شناسه خبر: 34532 منتشر شده در مورخ: 1400/7/21 ساعت: 09:14 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 21 مهر 1400

روزنامه چهارشنبه 21 مهر 1400

عناوین امروز: ۱۰ هزار خانواده دارای ۲ معلول در صف انتظار دریافت مسکن مددجویی-دغدغه‌های چندین ساله نابینایان در شهر اولین‌ها- 50 تا ۶۰ فوتی روزانه کرونا درتهران-خبر نامه نگاری کمیته بین المللی پارالمپیک با همتای ایرانی تکذیب شد-کلاهبرداری ۲۰۰ میلیونی به بهانه فروش سوناتا.

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰

۶ ربیع الاول  ۱۴۴۳

۱۳ اکتبر  ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۸۱۹ 

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

......عناوین ..........

*۱۰ هزار خانواده دارای ۲ معلول در صف انتظار دریافت مسکن مددجویی

*دغدغه‌های چندین ساله نابینایان در شهر اولین‌ها

*50 تا ۶۰ فوتی روزانه کرونا درتهران

*خبر نامه نگاری کمیته بین المللی پارالمپیک با همتای ایرانی تکذیب شد

*کلاهبرداری ۲۰۰ میلیونی به بهانه فروش سوناتا

 

.......اخبار ویژه

*۱۰ هزار خانواده دارای ۲ معلول در صف انتظار دریافت مسکن مددجویی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آئین در آئین واگذاری یکهزار و ۴۰۰ واحد مسکونی به خانواده‌های دارای حداقل ۲ عضو معلول نسبت به آماده‌سازی سایر واحدها تا آخر سال آینده ابراز امیدواری کرد، گفت: با شرایط کنونی، هزینه‌های مسکن ۳۰ تا ۶۰ درصد هزینه های خانواده‌ها را می‌بلعد.

«حجت‌الله عبدالملکی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آئین در آئین واگذاری یکهزار و ۴۰۰ واحد مسکونی به خانواده‌های دارای حداقل ۲ عضو معلول با تاکید بر این که افراد دارای معلولیت، حق و حقوقی دارند تا به صورت عادی، زندگی و کار و تلاش کنند، تصریح کرد: دولت قرار است سامانه‌ای را به همین منظور ایجاد کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به واگذاری ۱۴۰۰ واحد مسکونی به خانواده‌های دارای دو معلول در سراسر کشور، تاکید کرد: براساس آمار بهزیستی، ۱۰ هزار خانواده دارای ۲ معلول دیگر در صف انتظار قرار دارند که برای احقاق حق این عزیزان نیز باید برنامه‌ریزی و تلاش کنیم.

عبدالملکی نسبت به آماده‌سازی سایر واحدها تا آخر سال آینده ابراز امیدواری کرد و گفت: نداشتن مسکن، برای خانواده‌های دارای دو معلول، معضل بزرگی است و باید برای ۱۰ هزار خانواده باقی مانده نیز تفاهم‌نامه‌هایی امضا شود تا دغدغه مسکن نداشته باشند.

وی با اشاره به الگوی اقتصادی پیامبر اسلام (ص)، گفت: تهیه مسکن برای جامعه اسلامی بسیار پراهمیت است؛ استفاده از بیت‌المال برای مسکن تنها بخشی بوده که پیامبر بر آن تاکید داشته‌، چراکه مسکن یکی از نیازهای اولیه و اصلی برای مردم به ویژه نیازمندان و محرومان است.

عبدالملکی تاکید کرد: مسکن حق هر فرد و خانواده ایرانی، مضمون مبنایی اصل ۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی است، در رتبه‌بندی این نیاز، محرومین و افراد دارای معلولیت در اولویت هستند و حاکمیت وظیفه دارد از بیت المال برای کسانی که مسکن ندارند و در تهیه آن ناتوان هستند هزینه کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تصریح کرد: متاسفانه با شرایط کنونی، هزینه‌های مسکن ۳۰ تا ۶۰ درصد هزینه های خانواده‌ها را می‌بلعد که حتی از توان افراد عادی و قشر کارمند نیز خارج است اما با تهیه مسکن می توان نیمی از هزینه های اقتصادی خانواده‌ها را رفع کنیم.

وی، در پایان تصریح کرد: نهادهای انقلاب اسلامی در طول ۴۳ سال گذشته یکی از بازوهای حرکت در این بخش بودند که هم اکنون نیز به حرکت نوآورانه و جهادی آنان نیاز داریم.

 

.........گزارش ویژه

*دغدغه‌های چندین ساله نابینایان در شهر اولین‌ها

در روز جهانی عصای سفید هستیم، اگر بخواهیم با چشمانی بسته مسیری را بدون کمک دیگران طی کنیم، قطعا میسر نیست؛ حتی اگر مسیر تردد هر روزه باشد باز هم بدون کمک چشمان موفقیت چندانی بدست نمی آوریم؛ همه ما با افراد نابینا و کم‌بینا مواجه شدیم و باید بدانیم در نابینایان قدرت شنوایی از اهمیت بالایی برخوردار است.

15 اکتبر مصادف با ۲۳ مهرماه سالجاری به عنوان روز جهانی نابینایان و عصای سفید نامگذاری شده است. در راستای فرا رسیدن این روز مهم، موسسه نابینایان بصیر تبریز، (تنها موسسه فرهنگی هنری نابینایان شمالغرب کشور) نشستی با اصحاب رسانه برگزار کرده تا مشکلات این قشر از مردم، هر چه بیشتر بیان شود. در ابتدای این نشست، مهدی رفعتی، مدیرعامل موسسه نابینایان بصیر، با اشاره به تاسیس این موسسه در سال ۸۸، اظهار کرد: این موسسه با هدف پوشش نابینایان شمالغرب کشور و ارائه آموزش‌های فرهنگی و هنری به این قشر، تاسیس یافته و حتی فراتر از آن، خدماتی را ارائه می‌دهد.

استعدادیابی و مهارت آموزی نابینایان

وی با اشاره به استعدادیابی و شناسایی توانایی‌های نابینایان در این موسسه، افزود: در گام بعدی، موضوع ارائه آموزش برای این افراد قرار دارد که موسسه بصیر در جهت مهارت آموزی نابینایان و کم بینایان تلاش می‌کند.وی در خصوص کمک‌های توانبخشی این موسسه، گفت: نرم افزارهای گویا یا صفحه خوان، کتاب‌های گویا یا خطی و منابع مطالعاتی دانشجویان و دانش آموزان نابینا توسط این موسسه تهیه و توزیع می‌شود.رفعتی با تاکید بر این‌که تامین یک زندگی مرفه برای نابینایان و کم بینایان، هدف اصلی این موسسه است، اظهار کرد: از بعد آموزشی، به اندازه چندین آموزشگاه در این موسسه فعالیت می‌کنیم و با بکارگیری اساتید مختلف، انواع آموزش‌های حوزه صنایع دستی، موسیقی و سایر توانبخشی‌های حرفه‌ای برای این قشر ارائه می‌شود.وی در ادامه خاطرنشان کرد: متاسفانه با وجود این‌که نابینایان و کم بینایان نیز همانند سایر مردم در این جامعه زندگی می‌کنند اما مشکلات زیاد و سنگ اندازی‌های فراوانی بر سر مسیر آن‌ها بوده و تاکنون هیچ نهاد و یا تشکل خاصی نتوانسته گام اساسی در زمینه کمک به زندگی هر چه بهتر نابینایان بردارد.

تبریز پایین تر از سایر کلانشهرها در مناسب سازی محیط 

وی متذکر شد: در راستای عدم تعهد و عمل به قوانین مندرج در قانون حمایت از حقوق معلولان و عدم توجه اساسی به این قشر، امروز شهر تبریز نسبت به سایر کلانشهرهای کشور در مدارج پایین تری از بابت مناسب سازی محیط زندگی برای افراد دارای معلولیت قرار دارد.

دنیایی بهتر برای نابینایان با آگاهی سازی و اجرای قوانین

در ادامه روح الله ساعی، نایب رئیس موسسه نابینایان بصیر و مشاور مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی نیز با اشاره به شعار روز جهانی عصای سفید امسال با عنوان "دنیایی بهتر با آگاهی همه گیر با مشارکت نابینایان با رفع موانع و اجرای قوانین" گفت: دنیای بهتر برای نابینایان و کم بینایان زمانی تحقق می‌یابد که آگاهی فراگیر و همه گیر در جامعه ایجاد شده و عموم مردم به این باور برسند که نابینایان نیز می‌توانند به توسعه جامعه کمک کنند.

عدم تشکیل فراکسیون معلولان در مجلس شورای اسلامی 

وی در خصوص مطالبات عمومی نابینایان، افزود: با وجود سپری شدن ۱.۵ سال از تاسیس مجلس انقلابی اما هنوز فراکسیون معلولان در مجلس شورای اسلامی تشکیل نیافته در حالی که در دوره‌های قبلی مجلس اینگونه نبود. وی ادامه داد: ملاقات‌هایی با نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی داشتیم تا پیگیر تشکیل این فراکسیون باشند، چرا که این فراکسیون باعث پیگیری هر چه بیشتر حقوق معلولان و چانه زنی جهت تخصیص بودجه کافی برای حوزه توانبخشی و حل مشکلات افراد دارای آسیب‌های جسمی چون نابینایان در مجلس می‌شود. 

ساعی در خصوص مطالبات استانی نابینایان نیز گفت: شش ماه است که پیگیر موضوع تشکیل کمیته اجرایی نظام نامه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای افراد دارای معلولیت هستیم. مکاتبه این امر از اردیبهشت ماه ۹۸ با ابلاغیه وزیر رفاه وقت به استان‌های کشور آغاز شده است. وی در خصوص این نظام نامه، افزود: در ماده ۱۴ قانون حمایت از حقوق معلولان، حق و قواعد استفاده از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای افراد دارای معلولیت گنجانده شده ولی متاسفانه تاکنون اقدامی جهت اجرایی شدن آن انجام نگرفته است. به تازگی اما با مدیرکل آموزش‌ فنی و حرفه‌ای استان گفتگویی داشته و اکنون تشکیل این کمیته در دست بررسی است. وی در ادامه در خصوص این موسسه، اظهار کرد: تنها مجموعه فرهنگی و هنری برای نابینایان هستیم که در طول دوران کرونا، یار و یاور این قشر جامعه بوده و آموزش‌های خود را به صورت حضوری و مجازی پیش برده است. در این دوران حتی یک صفحه از جزوات نابینایانی که در حال تحصیل هستند هم جا نماند.

مشاور مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی با اشاره به تداوم خدمات دهی این موسسه برای تمامی نابینایان و کم بینایان، افزود: تعداد ۹۰۰ فرد نابینا عضو این موسسه و در مجموع به همراه خانواده‌هایشان ۵۰۰۰ نفر در زیر مجموعه آن قرار دارند. وی متذکر شد: مشکل اصلی این موسسه مربوط به مکان ساختمان آن است. متراژ ساختمان این موسسه جوابگوی برگزاری کلاس‌های نابینایان نیست. مسئولان شهری در طی ۱۲ سال گذشته، قول تخصیص مکانی مناسب برای این موسسه را داده‌ و حتی این موضوع توسط شورای شهر تبریز به تصویب رسیده اما شهرداری تاکنون هیچ مکانی را مشخص نکرده است.

وی با اشاره به موضوع مناسب سازی محیط برای افراد دارای معلولیت، ادامه داد: ۱۰ درصد از افراد جامعه دارای معلولیت هستند اما این قشر از جامعه بسیار کمتر از انتظار در سطح شهر دیده می‌شوند زیرا محیط برای حضور در سطح شهر برایشان مناسب نیست. ساعی افزود: قانون حمایت از حقوق معلولان اکثریت نیازهای نابینایان را پوشش می‌دهد اما در اجرای این قانون با مشکل مواجه هستیم که نیازمند پیگیری نمایندگان مجلس است.  وی در ادامه از برگزاری مسابقه "قانون خوانی از قانون حمایت از حقوق معلولان" با هدف آگاهی سازی، دوچرخه سواری دو نفره روشندلان در روز جمعه و برگزاری جشنی با حضور نابینایان و خانواده‌هایشان در امفی تئاتر ائل گلی تبریز در روز شنبه رت از برنامه‌های برگزاری در روز عصای سفید امسال خبر داد. در ادامه این نشست نیز سایر اعضای هیات مدیره موسسه نابینایان بصیر به بیان مشکلات دیگر نابینایان در سطح شهر پرداختند. بر اساس گفته‌ی آن‌ها، برخی از اصناف هم‌چون سوپرمارکت‌ها، تعمیرکارها، رستوران‌ها، فست فود فروشی‌ها و ... اقدام به اشغال فضای پیاده روها می‌کنند که این امر باعث بروز مشکل در رفت و آمد نابینایان می‌شود.

به گفته‌ی این نابینایان، فرهنگ و رفتارهای غلط برخی از افراد با نابینایان، شاید ناشی از عدم آگاهی‌ها باشند از طرفی نیز استفاده از تعابیر و مثل‌های آزاردهنده از حتی در سریال‌های تلویزیونی باعث رنجش و ناراحتی نابینایان می‌شود. ناراحتی از عدم تبدیل وضعیت نیروهای روشندل ادارات و سازمان‌های استان نیز از دیگر دغدغه‌های نابینایان هست که به گفته‌ی این افراد، قانون سه درصد استخدام نیروها از بین معلولان رعایت نمی‌شود و در این راستا اغلب نابینایان و خانواده‌های آن‌ها متضرر شده‌اند.

توجه به روشندلان فقط به روز عصای سفید منتهی می‌شود

در ادامه این نشست، بهزار زادعلی اصغر، ورزشکار روشندل پارالمپیک تبریزی که عضو این موسسه است نیز اظهار کرد: متاسفانه توجه به حق و حقوق قشر روشندل تنها در ۲۳ مهرماه و روز عصای سفید منتهی می‌شود.  وی با بیان این‌که بسیار خوشحال هستم که چنین موسسه‌ای برای نابینایان در تبریز وجود دارد، افزود: بنده نزدیک به شش سال است که در یک باشگاه اروپایی فوتبال بازی می‌کنم، به جرئت می‌توان گفت که خدمات موسسه بصیر در حد خدمات و امکانات اروپایی است. وی ادامه داد: استعدادها و توانایی‌های فراوانی در بین افراد دارای معلولیت به خصوص نابینایان وجود دارد که اگر فرصت برای ظهور و بروز آن فراهم شود قطعا در جایگاه‌های بسیار بالاتر از بنده قرار می‌گیرند.

بزرگترین دغدغه نابینایان، بحث اشتغال است

زادعلی اکبر با بیان این‌که بزرگترین دغدغه نابینایان بحث اشتغال است، گفت: این موسسه ۹۰۰ عضو نابینا دارد و قطعا هر ۹۰۰ نفر از آن‌ها مشکل اشتغال دارند. بر اساس این گزارش و به گفته‌ی اعضای هیات مدیره این موسسه، تمامی اعضای آن در دوران کرونا واکسن‌های خود را دریافت کرده و تنها یک مورد ابتلا به کرونا در بین ۹۰۰ عضو نابینا گزارش شده است.

 

.......سلامت و بهداشت

*50 تا ۶۰ فوتی روزانه کرونا درتهران : معاون درمان ستاد کرونای استان تهران ضمن تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در پایتخت، بر لزوم اصلاح شاخص‌های اعلام رنگبندی‌های کرونایی تاکید کرد و گفت: رنگبندی شهرها بر اساس ابتلای بیمارستانی است و خیلی از شهرها از نظر جمعیتی، بیمارستان به تعداد کافی ندارند؛ بنابراین ممکن است رنگبندی دچار خدشه شود و عملا رنگبندی نمی‌تواند کمک خیلی زیادی در تصمیم‌گیری‌ها داشته باشد و بعد از قرنطینه هوشمند نیاز به بازبینی و بررسی بیشتر دارد.

دکتر نادر توکلی، درباره وضعیت کرونا در استان تهران، گفت: بر اساس آخرین آمار تقریبا روزانه نزدیک ۱۰۰۰ بستری کرونایی جدید در بیمارستان‌ها داریم و آمار تجمیعی کلی بستری در تهران حدود ۵۰۰۰ نفر است که نسبت به موقعیت پیک آمار، حدود ۷۰ درصد کاهش داشته است. تعداد فوتی‌های روزانه ناشی از کرونا در تهران نیز حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر است. در بخش‌های بستری ویژه نیز حدود ۱۴۰۰ نفر بستری هستند که یعنی ۲۵ تا ۳۰ درصد از موارد بستری در بخش‌های مراقبت ویژه هستند.

وی با اشاره به اینکه بیماری روند رو به کاهش دارد و تهران در شیب نزولی پیک پنجم است، تاکید کرد: البته هنوز با میزان کاهشی مد نظرمان فاصله داریم اما خوشبختانه روند واکسیناسیون گسترش خوبی داشته است و امیدوارمان کرده است.

توکلی با بیان اینکه فعلا وضعیت آرامی از نظر کرونایی داریم، تصریح کرد: بروز پیک ششم قابل پیش‌بینی نیست، اما تجارب پیک‌های قبلی در پایتخت نشان داده است که بزرگترین چالش در مورد تهران رفت و آمد زیاد برون شهری و درون شهری است و چیزی که در این میان می‌تواند کمک کننده باشد اجرای قرنطینه هوشمند و پیگیری مبتلایان بیماری است که ایزوله بمانند تا شیوع بیماری بیشتر نشود.

وی درباره اجرای طرح مدیریت هوشمند کرونا، تاکید کرد: باید به حد بالایی از پوشش واکسیناسیون کرونا یعنی چیزی حدود ۸۰ درصد برسیم تا این طرح را انجام دهیم اما افرادی که واکسینه شدند در این نوع مدیریت هوشمند می‌توانند از خدمات شهری و اجتماعی استفاده کنند و کسی که واکسینه نشده باشد امکان استفاده از امکانات نام برده شده را ندارد. 

توکلی درباره رنگبندی‌های کرونایی شهرها نیز گفت: موضوعی که با آن مشکل داشتیم همین رنگ‌بندی‌ها بود. رنگبندی شهرها بر اساس ابتلای بیمارستانی است و خیلی از شهرها از نظر جمعیتی به تعداد کافی بیمارستان ندارند، مثلا شهر ملارد در اطراف تهران بیمارستان ندارد و چون موارد بستری در آن محاسبه نمی‌شود ممکن است رنگبندی دچار خدشه شود. بنابراین عملا رنگبندی نمی‌تواند کمک خیلی زیادی در تصمیم‌گیری‌ها داشته باشد و بعد از قرنطینه هوشمند نیاز به بازبینی و بررسی بیشتر دارد. 

و درخصوص وضعیت بروز قارچ سیاه در تهران، گفت: امکان ابتلا به قارچ سیاه به عنوان یک عارضه عفونی در هر بیماری که دارای نقص سیستم ایمنی است، وجود دارد. بیشترین احتمال ابتلا به قارچ‌سیاه در افراد دیابتی است که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند کورتون در طول ابتلا به کرونا مصرف کرده‌اند و دچار قارچ سیاه و استقرار عفونت در سینوس‌ها، اطراف چشم و صورت شده‌اند. با طرح ارجاعی که در استان تهران برقرار کردیم و مراکز منتخبی که تعیین کردیم و با تامین داروی بیماران و فراهم شدن امکان جراحی برخی از مبتلایان به قارچ سیاه، اکنون ابتلا به این بیماری در وضعیت پایداری قرار گرفته است.

وی درخاتمه تاکید کرد: تاکنون هیچ ردی از سویه‌های جدید لامبدا و مو در تهران شناسایی نشده است.

*فریب ایمنی واکسن را نخورید: یک  متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه در برخی ممکن است واکسن ایمنی لازم را ندهد مثل افراد مسن یا افرادی که دچار نقص ایمنی هستند، یادآور شد: مراقب باشیم کرونا از غفلت ما به بهانه تزریق واکسن سوء استفاده نکند، در این صورت به جای کاهش آمار ابتلا شاهد گسترش ویروس خواهیم بود.

به نقل از ایرنا، محسن ابراهیم‌زاده ،عنوان کرد: واکسن زمانی می‌تواند اثربخش باشد که واکسیناسیون جمعی اتفاق بیفتد رسیدن به این نقطه هم زمان‌بر است و در این راه همچنان باید مراقب باشیم، چون هنوز ما با مواردی مواجه هستیم که با وجود تزریق دو دوز واکسن بیمار شده اند. اگر این ویروس با بیماری زمینه‌ای دیگری همراه شود حتی ممکن است منجر به فوت هم بشود.

این پزشک متخصص با اشاره به اینکه افراد ممکن است حتی بین دو دوز واکسن به بیماری مبتلا شوند، توضیح داد: ایمنی بین ۲ تا چهار هفته بعد از دوز دوم حاصل می‌شود و در این مدت هنوز بدن ایمن نیست برخی نیز اذعان دارند بعد از زدن واکسن علائم کرونا در آنها ظاهر شد که به دلیل این است که بدن با ویروس تماس داشته و با زدن واکسن بدن تحریک شده و علائم به صورت ناگهانی ظاهر شده اگر این فرد واکسن نمی‌زد ممکن بود علائم چند روز دیرتر بروز پیدا کند، اما در هر صورت بدن آلوده شده بود.

ابراهیم‌زاده توضیح داد: فردی که کرونا گرفته بهتر است بین ۶ تا هشت هفته، حدود ۲ ماه بعد از کرونا واکسن تزریق کند چون بدن به واسطه کرونا آنتی‌بادی خود را دارد و در نتیجه پس از واکسن آنتی‌بادی حاصل از بیماری، آنتی‌ژن واکسن را خنثی می‌کند و واکسن بی‌تأثیر می‌شود، البته افراد در این ۲ ماه هم ایمنی لازم را دارند.

وی با هشدار در زمینه مصرف بیش از حد ویتامین‌ها نیز توصیه کرد: ما به ویژه در این ۲ سال شاهد مصرف بیش از حد ویتامین‌ها هستیم و درصدی از مردم به ما مراجعه می‌کنند که عوارض ویتامینی دارند یعنی دچار مشکلات گوارشی مثل تهوع یا اسهال شدند در حالیکه اصلا مصرف اضافه ویتامین هیچ نقشی در پیشگیری بیماری‌ها ندارد و بهتر است که ما به جای مصرف ویتامین از خوراکی‌های طبیعی و رژیم‌های متنوع استفاده کنیم.

او اضافه کرد: نقش مؤثر ویتامین‌های «دی و سی» در زمان ابتلای به کرونا ثابت شده اما اینکه آنها را به صورت مرتب و همیشگی ادامه دهیم و به رژیم غذایی‌مان اضافه کنیم نیز خطرناک است، بعنوان مثال ویتامین‌هایی مثل ویتامین «ای» محلول در چربی است و در بدن تجمع پیدا می‌کند و حتی برای قلب مضر است، یا ویتامین «آ» روی سیستم اعصاب مرکزی تأثیر منفی دارد و مغز را دچار فشار می‌کند، پس نباید خودسرانه مصرف شوند.

وی به مردم توصیه کرد به تست‌های اکسیژن‌ خون اعتماد نکنند چراکه بیماران بسیاری داریم که در هفته دوم بیماری با وجود اکسیژن خون ۹۷ درصد و بدون سرفه و تنگی نفس دارای ۷۰ درصد درگیری ریه هستند، لذا باید توجه داشته باشیم که عدد ضربان یا نبض چند است، اگر اکسیژن ۹۷ است اما ضربان ۱۴۰ است یعنی ریه درگیر است چون نبض طبیعی بین ۷۵ تا ۶۵ و نهایتا ۸۰ است و عدد بالا نشان‌دهنده درگیری ریه است، پس نباید عدد اکسیژن خون را به تنهایی معیار قرار دهند.

 

.......ورزشی

*خبر نامه نگاری کمیته بین المللی پارالمپیک با همتای ایرانی تکذیب شد

در روز های اخیر، خبرگزاری مهر مدعی شده بود برخی عوامل داخلی با ارسال اسناد و مدارکی به کمیته بین‌المللی پارالمپیک اطلاعاتی در مورد احتمال تخلف دو ورزشکار حاضر در شانزدهمین دوره بازی‌های پارالمپیک توکیو را گزارش کرده‌اند، خبری که توسط رئیس فدراسیون نابینایان و دبیر کمیته ملی پارالمپیک تکذیب شد.

 اقدامی که عوامل داخلی در برخی فدراسیون‌های ورزشی انجام داده‌اند و اسناد و مدارک تخلفات احتمالی را به نهادهای بین‌المللی ارسال می‌کردند، سراغ فدراسیون نابینایان آمده تا این فدراسیون در خطر برخورد انضباطی از سوی کمیته بین‌المللی پارالمپیک و تعلیق قرار بگیرد. با گذشت بیش از یک ماه از پایان پارالمپیک توکیو، برخی عوامل داخلی اسناد و مدارکی مبنی بر تخلف دو ورزشکار شرکت کننده در این رویداد را برای کمیته بین‌المللی پارالمپیک

ارسال و تاکید کرده‌اند که این دو ملی پوش و فدراسیون آنها واقعیت را بیان نکرده‌اند. خبرنگار مهر کسب اطلاع کرد این دو ورزشکار که از جمله مدال‌آوران طلای کاروان ورزش ایران بوده‌اند، از سوی این افراد مورد اتهام هستند که در مورد میزان معلولیت و مشکل

جسمانی خود واقعیت را نگفته‌اند و با شرایطی متفاوت از دیگران در این رقابت ها حضور داشته‌اند و به مدال طلا رسیده‌اند.

پس از ارسال اسناد و مدارک توسط برخی عوامل داخلی، کمیته بین‌المللی پارالمپیک در نامه‌ای به همتایان ایرانی خود خواستار ارائه توضیحات در این مورد شده‌اند که پاسخی برای این درخواست آماده و ارسال شده است.

با این حال عواملی که اسناد و مدارک ابتدایی را برای کمیته بین‌المللی پارالمپیک ارسال کرده بودند، برای بار دوم مدارکی را به این کمیته ارسال کرده‌اند که تأیید می‌کند این دو ورزشکار شرایط جسمانی سالمی داشته‌اند و نباید در بازی‌های پارالمپیک شرکت می‌کردند.

هر چند کمیته بین‌المللی پارالمپیک هنوز واکنشی به این تخلف احتمالی و نحوه برخورد با دو ورزشکار به طور رسمی نداشته است اما پیگیری‌های خبرنگار مهر نشان داد در صورت قطعی شدن این تخلف فدراسیون مربوطه با خطر تعلیق مواجه خواهد شد و مدال طلای دو ورزشکار نیز از آنها گرفته می‌شود.

البته مسئولان کمیته ملی پارالمپیک و فدراسیون نابینایان در تلاش هستند تا با ارائه اسناد و مدارک لازم، کمیته بین‌المللی پارالمپیک را قانع کنند که تخلفی در این مورد صورت نگرفته است.

کاوه عزیزی دبیر فدراسیون نابینایان در مصاحبه با خبرنگار ایران سپید اصل این خبر را کذب دانست و آن را شیطنت خبرنگار خبرگزاری مهر اعلام کرد.

رئیس فدراسیون نابینایان و کم بینایان نیز ادعای تخلف ایران در پارالمپیک توکیو را توهین به ۱۵ جراح چشم پزشک برشمرد.

محمدرضا مظلومی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: متأسفانه موجی از تخلف ایران در پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو از سوی رسانه‌های معاند مبنی بر حضور دو ورزشکار با شرایط سالم در رقابت‌ها و کسب دو مدال طلا راه افتاده است که این ادعا کذب است و کاملاً مخالف آن هستیم. وی افزود: ورزشکاران قبل از حضور در رقابت‌ها توسط پزشکان کلاسبندی و سپس توسط فدراسیون جهانی نابینایان و کم بینایان تأیید و اعلام می‌شود.

مظلومی ادامه داد: سه هفته قبل از آغاز بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو مدارک کلاسبندی ورزشکاران نابینا و کم بینا علاوه بر اینکه در سایت فدراسیون جهانی بارگذاری شد، آن‌ها با در دست داشتن مدارک در کشور‌های اندونزی، پرتغال، قزاقستان، ازبکستان (۲بار)، آذربایجان و ترکیه حاضر شدند و توسط ۲ جراح چشم پزشک مورد بررسی قرار گرفتند و حتی پس از بازگشت مجدد توسط جراح چشم کشورمان بررسی شدند و کلاس بندی آن‌ها نهایی و به کمیته بین المللی پارالمپیک اعلام شد.

وی گفت: این تخلفات مطرح شده توهین به ۱۵ جراح چشم پزشک ۷ کشور قلمداد میشود و علم آن‌ها زیر سوال رفته است که این بسیار ناشایست و ناپسند است.

محمد تابع، دبیر کمیته ملی پارالمپیک نیز روز سه شنبه در نشست با اصحاب رسانه و در پاسخ به سؤال خبرنگار ایران سپید در این ارتباط گفت: هیچ نامه ای از طرف کمیته بین المللی پارالمپیک برای کمیته ملی پارالمپیک ایران نیامده است و اساساً امکان تقلب در کلاسبندی وجود ندارد. تابع گفت: این اخبار حاصل شیطنت رسانه های ضد انقلاب است و حالا در رسانه های داخلی نیز بازتاب یافته است. من امروز هم از آقای خسروی وفا سؤال کردم و ایشان گفتند هیچ نامه ای در این ارتباط به کمیته ملی پارالمپیک ایران ارسال نشده است. قطعاً IPC دنبال چنین مسائلی نیست چرا که ابتدا خودش زیر سؤال می رود.

 

.......حوادث

*کلاهبرداری ۲۰۰ میلیونی به بهانه فروش سوناتا

کلاهبردار حرفه‌ای با جلب اعتماد مهندس جوان و به بهانه فروش خودروی سوناتا، ۲۰۰ میلیون تومان پول و طلا سرقت کرد. چند روز قبل مرد جوانی هراسان و نگران به پلیس رفت و از سرقت ۲۴۰ میلیون تومان پول و طلاهایش به شیوه‌ ای عجیب خبر داد. مهندس جوان در تحقیقات گفت: من عاشق سوار شدن  خودروهای مدل بالا هستم. مدتی قبل برای اینکه به آرزویم برسم، تصمیم گرفتم خودرویی مدل بالا کرایه کنم و چند روزی استفاده کنم.

او ادامه داد: در سایتهای کرایه خودرو به جست و جوی خودروی مناسبی بودم که  ناگهان چشمم به آگهی اجاره خودروی جنسیس آلبالویی رنگی افتاد. با دیدن خودرو، تصمیم به کرایه آن گرفتم. با شماره‌ای که در سایت بود، تماس گرفتم و فردی که  خودش را حامد معرفی کرد، از من خواست ابتدا ۲۰۰ هزار تومان به حسابش پول واریز کنم و فردای آن روز هم برای دریافت خودرو بروم.

ضمانت ۴۰ میلیونی

فردای آن روز به محل قرار با حامد رفتم و طبق توافق برای اجاره دو روزه خودرو  ۴ میلیون تومان پول نقد پرداخت کردم و ۴۰ میلیون تومان هم چک به عنوان ضمانت به حامد دادم تا در صورت بروز خسارت، از چک ضمانت استفاده شود. در این میان خودروی ۲۰۶ خود را هم به حامد دادم و سوار بر خودروی جنسیس آلبالویی راهی خانه شدم. با گذشت یک شبانه روز از کرایه خودرو، حامد با من تماس گرفت و شروع به صحبت کرد. من به او گفتم که عاشق خودروهای شاسی بلند و خارجی هستم و او به من پیشنهادی وسوسه کننده داد. حامد یک خودروی سوناتا داشت که با شرایطی عالی حاضر بود آن را به من بفروشد. مرد جوان ادامه داد: حامد قیمت خودروی سوناتا را ۶۰۰ میلیون تومان گفت اما  قرار شد صد میلیون در این معامله به من تخفیف دهد.

من هم گفتم  ۲۰۰ میلیون تومان از پول خودرو را به صورت طلا و دلار میدهم و ۴۰ میلیون تومان هم که چک ضمانتم به تاریخ روز بود و مابقی را هم به صورت چک پرداخت میکنم. صبح روز ملاقات در حالی که ۶ سکه طلا، طلاهای همسرم و مقداری دلار را داخل ساکی قرار داده بوم تا به عنوان پیش پرداخت معامله به حامد پرداخت کنم، به محل قرار رفتم. وقتی حامد سوار خودرو شد، چند دقیقه‌ای که گذشت، پیشنهاد نوشیدن آبمیوه داد. لحظاتی بعد با دو لیوان آبمیوه برگشت و من به محض خوردن آن نیمه هوش شدم. میدیدم که حامد طلاها و دلارها را برمیدارد، اما قدرت مقابله  نداشتم. بعد از ۵ ساعت که به خودم آمدم، تمامی اموالم به سرقت رفته و از خودروی سوناتا هم خبری نبود. با شکایت مهندس جوان، تحقیقات به دستور عبدالسعید مدرس، دادیار شعبه چهارم دادسرای ویژه سرقت پایتخت آغاز شد.

در نخستین گام قاضی پرونده دستور توقیف خودروی جنسیس را صادر کرد. اما بررسیها نشان میداد که خودرو متعلق به حامد نبوده و دستور توقیف در سیستم اداره آگاهی دارد. در ادامه تحقیقات، مشخص شد مرد جوان یک متهم سابقه‌دار است که ده‌ها  پرونده کیفری و حقوقی به اتهام جعل، کلاهبرداری، خیانت در امانت، تنظیم غیرقانونی سند و چک بی محل در مراجع قضایی دارد و  تحت تعقیب است. با شناسایی محل زندگی متهم، کارآگاهان برای دستگیری وی وارد عمل شدند اما مشخص شد مرد جوان با هویت جعلی در آنجا زندگی میکرده و چند روز قبل نیز خانه را تخلیه کرده است. به دستور دادیار شعبه چهارم دادسرای ویژه سرقت، تحقیقات برای دستگیری متهم فراری از سوی کارآگاهان اداره آگاهی ادامه دارد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *