شناسه خبر: 35080 منتشر شده در مورخ: 1400/11/27 ساعت: 12:44 گروه: اجتماعی  
پرداخت ماهانه غرامت «مرخصی زایمان»/«حق انتخاب» برای واریز ماهانه یا یکجای غرامت

پرداخت ماهانه غرامت «مرخصی زایمان»/«حق انتخاب» برای واریز ماهانه یا یکجای غرامت

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه آیا واریز ماهانه یا یک جای غرامت مرخصی زایمان "اختیاری" است یا به یک رویه واحد برای همه بیمه شدگان تبدیل شده است؟ اظهار کرد: بیمه شدگان مشمول ما، حق انتخاب دارند. ولی عموما به سمت دریافت ماهانه رفته و استقبال کرده‌اند.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایسنا، مهدی شکوری درباره برقراری ماهانه غرامت مرخصی زایمان توضیح داد و در این باره اظهار کرد: از شهریورماه سال جاری که دستورالعمل پرداخت ماهانه دستمزد مرخصی زایمان صادر شده است، غرامت‌ها را به طور مرتب و ماهانه پرداخت می کنیم و رشد خوبی هم داشته است.

وی افزود: قبل از صدور این دستورالعمل، شش ماه استحقاقی پس از اتمام دوره مرخصی به صورت یکجا پرداخت می‌شد که با تدابیر اتخاذ شده سازوکاری فراهم شد تا فردی که در مرخصی زایمان به سر می برد بتواند هرماه مبلغی را دریافت کند.

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه پرداخت ماهانه غرامت ایام بارداری جزو تکالیف مقرر ما است که هرماه انجام می دهیم و خوشبختانه استقبال خوبی از آن شده است گفت: هرماه دستمزد مذکور برای افرادی که شماره حسابشان را اعلام کرده‌اند واریز می‌شود.

شکوری در پاسخ به اینکه  چرا پرداخت این هزینه بعضا با وقفه همراه است؟ گفت: علت به ارسال لیست از سوی کافرما برمی‌گردد. به عنوان مثال وقتی می‌خواهیم کمک غرامت آذرماه را بپردازیم باید لیست آذرماه از سوی کارفرما ارسال شده باشد که ببینیم کارکردی برای فرد رد شده یا صفر است. طبق ماده ۳۰ قانون تامین اجتماعی، کارفرما یک ماه مهلت دارد تا لیست کارکنانش را ارسال کند؛ به این ترتیب وضعیت فرد در آذر تا انتهای دی ماه مشخص می شود اما به محض اینکه لیست بیاید، این هزینه پرداخت می شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا واریز ماهانه یا یک جای غرامت مرخصی زایمان اختیاری است یا به یک رویه واحد برای همه بیمه شدگان تبدیل شده است؟ اظهار کرد: بیمه شدگان مشمول ما، حق انتخاب دارند. ولی عموما به سمت دریافت ماهانه رفته و استقبال کرده‌اند.

مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در خاتمه گفت: نکته دیگر در باب غرامت ایام بارداری گفت: با وجود ۹ ماهه شدن مرخصی زایمان، شماری از افراد تمایل ندارند  آن را بیش از شش ماه ادامه دهند و چون افرادی را در خانوده دارند که از فرزندشان مراقبت کند لذا ترجیح می دهند که زودتر به سرکار برگردند و مرخصی زایمان را شش ماهه استفاده می‌کنند؛ اما به هر صورت طبق قانون مرخصی زایمان تا ۹ ماه قابل استفاده است.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *