شناسه خبر: 35046 منتشر شده در مورخ: 1400/11/12 ساعت: 12:15 گروه: اجتماعی  
معلولان هم به سفر علاقه دارند/لزوم مناسب سازی زیرساخت ها

معلولان هم به سفر علاقه دارند/لزوم مناسب سازی زیرساخت ها

عضو هیئت‌ مدیره انجمن راهنمایان گردشگری تهران گفت: معلولان و افراد کم توان و سالمندان هم به سفر علاقه دارند بنابراین نگاه ها به ایجاد زیرساخت های مناسب در فضاهای گردشگری باید جدی تر باشد.

به گزارش ایران سپید به نقل از مهر، ده فرمان پاراتور عنوان کارگاهی بود که در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته و سی و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی، برگزار شد در این کارگاه به برگزاری تور ویژه سالمندان و افراد دارای معلولیت پرداخته شد.

در این کارگاه آموزشی الهام خادم‌حسینی، عضو هیئت‌مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران درباره اجرای تورهای ویژه افراد توان یاب و سالمند گفت: برگزاری این نوع تور و گردشگری همیشه مورد غفلت قرار می‌گیرد در حالی که باید بتوان برای همه گردشگران فرصت‌های برابر ایجاد کرد.

وی در ادامه گفت: پاراتور از دو کلمه مجزا تشکیل شده است پارا یعنی موازات و تور هم همان گشت و گذار است. بنابراین پاراتور یعنی تورهای عادی که برای افراد دارای معلولیت و سالمند و توان یاب برگزار می‌شود. پاراتور برای افرادی است که در آن معلولان و سالمندان از امکانات استاندارد و تجهیزات تخصصی بهره می‌برند. همچنین همراه با آنها نیز افراد آشنا به توانایی‌های آنها حضور خواهند داشت تا این افراد مانند همه بتوانند از یک سفر دلپذیر داشته باشد.

خادم حسینی گفت: برای جذب این افراد و گردشگران و ایجاد فرصت برای بهره برداری مناسب آنها از برگزاری تورهای گردشگری، باید امکانات و زیرساخت‌ها برای استفاده آنها فراهم شود. همچنین باید افرادی را برای آشنایی توانایی‌های آنها آموزش داد. ضمن اینکه فضاهای مناسب آنها باید استاندارد شود. اینها عواملی هستند که می‌توانند مستقیماً منجر به ارائه خدمات شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر به وضعیت موجود کشور نگاه کنیم می‌بینیم که فضاها، پاسخگوی نیازهای گردشگری افراد دارای معلولیت و سالمندان نیست این در حالی است که معلولان و سالمندان مانند افراد عادی جامعه ما به سفر علاقه مند هستند بنابراین باید نگاه جدی تری به استانداردسازی و مناسب سازی زیرساخت‌ها داشته باشیم.

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران گفت: باید تمام بخش‌های گردشگری این موضوع را جزو تکالیف خود ببینند و تجارب علمی‌شان را انتقال دهند. همچنین مقاصد گردشگری، فضاهای گردشگری و شهری و روستایی باید دسترس‌پذیر و مناسب‌سازی شوند و افراد مرتبط آموزش تخصصی ببینند تا سفری بدون خطر برای آنها فراهم شود.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *