شناسه خبر: 35025 منتشر شده در مورخ: 1400/11/6 ساعت: 10:46 گروه: اجتماعی  
۴۳ هزار زن سرپرست خانوار شهری تحت پوشش بیمه ای سازمان قرار دارند

۴۳ هزار زن سرپرست خانوار شهری تحت پوشش بیمه ای سازمان قرار دارند

رئیس سازمان بهزیستی کشور، گفت: علیرغم اقدامات توانمندسازی و خروج سالیانه تعدادی از زنان سرپرست خانوار به دلیل افزایش روز افزون این آمار در حال حاضر ۸۰ هزار خانوار پشت نوبت دریافت خدمات مستمر و غیرمستمر در بهزیستی قرار دارند.

به گزارش ایران سپید به نقل از خانه ملت، «علی‌محمد قادری» معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی در خصوص زنان سرپرست خانوار، گفت: سازمان بهزیستی مولود انقلاب اسلامی و شجره طیبه آن است که توسط شهید فیاض‌بخش پایه‌گذاری شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، ادامه داد: درخصوص موضوع مطرح شده بهزیستی براساس قانون تامین نیازهای زنان خودسرپرست و سرپرست خانوار حمایت‌های اجتماعی و مداخلات به‌هنگام و در دسترس را به عنوان مددکاری اجتماعی ارائه کرده است تا ضمن توانمندسازی آنها، اهدافی مانند ارتقاء، سلامت و توسعه اجتماعی را محقق کند.

وی، ادامه داد: در حال حاضر ۲۴۷ هزار خانوار زن سرپرست و نیازمند وجود دارد که با احتساب بعد خانوار معادل ۵۸۱ هزار نفر می‌باشد در سراسر کشور جمعیتی معادل ۸ درصد از جمعیت خانوارهای زن سرپرست است. این تعداد ۲۹.۵ درصد به دلیل فوت سرپرست، ۲۶.۴ درصد به دلیل طلاق و ۲۶.۷ درصد به دلیل از کارافتادگی سرپرست و ۱۵.۴ درصد به دلیل اعتیاد زندانی بودند و سایر موارد تحت پوشش بهزیستی و ۲ درصد نیز دختران مجرد خودسرپرست هستند.

قادری، ادامه داد: علیرغم اقدامات توانمندسازی و خروج سالیانه تعدادی از زنان سرپرست خانوار به دلیل افزایش روز افزون این آمار در حال حاضر ۸۰ هزار خانوار پشت نوبت دریافت خدمات مستمر و غیرمستمر در بهزیستی قرار دارند؛ همچنین تعداد بیش از ۴۳ هزار زن سرپرست خانوار شهری تحت پوشش بیمه‌های تامین اجتماعی این نهاد قرار دارند که به دلیل مشکلات حمایتی و کمبود اعتبار در این حوزه نیز پشت نوبتی وجود دارد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، تصریح کرد: برنامه‌هایی که سازمان با رویکرد توانمندسازی دارد در گروه سنی ۱۸ تا ۵۰ سال شامل توسعه و حمایت از گروه همیار زنان سرپرست خانوار به عنوان یک پلتفرم، تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی و تشکیل گروه‌های خودیار زنان و همچنین مددکاری جامعه ای با رویکرد کاهش فقر قابلیتی است.

وی، ادامه داد: سازمان بهزیستی کشور درخصوص بیمه‌ها در پویش‌ها  و حوزه‌هایی که اقشار روستایی، عشایری و حتی شهری وجود دارد پیگیری‌هایی را انجام داده و در دستور کار قرار داده است.

قادری، تصریح کرد: اقداماتی از جمله آماده‌سازی شغلی زنان، پرداخت سرمایه کار و همچنین مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در مراقبت از خانواده‌های تحت پوشش با رویکرد مدیریت مورد با اولویت زنان فاقد همسر در دستور کار است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، اذعان کرد: بهزیستی چالش‌هایی برای تاب‌آوری بیشتر در راستای حمایت از زنان سرپرست خانوار مدنظر دارد شامل کمبود شدید اعتبارات درخصوص طرح‌ها و برنامه‌های خاص توانمندسازی، نیاز به ۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد اعتبار مصوب می‌شود. متاسفانه تبصره ۱۴ و اعتبار تخصیص‌یافته تاکنون ۲۱۲ میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به اینکه سطح پایین دانش یکی دیگر از چالش‌ها است و براساس آمار ۸۵ درصد از این جامعه بی سواد و زیر دیپلم هستند که نشان از کمبود مهارت و توانایی زنان سرپرست خانوار برای ارتقاء شغل دارد، افزود: افزایش بی‌رویه خانواده‌های نیازمند با سرپرست خانوار زن به دلیل تصادفات جاده‌ای و حوادث حین کار یکی دیگر از معضلات پیش‌رو است.

قادری با تاکید بر اینکه ارتباط مستقیم بین توانمندسازی و داشتن شغل مناسب با بسیاری از متغیرهای روانشناختی از قبیل سلامت روان، عزت نفس، احساس رضایت از خود و خودپنداری مثبت و سایر مولفه‌ها از چالش‌های اساسی هستند، عنوان کرد: پایین بودن بضاعت زنان سرپرست خانوار جهت تامین سهم آورده اولیه در تهیه مسکن اجتماعی یکی از موضوعات مهم در این حوزه می‌باشد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، عنوان کرد: بهزیستی با بیش از ۵۳ فعالیت تخصصی، حمایتی و اجتماعی گستره‌ای از فعالیت‌های متنوع، متکثر و متعدد را دارد که متاسفانه با این میزان فعالیت نمی‌تواند ماموریت‌های بنیادی خود را پیگیری کند. این سازمان در جایی مسئولیت پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر و معتادین متجاهر را دارد و در جایی دیگر صیانت از کودکان کار به این سازمان سپرده شده است.

وی با اشاره به اینکه از زمانی که تحت یک حادثه و تصادف فرزندی یتیم، فردی ضایعه نخاعی و بسترگرا می‌شود بعد از دوره درمان تا پایان عمر خود در بهزیستی باید خدمات دریافت کند، ادامه داد: معلولیت، سالمندی و خودسرپرستی زنان ما دور از انتظار نیست و حوادث خبر نمی‌کنند و شاید جای ما با آن ها عوض شود لذا نیاز به یک پوست‌اندازی در ماموریت سازمان بهزیستی کشور بسیار مشهود است.

قادری، ادامه داد: آسیب‌های متنوعی که شاهد آن هستیم و اورژانس اجتماعی که بدون ساختار است، فرزندان معتاد زیر ۱۸ سال، زندگی نباتی افراد دارای معلولیت ساکن در سازمان نشان می‌دهد که این سازمان محروم نیازمند حمایت و یاری نمایندگان است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بهزیستی باید یک سازمان غیردولتی و سازمانی شبیه به هلال احمر باشد تا بتواند با حمایت شرکای اجتماعی خود به ماموریت ذاتی و اساسی خود رسیدگی کند، تصریح کرد: این سازمان یک نهاد تمام عیار اجتماعی ۲۴ ساعته است که سرریز آسیب‌ها از جمله آسیب‌های اجتماعی به آن روانه می‌شود.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *