شناسه خبر: 35088 منتشر شده در مورخ: 1400/12/1 ساعت: 12:52 گروه: اجتماعی  
تخفیف ۱۰۰ درصد کارت بلیت مترو و اتوبوس برای معلولان

تخفیف ۱۰۰ درصد کارت بلیت مترو و اتوبوس برای معلولان

اعضای شورای اسلامی شهر تهران لیست اقشاری که از کارت بلیت تخفیف دار استفاده می کنند را مشخص کردند و بر اساس آن خانواده شهدا، معلولین، جانبازان از تخفیف ۱۰۰ درصد و دانش آموزان و دانشجویان از تخفیف ۵۰ درصد برخوردارند.

به گزارش ایران سپید اعضای شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز در جریان بررسی لایحه نرخ کرایه و بلیت حمل و نقل عمومی به بررسی جدول اقشاری که از تحفیف ها استفاده می کنند پرداختند و تشکری هاشمی در تشریح این لایحه گفت: با توجه به شرایط اقتصادی حداکثر افزایش نرخ بلیت و کرایه ۲۵ درصد خواهد بود که البته این حداکثر است و در برخی خطوط این افزایش نرخ حدود ۱۰ درصد خواهد بود.

وی با بیان اینکه دوستانمان در شهرداری نگران بودند که اگر مبالغ کرایه تاکسی، مترو غیره افزایش خوبی نیابد این سامانه ها با مشکلات جدی مواجه می شوند، گفت: با این حال حداکثر ۵۰۰ تومان به بلیت مترو اضافه شد که این افزایش  در توان مردم نیز است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه سازوکار نظام پرداخت مستقل در مسیر تهران- کرج پیش بینی شده که اگر این مهم  در راستای استقلال خطوط ایجاد شود نرخ بلیت مسیر تهران- کرج یکهزار تومان خواهد شد، اظهار کرد: به کسانی که از بلیت متروی مبلغ دار شخصی سازی شده استفاده می‌کنند ۵ درصد تخفیف داده می شود. همچنین افرادی که از اپلیکیشن‌ها برای خرید بلیت استفاده کنند نیز مشمول تخفیف ۵ درصد خواهند شد.

وی بیان کرد: در مورد مناسبتها که برخی دستگاه‌ها توقع دارند مترو و اتوبوس در اختیار  آنها باشد یا رایگان باشد نیز اعلام کردیم که این مهم تنها با ابلاغ کتبی شهردار تهران باشد و اعتبارات آن نیز از محل اعتبارات در اختیار شهردار تامین شود.

تشکری هاشمی با بیان اینکه اگر افراد در زمان خروج از ایستگاه در مقصد کارت خود را نکشند  حداکثر سفر برای آنها محاسبه می شود، گفت: قیمت پایه کارتهای بلیت نیز ۸ هزار تومان درنظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه شهروندان از کارتهای تخفیف دار حداکثر ۴ بار در روز می توانند استفاده کنند، گفت: امکان استفاده بیش از ۴ بار وجود ندارد.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه اقشاری که از بلیت تخفیف دار استفاده می کنند شامل جانبازان، خانواده شهدا، افراد تحت پوشش بهزیستی وکمیته امدادبه صورت ۱۰۰ درصد، دانش آموزان و دانشجویان ۵۰ درصد و افراد دارای کارت منزلت با تخفیف ۹۰ درصد بهره می برند، گفت: کارتهای این افراد ۱۵۰ هزار تومان در یک سال شارژ می شود و اگر بخواهند مازاد این مبلغ استفاده کنند مشمول ردیفهای دیگر می شوند.

امانی پیشنهاد داد: برای تشویق کارکنان شهرداری برای استفاده از حمل و نقل عمومی برای آنها ۵۰ درصد تخفیف درنظر بگیریم.

معدنی پور نیز پیشنهاد داد: برای سربازان تخفیف ۱۰۰درصد در نظر بگیریم.

پیرهادی پیشنهاد داد: برای کارکنان دولتی و نظامی کارت بلیت با تحفیف ۳۰ درصد در نظر بگیریم.

چمران رییس شورای شهر تهران در واکنش به این پیشنهادات گفت: تخفیف خوب است اما مترو و اتوبوس هزینه هایشان زیاد است و باید منابع این تخفیف ها نیز مشخص شود. چرا که هر تخفیفی سهم شهرداری را افزایش می دهد.

علوی نیز پیشنهاد داد: به خبرنگارانی که طرح ترافیک نمی گیرند کارت بلیت مبلغ دار ارائه شود که تشکری هاشمی گفت: این در لایحه طرح ترافیک دیده شده که خبرنگارانی که طرح ترافیک نمی گیرند به آنها کارت بلیت ۴۰۰ هزار تومانی داده شود.  این پیشنهاد با رای اکثریت آرا به تصویب رسید.

چمران در ادامه پیشنهاد داد: حداکثر تخفیف ها ۵۰ درصد باشد و به غیر کارت منزلت که ۹۰ درصد است برای همه اقشار تخفیف ۵۰ درصد نظر گرفته شود.

سوده نجفی پیشنهاد داد: حداقل برای معلولین و تحت پوشش کمیته امداد این بلیت رایگان باشد.

مهدی چمران در ادامه گفت: منهای جانبازان و معلولان همه تخفیفها ۵۰ درصد باشد چرا که خانواده شهدا خودشان را برتر می دانند و نیازی به کارت نیم بها ندارند و حتی بارها به ما گلایه کردند که بابت این تسهیلات به ما طعنه می زنند و حفظ کرامت تخفیف پولی نیست و پیشنهاد می شود همه تخفیف ها ۵۰ درصد باشد و فقط کارت منزلت ۹۰ درصد باشد.

این پیشنهاد چمران با انتقاد پیرهادی و امانی مواجه شد و آنها درخواست کردند در راستای  حفظ کرامت انسانی و انجام وظیفه در قبال خانواده شهدا این افراد همچنان از تخفیف ۱۰۰ درصد استفاده کنند.

حبیب کاشانی نیز گفت: لایحه یکپارچه بلیت در حال بررسی است و پیشنهاد می شود ما به همان شیوه سال گذشته تخفیف به اقشار مختلف را در نظر بگیریم.

تشکری هاشمی نیز گفت: براین اساس دانش آموزان و دانشجویان و خانواده های تحت پوشش کمیته امداد از تخفیف ۵۰ درصد بهره می برند و معلولین و خانواده شهدا و جانبازان نیز از تخفیف ۱۰۰ درصد بهره می شوند و تعداد افراد معلول و خانواده شهدایی که از این بلیت استفاده می کنند بسیار کم است و ما از باب احترام این تخفیف را در نظر گرفتیم.

چمران در پایان گفت: هرآنچه که در دوره قبل بوده ما تصویب می کنیم و این در راستای تکریم است و این گونه نباشد که بگویند شورای انقلابی خانواده شهدا را حذف کرد.

 با رای اکثریت آرا همچون سنوات گذشته  خانواده شهدا، معلولین، جانبازان از تخفیف ۱۰۰ درصد و دانش اموزان و دانشجویان از تخفیف ۵۰ درصد برخوردارند و خبرنگارانی که طرح ترافیک نگیرند از کارت بلیت ۴۰۰ هزار تومانی و افراد بالای ۶۵ سال دارای کارت منزلت ازتخفیف ۹۰ درصد استفاده می کنند. این در حالی است که اگر نسبت به شخصی سازی کردن کارت بلیت اقدام شود از تخفیف ۵ درصد نیز بهره خواهند برد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *