شناسه خبر: 35020 منتشر شده در مورخ: 1400/11/4 ساعت: 11:27 گروه: اجتماعی  
توجه ویژه به حاشیه شهر، نشاط بانوان و معلولان در بودجه ۱۴۰۱

توجه ویژه به حاشیه شهر، نشاط بانوان و معلولان در بودجه ۱۴۰۱

شهردارمشهد با اشاره به تدوین بودجه ۲۶ هزار و ۱۷۴ میلیارد تومانی شهرداری در سال ۱۴۰۱، گفت: در بودجه سال آینده، توجه ویژه‌ای به اجرای پروژه‌های عمرانی درحاشیه شهر، حوزه خانواده، ورزش، نشاط و سلامت بانوان و معلولان این کلانشهر شده است.

به گزارش ایران سپید به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، سید عبدالله ارجائی در مراسم صحن علنی بیست و سومین جلسه شورای اسلامی شهر مشهد، در تقدیم بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری به شورای اسلامی شهر با تبریک میلاد حضرت فاطمه الزهرا (س) و روز مادر، اظهار کرد: مکلف بودیم طبق زمانبندی، بودجه سال آینده شهرداری را به شورای شهر تقدیم کنیم که خوشبختانه در موعد قانونی این کار انجام شد.

وی با تقدیر از اعضای شورای اسلامی شهر در خصوص بررسی و تصویب اصلاح بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری مشهد، افزود: برای اولین بار در مدیریت شهری تکلیف اصلاح بودجه شهرداری زودتر از موعد انجام شده است که جای تقدیر دارد.

شهردار مشهد تصریح کرد: تدوین به موقع بودجه در حالی انجام شد که شاهد تغییر رویکرد مدیریت شهری در اولویت‌ها و سیاست‌ها بودیم و در کنار آن اصلاح بودجه نیز در حال انجام بود، لذا همکارانم در بخش‌های مختلف شهرداری به ویژه معاونت برنامه‌ریزی وقت بسیار زیادی برای تدوین بودجه سال ۱۴۰۱ صرف کردند که جای تشکر دارد.

وی اضافه کرد: مأموریت شهرداری در لایحه بودجه ۱۴۰۱ تحقق ره یافت دوره ششم مدیریت شهری است، در این دوره برای اولین بار شاهد ابتکار بسیار جالبی از سوی اعضای شورای شهر بودیم که معتقدم در کشور کم نظیر یا بی‌نظیر بود و آن مشخص بودن رهیافت‌های مدیریت شهری قبل از انتخاب شهردار و اعلام این رهیافت‌ها به نامزدهای شهرداری بود که بسیار راهگشا بود.

ارجائی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر از همان ابتدا سیاست‌ها را مشخص و سوگیری‌ها را معین کرد، افزود: به دلیل اینکه شورای شهر و شهرداری به بودجه ۱۴۰۰ در نیمه راه وارد شد و در اصلاح بودجه محدودیت‌هایی داشتیم، قاعدتاً بودجه ۱۴۰۱ مطلع سیاست‌های دوره ششم مدیریت شهری است، لذا اولین مأموریت بودجه سال آینده شهرداری تحقق رهیافت‌های ابلاغی شورای شهر و برنامه‌های ارائه شده شهردار در همان روزهای ابتدایی است.

ابتکار در تدوین بودجه ۱۴۰۱ شهرداری مشهد

شهردار مشهد اضافه کرد: دومین مأموریت بودجه ۱۴۰۱ شهرداری؛ برون رفت از شرایط فعلی است، همچنین انطباق با گذاره‌های چشم اندازی نوزده گانه و چرخش‌های تحول آفرین هجده گانه از راهبردهای اصلی بودجه سال آینده است.

وی با بیان اینکه در ابتدای دوره، بر اساس رهیافت‌های شورای شهر نوزده گذاره چشم‌اندازی و هجده چرخش تحول آفرین به بدنه کارشناس و بصیر شهرداری ابلاغ شده است، گفت: حضور و درک گذاره‌ها و تحول‌ها را در بودجه سال ۱۴۰۱ شاهد خواهیم بود.

ارجائی ادامه داد: یکی از شعارهای محوری اعضای شورا در دوره ششم تحول در توزیع امکانات، فرصت‌ها و عدالت محوری بود که برای تحقق آن در بودجه سال ۱۴۰۱ ریل گذاری خوبی انجام شده است، افزود: امیدوارم با تصویب شورای شهر بتوانیم نواحی کمتر توسعه یافته شهر را با سرعت بیشتری به متن نزدیک کنیم.

وی با بیان اینکه کاهش هزینه‌های جاری با بهره‌وری و اتخاذ روش‌های نوآورانه راهبرد دیگر بودجه سال آینده شهرداری مشهد است، خاطرنشان کرد: اگر با شیب کنونی به سمت بودجه ۱۴۰۱ حرکت می‌کردیم، طی یک یا دو سال آینده تمامی درآمدهای اصلی شهرداری صرف هزینه‌های جاری می‌شد و شهرداری از یک بنگاه عمرانی، اقتصادی تبدیل به یک نهاد هزینه‌ای برای شهر مشهد می‌شد.

شهردار مشهد گفت: یکی ازچالش‌های اساسی در ابر سازمان‌هایی مانند شهرداری سهم بالای اعتبارات هزینه‌ای از درآمدهای پایدار است که در اصل آنها را تبدیل به یک دستگاه هزینه‌بر برای مردم می‌کند، اما امروز با افتخار می‌گویم که با تلاش همکارانم در شهرداری و تصویب شورای شهر این روند متوقف شده است و در بودجه ۱۴۰۱ شاهد کاهش چشمگیر رشد اعتبارات هزینه‌ای هستیم و امیدواریم در چهار سال آینده به جایی برسیم که بیشتر اعتبارات هزینه‌ای شهرداری از منابع پایدار تأمین شود و هزینه‌های اصلی توسعه شهر را توسط مردم پرداخت کنیم.

همکاری ویژه بدنه کارشناسی در تدوین بودجه ۱۴۰۱

وی افزود: استفاده از روش‌ها و ابزارهای متنوع تأمین مالی و تلاش برای پرداخت بدهی‌های بانکی و پیمانکاران از رویکردهای مهم بودجه ۱۴۰۱ است، ابزارهای زیادی در کشور برای تأمین مالی وجود دارد که شهرداری‌ها از بسیاری از آنها محروم هستند، خوشبختانه بدنه توانمند کارشناسی شهرداری مشهد که از آنها غافل بودیم، توانایی استخدام این ابزارها را دارد.

ارجائی به افزایش اختیارات مدیران صف و تمرکززدایی از ستاد به عنوان رویکرد بعدی بودجه سال آینده شهرداری اشاره و اظهار کرد: سازمان عریض و طویلی مانند شهرداری که هم پهن پیکر است و هم تعدد مأموریت دارد اگر به لایه‌های پایین تفویض اختیار نشود زمان انجام فعالیت‌ها طولانی خواهد شد.

وی گفت: طی چند ماه گذشته شاهد پرونده‌هایی برای تصمیم گیری در شورای عالی بودیم که ۲۰ سال از گشایش این پرونده‌ها گذشته بود، در حالی‌که ظرف ۲۰ دقیقه برای این پرونده در شورای عالی تصمیم گیری شد، چرا باید روند کار چنین طولانی شود؟ چرا مدیران صف نباید امکان و اختیار تصمیم گیری داشته باشند؟ چرا شوراها و کمیته‌های متعدد زمان مردم را برای تصمیم‌گیری مطلوب‌شان تلف می‌کنند؟ چرا نباید به جای یک شهردار ۱۴ شهردار در خدمت مردم داشت؟

شهردار مشهد با بیان اینکه بر همین اساس کوتاه‌تر شدن روند تصمیم تا اجرا یکی از رویکردهای بودجه سال ۱۴۰۱ است، خاطرنشان کرد: از شورای اسلامی شهر درخواست می‌کنم به این مهم نیز در بررسی و تصویب بودجه سال آینده شهرداری توجه داشته باشند.

و: تاکید کرد شفافیت بخشی به بودجه، هوشمند سازی، اهتمام به انضباط مالی و ارتقا پاسخگویی رویکردهای نمایان بودجه ۱۴۰۱ شهرداری است

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *