شناسه خبر: 34772 منتشر شده در مورخ: 1400/8/30 ساعت: 11:45 گروه: اجتماعی  
نخستین بخش مطالعه برای ناشنوایان استان مرکزی در اراک راه‌اندازی شد

نخستین بخش مطالعه برای ناشنوایان استان مرکزی در اراک راه‌اندازی شد

سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: نخستین بخش مطالعه ویژه ناشنوایان استان مرکزی روز یکشنبه به مناسبت هفته کتابخوانی در کتابخانه عمومی دکتر حصیبی اراک راه‌اندازی شد.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایرنا، «سکینه‌خاتون مهدیان‌پور»  افزود: جامعه معلولان از جمله ناشنوایان استان  به ایجاد و  توسعه خدمات فرهنگی و فضاهای ویژه به‌منظور استفاده حداکثری از حقوق شهروندی و بهبود روابط و دانایی نیاز دارند و در راستای عدالت اجتماعی قرار است زیرساخت مناسب برای هر طیف از گروه‌های خاص کتابخوان در سایر کتابخانه‌ها نیز راه‌اندازی شود. 
وی اظهار داشت: ۲۹ بخش مطالعه ویژه ناشنوایان در سطح کتابخانه‌های کشور تجهیز شده که فقط ۱۰ مورد آن راه‌اندازی رسمی شده است و فعالیت داردو با آغاز به‌کار این بخش در کتابخانه دکتر حصیبی اراک شمار این خدمات به یازده مورد رسید.
سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: شمار منابع نوشتاری و کتب منتشر شده ویژه ناشنوایان محدود است و ۵۶ عنوان و ۷۲ نسخه کتاب برای این بخش تهیه شده و ۲۱ نسخه از منابع چند رسانه‌ای زندگی مفاخر نیز به همت نهاد برای ناشنوایان مناسب‌سازی و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

مهدیان‌پور افزود: خدمات مطالعه در بخش ناشنوایان کتابخانه دکتر حصیبی اراک بیشتر کتابدارمحور است و ارایه برنامه‌های قصه‌گویی، داستان نویسی، نقاشی و انواع آموزش‌ها در این زمینه پیش‌بینی شده است.
وی اظهار داشت: خدمات در این بخش با هدف رفع نیازهای اطلاعاتی، گسترش فرهنگ مطالعه، رشد و گسترش سطح علم و دانش جامعه، اطلاع‌رسانی، آموزش و غنی‌سازی اوقات فراغت این گروه انجام می‌شود.

سرپرست کتابخانه های عمومی استان مرکزی گفت: این خدمات با توجه به اصل حق دسترسی به اطلاعات برای عموم افراد جامعه فارغ از ویژگی‌های سن، نژاد، جنسیت، مذهب، ملیت، زبان، موقعیت اجتماعی در کنار سایر گروه‌های خاص جامعه است تا بر اساس آن، زمینه دستیابی به موقعیت‌های یکسان آموزشی، شغلی و اجتماعی برای ناشنوایان و کم‌شنوایان در جامعه فراهم آید.

یک میلیون و ۸۴ هزار و ۹۳۶ جلد در قالب ۹۰۴ هزار و ۱۶۲ عنوان کتاب در کتابخانه‌های استان مرکزی وجود دارد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *