شناسه خبر: 34755 منتشر شده در مورخ: 1400/8/29 ساعت: 09:22 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه شنبه 29 آبان 1400

روزنامه شنبه 29 آبان 1400

عناوین امروز: بیست و پنج سال در کنار شما-آیا معلولان تحت پوشش بهزیستی می توانند از مستمری بازنشستگی برخوردار شوند؟-پاسخ به سوالات فنآوری در گروه نابینایی فنآوری و تکنولوژی-رونمایی از ویژگی‌های تازه در کلاب‌هاوس-روشهایی برای خرید و نگهداری مواد غذایی-سواحلی عجیب با شن‌هایی خارق ‌العاده.

روزنامه «ایران سپید»

شنبه  29 آبان 1400

14 ربیع الثانی 1443

20 نوامبر  2021

سال بیست و ششم شماره 6849

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

*بیست و پنج سال در کنار شما

*آیا معلولان تحت پوشش بهزیستی می توانند از مستمری بازنشستگی برخوردار شوند؟

*پاسخ به سوالات فنآوری در گروه نابینایی فنآوری و تکنولوژی

*رونمایی از ویژگی‌های تازه در کلاب‌هاوس

*روشهایی برای خرید و نگهداری مواد غذایی

*سواحلی عجیب با شن‌هایی خارق ‌العاده

 

.......سخن هفته

*بیست و پنج سال در کنار شما

بیست و هشت آبان دیگری رسید سالروز انتشار روزنامه ایران سپید. در یک سال و هشت ماه گذشته تحریریه ایران سپید و  همینطور شما خوانندگان تجربه بزرگی را از سر گذراندیم. تجربه قطع انتشار نسخه بریل روزنامه و در عین حال تدارک و حفظ مستمر انتشار آنلاین روزنامه به اضافه یک محصول جدید به اسم پادکست که در جبران نقیصه بریل به کمک اطلاع رسانی ایران سپید آمد. لازم می دانم بدون تعارف از زحمات تمام دوستان خودم در تحریریه ایران سپید سپاسگزاری کنم برای اینکه در این مدت در شرایط خطیر کرونا، در شرایط خانه نشینی در شرایط بچه داری و همسرداری، بیمارداری به حفظ اطلاع رسانی مستمر روزنامه و حتی تدارک یک محصول جدید صوتی اقدام کردند.

 هیچ دستوری و الزامی برای انتشار پادکست ایران سپید وجود نداشت بلکه دلسوزی و تعهد خود بچه های تحریریه و دست اندرکاران روزنامه بود که در جبران نقیصه بریل بتوانیم تا حدود زیادی از طریق یک محصول صوتی این نقیصه را جبران کنیم و اجازه ندهیم شما عزیزان خلا اطلاع رسانی پیدا کنید. این پادکست در خانه ها تولید میشد با امکانات شخصی بچه های تحریریه و  واقعا جای قدردانی دارد.  من با عنوان زبان گویای این افراد این را بیان می کنم که کار بسیار سختی بوده و هست  انتشار پادکست ایران سپید در شرایط سخت کرونایی و در شرایط  خانه نشینی با تعهد این کار صورت پذیرفت.

اما نسخه بریل از جانب خیلی ها به عنوان هویت اصلی ایران سپید شناخته می شود. قطعاً بریل بخش انفکاک ناپذیری از این هویت است بویژه در زمانه ای که بریل کمتر مورد اقبال قرار می گیرد و در شرایطی که به غلط برخی ها درکشان این است که عصر بریل خوانی گذشته است.

 به باور تمام کارشناسان فرهنگی و دست اندرکاران امر آموزش و روانشناسی آموزشی افراد نابینا و کم بینا در همه جای دنیا، بریل همچنان جایگاه ویژه خودش را به عنوان هویت مستقل فرهنگی نابینایان دارد اما ویژگی های دیگری هم در رسانه ایران سپید وجود داشته و دارد که غیبت بریل آن شاخص ها را تحت شعاع قرار نمی دهد.

اطلاع رسانی موثق، اطلاع رسانی با شاخص، قابل اعتماد، پل ارتباط میان مسئولان و خوانندگان بودن این ها ویژگی هایی است که در غیبت بریل حفظ شده است و نباید به سادگی از کنارش گذشت، اما امیدواریم با بازگشت بریل این شاخص ها در قالب روزنامه مکتوب بریل هم به دست شما برسد. بدون تعارف باید بگویم بازگشت نسخه بریل در شرایط فعلی کشور به هرحال کار آسانی نیست به این دلیل که هزینه های کاغذ سر به فلک می زند  و  قابل مقایسه با سال های گذشته نیست و این پدیده مشکلی است که در فراروی همه رسانه های کاغذی کشور وجود دارد به طبع برای رسانه منحصر به فردی برای ایران سپید که کاغذ ویژه ای را  هم استفاده می کند این مشکل خاص تر شده است.

 مشکلات فرسودگی ماشین آلات چاپ، مشکلات پراکندگی کادرهایی که به طور ثابت در چاپ بریل روزنامه کار می کردند و چون تقریباً تنها فعالیت اساسی چاپخانه بریل، انتشار ایران سپید بود بسیاری از  این کادرها به طور ثابت باقی نمانده اند و  مجبور شدند کارهای دیگری را جستجو کنند. اما همه این ها گفته شد که در اصل به یک نکته برسیم، اگر درک شود که بریل چه ویژگی دارد  و چه جایگاهی در  امر آموزش نابینایان دارد تمام این مشکلات را می شود به جان خرید و با تمهیدات درستی که مسئولان فرهنگی کشور می اندیشند بتوانیم دوباره شاهد بازگشت ایران سپید بریل به میز مطالعه شما نابینایان و کم بینایان عزیز باشیم.

امیدواریم حتی در این روزهای خطیری که کشور پشت سر می گذارد بتوانیم دوباره شاهد رونق بریل و بریل خوانی در میان جامعه نابینایان و کم بینایان به مدد ایران سپید باشیم و این خبر خوب در ایام نزدیک منتشر شود.

 بار دیگر انتشار ایران سپید را تبریک می گویم و دست تمام دست اندرکاران فعال در این رسانه منحصربه فرد را در تمام  این سال ها یک ربع قرن می فشارم و از تمام زحماتی که کشیده شده است از رفتگان از گذشتگانی که دیگر در میان ما نیستند یا افرادی که در قید حیات هستند اما در کنار ایران سپید فعلی نیستند تشکر می کنم به امید خبرهای بسیار خوب در ایام نزدیک. به امید روزهای خوب بریل و بریل خوانی.

 

..........خبر ویژه

*آیا معلولان تحت پوشش بهزیستی می توانند از مستمری بازنشستگی برخوردار شوند؟

چگونگی دریافت مستمری بازنشستگی برای معلولان تحت پوشش بهزیستی یکی از دغدغه های معلولان جامعه است. محمود امانیان معاون توانبخشی بهزیستی گلستان در این رابطه گفت: برای افراد معلولی که چه تحت پوشش ما باشند و چه نباشند قانون کار و تامین اجتماعی برقرار است، خود بهزیستی بیمه خاصی ندارد که ما بگوییم بازنشستگی افراد معلول را تامین می‌کنیم و این مستمری که به آن‌ها پرداخت می‌شود تا پایان عمر برقرار است.

او افزود: اگر افراد معلولی شغل خاصی داشته باشند ما در پرداخت بیمه به آن‌ها کمک می‌کنیم به شرطی که بیمه آن‌ها یارانه‌ای نباشد.

امانیان گفت: برای افرادی که معلول هستند و تاکنون دریافتی از بهزیستی نداشتند و پشت نوبت هستند به دنبال تامین اعتبار هستیم تابه مرور تحت پوشش قرار دهیم.

او افزود: برای افرادی که متقاضی هستند هر چه سریعتر تحت پوشش قرار گیرند نوع معلولیت شان بررسی می‌شود و به جز این موارد نیازمندی‌های فرد معلول مورد بررسی قرار می‌گیرد تا علاوه بر حوزه توانبخشی از حوزه اجتماعی هم خدمات دریافت کند.

امانیان در رابطه با ارائه خدمات به معلولانی که مشکل بینایی دارند، گفت: ملاک ما برای ارائه خدمات به این دسته از معلولان کمیسیون پزشکی است و اگر تاییدیه را دریافت کنند می توانند تحت پوشش قرار گیرند. 

 

.........گزارش ویژه

*پاسخ به سوالات فنآوری در گروه نابینایی فنآوری و تکنولوژی

با گسترش نرم افزارهای کامپیوتری و برنامه های اندرویدی هر روز بیش از پیش نیاز به داشتن اطلاعاتی در این زمینه احساس می شود و گروهها و کانالها در پیامرسانهای مختلف به این نیاز پاسخ می دهند.

 یکی از این گروهها که چند سالی است در بین نابینایان فعالیت می کند گروه فنآوری و تکنولوژی است. حسین یگانه ادمین این گروه در باره هدف از راه اندازی این گروه می گوید: این گروه 3 الی4 سالی است که در پیامرسان تلگرام برای دوستان نابینا و کم بینا ایجاد شده است که به صورت رایگان آموزش کامپیوتر و گوشی هوشمند را ارائه می دهد. دوستان در گروه سوالات خود را طرح می کنند و پاسخ را در گروه یا در PV می گیرند. یا اگر نرم افزاری بخواهند برایشان می فرستیم.

 گاهی دوستان به مراکز خدمات کامپیوتری یا موبایل مراجعه می کنند  که چون افراد عادی آنها با صفحه خوانها آشنایی ندارند با کوچکترین مشکلی که به وجود می آید می گویند گوشی باید فلش بخوردکه البته  این کار را هم نمی کنند و گوشی را اغلب مثلا 50 هزار تومان می گیرند و گوشی را ریجستر فکتوری می کنند یا با کوچکترین مشکلی که برای کامپیوتر پیش می آید چون نمی توانند صفحه خوان را مدیریت کنند می گویند باید ویندوز عوض شود و فردی که در کافی نتیا خدمات کامپیوتری کار می کند خود را به زحمت نمی اندازد که اطلاعات را جای دیگری منتقل کند و خیلی راحت هارد را فرمت می کند و ویندوز را نصب می کند و دیگر به این کاری ندارد که فرد نابینا باید از کجا صفحه خوان  تهیه کند و آن را چه جوری نصب کند یا الان که شرکت گاتا تعلیق شده است اگر ویندوز عوض شود و فرد لایسنس نرم افزار ماهور را نداشته باشد باید از ماهور بگذرد.

ما سعی می کنیم این مشکلات را برطرف کنیم تا دوستان بتوانند با ویندوز و گوشی خودشان کار کنند.

س: اسم گروه چیست؟

ج: "گروه فن آوری و تکنولوژی" است که اگر آن را در صفحه اول تلگرام جستجو کنند به آن می رسند.در حال حاضر گروه حدود 680 نفر عضو دارد.

س: شما یک گروه دیگر هم در تلگرام داشتید؟

ج: بله گروه طنز و سرگرمی بود به نام گروه مشاوره و ازدواج. که به دلیل ناهماهنگیهایی که در مدیریت گروه پیش آمد و گروههای مشابه زیادی که ایجاد شد و بحثهایی که به وجود آمد گروه را حذف کردیم.

س: کار کارشناسی گروه را چه کسی انجام می دهد؟

ج: من ادمین گروه هستم و هفت نفر دیگر از دوستان هم ادمین هستند و کار اطلاعرسانی و پاسخگویی را با هم انجام می دهیم و سایر دوستان دیگر که هم اطلاعات خوبی دارند می توانند پاسخگوی سوالات دیگران باشند.

 ادمینهای گروه مثل آقایان مانند محسن رستمی و محمد حسینی  اطلاعات خوبی در زمینه کامپیوتر و اندروید دارند. اگر سوالی در زمینه کامپیوتر یا گوشی همراه مطرح شود در یک بازه زمانی به آن پاسخ می دهیم حالا اگر سوال مثلا در مورد یک گوشی خاص باشد که من در موردش اطلاعاتی نداشته باشم مدتی طول می کشد تا دوستی که با آن گوشی آشنایی دارد پاسخ را بدهد. حتی اگر من به مطلبی خارج از اطلاعاتم نیاز داشته باشم آن را جستجو می کنم یا در گروهها و کانالهای افراد بینا می گردم و پاسخ را به شکل نابینایی برای دوستان توضیح می دهم.

س: اگر کسی به برنامه هایی که در گروه قرار داده اید نیاز داشته باشد آیا آرشیوی دارید؟

ج: کسی که عضو گروه می شود بلافاصله رباتی که در گروه هست پیام خوش آمد می دهد و می گوید جهت ارسال پیام در کانال آرشیو گروه هم عضو شوید. ما معمولا برنامه های جدیدی را که دسترس پذیر باشند علاوه بر گروه در کانال هم قرار می دهیم و اگر باز هم پیدا کردن برنامه ای سخت باشد در PV برایشان می فرستیم.

س: برای آنکه پیامهای غیر مرتبط به گروه ارسال نشوند چه کرده اید؟

ج: اعضای گروه امکان ارسال برنامه را ندارند چون ربات  آن را حذف می کند. به اعضای ویژه هم توضیح داده ایم برنامه هایی که مغایر با قوانین گروه هستند یا دسترس پذیر نیستند را به گروه ارسال نکنند.

س: مشکلی که در گروههای نابینایی هست این است که فرد را ناخواسته در گروههای دیگر عضو می کنند؟

ج: متاسفانه این مسائل بوده و هست این به خود افراد برمی گردد. شاید هیچکس نتواند منرا در گروهی عضو کند  در نسخه های بالاتر تلگرام این امکان وجود دارد که بتوانیم فضایی که هست را محدود کنیم و تعیین کنیم چه کسانی می توانند ما را به کانالها و گروهها اضافه کنند.

 متاسفانه برخی شکایت می کنند ما به این گروه آمده ایم و ما را در گروه دیگر عضو کرده اند که پاسخ می دهیم باید فضای خود را محدود کنیم و یا باید از گروهی که به آن اضافه شده ایم خارج شویم .

 

.........فناوری های امیدبخش

*رونمایی از ویژگی‌های تازه در کلاب‌هاوس

محدود شدن فعالیت کاربران بر صوت در بستر جدید‌التأسیس کلاب‌هاوس، این بستر را به شبکه‌ای محبوب در میان نابینایان دنیا تبدیل کرده است و بسیاری از کسانی که اهل گرد هم آوردن هم‌نوعانشان و برگزاری جلسات و گفتگو‌های گروهی برخط بودند حالا کلاب‌هاوس را به مدل‌های پیشین ترجیح می‌دهند. الحق کلاب‌هاوس هم کم نمی‌گذارد و هر روز با یک امکان و قابلیت تازه، کار را برای کاربران راحت‌تر و جذاب‌تر می‌کند. این بار هم طراحان کلاب‌هاوس امکاناتی جذاب را به نسخه‌های اندروید و آی‌او‌اس اضافه کرده‌اند.

آنطور که وبسایت «تِک کرانچ» خبر داده، کلاب‌هاوس برای مدیران و میزبانان اتاق‌های چت یک ابزار مفید جدید عرضه کرد. این شرکت ویژگی جدیدی در اپلیکیشن‌های اندروید و iOS خود ارائه داده است که به سازندگان اجازه می‌دهد چت‌های صوتی اتاق‌های زنده را رکورد کرده تا افرادی که لایوها را از دست دادند؛ بتوانند بعدا آن‌ها را گوش کنند. کلاب‌هاوس اعلام کرده بود این ویژگی در اواخر ماه سپتامبر در دسترس قرار می‌گیرد.

با این ویژگی که «Replay» نام دارد؛ می‌توان اتاق‌های عمومی به صورت اختیاری ضبط کرده و بعد در کلاب یا پروفایل برای دسترسی دیگران قرار داد. این رکوردهای بازپخش، برای میزبان‌ها قابل دانلود هم هستند تا بتوان آن‌ها را در خارج از محیط کلاب‌هاوس نیز به عنوان پادکست یا کلیپ در یوتیوب یا استوری در اینستاگرام و ویدئوی تیک‌تاک و هر جای دیگری به اشتراک گذاشت.

ویژگی Replay از لینک‌های پین شده نیز پشتیبانی می‌کند؛ ویژگی که قبلا کلاب‌هاوس ارائه کرده و به مدیران و میزبان‌ها اجازه می‌دهد یک لینک را در بالای اتاق نمایش دهند. هر فردی که دارد به این چت‌های صوتی ضبط شده گوش می‌دهد؛ قابلیت پرش به رکورد بعدی یا گوش دادن با سرعت ۱.۵ یا ۲x، مکث کردن ضبط و ساخت کلیپ‌های ۳۰ ثانیه‌ای را دارد.

سازندگان کلاب‌ها نیز می‌توانند مشاهده کنند چه افرادی رکوردهای ضبط شده قبلی را گوش داده‌اند و به آن‌ها اجازه دهند این تجربه را با دیگران به صورت زنده نیز به اشتراک بگذارند. قرار است ویژگی Replay هفته آینده در ویژگی اکتشافی دیگر کلاب‌هاوس که شامل جست‌وجوها می‌شود؛ نیز ظاهر شود. کلاب‌هاوس در حال معرفی ویژگی دیگری به نام total room count نیز است تا به میزبان‌ها اجازه تجزیه و تحلیل مفیدتری درباره تعداد افرادی که یک اتاق زنده را گوش دادند؛ بدهد.

ویژگی Replay و گوش دادن دوباره چت‌های صوتی پس از اتمام لایو، می‌تواند محبوبیت کلاب‌هاوس را به طرز قابل توجهی افزایش دهد. این ویژگی برای افرادی که غالبا زمان‌های لایوها را از دست می‌دهند؛ بسیار مهم و کاربردی بوده و به دیگران نیز اجازه می‌دهد در کلاب‌هاوس بیشتر جست‌وجو کرده و ضبط‌های اکتشافی مفیدی پیدا کنند.

سازندگان اتاق‌ها نیز این فرصت را دارند که روی محتوای رد و بدل شده در اتاق‌های زنده، کار کرده و محتوای بهتری برای یافتن مخاطبان بیشتر تولید کنند.

 

........خانه داری

*روشهایی برای خرید و نگهداری مواد غذایی

در ابتدا برای خرید سیب زمینی، پیاز  و سیر  چه نکاتی را  باید رعایت کنید.

 -خرید سیب زمینی

 در هنگام خرید سیب زمینی باید دقت کنید که سطح آن صاف باشد و فرورفتگی نداشته باشد همچنین نرم نبوده و کاملاً سفت باشد. جوانه روی سیب زمینی وجود نداشته باشد  به طور معمول برای خرید سیب زمینی بهتر است اندازه متوسط را انتخاب کنید .

- خرید پیاز

 در هنگام خرید پیاز دقت کنید که ساقه پیاز نباید زیاد بلند باشد و جوانه  نداشته باشد و  همچنین پیاز نرم نباشد زیرا پیاز نرم قابل استفاده نیست و حتما پیاز سفت را انتخاب کنید. پیازها رنگهای مختلفی دارند هر چه پیاز قرمزتر باشد طعم تندتری دارد و همچنین خواص بیشتری دارد. پیازها در فصل پاییز و زمستان ممکن است یخ زده باشند باید در هنگام خرید حتما دقت کافی را داشته باشید.

- خرید سیر

برای خرید سیر باید دقت کنید که سیر شما نرم نباشد

-روش نگهداری سیب زمینی و پیاز

 سیب زمین و پیاز نباید در محیط گرم نگهداری شوند و باید در جای خنک و دور از آفتاب باشند و بهتر است  برای نگهداری آنها از کیسه های پارچه ای استفاده کنید و  بعد از خرید از پلاستیک خارج کنید. سیب زمینی و پیاز را نباید داخل یخچال نگهداری کنید زیرا باعث سمی شدن سیب زمینی می شود. فریز کردن مناسب نیست. سیب زمینی پخته را میتوانید فریز کنید و مدت زمان نگهداری در فریزر بیشتر از یخچال است.

در نگهداری از سیب زمینی و پیاز  به طور کلی نباید شسته شوند مخصوصا سیب زمینی.

 بعضی از افراد بعد از خرید سیب زمینی آن را می شویند و فکر می کنند شست و شو در میزان نگهداری تاثیر بسیاری دارد که در واقع این روش نگهداری صحیح نیست. سیب زمینی در هنگام مصرف بهتر است شسته شود.

گاهی اوقات بهتر است میزان خرید سیب زمینی و پیاز را چک کنید که اگر یک سیب زمینی یا پیاز خراب باشد باید آن را جدا کنید زیرا باعث می شود سیب زمینی های دیگر هم خراب و فاسد شوند. اگر پیاز و سیب زمینی به میزان زیادی خرید و نگهداری می کنید هر چند وقت یک بار بهتر است چک کنید و سیب زمینی و پیاز های خراب و فاسد را حتما جدا کنید.

-روش نگهداری سیر

 به طور کلی برای خرید سیر به فاصله طولانی و  اینکه می خواهید مدت زمان بیشتری نگهداری کنید و در واقع مصرف سیر به نسبت سیب زمینی و پیاز کمتر است. سه روش برای نگهداری سیر وجود دارد:

روش اول: می توانید داخل یک شیشه و به میزان نصف شیشه روغن بریزید و بهتر است از روغن زیتون و روغن گیاهی استفاده کنید و اگر در دسترس ندارید می توانید از روغن معمولی هم استفاده کنید. بعد از پوست کردن سیر حبه های سیر را داخل شیشه قرار دهید و روی آن به میزان خیلی کم نمک اضافه کنید و درب شیشه را کامل  ببندید و  آن را  در داخل یخچال نگهداری کنید  با این روش سیرها تغییر رنگ نمی دهند.

 روش دوم: در ابتدا سیرها را خرد کنید و داخل یک ظرف در بسته و به اصطلاح ظرف فیریزری قرار دهید و مقداری نمک به آن اضافه کنید و داخل فریزر قرار دهید و نگهداری کنید و همچنین می توانید سیر را به صورت حبه حبه و  بدون پوست داخل پلاستیک زیپ کیف به صورتی که درب آن کاملا محکم باشد به صورتی  که بوی سیر داخل فریزر نپیچد و  همچنین رنگ سیر تغییر نکند داخل فریزر نگهداری کنید.

روش سوم:  اگر می خواهید سیر را به صورت خشک نگهداری کنید می توانید به صورت حبه حبه جدا کنید در واقع به صورت بوته نگهداری نکنید زیرا باعث می شود سیر زودتر خراب شود و داخل یک کیسه پارچه ای نگهداری کنید و در جای خنک مانند بالکن و به دور از نور آفتاب می توانید به مدت دو تا سه ماه سیر را  به این روش نگهداری کنید.

 

........کشکول

*سواحلی عجیب با شن‌هایی خارق ‌العاده

در این بخش سواحل جالب دنیا با شن‌هایی منحصر به فرد معرفی شده است.

معمولاً شن‌های سواحل زرد روشن یا طلایی هستند، اما سبز، قرمز و سیاه رنگ‌هایی هستند که قبلاً در ماسه ساحل به آن توجه نشده بود، بنابراین آیا شن و ماسه این رنگی واقعا وجود دارد یا خیر؟ سواحل دریا همیشه جز مکان‌های زیبا و آرامش دهنده برای افراد بوده و مردم در تعطیلات سواحل را به عنوان مقصد سفر و گذراندن اوقات فراغت انتخاب می‌کنند که خب از زیباترین و قشنگ‌ترین مکان‌های دنیا نیز به حساب می‌آیند. در ادامه قصد داریم تا ساحل‌های عجیب و غریبی که شن و ماسه هایشان رنگ‌های جالبی دارند را معرفی کنیم.

ساحل پونالوو

ساحل پونالوو در جزیره بزرگ هاوایی یکی از پربازدیدترین سواحل در میان معدود سواحل سیاه دنیا است. نکته شگفت انگیز در مورد این مکان خارق العاده این است که ماسه سیاه موجود در آن یک سنگ آتشفشانی است که توسط گدازه رسوب کرده و دمای آن هنگام برخورد با اقیانوس سرد می‌شود. مردم محلی معتقدند که اگر مقداری از این ماسه را با خود به خانه ببرند، مورد نفرین خدایان آتشفشان قرار خواهد گرفت!

ساحل پاپاکولئا

ساحل Papakolea یکی از دو ساحل سرسبز جهان است. این ساحل در منطقه Kau در هاوایی واقع شده و رنگ سبز آن نیز به دلیل فعالیت آتشفشانی است. وجود رنگ سبز به وفور بلور‌های الیوین نسبت داده می‌شود که به نوبه خود نتیجه فوران خاکستر مخروطی و قرار گرفتن در معرض فرسایش در طول زمان بوده است.

ساحل سرخ Kaihalulu

ساحل Kaihalulu در جزیره Maui واقع شده است. در هیچ کجای دنیا ساحلی به اندازه این مکان قرمز نیست.

ساحل فایفر

ساحل فایفر در بیگ سور کالیفرنیا واقع شده که شن و ماسه صورتی آن غنی از گارنت منگنز است. به دلیل شیب، شن و ماسه ساحل را صورتی و بنفش می‌بینیم.

ساحل هیامز

ساحل هیامز در نیو ساوت ولز استرالیا واقع شده است. مسافت این ساحل طولانی و در امتداد دریا قرار دارد و یکی از سفیدترین سواحل جهان محسوب می‌شود که وارد کتاب رکورد‌های گینس نیز شده است.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *