شناسه خبر: 34655 منتشر شده در مورخ: 1400/8/11 ساعت: 10:40 گروه: ورزشی  
نقش ورزش در جلوگیری از معلولیت‌های پیش‌رونده

نقش ورزش در جلوگیری از معلولیت‌های پیش‌رونده

رئیس اداره بهزیستی بجستان گفت: ورزش برای افراد معلول الزام است؛ چراکه فعالیت‌های ورزشی با تأثیرات مثبتی که به لحاظ جسمی، ذهنی و عاطفی به همراه دارد، در بسیاری از موارد می‌تواند جلو رشد معلولیت‌های در حال پیشروی را بگیرد.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایسنا، مجید ازقندی عنوان کرد: فردی که دچار معلولیت است، هنگامی که به واسطه فعالیت‌های ورزشی در جمع افرادی مثل خودش قرار می‌گیرد، ذهنیتش نسبت به خودش و بدنش عوض شده و به جای احساسات منفی، احساس موثر بودن در او شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به نقش ورزش در بهبود وضعیت جسمی، ذهنی و روانی فرد گفت: در حین فعالیت‌های بدنی هورمون‌هایی در بدن ترشح می‌شود که باعث ایجاد احساس نشاط و شادابی در فرد می‌شود و یک فرد معلول وقتی که وارد حوزه ورزش شده جدای از این نشاطی که ورزش برایش ایجاد می‌کند احساسات منفی شامل عدم کفایت و نارضایتی نسبت به خود و تصویر بدنی‌اش، از بین می‌رود.

وی افزود: معلولان شهرستان بجستان در زمینه ورزشی فعالیت‌های خوبی دارند و تعدادی از آن‌ها نیز در رشته‌های پرتاب وزنه و تنیس حائز رتبه‌های استانی و کشوری هستند همچنین یکی از معلولان شهرستان عضو تیم ملی فوتبال ناشنوایان است.

ازقندی اظهار کرد: به منظور فراهم کردن زمینه لازم برای فعالیت وزرشکاران معلول، سال جاری پیشنهاد دو هیأت ورزشی کم‌بینایان و نابینایان و هیأت کم‌شنوایان و ناشنوایان، به اداره ورزش و جوانان شهرستان ارائه شد که این هیأت‌ها پس از تأیید اداره ورزش و جوانان کار خود را آغاز خواهند کرد.

وی در رابطه با تاریخچه ورزش معلولان گفت: بعد از جنگ جهانی اول و به خصوص بعد از جنگ جهانی دوم تعداد مجروحان و معلولان پس از جنگ زیاد بود و در بین آنان افرادی هم بودند که ورزشکار بودند بنابراین برای حضور این افراد در جامعه و اینکه بتوانند مانند دیگر افراد در جامعه زندگی کنند، به صورت جدی به مقوله ورزش معلولان پرداخته شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا زیرساخت‌های لازم برای ورزش معلولان در شهرستان بجستان فراهم است، تصریح کرد: در زمینه‌ زیرساخت‌های فیزیکی و امکانات ورزشی نمی‌توانیم ادعا کنیم که زیرساخت‌ها و امکانات صد در صدی و مطلوب در شهرستان مهیا است، اما در این زمینه تلاش‌هایی شده است و اگر استقبال معلولان از ورزش خوب باشد و از هیأت‌ها و انجمن‌ها حمایت کنند سعی می‌کنیم تا پایان سال پیگیر زیرساخت‌های مربوطه نیز باشیم.

ازقندی خاطرنشان کرد: قبل از شیوع کرونا در زمینه ورزش معلولان فعالیت‌های جمعی و گروهی زیادی تدارک دیده‌ می‌شد، اما در حال حاضر و با توجه به اینکه معلولان از گروه‌های حساس در برابر بیماری هستند و باید بیشتر مراقب باشند در این ایام در زمینه فعالیت‌های ورزشی گروهی اقدام خاصی انجام نشده اما چند تن از ورزشکاران معلول به صورت انفرادی تمرین‌ها و مسابقات را در سطح شهرستان، استان و کشور دنبال کرده و موفقیت‌های خوبی کسب کرده‌اند.

رئیس اداره بهزیستی بجستان گفت: باید این فرهنگ را در جامعه جا بیاندازیم و شرایط را مهیا کنیم که معلولان در فعالیت‌های ورزشی و اجتماعی حضور پیدا کنند؛ چراکه حضور در فعالیت‌های ورزشی می‌تواند نقش موثری در پیشگیری از رشد معلولیت‌های پیش رونده داشته باشد و رشد معلولیت‌های پیش‌رونده را به صفر برساند و به طور کلی می‌توانیم امیدوار باشیم که با ورزش کردن بخشی از محدودیت‌ها، دردها و ضعف‌هایی که معلولیت به دنبال داشته است کاهش یابد و فرد به جایی برسد که بتواند بیشتر از توانمندی‌های خودش استفاده کند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *