شناسه خبر: 34460 منتشر شده در مورخ: 1400/7/7 ساعت: 11:48 گروه: اجتماعی  
یارانه مراکز توانبخشی کفاف هزینه معلولان را نمی‌دهد

یارانه مراکز توانبخشی کفاف هزینه معلولان را نمی‌دهد

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی گفت: سازمان بهزیستی به ازای هر مددجویی که در مراکز خیریه پذیرش می‌شوند، مبلغ دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان تخصیص می‌دهد که با توجه به شرایط کرونایی و هزینه بالای نگهداری مددجویان، ناکافی است.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایسنا، زهرا امینی در جریان بازدید فرماندار، رئیس دادگستری و دادستان ساوه و جمعی دیگر از مسئولان از مرکز نگهداری معلولین ذهنی بانو سمیه ساوه اظهار کرد: مرکز بانو سمیه ساوه بالاترین میزان مشارکت غیرنقدی در سطح استان مرکزی را دارد و برای تامین هزینه‌های نقدی نیز باید از ظرفیت خیرین، بخش خصوصی و صنعتگران استفاده کند. وی در ادامه با اشاره به خدمت رسانی این مرکز به بانوان بالای ۱۴ سال بیان کرد: ساماندهی وضعیت فضای فیزیکی و ساختمانی این مرکز از جمله مشکلاتی است که برای برطرف شدن آن با تشکیل شورای مشارکت‌های مردمی مشترک بین استان مرکزی و شهرستان ساوه تصمیم گیری خواهد شد. امینی در ادامه یارانه های معلولان و موضوع قیومیت را از دیگر مشکلات برشمرد و افزود: تلاش خواهیم کرد مشکلات این مرکز تا پایان سال جاری به حداقل برسد و ساماندهی فضای فیزیکی و ساختمانی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی در خصوص ناکافی بودن منابع مالی این مرکز برای تامین هزینه‌ها گفت: سازمان بهزیستی به ازای هر مددجویی که در مراکز خیریه پذیرش می‌شود، مبلغ دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان تخصیص می‌دهد که با توجه به شرایط کرونایی و هزینه بالای نگهداری مددجویان ناکافی است و انتظار می رود که با مشارکت خیرین و مردم بتوان هزینه ها را مدیریت و تامین کرد. امینی با اشاره به فعالیت ۳۳ مرکز شبانه روزی در سطح استان مرکزی گفت: هزینه‌های این مراکز از طریق خدمات دولتی و مشارکت خیرین تامین می‌شود.  مدیر عامل مرکز نگهداری معلولین ذهنی بانو سمیه ساوه نیز گفت: این موسسه خیریه با ظرفیت اسمی نگهداری از ۱۳۰ معلول ذهنی و ظرفیت واقعی ۱۲۱ توانخواه به جامعه هدف خود خدمت رسانی می‌کند.

عباس خلیلی با اشاره به اینکه این موسسه خیریه در سال‌های اخیر با مشکلات اقتصادی مواجه شده است، اظهار کرد: مشارکت خیرین و آحاد مختلف جامعه در تامین هزینه‌های غیرنقدی می‌تواند مشکلات اقتصادی و کمبود منابع مالی آن را برطرف کند. وی به بالا بودن هزینه‌های مصرفی موسسه خیریه معلولین ذهنی بانو سمیه ساوه اشاره کرد و افزود: هزینه مصرفی آب، برق و گاز بالاست چرا که به دلیل معلول ذهنی بودن توانخواهان و شستشوی مستمر و استحمام توانخواهان مصرف این خدمات با افزایش روبروست. همچنین هزینه بالای تلفن به دلیل اعمال تعرفه خارج از محدوده شهری و همچنین ارتباط با خانواده توانخواهان بسیار بالاست.وی عدم پرداخت مستمری توانخواهان توسط قیم‌های قانونی را یکی دیگر از مشکلات این مرکز بیان کرد و افزود: قطع یارانه توانخواهان بی‌سرپرست توسط سازمان بهزیستی از دیگر مشکلات است.

همچنین از آنجا که مکان نگهداری توانخواهان به صورت استیجاری بوده به دلیل فرسوده بودن ساختمان نیاز به بازسازی اساسی دارد اما برخی محدودیت ها وجود دارد که امکان بازسازی میسر نیست.خلیلی به هزینه‌های سرسام آور درمانی و بیمارستانی توانخواهان اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط ویژه و خاص بودن توانخواهان تامین نیاز دارویی و هزینه‌های درمانی سرسام آور است و با وجود تولید اکثر داروها توسط شرکت‌های تولید کننده دارو در سطح شهرستان نباید مشکلی احساس شود.وی بیان کرد: احداث و راه‌اندازی کمربندی غربی باعث دور شدن چندین کیلومتری مسیر منتهی به این مرکز شده و این مشکل موجب عدم تمایل حضور خیرین، آژانس‌های تلفنی و آمبولانس جهت خدمت رسانی به مددجویان شده و هزینه حمل و نقل را افزایش داده است.خلیلی نیاز مبرم به فضای سبز مناسب جهت تقویت روحیه توانخواهان و فضاسازی با هدف تقویت روحیه نشاط و شادابی را از دیگر ضروریات دانست.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *