شناسه خبر: 35077 منتشر شده در مورخ: 1400/11/24 ساعت: 12:46 گروه: اجتماعی  
حمایت از اشتغال مددجویان تنها روی کاغذ کافی نیست

حمایت از اشتغال مددجویان تنها روی کاغذ کافی نیست

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با بر شمردن اهمیت تصویب تبصره ۱۶ برای ارایه تسهیلات اشتغال مددجویان گفت: حمایت از اشتغال مددجویان کمیته امداد تنها روی کاغذ کافی نیست.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایرنا، محمدحسن آصفری با اشاره به شرایط تورمی موجود در جامعه و بالا بودن هزینه‌های زندگی و عدم پاسخگویی مشکلات این قشر از جامعه در مقایسه با مستمری دریافتی آنان، افزود: میزان مستمری افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی (کمیته امداد و بهزیستی) پاسخگوی نیازمندی و مشکلات این قشر از جامعه نیست.


وی با تاکید بر ضرورت افزایش میزان مستمری مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی گفت: بدون شک افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان نمی‌تواند پاسخگوی مشکلات زندگی آنها باشد و این میزان افزایش قادر نخواهد بود حجم بالای مشکلات مددجویان را حل کند و نیاز به افزایش حداقل ۴۰ درصدی مستمری برای این قشر به شدت احساس می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت تسهیلات اشتغال در قالب تبصره ۱۶ تصریح کرد:‌ با توجه به تورم موجود در جامعه، نیاز است شرایطی فراهم شود که این افراد بتوانند خودشان درآمدزایی کرده و درآمد ثابتی کسب کنند.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی در خصوص ایجاد اشتغال مددجویان گفت: شورای عالی اشتغال کمیته امداد را  مکلف کرده که در سال ۱۴۰۱ تعداد ۵۰۰ هزار شغل برای دهک‌های یک تا ۵ ایجاد کند، در بودجه ۱۴۰۰ حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای این مهم در نظر گرفته شد و امسال نیز باید این اعتبار در نظر گرفته شود و حتی افزایش یابد.

آصفری ادامه داد: اگر حمایت از اشتغال مددجویان تنها روی کاغذ باشد هیچ دردی را دوا نخواهد کرد، تامین اشتغال با سرمایه‌گذاری محقق می‌شود بنابراین باید اعتبارات مورد نیاز به موقع در اختیار کمیته امداد قرار گیرد، ضمن اینکه نظارت کافی نیز بر نحوه هزینه کرد اعتبارات به صورت دقیق صورت گیرد.

بسیاری از مددجویان فاقد مسکن هستند
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی در خصوص مسکن مددجویان نیز بیان کرد: بسیاری از مددجویان کمیته امداد فاقد مسکن هستند و ناچارند علاوه بر هزینه‌های معیشت و درمان، هزینه‌های سنگینی را نیز بابت اجاره‌بها پرداخت کنند؛ که این امر بر حجم مشکلات این قشر افزوده است. بر این اساس لازم است شرایط مسکن ملی برای این افراد به گونه‌ای در نظر گرفته شود که این قشر از افراد جامعه بتوانند بدون کمترین فشار و دغدغه‌ای صاحب مسکن شوند.

آصفری با بیان اینکه کمیته امداد مکلف شده در طرح جهش مسکن سالانه ۹۰ هزار مسکن ویژه مددجویان ساخته و تحویل افراد واجد شرایط تحت پوشش نماید، تاکید کرد: ضروری است تمام اعتبارات مورد نیاز برای تحقق این مهم در اختیار کمیته امداد قرار بگیرد تا این نهاد بدون دغدغه نسبت به تامین مسکن مددجویان اقدام کند.

 اکنون ۲ میلیون ۲۴۷ هزار خانوار در قالب ۵ میلیون نفر تحت پوشش حمایت‌های کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند که ماهیانه مبلغ ۱۲۰۰ میلیارد تومان به عنوان مستمری به این افراد پرداخت می‌شود.

بر همین اساس، مستمری ماهیانه به نیازمندان تحت پوشش کمیته امداد از ۳۵۰ هزار تومان برای خانوار یک نفره تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برای خانوارهای پنج نفر به بالا پرداخت می‌شود.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *