شناسه خبر: 34799 منتشر شده در مورخ: 1400/9/7 ساعت: 09:11 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه یکشنبه 7 آذر 1400

روزنامه یکشنبه 7 آذر 1400

عناوین امروز:جزئیات پرداخت کمک هزینه ساخت مسکن معلولان تحت پوشش بهزیستی-تحصیل ۱۵۰ هزار دانش‌آموز استثنایی در ۱۷۰۰ مدرسه خاص و پذیرا-به یاد شاگرد نیما و مردی از دیار دامغان-تدابیر ایران برای مقابله با سویه جدید کرونا-کاروان ایران با ۱۶۵ ورزشکار عازم بحرین می شود-وفای به عهد پس از آزادی از زندان.

روزنامه «ایران سپید»

یکشنبه۷ آذر ۱۴۰۰

۲۲ ربیع الثانی ۱۴۴۳

۲۸ نوامبر  ۲۰۲۱

سال بیست و ششم شماره 6856 

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

......عناوین ..........

*جزئیات پرداخت کمک هزینه ساخت مسکن معلولان تحت پوشش بهزیستی

*تحصیل ۱۵۰ هزار دانش‌آموز استثنایی در ۱۷۰۰ مدرسه خاص و پذیرا

*به یاد شاگرد نیما و مردی از دیار دامغان

*تدابیر ایران برای مقابله با سویه جدید کرونا

*کاروان ایران با ۱۶۵ ورزشکار عازم بحرین می شود

*وفای به عهد پس از آزادی از زندان

 

.......خبر ویژه

* جزئیات پرداخت کمک هزینه ساخت مسکن معلولان تحت پوشش بهزیستی

معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان اصفهان گفت: اعتبار امسال برای کمک‌های بلاعوض ودیعه و تعمیرات مسکن معلولان ۲ میلیارد و یکصد میلیون ریال و برای زنان سرپرست خانوار را ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال و سقف کمک بلاعوض برای هزینه ساخت یا خرید مسکن ایتام نیز به یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال رسیده است.

 امید رحمانیان با اشاره به عزم دولت برای خانه‌دار شدن جامعه هدف بهزیستی، اظهار کرد: کمک هزینه بلاعوض ساخت مسکن روستایی خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول در سال ۱۳۹۹ از ۳۶۰ میلیون ریال به ۸۵۰ میلیون ریال افزایش یافته و این تسهیلات برای خانوارهای شهری از ۶۰۰ میلیون ریال به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال رسیده اما میزان اعتبارات این گروه از معلولان هنوز برای امسال ابلاغ نشده است.

وی از افزایش تسهیلات بانکی مقاوم‌سازی و بهسازی مسکن روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر تا یک میلیارد ریال در سال جاری خبر داد و گفت: این بودجه از طریق بنیاد مسکن ارائه می‌شود.

رحمانیان با بیان اینکه امسال کمک هزینه بلاعوض ساخت مسکن محرومین ۵۰۰ میلیون ریال از طریق سازمان بهزیستی و ۳۰۰ میلیون ریال از طریق بنیاد مسکن پرداخت می‌شود، ادامه داد: کمک‌های بلاعوض، یک میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه بانکی به این واحدها تعلق می‌گیرد که از طریق بنیاد مسکن پرداخت می‌شود.

معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان اصفهان سقف کمک هزینه بلاعوض ساخت مسکن برای خانوارهای تک معلول و سایر خانوارهای نیازمند روستایی را ۵۰۰ میلیون ریال و سقف تسهیلات قرض‌الحسنه بانکی این خانوارها را یک میلیارد ریال برشمرد و افزود: در حوزه مسکن بر اساس قانون جامع حمایت از معلولین، افراد دارای معلولیت برای یک بار از پرداخت حق انشعاب آب، برق، گاز و عوارض صدور پروانه ساختمانی معاف هستند.

وی با اشاره به تلاش دولت برای ایجاد مسکن برای خانوارهای کم درآمد به ویژه افراد تحت حمایت نهادهای حمایتی از جمله بهزیستی، گفت: ۱۳۰ واحد در شهر فولادشهر در حال تحویل است و چندین پروژه دیگر از جمله پروژه ۱۰۴ واحدی خمینی‌شهر در سطح استان در مراحل اولیه ساخت برای جامعه هدف سازمان قرار دارد.

 

.....گزارش ویژه

* تحصیل ۱۵۰ هزار دانش‌آموز استثنایی در ۱۷۰۰ مدرسه خاص و پذیرا

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: آموزش و پرورش استثنایی گامی اساسی و پایدار برای رسیدن به عدالت آموزشی ترجیحی است.

سیدجواد حسینی در سفر به شهرستان ابهر استان زنجان در دیدار با امام جمعه این شهرستان، با بیان این که آموزش و پرورش استثنایی مولود انقلاب اسلامی از سال ۱۳۷۰است، گفت: این سازمان ۱۵۰هزار دانش آموز با نیازهای ویژه را در  ۷طیف و در ۱۷۰۰مدرسه خاص و ۲۱هزار مدرسه پذیرا پوشش می دهد.

حسینی با بیان این که محور اصلی عدالت اقتصادی و اجتماعی، عدالت آموزشی است، گفت: وظیفه اصلی نظام تعلیم و تربیت تبدیل منابع انسانی به سرمایه انسانی است و آموزش و پرورش استثنایی گامی اساسی و پایدار برای رسیدن به عدالت آموزشی ترجیحی است.

معاون وزیر با بیان این که در جامعه باید تغییر نگرش نسبت به دانش آموزان استنثایی ایجاد شود، گفت: تعلیم و تربیت دانش آموزان استثنایی در ابعاد گوناگون ویژگی های خاصی می طلبد و باید مناسب سازی های لازم در ابعاد فضا، تجهیزات، منابع انسانی برای این دانش آموزان انجام شود.

حسینی یکی از مأموریت های آموزش و پرورش استثنایی را  توان بخشی دانش آموزان استثنایی دانست و گفت: تربیت بدنی و ورزش از ضروریات دانش آموزان استثنایی است که علاوه بر جنبه سلامت این دانش آموزان جنبه توان بخشی نیز دارد.

وی افزود: با رویکرد تسهیل ورزش دانش آموزان استثنایی در ۳۱۰مدرسه استثنایی کشور، امکان ساخت سالن های ورزشی درون مدرسه ای وجود دارد که ساخت این سالن ها در برخی مدارس آغاز شده است.

 شایان ذکر است؛ در این سفر سالن ورزشی چند منظوره، خاص دانش آموزان استثنایی در شهرستان ابهر به بهره‌برداری رسید.

 

.........دریافت

*به یاد شاگرد نیما و مردی از دیار دامغان

چهارم آذر، سالروز درگذشت مردی از تبار شاعران است که کوتاه زیست اما همین حضور کوتاه، آثار غیر قابل انکاری را در ادبیات منظوم فارسی در قرن ۱۴ گذاشت. صحبت از اسماعیل شاهرودی است که از پرچمداران شعر نو در ایران است.

شاهرودی از نخستین پیروان نیمایوشیج محسوب می‌شد که از همان ابتدای کار خود به جریان شعرنو پیوست.

او دوره ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش گذراند و در نیمه دهه ۱۳۳۰ به حزب توده پیوست. سپس در دانشکده هنرهای زیبا در تهران به تحصیل ادامه داد و پس از آن چندی به تدریس و چندی به کار در آموزش و پرورش پرداخت.

وی پس از سفر به هند و همکاری با دانشگاه علیگره، مدتی با لغت‌نامه دهخدا و نیز با دکتر معین برای تدوین فرهنگ معین همکاری کرد. او در سال ۱۳۴۴ برای مدتی بازداشت شد و پس از آن تعادل روحی خود را از دست داد و تا پایان عمر به‌حال عادی بازنگشت.

وی در سال ۱۳۴۸ به‌عنوان کارشناس فرهنگی با کمیسیون ملی یونسکو در ایران به همکاری پرداخت و همزمان به تدریس «رابطه ادبیات و هنرهای تصویری» در دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه تهران مشغول شد و در سال ۱۳۵۴ بازنشسته شد.

او در سال ۱۳۳۰ نخستین مجموعه اشعارش را به نام «آخرین نبرد» با مقدمه نیمایوشیج انتشار داد.  دومین مجموعه اشعارش را در سال ۱۳۳۶ با عنوان «آینده» منتشر کرد.

اشعار او را می‌توان به دو دوره زمانی تقسیم کرد. دوره نخست اشعاری را دربر می‌گیرد که زبان شاعر، تحت تأثیر زبان نیمایوشیج قرار دارد و می‌توان این تأثیرپذیری را به وضوح در کلماتی که شاعر برمی‌گزیند و همچنین اوزانی که انتخاب می‌کند، ردیابی کرد. از این گونه اشعار، در کتاب «آخرین نبرد» و کتاب «آینده» فراوان است. اما اشعار دوره دوم، زبانی مخصوص به‌خود می‌یابد و پختگی خاصی در آنها ظاهر می‌شود. او در عین حفظ هویت شعری و جهان‌بینی و فضای مخصوص به‌خود، زبانی ویژه به‌دست می‌آورد که آمیزه‌ای است از زبان مردم عامه و زبان فاخری که از ادبیات کلاسیک برآمده است. او در کتاب‌های بعدی خود یعنی «م و می‌در سا» «هر سوی راه، راه، راه، راه» و «آی میقات‌نشین» به این زبان دست می‌یابد و بازی‌های زبانی خاص او را حتی در نام کتاب‌هایش نیز می‌توان یافت.

برخى از شاعران نوپرداز ازجمله سهراب سپهرى تحت تاثیر ساختارهاى کلامى او بودند.

اسماعیل شاهرودی در ۵۶ سالگی درگذشت. باهم قطعه‌ای از سروده‌های او را می‌خوانیم:

«گر خوانده بود… » از کتاب «آی میقات‌نشین»:

آیا تمامت از

شب‌ها و روزهای روشن تو برخاست؟

آیا ز جان نیزه این دست‌ها

آن برگ یاس

رویش نخواست دیگر؟

رویش نخواست؟

آیا مرا دگر به جلوه نمی‌خواهد؟

آیا مرا دگر به سینه نمی‌خواند؟

گر خوانده بود

اینک

پرتوگشا به سینه من چلچلراغ بود،

گر خوانده بود

اینک

رؤیای این کویر به چشمانم

دیدار باغ بود!

 

......سلامت و بهداشت

*تدابیر ایران برای مقابله با سویه جدید کرونا

سویه جدیدی از ویروس کرونا در آفریقای جنوبی شناسایی شده و مقامات آن کشور معتقدند که این موضوع نگران‌کننده است. این گونه توسط سازمان بهداشت جهانی، اومیکرون «Omicron» نامگذاری شده است.

به نقل از ایرنا، سویه یافت‌شده در آفریقای جنوبی شامل تعداد زیادی جهش در پروتئین اسپایک است که نقش کلیدی در ورود ویروس به سلول‌های بدن دارد. این سویه به‌طور کلی دارای ۵۰ جهش است که بیش از ۳۰ جهش روی پروتئین اسپایک رخ داده  (یعنی دو برابر بیشتر از سویه دلتا که در هند شناسایی شد). پروتئین اسپایک همان بخشی از سلول است که از سوی واکسن‌ها هدف قرار می‌گیرد.

سویه جدید اومیکرون از آفریقای جنوبی شیوع یافته، در بوتسوانا و هنگ کنگ و بلژیک موارد مثبت ابتلا به این نوع سویه شناسایی شده است.محققان انگلیسی نیز اعلام کردند این سویه «پایدار» نیست و ممکن است در ترکیب با سایر جهش‌ها تشکیل شده باشد و در حال حاضر، باید این ویروس از نزدیک نظارت و تجزیه و تحلیل شود، اما دلیلی برای نگرانی بیش از حد وجود ندارد، مگر اینکه در آینده نزدیک شروع به افزایش فرکانس کند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: سویه جدید کرونا در جنوب آفریقا دارای تعداد زیاد و باورنکردنی جهش است و تعداد زیاد جهش‌های سویه جدید کرونا این احتمال را زیاد می‌کند این سویه هم شدیدتر باشد و هم واکسن روی آن جواب ندهد.

محمد مهدی گویا افزود: اگر سویه جدید ویروس کرونا منتشر شود ممکن است نحوه مقابله و برخورد با آن بسیار سخت باشد و نمی‌توان در زمان کمی این سویه را قضاوت کرد و باید چند هفته از رفتار این ویروس و جهش‌های جدید بگذرد تا بتوان نظر قاطعانه‌تر و کارشناسی تری را مطرح کرد.

گویا با اشاره به اینکه رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی همچنان برای پیشگیری از ابتلا به انواع سویه‌های کرونا توصیه می‌شود، تاکید کرد: در حال حاضر شواهد نشان دهنده این مساله است که این سویه تبعات شدیدتری نسبت به سایر جهش‌های کرونا دارد و به همین دلیل ما نیز تمهیدات متفاوتی را برای مواجهه با این ویروس در نظر گرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه افرادی که قصد مسافرت به کشورهای آفریقای جنوبی، بوتسوانا، نامیبیا، زیمباوه، لسوتو و اسواتینی دارند مسافرت خود را به تعویق بیندازند، افزود: ما نیز تمام اطلاع رسانی‌های لازم به مسافران را به تمام فرودگاه‌ها و مرزهای زمینی و دریایی کشور ابلاغ کردیم و مسافران بدون آگاهی از کشور خارج نخواهند شد.

گویا ادامه داد: در این مورد نهایت سختگیری را اعمال می‌کنیم تا اتفاقی در کشور رخ ندهد، همچنین با توجه به اینکه ما در کشور پرواز مستقیم از این کشورها نداریم مانع ورود افراد غیر ایرانی از این کشورها به ایران خواهیم شد.

وی تصریح کرد: همچنین اگر هموطنان ما که در این کشورها حضور داشته و حالا به هر دلیلی قصد بازگشت به ایران را دارند باید در دو نوبت تست پی سی آر آنها منفی شود در غیر این صورت باید در مراکز قرنطینه مرزی ما بمانند و پس از منفی شدن تست ، وارد کشور شوند.

حسن خوشخو مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و موسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی امروز گفت: پرواز مستقیمی از قاره آفریقا به ایران نداریم و در صورت نیاز محدودیت‌های پروازی از کشورهایی که سویه جدید در آنها در حال گسترش است، اتخاذ می‌شود.

وی افزود: پرواز مستقیم که منجر به ورود مسافر از آفریقای جنوبی به کشور شود نداریم، اما درباره ورود مسافران پروازهای غیرمستقیم (کانکشن- CONNECTION) در صورت لزوم همان تدابیر قبلی در نظر گرفته خواهد شد.

وی خاطرنشان‌ کرد: اکنون هیچ پرواز مستقیمی از آفریقا نداریم اما برای پروازهای غیرمستقیم و کانکشن که بیشترین آنها از دبی و قطر است، در صورت ابلاغ قوانین جدید پذیرش مسافر نخواهیم داشت، اکنون هیچ کشوری در فهرست کشورهای ویژه که با معرفی وزارت بهداشت مسافران از این کشورها حق ورود به کشور را نداشتند،  وجود ندارد.تا یک ماه پیش چندین کشور در فهرست ویژه‌ها قرار داشتند و مسافری پذیرش نمی‌کردیم،  اکنون هیچ کشور ویژه‌ای نداریم اما در صورت تصمیم‌گیری جدید به شرکت‌های داخلی و خارجی اعلام خواهیم کرد که هیچ مسافری را وارد کشور نکنند و کارت واکسن و برگه پی. سی. آر منفی برای همه مسافران ورودی به کشور الزامی است.

کاهش ۱۲ درصدی بستری کرونا در تهران : فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت: به جز افزایشی مختصر در یکی از شهرهای شرقی استان تهران، مابقی شهرهای استان کاهش آمار را نشان می‌دهند و در حال حاضر میزان بستری بیماران در استان تهران نسبت به هفته گذشته نزدیک به ۱۲ درصد کاهش داشته است.

به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی، گفت: سومین هفته متوالی است که تهران شهر قرمز نداشته است و عمدتا رنگ شهرهای تهران زرد بوده است. البته شهرهای ملارد و بهارستان هم رنگ آبی دارند. در طول ۳ هفته اخیر رنگبندی کرونایی در تهران تغییر محسوس نداشته و از ابتدای ۳ هفته گذشته تهران فاقد شهر قرمز بوده و شهرهای نارنجی تهران هم طی ۱۶ روز گذشته به رنگ زرد تبدیل شدند.

در حال حاضر میزان بستری بیماران در استان تهران نسبت به هفته گذشته نزدیک به ۱۲ درصد کاهش داشته است که این کاهش در مراجعان سرپایی ۱۷ درصد بوده است. در مورد میزان بستری در مجموع تهران کاهش حدود ۱۴.۵ درصد در بخش‌های مراقبت ویژه را تجربه می‌کنیم.

زالی ادامه داد: اکنون شرایط تهران با ثبات تلقی می‌شود اما باید بحث ناپایداری و شکنندگی شرایط را در نظر بگیریم.

ویژه با شکلگیری امواج جدید شبه طغیانی در اروپای شرقی و مرکزی و بخصوص در مناطق غرب و شمال غرب ایران که ارتباط تنگاتنگ با اروپا دارند باید مراقبت‌های بیشتری اعمال شود؛ چون تجربه آلمان و اتریش نشان داد که گرچه واکسیناسیون اثر کارا و مهمی در کاهش مرگ و میر و عوارض بیمارستانی دارد ولی با عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و ساده انگاری می‌تواند منجر به شبه طغیان‌هایی شود که این تجربه تلخ می‌تواند فراسوی ما باشد که با جدی گرفتن پروتکل‌ها و واکسیناسیون می‌توانیم از این خطر دورتر باشیم.

 

.......ورزشی

* کاروان ایران با ۱۶۵ ورزشکار عازم بحرین می شود

کاروان ایران برای شرکت در چهارمین دوره بازی های پاراآسیایی جوانان روز یکشنبه، هفتم آذرماه عازم بحرین می شود.

کاروان ایران با ترکیب ۱۶۵ ورزشکار در رشته های پارا تنیس روی میز، پارا بدمینتون، پارا تکواندو، گلبال ، پارا دو و میدانی، پارا شنا، پارا وزنه برداری، بوچیا و بسکتبال با ویلچر در این رقابت ها شرکت می کند.

با ورود تیم های شرکت کننده در این دوره از بازی ها به بحرین، برنامه کلاس بندی طی روزهای هشتم تا یازدهم انجام و جلسات فنی نیز درهمین روزها برگزار خواهد شد.

مراسم افتتاحیه چهارمین دوره از بازی های پاراآسیایی جوانان بحرین روز یازدهم برگزار خواهد شد و رقابت ها نیز طی روزهای  یازدهم تا پانزدهم با حضور نزدیک به ۸۰۰ ورزشکار، در ۹ رشته ورزشی در جریان خواهد بود.

محمد تابع، دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک و سرپرست کاروان ایران در این بازی ها گفت: این کاروان با نام مدافعان سلامت و با شعار " اراده، تلاش، پیروزی" در این رویداد شرکت خواهد کرد. با توجه به محدودیت‌هایی که ایجاد شد، لیست کاروان ایران تغییر کرد و ۳۰ نفر از ورزشکاران از اعزام بازماندند. دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک افزود: بازی‌ها در ۹ رشته برگزار می‌شود و ۱۶۵ ورزشکار از ایران شرکت خواهند کرد. البته مشکلاتی وجود دارد، از جمله اینکه اطلاعات به طور و جامع از سوی میزبان اعلام نمی‌شود. هنوز کلاس‌بندی و جدول بازی‌ها به طور کامل برای ما ارسال نشده است و این مسئله باعث شده نتوانیم یک برنامه‌ریزی کامل داشته باشیم.

سرپرست کاروان ایران در بازی‌های پاراآسیایی جوانان درباره پیش‌بینی‌اش از عملکرد کاروان ایران گفت: نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از تعداد مدال‌ها و نتایج داشت. البته رکورد ورودی برای ورزشکارانمان قرار داده شده، ولی برخی رشته‌ها رقابتی است و نمی‌توان پیش‌بینی خاصی داشت. امیدوارم نتایج خوبی را بگیریم. تکرار رتبه دوره گذشته و حتی ارتقای ما، هدف‌گذاری و پیش‌بینی ما در این دوره است.

محمد تابع خاطرنشان کرد: تا کنون مشکل مالی برای اعزام این کاروان نداشته‌ایم. همه تدارکات انجام و بلیت تهیه شده است. ما قصد داشتیم با توجه به تعداد اعضای کاروان، پرواز چارتر بگیریم، اما این موضوع میسر نشد و کاروان در دو بخش اعزام می‌شود.

وی درباره اعزام تیم ملی پارا وزنه برداری به مسابقات جهانی و حضور دو ورزشکار در رده جوانان در این رویداد، گفت: این تیم مجموعه‌ای از جوانان و باتجربه‌ها است. اولویت در اعزام نفرات با توجه به نگاهی است که کادر فنی دارد. این اولین درگاه برای پارالمپیک پاریس است و اگر کسی شرکت نکند، نمی‌تواند در پارالمپیک باشد. البته برای دوره بعدی پارالمپیک هم بحث اعزام کیفی را داریم و صرف کسب سهمیه منجر به اعزام نمی‌شود.

دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک درباره گلایه برخی ورزشکاران در خصوص عدم اشتغال گفت: تا جایی که من می‌دانم، قانون هنوز مصوب نشده که برای اشتغال به آن استناد کنند. البته در برخی استان‌ها به برخی ورزشکاران قول‌هایی داده شده‌است. ما هم در کمیته پیگیر هستیم.

او درباره رشته‌های جدیدی که در بازی‌های پاراآسیایی هانگژو شرکت خواهند کرد گفت: حضور پاراتکواندو در بازی‌های پاراآسیایی هانگژو یکی از مواردی است که ما به مدال‌آوری در آن امیدوار هستیم.

 

…….‌حوادث

*وفای به عهد پس از آزادی از زندان

پسر جوان که به خاطرارتکاب قتلی ناخواسته ۹ سال در زندان بود وقتی موفق شد از اولیای دم رضایت بگیرد با خود عهد بست پس از آزادی برای نجات زندانیانی که ناخواسته مرتکب قتل شده‌اند تلاش کند.

۲۰ فروردین سال ۹۰ پسر جوانی هراسان مردی زخمی را به اورژانس بیمارستانی در کرج رساند. مرد ۳۸ ساله به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شد و تحت درمان قرار گرفت. اما تلاش‌های کادر درمان بی‌نتیجه ماند و بهروز پس از ۵ روز جدال بین مرگ و زندگی سرانجام، تسلیم شد.

با مرگ مرد جوان، تیم جنایی کرج تحقیقات برای رازگشایی از این ماجرا را آغاز کرد.

بررسی‌های اولیه حکایت از آن داشت که عامل قتل، همان پسر جوانی است که بهروز را به بیمارستان منتقل کرده است. بدین ترتیب پسر جوان به ‌نام حسن بازداشت و برای تحقیقات به اداره آگاهی منتقل شد.

حسن در تحقیقات مدعی شد ناخواسته مرتکب این قتل شده است سپس با تکمیل تحقیقات، وی پای میز محاکمه رفت و در دادگاه به قصاص محکوم شد.

در حالی که پدر مقتول و پسر کوچکش و اولیای دم پرونده  خواهان قصاص متهم بودند، بارها خانواده حسن، ریش سفیدان روستایشان در حوالی قزوین و مددکاران زندان و واحدهای صلح و سازش با خانواده مقتول تماس گرفته و خواهان بخشش شدند.

با گذشت ۵ سال کابوس و هراس از مرگ سرانجام پدر مقتول راضی شد به شرط دریافت دیه از قصاص پسر جوان گذشت کند. در ادامه پدربزرگ به‌عنوان قیم نوه‌اش نیز از خون بهروز گذشت کرد.

حسن از قصاص نجات یافت اما چون شرط آزادی اش پرداخت دیه بود او تلاش خود را برای جمع‌آوری مبلغ دیه شروع کرد. در همان سال‌ها او با گروه چتر نجات که کارشان کمک به آزادی زندانیان است آشنا شد و با تلاش آنها و اهالی روستای محل سکونتش و کمک‌های خانواده، توانست این مبلغ را فراهم کند و پس از گذشت ۹ سال از زندان آزاد شد.

تلاش برای بخشش

از آنجا که حسن وقتی پشت میله‌های زندان بود با خود عهد کرده بود بعد از آزادی تلاش خود را برای نجات افرادی که مثل او گرفتار شده بودند آغاز کند وقتی از زندان بیرون آمد به این عهد وفا کرد و تا کنون توانسته برای دو زندانی رضایت بگیرد. از سویی او حتی برای جمع‌آوری پرداخت دیه محکومان به قتل نیز وارد عمل شده و در این راه هم قدم برمی دارد.

این مرد ۳۴ ساله گفت: سال‌ها قبل در نانوایی کار می‌کردم و کارم این بود که نان را از تنور نانوایی تافتونی بیرون می‌آوردم. مقتول برای گرفتن پول خورد به سراغمان آمد و من حتی پول را هم به او دادم. اما ظاهراً از دست بچه‌های نانوایی دلخور بود چرا که شروع به جر و بحث کرد. مشاجره لفظی چند لحظه‌ای طول کشید و آنجا را ترک کرد اما دوباره برگشت و اینبار باتوم فنری به‌دست داشت و حمله کرد من که چنگک نانوایی به‌دست داشتم، چنگک را به طرفش گرفتم اما ناخواسته به گردنش خورد و زخمی شد. خودم او را به بیمارستان رساندم و ۵ روز هم در کما بود اما درنهایت فوت کرد.

حسن در رابطه با آشنایی‌اش با گروه چتر نجات گفت: اولیای دم خواهان اجرای حکم بودند اما درنهایت موفق به گرفتن رضایت به شرط دریافت دیه شدیم که مبلغ زیادی هم اهالی روستایمان کمک کردند. اما پسر مقتول هنوز رضایت نداده بود. با اعلام رضایت او، تلاشمان را برای تهیه دیه سهم پسر بهروز آغاز کردیم. مددکاری زندان، زندانیانی که ناخواسته مرتکب قتل شده‌اند و با ابراز پشیمانی رفتار مناسبی نیز در دوران زندان داشته‌اند به گروه چتر نجات معرفی می‌کنند که یکی از آن زندانیان من بودم. با کمک این گروه موفق شدم دیه را تهیه کنم.

پسر جوان ادامه داد: زمانی که در زندان بودم با خودم عهد کردم بعد از آزادی برای نجات زندانیان تلاش کنم. تا الان هم در دو پرونده موفق به گرفتن رضایت شده‌ام و این دو زندانی الان منتظر جمع‌آوری مبلغ دیه اولیای دم هستند تا آزاد شوند.

او در رابطه با زندگی جدیدش بعد از آزادی گفت: بعد از آزادی در یک شرکت مشغول به کار شدم. ابتدا فکر می‌کردم چون سوء پیشینه دارم کسی به من کار ندهد اما رئیس شرکت گفت برای من کار و تلاش صادقانه مهم است. مدتی در آنجا کار کردم اما مادرم سرطان گرفت و برای مراقبت از او مجبور شدم کار را رها کنم. در حال حاضر هم در یک مزرعه آفتابگردان کار می‌کنم. گرچه حقوق خیلی پایینی دارم اما بواسطه عهدی که با خودم بستم مبلغی از حقوقم را به حساب گروه چتر نجات واریز می‌کنم تا بتوانم سهمی در آزادی زندانیان محکوم به قصاص که بخشیده شده‌اند، داشته باشم.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *