شناسه خبر: 34576 منتشر شده در مورخ: 1400/7/26 ساعت: 11:18 گروه: بهداشت و سلامت  
آموزش کمکهای اولیه به نابینایان این قسمت دررفتگی و پیچ خوردگی مفصل

آموزش کمکهای اولیه به نابینایان این قسمت دررفتگی و پیچ خوردگی مفصل

برای کمک به فردی که دچار دررفتگی و پیچ خوردگی شده است فقط می توانیم مفصل را بی حرکت نگه داریم و برای کنترل درد و تورم از کمپرس سرد استفاده کنیم و بعد از آن فورا مصدوم به بیمارستان منتقل شود.

به گزارش ایران سپید  یکی از مشکلاتی که در ناحیه مفصل پیش می آید در رفتگی است. این مشکل وقتی به وجود می آید که در اثر ضربه شدید به مفصل، استخوان مفصل به طور کامل یا ناقص از حفره مفصلی خارج شود. علائم دررفتگی درد شدید، تورم و کبودی موضع است و حرکت مفصل صدمه دیده هم محدود می شود. برای کمک به این افراد تنها می توانیم مفصل را بیحرکت کنیم و برای کنترل درد و تورم از کمپرس سرد استفاده کنیم و بعد از آن باید فرد را به بیمارستان رساند. مورد دوم پیچ خوردگی است. در پیچ خوردگی ضربه به تاندون وارد می شود و موجب درد؛ کبودی و تورم می شود. در پیچ خوردگی خفیف تا متوسط برای کنترل درد از کمپرس سرد استفاده می شود باید عضو را بیحرکت کنیم و آن را با بانداژ کشی حمایت کنیم و از تورم بیشتر آن پیشگیری کنیم.

پیچ خوردگی گاه در مفصل مچ پا به وجود می آید که همراه درد شدید است. اگر پیچ خوردگی کم باشد می توان با باند کشی مفصل مچ را بیحرکت کرد و در حالیکه بلندتر از سطح بدن است به آن استراحت داد. بعلاوه باید مانع پیچ خوردگی مجدد مفصل شد. مثلا اگر فرد از کفش پاشنه بلند استفاده می کند برای مدتی باید از کفشهایی استفاده کند که ساق دارد و مانع پیچ خوردن مفصل می شود. مشکل بعدی که در عضله به وجود می آید کشیدگی عضلات است. این مشکل می تواند هنگام ورزش به وجود بیاید مثل اینکه قبل از شروع ورزش بدن گرم نشده باشد یا اینکه بعد از اینکه ورزش به پایان می رسد بدن سرد نشده باشد. به ویژه در هوای سرد این مشکل بیشتر روی می دهد. استفاده مکرر از یک عضله هم کشیدگی به وجود می آورد.

بلند کردن و برداشتن اجسام سنگین بدون رعایت اصول بهداشتی و حرکات ورزشی نادرست هم این مشکل را به وجود می آورند. کشیدگی با درد و تورم وکبودی همراه است.  برای کنترل درد عضوی که عضله آن کشیده شده آن را با بانداژ حمایت می کنیم و مانع تورم بیشتر آن می شویم. از کمپرس سرد در اوایل کشیدگی تا دو سه روز استفاده می کنیم این کار را به صورت متوالی در هر ساعت به مدت چند دقیقه انجام دهید تا هم درد تسکین یابد و هم از تورم پیشگیری شود و بعد از 2-3 روز باید از کمپرس گرم استفاده کرد تا خونرسانی بیشتر و بافت صدمه دیده ترمیم شود. مشکل دیگر عضلانی، گرفتگی عضلانی است. این مشکل در حالت خواب هم به وجود می آید. گاهی گرفتگی در اثر استرس و فشار عصبی به وجود می آید که گاه در معده و روده هم رخ می دهد.

این مشکل گاه در اثر کم آبی بدن است به این علت که گردش خون عضله گرفته کمتر شده و موجب گرفتگی شده است. به هم ریختن تعادل الکترولیتهای بدن یعنی کلسیم، منیزیم و سدیم و پتاسیم هم باعث گرفتگی می شود. اگر فرد در هوای گرم تعریق زیادی داشته باشد مقدار زیادی سدیم از دست می دهد که می تواند موجب گرفتگی عضلات شود . گرفتگیها معمولا در عضلات پشت ران، شانه، کتف، کمر، گردن  زیاد دیده می شود. برای رفع گرفتگی می توانیم از ماساژ موضع استفاده کنیم. ماساژ باعث گرم شدن موضع

و خونرسانی بهتر می شود و گرفتگی برطرف میشود. نوشیدن آب و الکترولیتها نیز می تواند باعث رفع گرفتگی شود. بعضی از پمادها مثل پماد بیوفریز به کنترل درد کمک می کنند این پمادها به دلیل داشتن سالیسیلات باعث خنک کردن موضع می شوند و این خنکی حس درد را کاهش می دهد. دوش آب گرم هم باعث کنترل گرفتگی می شود. حرکات کششی نرم هم باعث حفظ انعطاف عضلات و مقاومت آنها در برابر گرفتگی می شود.

در ادامه بررسی مشکلات عضلانی، استخوانی به چند مشکل متداول می رسیم. یکی از مشکلاتی که ممکن است در ناحیه مفصل به وجود آید، دررفتگی مفصل است. این مشکل وقتی به وجود می آید که در اثر ضربه شدید به مفصل، استخوان مفصل از درون حفره مفصلی به صورت کامل یا ناقص خارج شود. علائم دررفتگی شامل درد شدید، تورم و کبودی در موضع است و حرکت مفصل صدمه دیده هم محدود می شود. در این افراد تنها می توانیم مفصل ار بیحرکت کنیم و برای کنترل درد و تورم از کمپرس سرد استفاده کنیم و بعد از آن و بعد از آن باید فرد را به بیمارستان منتقل کرد. مورد دوم پیچ خوردگی است کهدر آن ضربه به رباط وارد می شود و موجب درد و کبودی و تورم ناحیه می شود. در پیچ خوردگیهای خفیف تا متوسط برای کنترل درد از کمپرس سرد می توانیم استفاده کنیم . باید عضو را بیحرکت کنیم و عضو را با بانداژ کشی حمایت کنیم و از تورم بیشتر آن جلوگیری کنیم. گاهی پیچ خوردگی در مفصل مچ پا به وجود می آید که همراه درد شدید هستند.

اگر پیچ خوردگی زیاد نباشد می توان با باند کشی مفصل مچ پا را بیحرکت کرد و به آن استراحت داد و کمی بلندتر از سطح قلب نگه داشت تا از تورم آن پیشگیری کرد. همچنین باید از پیچ خوردگی مجدد مفصل جلوگیری گکرد به عنوان مثال اگر فرد از کفش پاشنه بلند استفاده می کند باید تا مدتی از کفشهایی استفاده کند که ساق دارد و ساق پا را هم حمایت می کند و از پیچ خوردن مفصل جلوگیری می کند.

مشکل بعدی می تواند در عضله به وجود بیاید. مثل کشیدگی عضلات. کشیدگی عضلات ممکن است هنگام ورزش به وجود بیاید مثلا قبل از شروع به ورزش کردن بدن به اندازه کافی گرم نشده باشد یا بعد از ورزش بدن سرد نشده باشد. این اتفاق به خصوص در هوای سرد بیشتر رخ می دهد. گاه هم به صورت مرتب از یک عضله استفاده می شود .

لند کردن و برداشتن اجسام سنگین بدون رعایت اصول بهداشتی، حرکات ورزشی نادرست هم می تواند موجب کشیدگی عضلات شود. کشیدگی عضله هم با درد و تورم و کبودی همراه است.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *