شناسه خبر: 34758 منتشر شده در مورخ: 1400/8/29 ساعت: 13:52 گروه: دانش و فن آوری  
پاسخ به سوالات فنآوری شما در یک گروه نابینایی

پاسخ به سوالات فنآوری شما در یک گروه نابینایی

با گسترش نرم افزارهای کامپیوتری و برنامه های اندرویدی هر روز بیش از پیش نیاز به داشتن اطلاعاتی در این زمینه احساس می شود و گروهها و کانالها در پیامرسانهای مختلف به این نیاز پاسخ می دهند.

به گزارش ایران سپید یکی از این گروهها که چند سالی است در بین نابینایان فعالیت می کند گروه فنآوری و تکنولوژی است. حسین یگانه ادمین این گروه در باره هدف از راه اندازی این گروه می گوید: این گروه 3 الی4 سالی است که در پیامرسان تلگرام برای دوستان نابینا و کم بینا ایجاد شده است که به صورت رایگان آموزش کامپیوتر و گوشی هوشمند را ارائه می دهد. دوستان در گروه سوالات خود را طرح می کنند و پاسخ را در گروه یا در PV می گیرند. یا اگر نرم افزاری بخواهند برایشان می فرستیم.

 گاهی دوستان به مراکز خدمات کامپیوتری یا موبایل مراجعه می کنند  که چون افراد عادی آنها با صفحه خوانها آشنایی ندارند با کوچکترین مشکلی که به وجود می آید می گویند گوشی باید فلش بخوردکه البته  این کار را هم نمی کنند و گوشی را اغلب مثلا 50 هزار تومان می گیرند و گوشی را ریجستر فکتوری می کنند یا با کوچکترین مشکلی که برای کامپیوتر پیش می آید چون نمی توانند صفحه خوان را مدیریت کنند می گویند باید ویندوز عوض شود و فردی که در کافی نتیا خدمات کامپیوتری کار می کند خود را به زحمت نمی اندازد که اطلاعات را جای دیگری منتقل کند و خیلی راحت هارد را فرمت می کند و ویندوز را نصب می کند و دیگر به این کاری ندارد که فرد نابینا باید از کجا صفحه خوان  تهیه کند و آن را چه جوری نصب کند یا الان که شرکت گاتا تعلیق شده است اگر ویندوز عوض شود و فرد لایسنس نرم افزار ماهور را نداشته باشد باید از ماهور بگذرد.

ما سعی می کنیم این مشکلات را برطرف کنیم تا دوستان بتوانند با ویندوز و گوشی خودشان کار کنند.

س: اسم گروه چیست؟

ج: "گروه فن آوری و تکنولوژی" است که اگر آن را در صفحه اول تلگرام جستجو کنند به آن می رسند.در حال حاضر گروه حدود 680 نفر عضو دارد.

س: شما یک گروه دیگر هم در تلگرام داشتید؟

ج: بله گروه طنز و سرگرمی بود به نام گروه مشاوره و ازدواج. که به دلیل ناهماهنگیهایی که در مدیریت گروه پیش آمد و گروههای مشابه زیادی که ایجاد شد و بحثهایی که به وجود آمد گروه را حذف کردیم.

س: کار کارشناسی گروه را چه کسی انجام می دهد؟

ج: من ادمین گروه هستم و هفت نفر دیگر از دوستان هم ادمین هستند و کار اطلاعرسانی و پاسخگویی را با هم انجام می دهیم و سایر دوستان دیگر که هم اطلاعات خوبی دارند می توانند پاسخگوی سوالات دیگران باشند.

 ادمین های گروه مثل آقایان مانند محسن رستمی و محمد حسینی  اطلاعات خوبی در زمینه کامپیوتر و اندروید دارند. اگر سوالی در زمینه کامپیوتر یا گوشی همراه مطرح شود در یک بازه زمانی به آن پاسخ می دهیم حالا اگر سوال مثلا در مورد یک گوشی خاص باشد که من در موردش اطلاعاتی نداشته باشم مدتی طول می کشد تا دوستی که با آن گوشی آشنایی دارد پاسخ را بدهد. حتی اگر من به مطلبی خارج از اطلاعاتم نیاز داشته باشم آن را جستجو می کنم یا در گروهها و کانالهای افراد بینا می گردم و پاسخ را به شکل نابینایی برای دوستان توضیح می دهم.

س: اگر کسی به برنامه هایی که در گروه قرار داده اید نیاز داشته باشد آیا آرشیوی دارید؟

ج: کسی که عضو گروه می شود بلافاصله رباتی که در گروه هست پیام خوش آمد می دهد و می گوید جهت ارسال پیام در کانال آرشیو گروه هم عضو شوید. ما معمولا برنامه های جدیدی را که دسترس پذیر باشند علاوه بر گروه در کانال هم قرار می دهیم و اگر باز هم پیدا کردن برنامه ای سخت باشد در PV برایشان می فرستیم.

س: برای آنکه پیامهای غیر مرتبط به گروه ارسال نشوند چه کرده اید؟

ج: اعضای گروه امکان ارسال برنامه را ندارند چون ربات  آن را حذف می کند. به اعضای ویژه هم توضیح داده ایم برنامه هایی که مغایر با قوانین گروه هستند یا دسترس پذیر نیستند را به گروه ارسال نکنند.

س: مشکلی که در گروههای نابینایی هست این است که فرد را ناخواسته در گروههای دیگر عضو می کنند؟

ج: متاسفانه این مسائل بوده و هست این به خود افراد برمی گردد. شاید هیچکس نتواند منرا در گروهی عضو کند  در نسخه های بالاتر تلگرام این امکان وجود دارد که بتوانیم فضایی که هست را محدود کنیم و تعیین کنیم چه کسانی می توانند ما را به کانالها و گروهها اضافه کنند.

 متاسفانه برخی شکایت می کنند ما به این گروه آمده ایم و ما را در گروه دیگر عضو کرده اند که پاسخ می دهیم باید فضای خود را محدود کنیم و یا باید از گروهی که به آن اضافه شده ایم خارج شویم .

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *