شناسه خبر: 34995 منتشر شده در مورخ: 1400/10/27 ساعت: 11:33 گروه: اجتماعی  
مجلس به دنبال افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی است
نماینده مجلس شورای اسلامی:

مجلس به دنبال افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت های قبلی مستمری مددجویان را دچار یک عقب ماندگی تاریخی کرده اند، گفت: کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی پیگیر افزایش مستمری مددجویان متناسب با شرایط اقتصادی جامعه برای سال ۱۴۰۱ است.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایرنا، علی اصغر عنابستانی اظهار داشت: بر اساس بررسی های به انجام رسیده مستمری مددجویان در طول سال های گذشته متناسب با وضعیت اقتصادی و تورم افزایش نداشته است.

وی تاکید کرد، در این میان امسال مستمری مددجویان رشد خوبی داشته اما تا رسیدن به حداقل معیشت خانواده های تحت حمایت این دو نهاد فاصله دارد.

رییس کمیته اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با هدف افزایش مستمری این قشر از جامعه جلسات ویژه ای را در کمیسیون های اجتماعی و تلفیق برگزار کرده و همچنان به دنبال انجام آن هستند.

عنابستانی با بیان اینکه تامین معیشت خانواده‌های نیازمند یکی از وظایف ذاتی دولت است، اظهار داشت: مستمری مددجویان باید به اندازه تامین حداقل احتیاجات این خانواده‌ها پرداخت شود.

وی به شرایط کرونا و از بین رفتن بسیاری از مشاغل به ویژه برای محرومان اشاره کرد و گفت: تعداد زیادی از مشاغل در اثر کرونا دچار آسیب شد که همین موضوع موجب افزایش جامعه هدف نهادهای حمایتی شده، بنابراین دولت و مجلس موظفند کمک‌های خود را به این نهادها افزایش دهند.

نامه‌نگاری کمیته امداد با مجلس برای افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد نیز روز گذشته(یکشنبه) از نامه‌نگاری این نهاد با کمیسیون تلفیق و رئیس مجلس شورای اسلامی برای پیگیری افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان خبر داد.

جعفر صباغیان گفت: ماده ۷۹ قانون برنامه ششم توسعه کشور با صراحت عنوان می‌کند که دولت موظف است در طول اجرای برنامه، علاوه بر پرداخت یارانه، مستمری مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی را بر مبنای ۲۰ درصد حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار پرداخت کند.

وی با بیان اینکه حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ رقمی حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، افزود: حتی با افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان، باز هم قانون در مورد مستمری‌ها محقق نمی‌شود.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با تعریف فقر مطلق در جامعه، اظهار کرد: هر فرد یا خانواری که توانایی تامین حداقل‌های معیشتی خود را نداشته باشد زیر خط فقر به حساب آمده و دولت و حاکمیت موظف است کمک‌های ویژه به آنان داشته باشد.

صباغیان خاطرنشان کرد: براساس محاسبات انجام شده و شرایط اقتصادی، تامین حداقل کالری مورد نیاز برای یک فرد، رقمی حدود ۳۲ هزار تومان در روز را شامل می‌شود که مستمری باید برهمین اساس پرداخت شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته مستمری مددجویان به طور میانگین ۶۷ درصد رشد داشت، اضافه کرد: متاسفانه تورم افسارگسیخته به ویژه در اقلام خوراکی، این افزایش مستمری را خنثی کرد.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد گفت: در حال حاضر مستمری مددجویان براساس تعداد اعضای خانوار از ۳۵۰ هزار تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود که نظر دولت رشد ۲۰ درصدی این ارقام است اما پیشنهاد کمیته امداد حداقل ۴۰ درصد افزایش مستمری است.

صباغیان تاکید کرد: در همین زمینه مذاکراتی با کمیسیون تلفیق و رئیس مجلس شورای اسلامی انجام شده و پیشنهاد افزایش ۴۰ درصدی مستمری در کمیسیون تلفیق به تصویب رسیده است که امیدواریم در بررسی‌های نهایی نیز به تایید برسد.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *