شناسه خبر: 34835 منتشر شده در مورخ: 1400/9/11 ساعت: 11:32 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 11 آذر 1400

روزنامه پنجشنبه 11 آذر 1400

عناوین امروز: اکران رایگان دو نمایش در روز جهانی معلولان-5.97 درصد از اعتبارات بودجه معلولان کجاست؟-در آغوش آب‌های درخشان: عبور قایقران نابینا از اقیانوس آرام-ایدز درصورت شناسایی به موقع قابل درمان است-آغاز مسابقات پارا آسیایی جوانان در بحرین-نافرمانی تک فرزند مادر را به دردسر انداخت.

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه۱۱  آذر ۱۴۰۰

۲۶ ربیع الثانی ۱۴۴۳

2 دسامبر ۲۰۲۱

سال بیست و ششم شماره ۶۸۶۰ 

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

روز جهانی معلولین روز پاس داشت ارزش هاست، روز به اثبات رساندن خواستن توانستن است، روز نشان دادن ما می توانیم است.

روز جهانی معلولین گرامی باد

......عناوین ..........

*اکران رایگان دو نمایش در روز جهانی معلولان

* 5.97 درصد از اعتبارات بودجه معلولان کجاست؟

*در آغوش آب‌های درخشان: عبور قایقران نابینا از اقیانوس آرام

*ایدز درصورت شناسایی به موقع قابل درمان است

*آغاز مسابقات پارا آسیایی جوانان در بحرین

*نافرمانی تک فرزند مادر را به دردسر انداخت

............خبر

*اکران رایگان دو نمایش در روز جهانی معلولان

دو فیلم‌تئاتر «ابریشم» و «کوکوی گردن‌دراز» با مشارکت و نقش‌آفرینی نوجوانان و جوانان دارای نیازهای ویژه به مناسبت روز جهانی معلولان در پایگاه اینترنتی کانون اکران رایگان می‌شود.

فیلم تئاتر «ابریشم» به کارگردانی و نویسندگی یاسمین پی‌داودی و «کوکوی گردن‌دراز» به کارگردانی مهدی مقیمی‌اسفندیاری و محسن صفری که از سوی هنرمندان با نیازهای ویژه «نابینا، معلول جسمی و حرکتی و سندرم دان» اجرا می‌شود، در قالب طرح «نمایش‌نما» روز ۱۲ آذر اکران خواهد شد.

نمایش «ابریشم» که در سال ۹۷ منتخب جشنواره منطقه‌ای تئاتر معلولان آفتاب در استان چهارمحال و بختیاری شده، از زندگی کرم ابریشم کوچکی می‌گوید که در جنگل دوری به دنیا می‌آید. شیطونک تصمیم می‌گیرد پیله کرم کوچولو را به دست بیاورد. در این وقت فرشته مهربان و جنگل‌بان به کمک کرم می‌آیند و...همچنین نمایش «کوکوی گردن‌دراز» درباره پسری به نام پیام است که دچار اختلال طیف اوتیسم است. خانواده‌اش از حضور او در جمع اکراه دارند. روزی پیام اتفاقی وارد تمرین یک گروه نمایش می‌شود. مربی نمایش، استعداد پیام را دیده و می‌خواهد او را عضو گروه کند. اما با مخالفت بازیگران تئاتر روبرو می‌شود تا اینکه...پیش‌تر نیز این نمایش در هفته ملی کودک سال ۱۳۹۸ در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در پارک لاله تهران اجرا شده بود.

مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون در سال‌های گذشته در پروژه‌ای با عنوان «طرح حمایت از اجرای تئاتر فراگیر» (کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه) از هنرمندان تئاتر با نیازهای ویژه حمایت کرد و ضمن مشارکت در زمینه‌ تولید آثار، سالن‌های خود را در اختیار این گروه‌ها قرار داد تا این نوع از تئاتر نیز در جامعه جایگاه خود را پیدا کند.

بر همین اساس، از دیگر آثار طرح حمایت از هنرمندان با نیازهای ویژه که با حمایت مرکز تولید تئاتر کانون به صحنه رفته‌است، می‌توان به «گربه و پلنگ» به کارگردانی محمدحسن ابویی، «گاوی که می‌خواست شیر باشد» به کارگردانی محسن میرزایی و ایمان تاج‌سلیمان، «پرنده و فیل» به کارگردانی حمید کیانیان، «یک آسمان ستاره» به کارگردانی علیرضا دهقانی، «غصه‌های جورواجور» به کارگردانی حسین غلامی و «حواست کجا بود؟» به کارگردانی علیرضا دهقانی اشاره کرد.

این دو نمایش روز ۱۲ آذر ۱۴۰۰ همزمان با روز جهانی معلولان بر روی پرتال اینترنتی کانون به نشانی cinema.kpf.ir به صورت رایگان قابل مشاهده است.

 

.............گزارش ویژه

* 5.97 درصد از اعتبارات بودجه معلولان کجاست؟

دومین جلسه مشترک کارگروه‌های کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برگزار شد.

نهمین نشست کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس روز (دوشنبه 8 آذرماه)  به منظور بررسی گزارش‌های کارگروه‌های این کمیته با حضور مسئولان و کارشناسان به منظور بررسی و ارائه راهکارهای لازم جهت رفع مشکلات معلولان برگزار شد.

محمدعلی محسنی بندپی رئیس کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این نشست تاکید کرد: جلسه امروز به منظور بررسی مشکلات و موضوعات معلولان در حوزه مناسب سازی معابر عمومی، خدمات درمانی، اشتغال و معیشت این قشر از جامعه تشکیل شده، این نشست پیرو جلساتی که داشتیم بیمه توانبخشی معلولان مورد بررسی قرار می‌گیرد که متاسفانه با ضعف عملکرد بیمه ها مواجه بوده ایم، طبق اطلاعاتی که در این راستا به دست ما رسیده است، حدود یکصد میلیارد تومان اعتبار برای ارائه خدمات درمانی به افراد دارای معلولیت اختصاص داده شده بود که تنها 240 میلیون آن هزینه شده است، یعنی در شرایط فعلی از یکسو با مشکلات اقتصادی مواجه هستیم و از سوی دیگر ضعف مدیریت بر وخامت اوضاع دامن زده است.

یکصد میلیارد تومان اعتبار برای ارائه خدمات به معلولان کجاست؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: کمیسیون بهداشت و درمان و کمیته بهزیستی و توانبخشی مجلس به دنبال جزئیات عملکرد دولت در راستای هزینه کرد یکصد میلیارد تومان اعتبار مذکور است که آیا شرایط معلولان در وضعیت مناسبی قرار داشته که مبلغ مذکور به این قشر اختصاص نیافته است؟ باید بررسی شود این مبلغ کجا هزینه شده است.

محسنی بندپی افزود: هزینه درمانی معلولان در شرایط کنونی بسیار سنگین است که زندگی شخصی و اجتماعی آنها را تحت تاثیر قرار داده است، دولت به ویژه بیمه سلامت باید پاسخگو باشد که این مبلغ کجا هزینه شده که مشکلات مالی معلولان همچنان پابرجاست. هدف از تشکیل این جلسه نظارت بیشتر بر عملکرد دستگاه های مختلف است، امیدواریم با اصلاح قوانین بتوانیم شرایط بهتری برای زندگی افراد معلول فراهم کنیم.

پیش به سوی دنیایی فراگیر و دسترس پذیر بعد از بیماری کرونا

وی با اشاره به شعار امسال معلولان مبنی بر « پیش بسوی دنیایی فراگیر، دسترس پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبری » تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم مشکلات زندگی افراد دارای معلولیت با پیگیری های صورت گرفته کاهش داده و در جهت خلق منابع جدید در بودجه سال آینده، مسیری برای حل مشکلات آنها ایجاد کنیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: افراد دارای معلولیت باید خدمات توانبخشی را تا پایان عمر دریافت کنند، ارائه خدمات درمانی برای این افراد در طول زندگی زیر نظر حاکمیت باید مهیا شود، باید بیمه ها به میدان بیایند و خدمات را پوشش کامل دهند، در حال حاضر بسیاری از افراد در شرایط اقتصادی مناسبی قرار ندارند و معلولان هم جزئی از این افراد هستند.

سید سعید انوری نماینده سازمان بیمه سلامت در این نشست گفت: بیمه سلامت در طول یک سال خدماتی نظیر پوشش بیمه ای فیزیوتراپی، ارائه خدمات توانبخشی، ارائه خدمات بیماران اوتیسم در 3 بخش و... را برعهده داشته است و همچنین مکاتبه با دبیرخانه شورای عالی بیمه  جهت ابلاغ فهرست خدمات، ارائه فراخوان به موسسات حوزه توانبخشی و ارزیابی خدمات ارائه شده از دیگر اقدامات بیمه سلامت در طول یک سال گذشته بوده است.

وی ادامه داد: در راستای ارائه خدمات بیمه سلامت با چالش هایی نظیر عدم استقبال موسسات جهت عقد قرارداد، ارائه خدمات توانبخشی و عدم مراجعه بیمه شدگان به دلیل هزینه بالا خدمات، انتقاد از تعرفه های دولتی و خصوصی در نتیجه افزایش هزینه های از جیب مردم، عدم استقبال پزشکان متخصص از تجویز و ارائه نسخه الکترونیک مواجه بوده ایم که راهکارهایی هم برای این چالش ها در نظر گرفته شد تا فرآیند پوشش خدمات در حوزه توانبخشی با مشکلات کمتری مواجه باشد.

انوری در ادامه تاکید کرد: در کشورهای توسعه یافته بیمه اجباری و اختیاری مشمول خدمات توانبخشی می شود و معلولان در هر سطحی تحت پوشش قرار می گیرند. در کشور ما ارائه خدمات به معلولان سهم ناچیزی را در بر می گیرد، اما با توجه به شرایط ناخوشایند اقتصادی همین هزینه برای بسیاری از افرادی که دارای معلولیت هستند، امکانپذیر نیست و متاسفانه رویکرد اقتصادی فاسد، قوانین بالادستی، نبود حمایت اجرایی برای قوانین وضع شده، عدم آگاهی سیاستگذاران از قوانین و... از جمله چالش هایی است که خدمات رسانی به معلولان را با مشکل مواجه کرده است.

محمدرضا شهبازی نماینده سازمان بهزیستی در این نشست با انتقاد از عملکرد سازمان بیمه سلامت گفت: در حال حاضر اعداد و ارقامی که از طرف بیمه سلامت ارائه می شود، مطابق با خدماتی که باید به معلولان ارائه شود، نیست. از طرفی این هزینه ها بیشتر از محل هدفمندی یارانه ها تامین شده و نیازی به برگشت آنها نبوده است، بر همین اساس باید در جای خود هزینه می شد.

وی ادامه داد: بیشتر استان ها هنوز پذیرش کاملی برای تمام معلولان نداشتند، حتی ارائه خدمات در برخی از شهرستان های تهران هم به صورت کامل نیست.

شهبازی با انتقاد از عملکرد درآمدها و هزینه های بیمه سلامت ادامه داد: طبق آخرین آمار بیمه سلامت تا ماه گذشته حدود 240 میلیون تومان هزینه کرده است، این مبلغ در مقابل 100 میلیارد تومان دریافتی، سهم ناچیزی است.

نماینده سازمان بهزیستی ادامه داد: تاخیر در کار، بی اطلاعی استان ها، پس زدن افرادی که نیازمند دریافت خدمات بیمه ای هستند و عدم انجام تعهدات کامل بیمه سلامت همگی از مشکلاتی بود که این سازمان بیمه گر نسب به آنها بی تفاوت بوده و در راستای این کم کاری باید پاسخگو باشد.

وی تصریح کرد: آنچه از عملکرد بیمه سلامت برای ارائه خدمات به افراد دارای معلولیت انتظار داشتیم بیشتر شبیه یک آرزو بوده، بیمه سلامت راه فرعی را در پیش گرفته است.

محسنی بندپی در ادامه این جلسه تاکید کرد: بیمه سلامت و سایر نهادهای بیمه گر باید خدمات توانبخشی را به درستی دیده و ارائه خدمت کنند، اگر قرار است هزینه بیمه سلامت کاهش یابد، باید در مرحله پیشگیری، اعمال شود. بیماران نباید دغدغه ای جز درمان داشته باشند. اگر بخواهیم در بودجه در راستای توانبخشی اعتباراتی در نظر بگیریم، باید جزئیات عملکرد بیمه سلامت را در دسترس داشته باشیم.

وی ادامه داد: مجلس یازدهم به دنبال کاهش پرداختی از جیب مردم به ویژه بیماران خاص و افراد دارای معلولیت است. اگر بتوانیم در بودجه سال 1401 اعتبارات مناسبی برای ارائه خدمات به این گروه از جامعه در نظر بگیریم و منابع جدیدی خلق کنیم، بی شک شاهد حل بخش بزرگی از مشکلات آنها خواهیم بود.

تنها ۲.۵ درصد از ۱۰۰ میلیارد تومان سهم معلولان شد

رئیس کمیته بهزیستی و توانبخشی مجلس یازدهم در پایان افزود: طی تفاهم نامه ای که بین سازمان بهزیستی و بیمه سلامت در آبان ماه 99 برای حمایت از معلولان امضا شده بود، امروز مشخص شد از حدود 100 میلیارد اعتبار اختصاص  داده شده، تنها 2.5 درصد آن جذب شده و 97.5 درصد آن اعتبارات متاسفانه به دلیل عدم کارایی، سوءمدیریت و عدم توجه و رسیدگی به خدمات درمانی معلولان جذب نشده است، این اوج ناکارآمدی صنعت بیمه در ارائه خدمات به افراد دارای معلولیت است.

در این جلسه مقرر گردید بیمه سلامت طی یک ماه آینده گزارشی از افزایش خدمات توانبخشی به افراد دارای معلولیت ارائه دهد تا ضمن بررسی آن، در شورای عالی بیمه سلامت به تصویب برسد.

 

.......از شش نقطه جهان

*در آغوش آب‌های درخشان عبور قایقران نابینا از اقیانوس آرام:

دو ماه پارو زده تا توانسته مسیر سَن دیِگو آمریکا تا ایواکی ژاپن را از طریق اقیانوس آرام طی کند. «Mitsuhiro Iwamoto»، قایقران نابینا، حالا خود را خوشحال‌ترین مرد روی کره زمین می‌داند. شش سال از آخرین باری که برای ثبت چنین رکوردی اقدام کرده بود می‌گذرد. بار پیش پنج شش ساعت بعد از شروع این سفرِ پر از هیجان و فراز و نشیب و خطر، قایقش با یک نهنگ برخورد کرده و غرق شده بود. حالا اما توانسته بود به کمک یک همراه بینا که فقط وظیفه اعلام مسیر و جهت باد را به عهده داشت، بعد از دو ماه بی‌وقفه پارو زدن، به آن سوی اقیانوس آرام و کشور زادگاهش یعنی ژاپن برسد.

«رؤیا‌باف»، نامی است که این قایقران نابینا برای قایقش برگزیده است. قایقی ۱۲ متری که او آن را درست روز ۲۴ فوریه در سندیگو به آب انداخت و دقیقاً بعد از ۵۵ روز، در ۲۰ آوریل توانست به ایواکی برسد. «داگلاس اسمیت»، ۵۷ ساله و اهل آمریکا که همزمان از شهروندی ژاپن هم برخوردار است به عنوان دستیار، او را در این سفر همراهی میکرد. ایواموتوی ۵۴ ساله اولین نابینایی است که توانسته طول اقیانوس آرام را فقط به کمک اطلاعات شفاهی که از دستیار بینایش دریافت می‌کرده طی کند. ایواموتو در تلاش پیشینش قرار بود دقیقاً عکس این مسیر را از فوکوشیما در ژاپن به سمت سندیگو در غرب آمریکا طی کند اما امواج سهمگین قایقش را به نهنگی کوبیدند و او و همراهش توانستند به کمک نیروی دریایی ژاپن از کام مرگ نجات پیدا کنند.

ایواموتو در ۱۶ سالگی نابینا شده و سالها پیش با یک آمریکایی ازدواج کرده و با همسرش مسیر‌های زیادی را پارو زده است. او بار‌ها در مسابقات قایقرانی ویژه نابینایان شرکت کرده و به مقام قهرمانی دست یافته است. بنا به گزارش آژانس خبری «کیودو» ژاپن، میتسوهیرو تصمیم گرفت به این ماجراجویی خطرناک وارد شود تا با این روش پول به دست بیاورد و آن را در امور خیریه به کار ببرد و برای از بین بردن بیماری‌هایی که منجر به از دست رفتن بینایی میشود، استفاده کند. ایواموتو و همراهش در این سفر طولانی ۱۴ هزار کیلومتر را در ۵۵ روز پارو زدند و به محض ورودشان به فوکوشیما، جشنی برای استقبالشان برپا شد. این قایقران نابینا در این جشن ضمن ابراز خوشحالی از حضورش در خانه اظهار کرد دست به این ریسک بزرگ زده تا بتواند به این وسیله کمکهای نقدی مردم دنیا را با هدف جلوگیری از شیوع بیماریهایی که منجر به زوال بینایی می‌شوند، جمعآوری کند. این، هدفی بوده که این ورزشکار نابینا از زمانی که پا به دنیای نابینایان گذاشته دنبال می‌کرده است و حالا از این که توانسته با حضورش در صدر اخبار به پروسه جمعآوری کمکهای نیکوکاران سرعت ببخشد، ابراز خرسندی می‌کند.

 

......سلامت و بهداشت

*ایدز درصورت شناسایی به موقع قابل درمان است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ایدز به شرطی که به موقع شناسایی شود به راحتی قابل درمان است و این بیماری هرچه زودتر در افراد شناسایی و درمان شود، پیش آگهی علایم و درمان‌ها روند بهتری خواهد داشت و در نتیجه زندگی مبتلایان همانند سایر افراد جامعه خواهد بود.

به نقل از ایرنا، دکتر پیام طبرسی متخصص بیماری های عفونی درمان ایدز در کشور را به صورت کامل رایگان اعلام کرد و افزود: همه می توانند با خیال راحت آزمایش ایدز دهند و بعد از یک هفته از نتیجه آزمایش مطلع شوند، اگر مبتلا بودند با شروع مصرف دارو و توجه به اصول مشاوره های تخصصی بعد از مدتی به حدی تعداد ویروس در بدنشان کم می شود که دیگر ناقل ویروس ایدز محسوب نمی شوند و زندگی کاملا معمولی خواهند داشت.

طبرسی، مراجعه نکردن به بیمارستان ها و مراکز درمانی به دلیل ترس از کرونا را یکی از علل کاهش شناسایی موارد جدید مبتلا به ایدز در پاندمی کرونا دانست.

وی با بیان این که بیش از  ۴۰سال از شناسایی  ویروس ایدز می گذرد، اظهار داشت: قبل از شیوع کرونا، ویروس ایدز از لحاظ شیوع، تعداد افرادی که در سراسر دنیا درگیر این بیماری هستند و مرگ و میرها یکی از مهم ترین بیماری های مورد توجه بود.

وی گفت: این ویروس از سه روش اصلی اعتیاد تزریقی، تماس جنسی و از مادر به جنین قابل انتقال است.

شرکای جنسی متعدد اصلی ترین علت ابتلا به ایدز در کشور

طبرسی پرهیز از ارتباط های جنسی پرخطر را برای پیشگیری از ابتلا به ایدز ضروری دانست و یادآور شد: شرکای جنسی متعدد می تواند شانس ابتلا به ایدز را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

وی با بیان این که باید به معتادان تزریقی نیز آموزش های لازم برای پیشگیری از ابتلا به ایدز داده شود عنوان کرد: کمک به ترک اعتیاد می تواند دراین افراد بسیار راهگشا باشد ضمن این که اگر هم به هر دلیل اعتیاد را رها نمی کنند آموزش های لازم و پرهیز از استفاده از سرنگ مشترک به این افراد داده شود.

متخصص عفونی دانشگاه نسبت به انتقال ایدز از مادر آلوده به جنین هشدار داد و توصیه کرد: آزمایش اچ آی وی (HIV) حتما باید از مادران باردار گرفته شود و در صورت مثبت شدن نتیجه تست حتما از داروهای موثر برای پیشگیری انتقال از مادر به جنین استفاده شود.

وی با بیان این که شناسایی مبتلایان به ایدز می تواند موثرترین راهکار برای کاهش موارد انتقال و ابتلا باشد تاکید کرد: درمان این بیماری به قدری پیشرفت کرده است که بیماران با شرایط حاد هم می توانند تحت درمان قرار بگیرند، زندگی عادی داشته باشند و حتی دیگر ناقل این بیماری  نباشند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با یادآوری این که بیشتر مبتلایان به ایدز را جوانان تشکیل می دهند، ادامه داد: بیشترین آمار مبتلایان در رده سنی بین ۲۰ تا ۵۰ سال است.

طبرسی با یادآوری این که  ۹۵ درصد موارد ابتلا به ایدز در کشورهای درحال توسعه رخ می دهد، ارایه و اجرای برنامه های کاربردی برای شناسایی و درمان مبتلایان به ایدز را خواستار شد.

وی اصلی ترین راه انتقال ایدز در ایران را روابط جنسی پرخطر عنوان کرد و ادامه داد: این درحالی است که معتادان تزریقی تا مدتها در صدر موارد ابتلا به ایدز بودند ولی متاسفانه در سالهای اخیر ابتلا از راه  ارتباط جنسی به ویژه در زنان مبتلا به  "اچ پی وی".پیشرفت چشمگیری داشته است.

نگرانی وزارت بهداشت از عدم رعایت پروتکل‌ها در برخی مدارس: معاون بهداشت وزارت بهداشت

درباره بازگشایی مدارس، با تاکید بر اینکه بازگشایی‌ مدارس منوط به واکسیناسیون افراد بالای ۱۲ سال بوده است، گفت: برای افراد زیر ۱۲ سال که واکسن نزدند هم بازگشایی منوط به رعایت کلیه پروتکل‌های ابلاغی است و مسئول اجرایی هم مدیر مدرسه و آموزش و پرورش است.

وی افزود: اگر این موارد جدی گرفته نشود، ما به شدت نگران هستیم و این یک اشتباه بزرگ می‌شود؛ ولی در این زمینه همکاران در آموزش و پرورش قول رعایت داده‌اند.

او ادامه داد: ضمن اینکه مقرر شده است که پیش از حضور افراد در مدارس و بازگشایی مدارس باید همکاران ما در بخش بهداشتی نظارت کرده و مدرسه را از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تایید کنند تا اجازه بازگشایی داده شود. متاسفانه برخی مدارس پروتکل‌ها را رعایت نکردند که به آنها  اخطار داده شد و به طور جد از همکاران خواستیم با این موضوع برخورد کنند؛ چون سلامت دانش‌آموزان به شدت برای ما دغدغه است.

وی افزود: از طرفی بالا رفتن پوشش واکسیناسیون در افراد بالای ۱۲ سال سبب می‌شود که احتمال خطر کاسته شود. اگر بنا باشد مدارس باز شوند و پروتکل‌ها رعایت نشود، قطعا ضربه خواهیم خورد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: برنامه‌هایی برای تغییر معیارهای اعلام رنگ‌بندی کرونایی شهرهای کشور وجود دارد، شرایط رنگ‌بندی یک ادبیات ساده و راحت برای مردم و مسئولین بود که بدانند کجا چه خبر است.

وی گفت: اکنون با وجود واکسیناسیون، شرایط متفاوت شده است و با این میزان واکسیناسیون انتظار داریم میزان بستری و فوتی به شدت کاهش یابد؛ پس باید معیارهایمان تغییر کند و کمیته علمی این موضوع و تغییر معیار را در دستور کار گذاشته است.

حیدری افزود: قرار است تا ظرف هفته‌های آتی یک مدل دیگری اپلیکیشن ماسک ارائه دهند تا با استفاده از این مدل موارد رنگبندی شهرها اصلاح شود.

وی گفت: مرکز تحقیقاتی بزرگی درباره این موضوع کار می‌کند تا معیارها تغییر کند.

 

......ورزشی

*آغاز مسابقات پارا آسیایی جوانان در بحرین

کاروان ورزشکاران جوان ایران که روز هفتم آذرماه برای شرکت در چهارمین دوره بازی های پاراآسیایی جوانان بحرین وارد منامه شده، کلاسبندی پزشکی و تمرینات خود را در منامه برگزار کرد و از روز پنجشنبه 11 آذر این رقابت ها رسماً آغاز می شود.

چهارمین دوره بازی های پاراآسیایی جوانان با حضور نزدیک به ۸۰۰ ورزشکار از یازدهم تا پانزدهم آذر ماه برپاست. کاروان ایران نیز با ۱۱۱ ورزشکار در ۹ رشته ورزشی در این رویداد حضور یافته است. کاروان نابینایان نیز با 16 دونده و پرتابگر، 5 شناگر و تیم ملی گلبال پسران و دختران راهی منامه شده است.

پیش از آغاز دوره چهارم این مسابقات، تاشکند به عنوان میزبان پنجمین دوره بازی های پاراآسیایی جوانان که در سال ۲۰۲۵ برگزار خواهد شد انتخاب شد. کمیته پارالمپیک آسیا پس از بررسی پیشنهادات دریافت شده از سوی کمیته های ملی پارالمپیک آسیا، نهایتا تاشکند ازبکستان را به عنوان میزبان بازی های پارا آسیایی جوانان ۲۰۲۵ انتخاب کرد.

 کمیته پارالمپیک این کشور که مورد حمایت وزارت گردشگری و ورزش ازبکستان هم هست، درخواست میزبانی این رویداد را برای اواخر ماه سپتامبر یا اوایل اکتبر ۲۰۲۵ ارائه کرده است.

مجید راشد در این خصوص اظهار کرد: "با وجود آنکه کار سختی برای انتخاب میزبان این رویداد داشتیم اما از اینکه پیش از برگزاری بحرین ۲۰۲۱، توانستیم به جمع بندی برسیم و میزبان بعدی این رویداد را معرفی کنیم بسیار خوشحالیم. نکته مهم آن است که آسیای میانه اولین رویداد بزرگ خود را برگزار خواهد کرد."

رئیس کمیته پارالمپیک ازبکستان هم در این خصوص گفت: این اتفاق لحظه بسیار مهمی برای جنبش پارالمپیک در ازبکستان است. ما یک کشور در حال پیشرفت هستیم و موفق شده ایم تعداد ورزشکاران و مدال های مان را در بازی های پارا آسیایی و پارالمپیک به تدریج افزایش دهیم. میزبانی بازی های جوانان در سال ۲۰۲۵ نشان از تعهد ما برای توسعه نسل های آینده در ورزش های پارالمپیکی دارد و بسیار خرسندیم از اینکه میزبان بهترین ورزشکاران جوان منطقه در آسیا میانه خواهیم بود.


.......حوادث

*نافرمانی تک فرزند مادر را به دردسر انداخت

پسرم اصلاً حرف مرا گوش نمی دهد، بیشتر اوقات با دوستانش به بیرون می رود و شب ها هم دیر وقت به خانه می آید. همسرم هم در مقابل خواسته های پسرش تسلیم می شود. نمی دانم با این فرزند نافرمان و همسر بی خیالم چگونه زندگی کنم.
خانمی که برای طرح مشکل خود و دریافت راهنمایی و مشاوره به مرکز مشاوره آرامش فرماندهی انتظامی استان اصفهان رفته بود گفت: پسری ۱۶ ساله دارم که تک فرزند است و همین تک فرزند بودن او باعث شد تا مشکلات زیادی در زندگی برای ما به وجود بیاید.
به خاطر اینکه تک فرزند بود ما همه جوره هوایش را داشتیم و هرچه می خواست برایش فراهم می کردیم همین کارهای ما بستری را فراهم آورد تا او هم حسابی سوء استفاده گر شود. . او حالا به یک بچه لجباز و تندخو و نا فرمان تبدیل شده و بارفتارهایش زندگی را به کام من و پدرش تلخ کرده است. گاهی اوقات که می نشینیم و با هم فکر می کنیم به این نتیجه می رسیم که ای کاش خدا این بچه را به ما نداده بود شاید کفر باشد اما چه کنیم دیگر از دست کارهای این بچه به ستوه آمده ایم ، واقعاً بچه نداشتن بهتر از داشتن یک فرزند نافرمان و حرف گوش نکن است.
پسرم اصلاً حرف مرا گوش نمی دهد و کار خودش را می کند، مدام با دوستانش به بیرون می رود و شب ها هم تا دیروقت به خانه نمی آید، وقتی می گویم چرا تا این وقت شب بیرون بودی سرم داد می کشد و با من دعوا و حتی قهر می کند و غدا هم نمی خورد. خلاصه بدجوری در کنترل این تک فرزند خانواده سردرگم و کلافه شده ام و نمی دانم چگونه با او رفتار کنم.
چند روز است که به من و پدرش می گوید از خانه بیرون بروید چون می خواهم برای یکی از دوستانم در این جا تولد بگیرم و او را به خاطر این کار سورپرایز کنم، من با او مخالفت کردم و می ترسم خودش را گرفتار کند.
محسن وقتی با مخالفت من روبرو شد با داد و فریاد گفت، اگر نمی خواهید این جا برای دوستم تولد بگیرم باید پول بدهید تا بروم و یک باغ کرایه کنم و جشن را در آنجا برایش بگیرم ! پدرش هم وقتی با مخالفت من روبرو شد به پسرش گفت : عزیزم خودم برات یک باغ کرایه می کنم و بعد سریع از سایت دیوار یک باغ برایش کرایه کرد.
از دست همسرم نمی دانم چه کنم او واقعاً یک فرد بی خیال است و در مقابل خواسته های پسرمان تسلیم می شود تا حالا هم هرچیزی که خواسته برایش فراهم کرده است. من هم بیشتر اوقات به خاطر همین بی تفاوتی و بی خیالی همسرم با او مدام دعوا و درگیری دارم، همسرم هیچ احساس مسئولیتی در قبال زندگی و و تربیت فرزند ندارد و فقط سرش توی کارش است. دیگر نمی توانم این زندگی را تحمل کنم، و نمی دانم با این فرزند نافرمان و همسر بی خیالم زندگی کنم.
نظریه کارشناس مشاور پلیس
نسیبه جعفری، کارشناس ارشد مشاوره مرکز مشاوره آرامش در خصوص مشکل این مادر گفت: شاید بیشتر کسانی که دارای تک فرزند هستند با اینگونه مشکلات آشنا باشند. تک فرزند ها به دلیل اینکه از ابتدا همه چیز برایشان فراهم بوده و هرچه گفته پدر و مادر در خدمتش بودند وقتی هم که بزرگ می شود می خواهد به نوعی در منزل حکومت کند و حرف خودش را به کرسی بنشاند.
وی با بیان اینکه لجبازی ها و نافرمانی های تک فرزندها نتیجه رفتار نابجای والدین با آنها است گفت: پدرو مادرها باید به این نکته توجه کنند که کودک آنها همیشه در سن کودکی باقی نمی ماند و بنابر این بایستی مهارت های زندگی را به آنها بیاموزند و بعضی وقت ها به خواسته های آنها جواب نه بگویند تا یاد بگیرند که در شرایط سخت بدون احتیاج به پدر و مادر زندگی کنند..
جعفری با بیان اینکه اگر فرزند پسر دارید بهتر است کمی صبور باشید گفت: پسرها وقتی نوجوان می شوند، زود رنج و پرخاشگر شده و اگر موضوعی برخلاف میلشان باشد، صدایشان را بالا می برند.
وی درپایان گفت : باید بدانید که هورمون ها ممکن است علت ایجاد برخی از این رفتارها باشند. باید به آنها با همدلی کردن کمک کنید. هرچند ممکن است سخت باشد اما می توانید هورمون هایشان را کنترل کنید.
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *