شناسه خبر: 34649 منتشر شده در مورخ: 1400/8/10 ساعت: 10:02 گروه: فرهنگی  
وقتی معلولیت هنر می‌آفریند

وقتی معلولیت هنر می‌آفریند

"ماهیان عاشق" بە کارگردانی صباح مجیدی اجرای متفاوتی از یک گروە توانخواە از سنندج بود کە در پارک ملت شهر مریوان برگزار شد.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایسنا، در چهارمین روز از پانزدهمین جشنوارە تئاتر خیابانی مریوان، علاقەمندان بە این جشنوارە همچنان با شور و اشتیاق بیشتر بە میدان‌های تئاتر آمدە بودند و با تشویق خود بە بازیگران انرژی خاصی می‌بخشیدند.

ماجرا در خصوص دو ماهی عاشق در دریا بود کە در روز عروسیشان گرفتار قلاب ماهی‌گیر می‌شوند.

نحوە انتخاب لباس‌ها و پوشش‌ها از روزنامە و نایلون و ... نشان از آلودە شدن محیط زیست توسط انسان‌ها است.

ماهی‌ها در حین اسیر شدن بە دست ماهی‌گیر، از ماهی گیر گلەای می‌کنند کە انسان‌ها بە محیط زیست بی‌توجە هستند و آن را آلودە کردەاند.

صباح مجیدی کارگردان نمایش "ماهیان عاشق" در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از سال ٨٨ گروە نمایشی من تشکیل شدە و اولین گروە نمایشی ثبت شدە معلولان استان کردستان است.

وی عنوان کرد: چندین بار در جشنوارەهای مختلف معلولان حضور داشتەام و رتبەهایی را نیز کسب کردەام اما این اولین جشنوارە تخصصی است کە در آن شرکت کردەام.

مجیدی ادامە داد: این اثر به آلودە کردن طبیعت و دریا و محیط زیست توسط انسان‌ها می‌پردازد.

وی تصریح کرد: تصمیم ما بر این است کە کار خود را پرقدرت‌تر و بهتر از گذشتە پیش ببریم و امیدواریم کە زمینە حضور معلولان و دیدە شدن آن‌ها در عرصە هنر فراهم شود.

نمایش "چند خان" بە کارگردانی مجتبی لالەزاری و مهسا دهقان از یزد کە در چهارمین روز از جشنوارە تئاتر خیابانی مریوان در پارک ملت برگزار شد، روایتی است از ایثار و دفاع مقدس.

کودکی کە پدرش در جنگی شهید شدە است، اما فکر می‌کند کە پدرش گم شدە و بە جست‌وجوی پدر خود می‌پردازد.

کودک در نبود پدر و در دنیای کودکانە و تخیلاتی خود می پندارد کە پدرش بە جنگ بتمن‌های انیمیشنی رفتە است، اما در پایان نمایش متوجە می‌شود کە پدرش در جریان جنگ شهید شدە است.

مجتبی لالە‌زاری کارگردان نمایش "چندخان" در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: چندخان روایتی است از ایران و در دستە ژانر کودک و دربارە ایثار و دفاع مقدس است.

وی عنوان کرد: نمایش دربارە دختر بچەای است کە پدرش رو گم کردە و بە جنگ رفتە است و دختر بچە در خیالات کودکی خود فکر می‌کند کە پدرش بە جنگ بتمن‌های انیمیشنی رفتە و در نهایت متوجە می‌شود کە پدرش شهید شدە است.

لالە‌زاری ادامە داد: این اولین اجرای ما در پانزدهمین جشنوارە مریوان بود و دو دورە است کە در این جشنوارە شرکت کردەام و این اولین دورە حضوری من در تئاتر خیابانی مریوان است.

وی در خصوص استقبال مردم از جشنوارە تئاتر خیابانی مریوان افزود: به راستی استقبال مردم مریوان از نمایش‌ها بی‌نظیر بود.

لالە‌زاری تصریح کرد: ما در شهرهایی همچون تهران، مشهد و... شرکت داشتەام اما استقبالی کە در مریوان از تئاتر خیابانی شد، بسیار بی‌نظیر و چشمگیر بود.

وی تاکید کرد: استقبال بی‌نظیر مردم از تئاتر خیابانی نشان از نهادینە شدن این هنر در بین مردم دارد و این فرهنگ سازیە دارە در بین مردم شکل می‌گیرد.

لالەزاری تصریح کرد: این روایت، روایتی واقعی و برگرفتە از داستان زندگی شهید "پوریا زارع" است.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *