شناسه خبر: 34396 منتشر شده در مورخ: 1400/6/27 ساعت: 15:45 گروه: اجتماعی  
واگذاری بیش از 10 هزار واحد مسکونی به خانواده های دارای دو عضو معلول

واگذاری بیش از 10 هزار واحد مسکونی به خانواده های دارای دو عضو معلول

رییس دبیرخانه ستاد مسکن سازمان بهزیستی کشور در تشریح عملکرد سازمان بهزیستی در حوزه تأمین مسکن گفت: تا پایان خرداد ماه سال جاری، ۱۰هزار و ۹۲۳ واحد مسکونی شامل ۵۷۳۸ واحد شهری و ۵۱۸۵ واحد روستایی به خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول واگذار شده است.

به گزارش ایران سپید از سازمان بهزیستی، علی ربوبی رییس دبیرخانه ستاد مسکن سازمان بهزیستی کشور گفت:سازمان بهزیستی در برنامه کمک به تأمین مسکن ۷ گروه هدف شامل معلولین سرپرست خانوار،  زنان سرپرست خانوار، خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول تحت تکفل، معلولین مجرد بالای ۲۰ سال،  زنان و دختران خود سرپرست بالای ۳۵ سال،  فرزندان ترخیص شده از مراکز شبانه روزی بهزیستی و بهبودیافتگان؛ ارائه خدمت می کند.

وی افزود:۵۸۹ واحد مسکونی از ابتدای تاسیس سازمان بهزیستی تا پیش از سال ۱۳۸۵؛ به واجدین شرایط واگذار شده است که این رقم تا پایان سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ به ۱۴۲ هزار و ۴۸۰ واحد مسکونی رسیده است که از این تعداد ۱۰۴ هزار و ۶۴۶ واحد مسکونی از ابتدای دولت یازدهم به جمعیت هدف واگذار شده است. همچنین ۳۵ هزار واحد مسکونی از واحد های فوق طی دو سال اخیر به افراد تحت پوشش واگذار شده است.

ربوبی با اشاره به واحدهای در دست احداث نیز گفت:در حال حاضر ۳۳ هزار و ۸۹۴ واحد مسکونی در سطح کشور، دردست احداث هستند. پیشرفت فیزیکی عملیات ساخت این واحدها به این شرح است: ۲۶۵۵ واحد در مرحله تملک زمین، ۵۹۷۷ واحد در مرحله صدور پروانه ساخت، ۳۵۹۱ واحد در مرحله پی سازی، ۷۱۵۸ واحد مسکونی در مرحله اسکلت و سفت کاری و ۱۴۵۱۳ واحد مسکونی در مرحله نازک کاری قرار دارند.

دبیر ستاد مسکن سازمان بهزیستی به طرح های تامین مسکن دردست اجرا اشاره کرد و افزود:طرح های مستمر تأمین مسکن شامل طرح تأمین مسکن خانوارهای شهری تحت پوشش در قالب مشارکت با وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید در قالب جانمایی خانوارهای تحت پوشش در واحدهای مسکونی دردست احداث توسط آن مراجع؛ مشارکت با خیرین و موسسات خیریه مسکن ساز به منظورکمک به تامین مسکن خانوارهای تحت پوشش،  پرداخت کمک هزینه احداث مسکن و  پرداخت کمک هزینه خرید مسکن هستند.  

وی افزود:از مجموع ۱۴۲ هزار و ۴۸۰ واحد مسکونی واگذار شده، تعداد ۱۱۹ هزار و ۲۷۲  واحد در قالب این طرح به خانوارهای تحت پوشش واگذار گردیده است. همچنین  از تعداد ۳۳ هزار و ۸۹۴ واحد مسکونی دردست احداث نیز تعداد ۲۱ هزار و ۵۶۰ واحد مسکونی در قالب طرح مذکور در دست اجرا می باشد.

ربوبی به خدمات سازمان بهزیستی در این روش اشاره کرد و گفت: پرداخت کمک بلاعوض تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال،  معرفی مددجویان تحت پوشش به دستگاه های خدمت رسان جهت بهره مندی از معافیت های قانونی مندرج در برنامه ششم توسعه و قانون حمایت از حقوق معلولان شامل معافیت حق انشعاب آب و فاضلاب، برق، گاز و عوارض صدور پروانه ساختمانی،  پیگیری از مراجع تخصیص واحد به منظور جانمایی خانوارهای تحت پوشش در واحدهای مسکونی دردست احداث و همچنین پیگیری عملیات احداث واحدهای مسکونی از مراجع تخصیص واحد از خدمات بهزیستی در طرح های مستمر تأمین مسکن هستند.

طرح های آغاز شده از ابتدای دولت یازدهم

رییس دبیرخانه ستاد مسکن سازمان بهزیستی با اشاره به طرح های تأمین مسکن آغاز شده از ابتدای دولت یازدهم گفت:از مهمترین طرح های آغاز شده در دولت یازدهم و دوازدهم طرح کمک به تامین مسکن خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول فاقد مسکن است که این طرح  از ابتدای سال ۱۳۹۴ و در قالب امضاء تفاهمنامه پنج جانبه ای فی مابین سازمان بهزیستی کشور، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنیاد مسکن، سازمان ملی زمین و مسکن و انجمن خیرین مسکن ساز آغاز شده است و در این طرح ۱۴۳ هزار و ۲۳ خانوار فاقد مسکن شامل ۷۵۸۷ خانوار شهری و ۶۷۳۶ خانوار روستایی شناسایی شده اند.

وی افزود: تا پایان خرداد ماه سال جاری،  ۱۰هزار و ۹۲۳ واحد مسکونی شامل ۵۷۳۸ واحد شهری و ۵۱۸۵ واحد روستایی به خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول واگذار شده است. همچنین عملیات احداث تعداد ۳۴۰۰ واحد مسکونی شامل ۱۸۴۹ واحد شهری و ۱۵۵۱ واحد روستایی دردست اقدام می باشد.

لازم به ذکر است براساس تفاهمنامه جدید منعقد شده با بنیاد مستضعفان در سال ۱۳۹۹، سقف کمک بلاعوض بهزیستی و بنیاد برای خانوارهای شهری به مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان و برای خانوارهای روستایی به مبلغ ۸۵ میلیون تومان برای هر واحد افزایش یافته است.

ربوبی خاطر نشان کرد: براساس تفاهمنامه جدید منعقد شده با بنیاد مستضعفان در سال ۱۳۹۹، سقف کمک بلاعوض بهزیستی و بنیاد برای خانوارهای شهری به مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان و برای خانوارهای روستایی به مبلغ ۸۵ میلیون تومان برای هر واحد افزایش یافته است.

طرح تامین مسکن خانوارهای روستایی تحت پوشش بهزیستی 

رییس دبیرخانه ستاد مسکن بهزیستی  از دیگر طرح های آغاز شده در دولت یازدهم و دوازدهم را طرح کمک به تامین مسکن خانوارهای روستایی فاقد مسکن و یا دارای مسکن غیر مقاوم و فرسوده دانست و گفت: طرح مذکور از ابتدای سال ۱۳۹۴ و در قالب امضای تفاهمنامه فیمابین سازمان بهزیستی کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آغاز شده است. در این طرح ۲۰ هزار خانوار روستایی شناسایی شده اند.همچنین تا پایان خرداد سال ۱۴۰۰، عملیات احداث ۱۱ هزار و ۳۱۸ واحد مسکونی به اتمام رسیده و پیگیری ساخت ۶۲۷۵ واحد دردست اقدام است و برنامه ریزی لازم جهت آغاز عملیات احداث ۲۴۰۷ واحد مسکونی باقیمانده در سال ۱۴۰۰، صورت پذیرفته است.

طرح احداث واحد مسکونی با مشارکت قرارگاه محرومیت زدایی نیروی زمینی سپاه

ربوبی طرح کمک به تامین مسکن ۵۲۵۲ خانوار ساکن در مناطق مرزی و صعب العبور با مشارکت قرارگاه محرومیت زدایی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  را طرح دیگری دانست که با امضای تفاهمنامه مشترکی در دستور کار  سازمان قرار گرفته است و در قالب این طرح تاکنون ۱۴۶۳ پرونده تشکیل شده است .همچنین ۱۱۹۳ پروانه ساختمانی صادر و عملیات احداث ۲۶۲ واحد مسکونی آغاز شده است. ضمناً برنامه ریزی لازم جهت آغاز عملیات احداث ۴۹۹۰ واحد مسکونی باقیمانده در سال ۱۴۰۰، صورت پذیرفته است.

طرح احداث واحد مسکونی با مشارکت بسیج سازندگی

وی همچنین به طرح کمک به تامین مسکن ۵ هزار خانوار ساکن در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت با مشارکت بسیج سازندگی اشاره کرد و گفت: در قالب این طرح تاکنون ۱۸۸۹ پرونده تشکیل، ۱۵۹۷ پروانه ساختمانی صادر، عملیات احداث ۱۴۵۱ واحد مسکونی آغاز و ۶۱۳ واحد از واحدهای فوق به جمعیت هدف تحت پوشش واگذار شده است. ضمناً برنامه ریزی لازم جهت آغاز عملیات احداث ۳۵۴۹ واحد مسکونی باقیمانده در سال ۱۴۰۰، صورت پذیرفته است.

طرح های آغاز شده از ابتدای سال ۱۳۹۹

طرح احداث واحد مسکونی با مشارکت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)

به گفته رییس دبیرخانه ستاد مسکن بهزیستی طرح کمک به تامین مسکن ۱۵ هزار زن سرپرست خانوار و افراد دارای معلولیت خیلی شدید و شدید جزء سه دهک پایین درآمدی با مشارکت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) از طرح های آغاز شده در سال ۹۹ است که  در فاز اول این طرح ۷۷۸ واحد مسکونی برای اقشار کم درآمد دارای زمین که تاکنون به دلیل عدم توانایی در تامین سهم آورده موفق به تامین مسکن خود در قالب طرح های مختلف دولتی نشده اند، توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) احداث خواهد شد. در این طرح ۲۵ درصد هزینه احداث در قالب مسئولیت محرومیت زدایی توسط قرارگاه تامین شده و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) هیچ سودی بابت عملیات احداث دریافت نخواهد کرد.

وی گفت:تاکنون عملیات ساخت ۶۷۱ واحد آغاز و ۲۶۲ واحد آن به مددجویان تحت پوشش واگذار شده است. ضمناً برنامه ریزی لازم جهت آغاز عملیات احداث ۱۰۷ واحد مسکونی باقیمانده در سال ۱۴۰۰، صورت پذیرفته است.

 طرح کمک به تامین مسکن ۱۰۰۰ خانوار دارای ایتام تحت پوشش با مشارکت صندوق توسعه ملی، سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

این مقام مسئول طرح کمک به تامین مسکن ۱۰۰۰ خانوار دارای ایتام تحت پوشش با مشارکت صندوق توسعه ملی، سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را که در این طرح با بهره مندی از ۲۵ میلیون تومان کمک بلاعوض صندوق توسعه ملی، ۲۵ میلیون تومان کمک بلاعوض بهزیستی و ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه طرح ویژه بهسازی و نوسازی بنیاد مسکن، نسبت به احداث واحد مسکونی جهت خانوارهای تحت پوشش اقدام خواهد شد؛از دیگر برنامه های تامین مسکن مددجویان معرفی کرد.

وی افزود:در این مرحله خانوارهای فاقد مسکن شناسایی و جهت بررسی احراز شرایط به بنیاد مسکن معرفی شده اند. در قالب این طرح تاکنون عملیات ساخت ۶۲۹ واحد آغاز شده است و ساخت ۹۲ واحد آن نیز به پایان رسیده است.

ربوبی همچنین به پرداخت کمک بلاعوض ودیعه مسکن و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ودیعه مسکن بامشارکت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت:مبلغ ۳۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض ودیعه مسکن به حدود ۶۲۰۰ نفر از مددجویان جزء سه دهک پایین با سرانه ۲۴  تا ۶۰ میلیون ریال پرداخت شده است.همچنین مبلغ ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ودیعه مسکن نیز تامین شده است که تاکنون نزدیک به ۴۷ میلیارد تومان آن برای ۳۱۱۷ نفر از جمعیت هدف تا سقف فردی ۳۰ میلیون تومان برای هر خانوار از صندوق امداد ولایت جذب شده است.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *