گذشته ۲ هزار و ۲۷۲ نفر از افراد دارای معلولیت، مشمول این کمک هزینه بوده اند که مبلغ ۲۳۱ میلیارد و ۹۴۰ میلیون ریال پرداخت شده است اما برنامه ریزی و هدف گذاری برای تامین اعتبار این شاخص در سال جاری مبلغ ۲۵ میلیارد تومان برای ۳۵۱۵ نفر از  افراد دارای معلولیت می باشد که در مرحله اول مبلغ ۳ میلیارد تومان تامین اعتبار و توزیع شده است و مرحله دوم نیز در دست توزیع استانی می باشد.

صافی در خصوص پرداخت کمک هزینه بیمه سهم کارفرمایی و خویش فرمایی در سال ۹۹ گفت: در راستای تحقق ماده ۱۳ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت؛ مبلغ اعتبار پرداختی این طرح ۶۹۴ میلیارد و ۵۶۰ میلیون ریال برای ۲۲ هزار و ۶۳۴ نفر از افراد دارای معلولیت مشمول این طرح شده اند. همچنین برای ۷ هزار و ۷۶۴ فرد مشمول نیازمند در این طرح نیز مبلغ ۳۹۳ میلیارد و ۹۲۰ میلیون ریال اعتبار پرداخت شده است.

وی با اشاره به اقدامات سال جاری در این زمینه نیز گفت: در سال ۱۴۰۰؛ تعداد افراد دارای معلولیت مشمول این طرح ۲۴ هزار و ۸۵۱ نفر بوده اند که توزیع مرحله اول به مبلغ ۳۰ میلیارد تومان صورت گرفته و مرحله دوم نیز در دست توزیع است.

پیش بینی ۴۰ میلیارد تومانی از محل اعتبارات درون سازمانی  برای اشتغال افراد نیازمند تحت پوشش بهزیستی در سال ۱۴۰۰

سرپرست دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور هدف گذاری برای سال ۱۴۰۰ به منظور اشتغال افراد نیازمند از محل اعتبارات درون سازمانی به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان برای ۸ هزار و ۱۸۹ نفر انجام گرفته است و توزیع مرحله اول به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان به دفتر بودجه ارسال شده است و در دست اقدام و توزیع استانی می باشد. همچنین هماهنگی لازم به منظور اجرای کامل معافیت بیمه معلولین با سازمان تأمین اجتماعی صورت گرفته و برابر هدف گذاری سال ۱۴۰۰ پیش بینی تامین اعتبار لازم به مبلغ ۱۲۸ میلیارد تومان انجام شده است.

وی در خصوص اقدامات آتی و در دست اقدام دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی نیز گفت: تشکیل کارگروه ملی اشتغال افراد دارای معلولیت به منظور رفع موانع موجود و هم افزایی و برنامه ریزی جهت ایجاد اشتغال پایدار برای  افراد دارای معلولیت و تشکیل کمیته ای به منظور آموزش فراگیر جامعه هدف بهزیستی (خصوصاً افراد دارای معلولیت) در این زمینه؛ استفاده از ظرفیت بنیاد برکت  ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره)  در راستای اشتغال افراد دارای معلولیت در قالب "رویداد حرکت با برکت" و  اجرای بند  الف تبصره ۱۸ قانون بودجه  در قالب تفاهم نامه چهارجانبه با همکاری بنیاد برکت و همچنین برنامه ریزی جهت راه اندازی سامانه هوشمند اشتغال به منظور تسهیل و تسریع در ارائه خدمات اشتغال به گروه های هدف، از جمله این اقدامات هستند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *