شناسه خبر: 34909 منتشر شده در مورخ: 1400/9/24 ساعت: 18:13 گروه: اجتماعی  
واگذاری مسکن به سرپرست خانوارهای دارای دو معلول تا ۲ سال آینده

واگذاری مسکن به سرپرست خانوارهای دارای دو معلول تا ۲ سال آینده

رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست کمیسیون اجتماعی مجلس به ارائه برنامه و راهکارهای خود در راستای رفع مشکلات جامعه معلولان و اقشار آسیب‌پذیر جامعه پرداخت.

به گزارش ایران سپید به نقل از خانه ملت، «علی‌محمد قادری» رئیس سازمان بهزیستی کشور در ارائه برنامه‌های خود برای اداره سازمان بهزیستی با بیان اینکه بهزیستی مولود انقلاب است ضمن اینکه ما باید در راستای برنامه‌های شهید فیاض‌بخش که پایه‌گذار این سازمان بوده حرکت کنیم، گفت: بنده برای اداره این سازمان ۴ رویکرد مردمی سازی، شفاف سازی، کارآمدسازی و هوشمندسازی را مد نظر قرار داده و به عنوان برنامه اساسی، بنیادین و کاربردی ۱۲۰ فعالیت در حوزه پیشگیری، توانبخشی، اجتماعی، مشارکتی و ارتباط با مردم را در نظر گرفته‌ام ضمن اینکه برخی برنامه‌های سازمان بهزیستی در حوزه حمایتی نیاز به بازنگری دارد.

وی یادآور شد: توانمندسازی اقتصادی جامعه هدف، ارزان‌سازی خدمات قابل ارائه و تسهیل‌گری برای فرصت‌های برابر از جمله اهدافی است که برای اداره این سازمان در نظر دارم، از سوی دیگر هوشمندسازی را در قالب یکپارچه کردن سامانه‌ها، برقراری ارتباط، شناسایی و بازتعریف مأموریت‌ها و محرومیت‌ها در حوزه‌های تخصصی، پاسخگویی از طریق سامانه، ارتباط با آحاد شبکه‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد و ارائه گزارش هزینه‌کردهایمان در جهت اعتمادسازی اجتماعی پیگیری خواهم کرد.

قادری خاطر نشان کرد: ما در حوزه تأمین نیروی انسانی به دنبال چابک‌سازی این سازمان هستیم، همچنین تأمین مسکن و معیشت مردم، ایجاد اشتغال سه راهبرد مهمی است که در جهت ارائه خدمات دنبال می‌کنیم کما اینکه تفاهم‌نامه‌ای برای ساخت ۱۶۰هزار واحد مسکونی در ۳ سال آینده ایجاد کردیم که ۴۰هزار واحد آن مربوط به روستاها بوده و این اقدام با مشارکت بنیاد مستضعفان انجام خواهیم داد.

وی با بیان اینکه به ارزیابی میزان اجرای تکالیف این سازمان بر اساس قانون برنامه ششم توسعه خواهد پرداخت، افزود: ما نیروهای داوطلب را از بین مردم به عنوان جمعیت داوطلب و ایجاد یک پایگاه دائمی به کار خواهیم گرفت، همچنین ایجاد پلتفرم‌های مشارکت‌های مردمی از طریق استارت‌آپ ها از جمله اقداماتی است که پیگیری می‌کنم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: برنامه ریزی شده است که تا دو سال آینده سرپرست خانوارهای دارای دو فرزند معلول بدون مسکن نباشند، همچنین ارتباط با کمیته اصناف برقرار شده است، از سوی دیگر در خصوص وجود ۲۰ درصد جمعیت سالمندی در سال ۱۴۲۲ در کشور یکی از چالش‌های جدی این سازمان است که به دنبال راهکاری برای آن هستیم.

وی ایجاد مراکز مشاوره با رویکرد شدید تحت عنوان سبک زندگی، توسعه پوشش بیمه‌ای در حوزه توانبخشی، ارائه خدمات پرستاری به معلولان دارای عارضه نخاعی، پوشش کامل خدمات بیمه‌ای برای ارائه ۵۰ خدمات این سازمان، رفع آسیب‌های اجتماعی از جمله کودکان کار از دیگر مواردی است که با اولویت‌بندی در دستور کار قرار داده‌ایم.

قادری با اشاره به نکاتی که در خصوص مبارزه با مواد مخدر در این دولت برای آن اهتمام جدی وجود دارد، خاطر نشان کرد:  بر اساس تبصره ۲ ذیل ماده ۱۶ تکالیفی برای دستگاه‌ها در جهت جمع‌آوری معتادان متجاهر تعیین شده که یکی از آنها در سازمان بهزیستی است اما برای تحقق این مهم نیاز به همکاری سایر دستگاه‌ها نیاز است، همچنین ما در حوزه پیشگیری دو هزار و ۴۰۰ مرکز کاهش آسیب و درمان در حوزه اعتیاد داریم، ۳۱ مرکز شبانه‌روزی برای ساماندهی کودکان کار و ۶۳ مرکز روزانه برای نگهداری از آنها داریم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: در جلسه هفته جهانی معلولین که با حضور رئیس جمهور برگزار شد مصوبات خوبی داشتیم که برخی از آنها ابلاغ شد از جمله اینکه معلولان از وسایل حمل و نقل هوایی و ریلی برخوردار شوند و حقوق مناسب‌سازی آنها و پیگیری احکام قانون ماده ۳۹ توسط دو کمیته با مسئولیت معاون اول رئیس جمهور انجام شود.

وی در ادامه یادآور شد: در مدیریت جدید به دنبال بهبود ارائه خدمات و بازآفرینی ساختار نظام بهزیستی هستم ، همچنین در حوزه اشتغال فرصت قانونی در نظر گرفته شده و بیست و پنجمین صندوق در این حوزه تشکیل شده و هیأت مدیره آن نیز تعیین شده است.

قادری یادآور شد: در مورد مراکز مثبت زندگی اقدام عجولانه‌ای بود که صورت گرفت ضمن اینکه ۲۵۰۰ مرکز در کشور برون سپاری شده که پیگیر دلایل آن هستیم، از سوی دیگر در مورد قرارگاه آسیب‌های اجتماعی با هم‌افزایی پیش رفته، در مورد اشتغال معلولان نیز موضوع پیچیده‌ای است چرا که ۵۵۰ هزار نفر از آنها معلول شدید و خیلی شدید هستند که تنها می‌توانیم به آنها مستمری بپردازیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: ما سامانه‌ای را ایجاد می‌کنیم که کمیسیون ماده ۲۶ خدمات مراکز خیره را رصد کند، همچنین برای رفع مشکل پشت نوبتی‌ها تا ماه آینده مشکل سامانه را رفع خواهیم کرد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *