شناسه خبر: 34531 منتشر شده در مورخ: 1400/7/20 ساعت: 18:14 گروه: ورزشی  
خبر نامه نگاری کمیته بین المللی پارالمپیک با همتای ایرانی تکذیب شد

خبر نامه نگاری کمیته بین المللی پارالمپیک با همتای ایرانی تکذیب شد

در روز های اخیر، خبرگزاری مهر مدعی شده بود برخی عوامل داخلی با ارسال اسناد و مدارکی به کمیته بین‌المللی پارالمپیک اطلاعاتی در مورد احتمال تخلف دو ورزشکار حاضر در شانزدهمین دوره بازی‌های پارالمپیک توکیو را گزارش کرده‌اند، خبری که توسط رئیس فدراسیون نابینایان و دبیر کمیته ملی پارالمپیک تکذیب شد.

به گزارش ایران سپید به نقل از مهر، اقدامی که عوامل داخلی در برخی فدراسیون‌های ورزشی انجام داده‌اند و اسناد و مدارک تخلفات احتمالی را به نهادهای بین‌المللی ارسال می‌کردند، سراغ فدراسیون نابینایان آمده تا این فدراسیون در خطر برخورد انضباطی از سوی کمیته بین‌المللی پارالمپیک و تعلیق قرار بگیرد. با گذشت بیش از یک ماه از پایان پارالمپیک توکیو، برخی عوامل داخلی اسناد و مدارکی مبنی بر تخلف دو ورزشکار شرکت کننده در این رویداد را برای کمیته بین‌المللی پارالمپیک

ارسال و تاکید کرده‌اند که این دو ملی پوش و فدراسیون آنها واقعیت را بیان نکرده‌اند. خبرنگار مهر کسب اطلاع کرد این دو ورزشکار که از جمله مدال‌آوران طلای کاروان ورزش ایران بوده‌اند، از سوی این افراد مورد اتهام هستند که در مورد میزان معلولیت و مشکل

جسمانی خود واقعیت را نگفته‌اند و با شرایطی متفاوت از دیگران در این رقابت ها حضور داشته‌اند و به مدال طلا رسیده‌اند.

پس از ارسال اسناد و مدارک توسط برخی عوامل داخلی، کمیته بین‌المللی پارالمپیک در نامه‌ای به همتایان ایرانی خود خواستار ارائه توضیحات در این مورد شده‌اند که پاسخی برای این درخواست آماده و ارسال شده است.

با این حال عواملی که اسناد و مدارک ابتدایی را برای کمیته بین‌المللی پارالمپیک ارسال کرده بودند، برای بار دوم مدارکی را به این کمیته ارسال کرده‌اند که تأیید می‌کند این دو ورزشکار شرایط جسمانی سالمی داشته‌اند و نباید در بازی‌های پارالمپیک شرکت می‌کردند.

هر چند کمیته بین‌المللی پارالمپیک هنوز واکنشی به این تخلف احتمالی و نحوه برخورد با دو ورزشکار به طور رسمی نداشته است اما پیگیری‌های خبرنگار مهر نشان داد در صورت قطعی شدن این تخلف فدراسیون مربوطه با خطر تعلیق مواجه خواهد شد و مدال طلای دو ورزشکار نیز از آنها گرفته می‌شود.

البته مسئولان کمیته ملی پارالمپیک و فدراسیون نابینایان در تلاش هستند تا با ارائه اسناد و مدارک لازم، کمیته بین‌المللی پارالمپیک را قانع کنند که تخلفی در این مورد صورت نگرفته است.

کاوه عزیزی دبیر فدراسیون نابینایان در مصاحبه با خبرنگار ایران سپید اصل این خبر را کذب دانست و آن را شیطنت خبرنگار خبرگزاری مهر اعلام کرد.

رئیس فدراسیون نابینایان و کم بینایان نیز ادعای تخلف ایران در پارالمپیک توکیو را توهین به ۱۵ جراح چشم پزشک برشمرد.

محمدرضا مظلومی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: متأسفانه موجی از تخلف ایران در پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو از سوی رسانه‌های معاند مبنی بر حضور دو ورزشکار با شرایط سالم در رقابت‌ها و کسب دو مدال طلا راه افتاده است که این ادعا کذب است و کاملاً مخالف آن هستیم. وی افزود: ورزشکاران قبل از حضور در رقابت‌ها توسط پزشکان کلاسبندی و سپس توسط فدراسیون جهانی نابینایان و کم بینایان تأیید و اعلام می‌شود.

مظلومی ادامه داد: سه هفته قبل از آغاز بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو مدارک کلاسبندی ورزشکاران نابینا و کم بینا علاوه بر اینکه در سایت فدراسیون جهانی بارگذاری شد، آن‌ها با در دست داشتن مدارک در کشور‌های اندونزی، پرتغال، قزاقستان، ازبکستان (۲بار)، آذربایجان و ترکیه حاضر شدند و توسط ۲ جراح چشم پزشک مورد بررسی قرار گرفتند و حتی پس از بازگشت مجدد توسط جراح چشم کشورمان بررسی شدند و کلاس بندی آن‌ها نهایی و به کمیته بین المللی پارالمپیک اعلام شد.

وی گفت: این تخلفات مطرح شده توهین به ۱۵ جراح چشم پزشک ۷ کشور قلمداد میشود و علم آن‌ها زیر سوال رفته است که این بسیار ناشایست و ناپسند است.

محمد تابع، دبیر کمیته ملی پارالمپیک نیز روز سه شنبه در نشست با اصحاب رسانه و در پاسخ به سؤال خبرنگار ایران سپید در این ارتباط گفت: هیچ نامه ای از طرف کمیته بین المللی پارالمپیک برای کمیته ملی پارالمپیک ایران نیامده است و اساساً امکان تقلب در کلاسبندی وجود ندارد. تابع گفت: این اخبار حاصل شیطنت رسانه های ضد انقلاب است و حالا در رسانه های داخلی نیز بازتاب یافته است. من امروز هم از آقای خسروی وفا سؤال کردم و ایشان گفتند هیچ نامه ای در این ارتباط به کمیته ملی پارالمپیک ایران ارسال نشده است. قطعاً IPC دنبال چنین مسائلی نیست چرا که ابتدا خودش زیر سؤال می رود.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *