شناسه خبر: 34502 منتشر شده در مورخ: 1400/7/18 ساعت: 09:09 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه یکشنبه 18 مهر 1400

روزنامه یکشنبه 18 مهر 1400

فضاها و اماکن در مجتمع های خدماتی-رفاهی بین راهی مناسب‌سازی می‌شوند-بهداشت خوب دهان سلاحی برای مقابله با کرونای شدید- به سراغ من اگر می آیید-برنامه های روز و هفته پارالمپیک-دستگیری ۳ کارمند قوه قضائیه به اتهام مشارکت در باند حرفه‌ای جعل.

روزنامه «ایران سپید»

یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰

۳ ربیع الاول  ۱۴۴۳

۱۰ اکتبر  ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۸۱۶ 

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

......عناوین ..........

*فضاها و اماکن در مجتمع های خدماتی-رفاهی بین راهی مناسب‌سازی می‌شوند

*بهداشت خوب دهان سلاحی برای مقابله با کرونای شدید

*به سراغ من اگر می آیید

*برنامه های روز و هفته پارالمپیک

 *دستگیری ۳ کارمند قوه قضائیه به اتهام مشارکت در باند حرفه‌ای جعل

 

...........اخبار ویژه

*فضاها و اماکن در مجتمع های خدماتی-رفاهی بین راهی مناسب‌سازی می‌شوند

 رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور گفت: مجتمع‌های خدماتی-رفاهی بین راهی در دست ساخت یا در حال بهره برداری برای دسترس‌پذیری اقشار دارای نیازهای خاص مناسب سازی می‌شوند.

ابراهیم کاظمی مؤمن‌سرایی، رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور گفت: بر اساس تفاهم نامه سازمان بهزیستی با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای،  مناسب سازی اماکن و فضاهای موجود در مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی در حال ساخت و در حال بهره برداری واقع در سـطح شبکه راههای کشور در دستور کار قرار گرفته است.

او خاطرنشان کرد: این تفاهم نامه در راستای بند ۲ تصویب نامه۷۷۳۰۳/ت۴۹۱۳۰ه هیأت وزیران و همچنین مواد ۲ و ۳ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت مبنی بر ضرورت مناسب سازی مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی به منظور سهولت تردد جانبازان، معلولین و سالمندان در اماکن و فضاهای موجود در این مجموعه ها، بین سازمان بهزیستی کشور و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور منعقد شده است.

مؤمن سرایی با اشاره به تعهدات سازمان بهزیستی در این تفاهم نامه گفت: سازمان بهزیستی به عنوان طرف اول این تفاهم نامه متعهد شده است تا از طریق دبیرخانه ستاد هماهنگی و مناسب سازی کشور، جهت تخصیص تسهیلات ارزان قیمت به دارندگان موافقت اصولی و یا پروانه بهره برداری مجموعه های یاد شده از طریق استانداری های سراسر کشور اقدامات لازم را انجام دهد.

او ادامه داد: همچنین تلاش برای استفاده از ظرفیت و پتانسیل های موجود درتشکل های مردم نهاد و خیرین به منظور بهره مندی حداکثری از مشارکت آنها در زمینه تأمین تجهیزات مورد نیاز جهت اجرای این طرح از دیگر تعهدات سازمان بهزیستی است.

مناسب‌سازی اماکن و فضاها تاثیر بسزایی در ارتقای کیفیت زندگی توانخواهان از جمله بیماران، افراد دارای معلولیت و سالمندان شده و موجب افزایش مشارکت فعال و حضور پویای آنان در جامعه خواهد شد.

براساس آمار منتشر شده از سوی سازمان بهزیستی کشور،  یک میلیون و ۶۰۰ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی هستند. طبق آمار جامعه جهانی، معلولان ۱۰ تا ۱۵ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند که در ایران این آمار ۱۰ درصد محاسبه می‌شود که سه درصد از آنها معلولیت شدید و خیلی شدید دارند. براین اساس جمعیت معلولان ایران بین هشت میلیون نفر برآورد می‌شود.

همچنین اکنون جمعیت سالمندان مثبت ۶۰ سال ایران، حدود ۲.۱۰ درصد از جمعیت کشور یعنی نزدیک به هشت و نیم میلیون نفر هستند.  از سال ۱۳۵۵ تا سال ۱۳۹۸ یعنی طی ۴۳ سال، جمعیت سالمندی ایران  از ۵ درصد به ۱۰ درصد رسیده است و این شیب صعودی ادامه خواهد داشت بنابراین مناسب‌سازی اماکن و فضاها یکی از حیاتی‌ترین نیازهای شهری ایران به شمار می‌رود.

*بهره مندی از خدمات تشخیصی درمانی با استفاده از شماره ملی

سرپرست بیمه سلامت استان تهران گفت: بیمه شدگان می توانند با به همراه داشتن کارت ملی، خدمات تشخیصی درمانی مورد نیاز را در تمامی مطب ها و پاراکلینیک های طرف قرارداد دریافت نمایند و نیازی به دفترچه کاغذی نیست.

سید مریم حسینی در خصوص جایگزینی ابزارهای الکترونیکی به جای دفترچه و حذف کامل چاپ دفترچه گفت: بیمه شدگان می توانند با به همراه داشتن کارت ملی، خدمات تشخیصی درمانی مورد نیاز را در تمامی مطب ها و پاراکلینیک طرف قرارداد دریافت نمایند و نیازی به دفترچه کاغذی نیست.

حسینی تصریح کرد: تمامی بیمه شدگان با مراجعه به سامانه شهروندی به یکی از آدرسهای https://www.bimehsalamatiranian.ir  و http//servises.ihio.gov.ir/esc نسبت به مشاهده اطلاعات بیمه شده اصلی و افراد تبعی، اعتبار بیمه پایه، تاریخچه خدماتی که به صورت الکترونیک انجام گرفته اقدام نمایند.

وی افزود: در آینده منوهای تمدید اعتبار، تغییر عکس و کاندید(اضافه کردن) تبعی در دسترس قرار خواهد گرفت.

سرپرست بیمه سلامت استان تهران گفت: بیمه شدگان در صورت عدم امکان دریافت خدمت به دلیل اتمام اعتبار بیمه در سامانه بیمه گری پس از کنترل در سامانه شهروندی؛ جهت افزایش اعتبار به دفاتر پیشخوان طرف قرار داد مراجعه نمایند.

 

......سلامت و بهداشت

*بهداشت خوب دهان سلاحی برای مقابله با کرونای شدید

نتیجه یک مطالعه نشان می‌دهد که با رعایت بهتر بهداشت دهان و دندان می‌توان به پیشگیری از ابتلا به موارد شدید کرونا کمک کرد.

به نقل از ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، این مطالعه همچنین نشان می دهد که مراقبت از دندان ها و لثه ها می تواند خطر ابتلا به عفونت جدی را به ویژه اگر بیماری قلبی داشته باشید کاهش دهد.

تحقیقات قبلی ارتباط میان بهداشت ضعیف دهان و افزایش التهاب و ابتلا به بیماری های قلبی را نشان داده است؛ ابتلا به کووید-۱۹ شدید نیز با واکنش التهابی مرتبط است.

بافت های دهان می توانند به عنوان مخزنی برای کووید-۱۹ عمل کرده و بار ویروسی زیادی را در حفره دهان ایجاد کنند، دکتر احمد مصطفی باسونی سرپرست این مطالعه و مشاور قلب در دانشگاه قاهره در مصر گفت: ما حفظ سلامت دهان و دندان و بهبود اقدامات بهداشت دهان را به ویژه در زمان ابتلا به عفونت کووید-۱۹ توصیه کردیم.

*حصول ایمنی جمعی تا اوایل آذر: دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: مهمترین اصل این است که به ایمنی جمعی برسیم و در این زمینه هم بهترین وسیله واکسیناسیون ۷۵ درصد جمعیت کشور است. طبق پیش‌بینی‌های انجام شده و با سرعت واکسیناسیونی که در ۱.۵ ماه اخیر انجام می‌شود، امیدواریم تا اوایل آذر ماه بتوانیم به میزان پوشش واکسیناسیون ۷۵ درصدی در جامعه برسیم.به طور کلی بررسی‌های انجام شده نشان داده است افرادی که واکسن تزریق می‌کنند، بر اساس کارایی واکسنی که تزریق می‌شود، هم از نظر میزان بستری شدن بیماران در بیمارستان‌ها، هم از نظر بستری در بخش‌های مراقبت ویژه و میزان مرگ‌ومیر به میزان قابل توجهی آمار کم می‌شود.

وی افزود: تزریق واکسن باعث می‌شود که شدت بیماری، درگیری ریوی مبتلایان و میزان مرگ و میر و... به شدت کاهش یابد و بیماری به صورت خفیف درآید. به طوری که بیمار به درمان‌های حاضر پاسخ داده و با سلامتی از بیمارستان ترخیص می شود. افرادی هم که ممکن بود بیماری خفیف بگیرند، با تزریق واکسن ممکن است اصلا مبتلا نشوند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا درباره افرادی که واکسن کرونا تزریق کرده‌اند، اما مجددا به کرونا مبتلا شده و جان باخته‌اند، گفت: اولا باید توجه کرد که بعد از تزریق دز دوم واکسن کرونا، حداقل سه هفته طول می‌کشد تا ایمنی در بدن ایجاد شود. دومین نکته این است که کارایی هیچ واکسنی در دنیا ۱۰۰ درصد نیست که مصونیت و ایمنی ۱۰۰ درصدی دهد، سومین نکته این است که آیا فردی که به کرونا مبتلا می‌شود، بیماری زمینه‌ای دارد یا خیر. باید توجه کرد که هرچه تعداد بیماری‌های زمینه‌ای در فرد بیشتر باشد، احتمال شدت بیماری و خدای ناکرده به سمت مرگ رفتن را افزایش می‌دهد. نکته دیگر هم سن افراد است. هرچه سن بالاتر باشد، ریسک ابتلا به کرونا بالاتر است. زیرا سیستم ایمنی فرد ضعیف‌تر است.

جماعتی ادامه داد: اگر دلتا ویروس در جامعه رواج داشته باشد، طبق محاسبات اگر ۸۳ درصد جامعه به عفونت دلتا مبتلا شده یا واکسینه شوند، آن جامعه ایمنی جمعی پیدا می‌کند. از آنجایی که در کشور ما مقداری سوش آلفا و مقداری هم سوش دلتا وجود دارد، وزارت بهداشت اعلام کرده که هدف ما برای پوشش واکسیناسیون حدود ۷۵ درصد است تا بتواند بیماری را مدیریت کند. بنابراین اگر در ۷۵ درصد از جمعیت تقریبا ۸۴ میلیونی ایران واکسن تزریق شود، باعث می‌شود که ایمنی جمعی در کل کشور ایجاد شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا درباره تصمیم‌گیری کمیته علمی کرونا برای تزریق دز بوستر در کشور، گفت: در این زمینه تصمیم‌گیری شده و طبق مصوبه اخیرمان پیشنهاد کردیم که حتما دز بوستر در نظر گرفته شود و از طریق منابع داخلی یا خارجی دز بوستر از سوی وزارت بهداشت تهیه شود و در اختیار افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و کادر درمان، پزشکان، پرستارانی که در معرض کرونا هستند، قرار گرفته شود.

*واکسن پاستوکووک ۹۹ درصد ایمنی‌زایی دارد :- رییس انستیتو پاستور ایران گفت: واکسن پاستوکووک بر روی ۲۴ هزار نفر در کشور مورد مطالعه قرار گرفت و ۹۹ درصد ایمنی‌زایی دارد.

 دکتر علیرضا بیگلری اظهار داشت: خوشبختانه واکسنی طراحی و تولید شده که دارای ویژگی های خاصی است از قبیل اینکه تنها واکسنی است که در کنار خود، یادآور هم تولید کرده و همچنین قابلیت تزریق به سنین ۳ تا ۱۸ سال و بالای ۱۸ سال را دارد. 

وی افزود: مهمتر از همه این که واکسنی است که قابلیت بازمهندسی دارد و با باز مهندسی مجدد با چندین جهش به صورت همزمان، هم در واکسن اصلی و هم در واکسن یادآور با ویروس مقابله می کند.این ویژگی ها باعث شد که این واکسن به عنوان بارزترین و شاخص ترین طراحی ها در زمینه واکسن های کووید به شمار آید

وی با تاکید بر اینکه مسلما استفاده این واکسن برای گروه سنی زیر ۱۸ سال یکی از ویژگی هایی است که باعث می شود دانش آموزان و والدین با خیال راحت از آن استفاده کنند

رییس انستیتو پاستور ادامه داد: دز یادآور این واکسن می تواند هم در کسانی که پیش از این به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده اند، ایمنی کامل ایجاد کند و هم دز یادآور می تواند برای واکسن های دیگر هم به عنوان یادآور به کار رود زیرا اثبات شده که کارایی خوبی دارد.  

رییس انستیتو پاستور اظهارداشت: ایمنی زایی با سه دز تقریبا در بیش از ۹۹ درصد افراد دیده می شود و با توجه به اینکه در کودکان فقط به ۲ دز واکسن نیاز است و به دز یادآور نیازی نیست، قطعا در فرصت های بعدی می توان از این واکسن برای ارتقای ایمنی و یادآور استفاده کرد و خوشبختانه به اندازه کافی واکسن در اختیار کشور خواهد بود.

 

........دریافت

*به سراغ من اگر می آیید

پانزدهم مهر ماه، مصادف با زاد‌روز سهراب سپهری، شاعر نازک‌خیال معاصر معاصر است.

در‌باره ی شخصیت و آثار سهراب سپهری، نیازی به نگارش مطلب خاصی نیست؛ چه، عموم علاقه‌مندان این شاعر و به طور کلی علاقه‌مندان به شعر و ادب پارسی، اندوخته‌های ذهنی زیادی در‌باره ی این شاعر نامدار اهل کاشان دارند.

منتهی با توجه به تعدد مطالب صحیح و ناصحیحی که این روز‌ها در شبکه‌های اجتماعی تحت عنوان شعر یا قطعه ی ادبی منتشر می‌شود و این بمباران مطلب، ذهن مخاطب امروز را از گذشته و شخصیت‌های برجسته ی فرهنگ و ادب دور می‌سازد، شاید ضروری باشد که مروری کوتاه به زندگی این چهره‌های برجسته داشته و بخشی از آثارشان را باز‌خوانی کنیم.

سهراب سپهری  (زاده ی ۱۵ مهر ۱۳۰۷  کاشان--درگذشته ی ۱ اردیبهشت ۱۳۵۹ تهران) شاعر، نویسنده و نقاش

 سهراب، نوه ی میرزا نصر الله‌ سپهری، نخستین رئیس تلگراف‌خانه ی کاشان بود. پدرش «اسد الله» و مادرش «ماه‌جبین» نام داشتند که هر دو اهل هنر و شعر بودند.

وی پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه  و فارغ‌التحصیلی دانشسرای مقدماتی پسران، در سال ۱۳۲۲ به استخدام اداره ی فرهنگ کاشان درآمد. در سال ۱۳۲۷ در دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و همزمان به استخدام شرکت نفت درآمد که پس از ۸ ماه استعفا داد. وی در سال ۱۳۳۰ نخستین مجموعه شعر نیمایی خود را به‌نام مرگ رنگ منتشر کرد. او در سال ۱۳۳۲ از دانشکده ی هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد و نشان درجه اول علمی گرفت و در همین سال در چند نمایشگاه نقاشی در تهران شرکت کرد و نیز دومین مجموعه شعرش را با عنوان زندگی خوابها انتشار داد. وی در آذر ۱۳۳۳ در اداره کل هنرهای زیبا "فرهنگ و هنر" در قسمت موزه‌ها شروع به‌کار کرد و در هنرستان‌های هنرهای زیبا نیز به‌تدریس پرداخت.

او به‌فرهنگ مشرق ‌زمین علاقه ی خاصی داشت و به هندوستان، پاکستان، افغانستان، ژاپن و چین سفر کرد. مدتی در ژاپن زندگی کرد و هنر «حکاکی روی چوب» را در آنجا فراگرفت. همچنین به‌شعر کهن سایر زبان‌ها نیز علاقه داشت؛ از این رو ترجمه‌هایی از شعرهای کهن چینی و ژاپنی انجام داد.

وی در امرداد ۱۳۳۶ از راه زمینی به کشورهای اروپایی سفر کرد و به‌پاریس و لندن رفت. ضمناً در مدرسه هنرهای زیبای پاریس در رشته ی لیتوگرافی نام‌نویسی کرد. در دورانی که به اتفاق حسین زنده‌رودی در پاریس بود، بورس تحصیلی‌اش قطع شد و برای تأمین مخارج و ماندن بیشتر در فرانسه و ادامه ی نقاشی، مجبور به کار شد و برای پاک کردن شیشه ی آپارتمان‌ها، گاهی از ساختمان‌های بیست‌ طبقه آویزان می‌شد.

وی همچنین کارهای هنری خود را در نمایشگاه‌ها به معرض نمایش می‌گذاشت. حضور در نمایشگاه‌های نقاشی، همچنان تا پایان زندگی‌اش ادامه داشت. سپهری مدتی در سال ۱۳۳۷ در اداره کل اطلاعات وزارت کشاورزی با سمت سرپرست سازمان سمعی و بصری مشغول به کار شد و از مهر ۱۳۴۰ نیز شروع به تدریس در هنرکده ی هنرهای تزیینی تهران کرد.

او در سال ۱۳۴۱ از کلیه ی مشاغل دولتی کناره‌گیری کرد و با حضور فعال‌تر در زمینه شعر و نقاشی، آثار بیشتری آفرید و راه خویش را پیدا کرد. وی با سفر به کشورهای مختلف ضمن آشنایی با فرهنگ و هنرشان نمایشگاه‌های بیشتری را برگزار کرد.

او جستجوگر، تنها، کمال‌طلب، فروتن و خجول بود که دیدگاه انسان مدارانه‌اش بسیار گسترده و فراگیر بود. از این رو آثارش همیشه با نقد و بررسی‌هایی همراه بوده‌اند. برخی از کتاب‌های او، اینها هستند: «تا انتها حضور» «سهراب مرغ مهاجر» و «هنوز در سفرم» «بیدل، سپهری و سبک هندی» «تفسیر حجم سبز» «حافظ پدر، سهراب سپهری پسر، حافظان   کنگره»، «نیلوفر خاموش: نظری به‌شعر سهراب سپهری» و «نگاهی به سهراب سپهری».

سهراب سپهری در سال ۱۳۵۸ برای درمان به انگلستان رفت، اما بیماری‌اش بسیار پیشرفت کرده بود و وی ناکام از درمان به‌تهران بازگشت و مدتی بعد در ۵۲ سالگی درگذشت و روستای مشهد اردهال واقع در اطراف کاشان، آرامگاه ابدی‌اش شد.

«به سراغ من اگر می آیید»

پشت هیچستانم

پشت هیچستان رگ های هوا پر قاصد هایی است

که خبر می آرند از گل وا شده ی دورترین نقطه ی خاک

پشت هیچستان چتر خواهش باز است

تا نسیم عطشی در بن برگی بدود

زنگ باران به صدا می آید

آدم اینجا تنهاست

و در این تنهایی سایه ی نارونی تا ابدیت جاریست

به سراغ من اگر می آیید

نرم و آهسته بیا یید

که مبادا ترک بردارد چینی نازک تنهایی

از : سهراب سپهری

«تو چقدر تنهایی»

صبح امروز کسی گفت به من:

تو چقدر تنهایی ...

گفتمش در پاسخ :

تو چقدر حساسی ...

تن من گر تنهاست...

دل من با دلهاست...

دوستانی دارم

بهتر از برگ درخت

که دعایم گویند و دعاشان گویم...

یادشان دردل من ...

قلبشان منزل من…...

صافى آب مرا یاد تو انداخت...رفیق...

تو دلت سبز...

لبت سرخ...

چراغت روشن...

چرخ روزیت همیشه چرخان...

نفست داغ...

تنت گرم...

دعایت با من...

«ساعت»

سایه دراز لنگر ساعت

روی بیابان بی‌پایان در نوسان بود:

می‌آمد، می‌رفت.

می‌آمد، می‌رفت.

و من روی شن‌های روشن بیابان

تصویر خواب کوتاهم را می‌کشیدم،

خوابی که گرمی دوزخ را نوشیده بود

و در هوایش زندگی‌ام آب شد.

خوابی که چون پایان یافت

من به پایان خودم رسیدم.

من تصویر خوابم را می‌کشیدم

و چشمانم نوسان لنگر ساعت را در بهت خودش گم کرده بود.

چه‌گونه می‌شد در رگ‌های بی‌فضای این تصویر

همه گرمی خواب دوشین را ریخت؟

تصویرم را کشیدم

چیزی گم شده بود.

روی خودم خم شد:

حفره ای  در هستی من دهان گشود.

سایه دراز لنگر ساعت

روی بیابان بی‌پایان در نوسان بود

و من کنار تصویر زنده خوابم بودم.

تصویری که رگ‌هایش در ابدیت می‌تپید

و ریشه نگاهم در تار و پودش می‌سوخت.

این‌بار

هنگامی که سایه لنگر ساعت

از روی تصویر جان گرفته من گذشت

بر شن‌های روشن بیابان چیزی نبود.

فریاد زدم:

تصویر را باز ده!

و صدایم چون مشتی غبار فرو نشست.

سایه دراز لنگر ساعت

روی بیابان بی‌پایان در نوسان بود:

می‌آمد، می‌رفت.

می‌آمد، می‌رفت.

و نگاه انسانی به دنبالش می‌دوید. 

 

......ورزشی

*برنامه های روز و هفته پارالمپیک

دستورالعمل چگونگی برگزاری برنامه های روز ملی و هفته پارالمپیک ۱۴۰۰ منتشر شد.

هفته پارالمپیک از روز یکشنبه هجدهم مهر آغاز خواهد شد و به همین مناسبت دستور العمل برگزاری برنامه های این هفته به شرح زیر و خطاب به کلیه سازمانها و نهادها، فدراسیون

ها و هیات های استانی عضو ستاد برگزاری روز ملی و هفته پارالمپیک منتشر شد.

در صورت شیوع کرونا، اجرای این برنامه ها متناسب با شرایط هر شهر، رعایت نکات بهداشتی و بیشتر به صورت مجازی توصیه می شود.

برخی برنامه های روز جهانی نابینایان به دلیل مصادف شدن با جمعه و تعطیلی مدارس، در جدول فوق به روز شنبه موکول شده است.

یکشنبه 18 مهر (پارالمپیک و افتخارآفرینی)

برگزاری جلسه شورای اداری شهرستان و استان در سراسر کشور با محوریت ورزش جانبازان، معلولین و نابینایان و جنبش

پارالمپیک

تجلیل از قهرمانان، مربیان و دست اندرکاران افتخارآفرین پارالمپیکی. یادکرد افتخارات پارالمپیکی جمهوری اسلامی ایران در رسانه ها.

دوشنبه 19 مهر (پارالمپیک و مدارس استثنایی)

برگزاری بازی ها و مسابقات ورزشی در رشته های ویژه دانشآموزان مدارس استثنایی. برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری متناسب با اهداف جنبش پارالمپیک. تجلیل از کلیه دانشآموزان، مدال آور و دست اندرکاران ورزش های پارالمپیکی در مدارس استثنایی. فعالیت های آموزشی متناسب با اهداف جنبش پارالمپیک. پرداختن به فعالیت های پارالمپیکی مدارس استثنایی در رسانه ها. برگزاری جشن نمادین روز ملی پارالمپیک در مدارس منتخب استثنایی سراسر کشور.

سه شنبه 20 مهر (پارالمپیک و رسانه)

برگزاری نشست های مختلف با اصحاب رسانه مرتبط با اهداف جنبش و فعالیت های پارالمپیک. تقدیر از اصحاب رسانه و رسانه های فعال در مسیر پارالمپیک.

چهارشنبه 20 مهر (پارالمپیک  و بهزیستی)

بازدید از مراکز و آسایشگاه های بهزیستی. برگزاری کارگاه های آموزشی برای افراد تحت پوشش بهزیستی. برگزاری برنامه یک روز با پارالمپیک برای افراد  معلول و تحت پوشش بهزیستی. برگزاری جشنواره های فرهنگی هنری و مسابقات ورزشی برای افراد تحت پوشش بهزیستی. پرداختن به فعالیت های پارالمپیکی بهزیستی در رسانه ها.

پنجشنبه 22 مهر (پارالمپیک و خانواده)

دیدار با خانواده معزز شهدا به ویژه شهدای ورزشکار. برگزاری کارگاه های آموزشی برای خانواده های جانبازان، معلولین و نابینایان. بازدید از آسایشگاه های جانبازان، معلولین و نابینایان. برنامه های فرهنگی، هنری و ورزشی نشاطآور خانوادگی برای جانبازان و معلولین و نابینایان. پرداختن به خانواده پارالمپیک به ویژه بانوان پارالمپیکی در رسانه ها.

جمعه 23 مهر (پارالمپیک و میثاق با شهدا و تجدید بیعت با ولایت)

روز جهانی نابینایان و روز عصای سفید:

سخنرانی یکی از مسوولین ورزش جانبازان، معلولین و نابینایان در نماز جمعه سراسر کشور. همایش بزرگ پیاده روی و ویلچررانی به سمت محل برگزاری نماز جمعه. حضور در نماز پرشکوه جمعه. حضور در گلزار شهدا و بیعت با آرمان های متعالی امام (ره) و شهدا. فعالیت های آموزشی ویژه آسایشگاه ها و مراکز کارگری توسط کارشناسان هیأت های نابینایان و کم بینایان. انعکاس رسانه ای مناسب از فعالیت های این مناسبت و پرداختن به فعالیت های ورزش های نابینایان و کم بینایان.

شنبه 24 مهر (روز ملی پارالمپیک)

برگزاری جشن روز ملی پارالمپیک. برگزاری جشنواره های فرهنگی هنری متناسب با اهداف جنبش پارالمپیک و ورزش های نابینایان و کم بینایان. برگزاری بازی ها و ورزش های ویژه نابینایان در مدارس برای دانش آموزان با نیازهای ویژه و آموزش اهداف جنبش پارالمپیک در مدارس. برگزاری مراسم و مسابقات ورزشی ویژه نابینایان و کم بینایان و اجرای بازی های دبستانی ویژه دانش آموزان با آسیب بینایی (گلبال و .......) تجلیل از قهرمانان و پیشکسوتان و دست اندرکاران ورزش های پارالمپیکی و ورزش های نابینایان و کم بینایان. انعکاس مناسب فعالیت های پارالمپیک و روز ملی در رسانه ها.

 

.....‌‌.حوادث

*دستگیری ۳ کارمند قوه قضائیه به اتهام مشارکت در باند حرفه‌ای جعل

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه از دستگیری یک باند حرفه‌ای جعل خبر داد و گفت: ۳ نفر از کارکنان دستگاه قضا هم در این باند حضور داشتند. حجت‌الاسلام و المسلمین عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه در نشست شورای عالی قوه قضائیه از دستگیری یک باند حرفه‌ای جعل در روزهای پایانی شهریور در استان اصفهان خبر داد. وی گفت: این باند که ۳ نفر از کارکنان اداری قوه قضائیه نیز در آن حضور داشتند، با جعل اسناد و مدارک موجبات آزادی متهمان را فرار می‌کردند. حجت‌الاسلام عبداللهی همچنین از دستگیری ۵ نفر از افراد متهم در زمینه پولشویی رایانه‌ای در قم و مازندران خبر داد.

کشتن برادر برای تزریق واکسن کرونا

مرد خشمگینی که برادر خود را به خاطر تزریق واکسن کرونا کشته بود دستگیر شد. برنهام" اهل مریلند آمریکا معتقد است که برادرش به خاطر تزریق واکسن کرونا همه مردم را می کشد و چون تلاش کرده تا او را نیز واکسن بزند برادرش را کشته است. بنا بر گزارش های پلیس مریلند قربانی از پرستارانی بوده که به مردم واکسن کرونا تزریق می کرد. بنا بر اطلاعات پلیس متهم پس از کشتن برادرش تلاش کرده تا با خودرو شخصی از محل جنایت فرار کند و بنا بر فرضیه های کارآگاهان پلیس او در طول مسیر حرکتی اش زنی به نام "ربکا " را نیز سوار بر خودرواش کرده و او را نیز کشته و جسدش را در میانه راه رها کرده است اما هنوز انگیزه وی از این جنایت روشن نیست از این رو تحقیقات پلیس در این ارتباط ادامه دارد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *