شناسه خبر: 34365 منتشر شده در مورخ: 1400/6/22 ساعت: 15:01 گروه: اجتماعی  
کمبود تجهیزات و کتب ادعیه؛ مشکل قرآن‌آموزان نابینا

کمبود تجهیزات و کتب ادعیه؛ مشکل قرآن‌آموزان نابینا

مدیر مؤسسه قرآن و عترت نورالامین خراسان‌جنوبی گفت: تشکیل شورای راهبری قرآنی برای معلولان که از تصمیمات افرادی که در این زمینه دچار مشکل بوده و یا با معلولان قرآن‌آموز ارتباط تنگاتنگ دارند، بهره ببرد یک ضرورت در عصر حاضر است، چراکه معلولان قرآن‌آموز مرجعی برای رسیدگی مشکلات خود ندارند.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایکنا، محمدحسن دلاکه، مدیر مؤسسه قرآن و عترت نورالامین خراسان‌جنوبی از خراسان‌جنوبی اظهار کرد: این مؤسسه ایجاد شد تا معلولان قرآن‌آ‌موز مشکلی از نظر تأمین تجهیزات نداشته باشند، چراکه تأمین تجهیزات قرآنی برای افراد دارای معلولیت نابینایی امر مهمی است که سعی کرده‌ایم در قالب این مؤسسه به آن جامه عمل بپوشانیم. کمبود اعتبارات قرآنی در سال‌های اخیر باعث شده نتوانیم آن چنان که باید کتب ادعیه، تجهیزات و کتب قرآنی را در اختیار معلولان و نابینایان بگذاریم.

این فعال قرآنی با بیان اینکه مسئولان باید در حوزه تأمین کتب قرآنی و ادعیه برای معلولان تلاش کنند، تصریح کرد: در خرید ادعیه نیز لازم است بخش‌های مختلف به کمک ما آیند. اکنون ما در حوزه کتب قرآنی خط بریل نیازی نداریم، اما کتبی چون صحیفه سجادیه و مکتب ادعیه خط بریل در استان وجود ندارد، امیدواریم سازمان‌ها و خیران در این زمینه به کمک بیایند.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات معلولان، عدم توانایی در پرداخت شهریه کلاس‌هاست، بیان کرد: بسیار سخت است با چشمان نابینا در پی جستن معارف قرآن باشی، اما به‌دلیل عدم توانایی در پرداخت مبلغ شهریه نتوانی ادامه راه دهی. حتی فضای شهری نیز برای عبور و مرور معلولان به‌درستی تعبیه نشده است تا آنان با خیال راحت به کلاس‌های قرآنی خود بپردازند.

دلاکه افزود: آموزش علوم قرآنی و همچنین حفظ قرآن برای معلولان به خودی خود سخت است، نباید از این سخت‌ترش کرد؛ باید دانست کار خیر کردن تنها به ساختن مدرسه نیست؛ گاهی باید در مواردی که جامعه به آن نیاز دارد، دچار ضعف بوده و هیچ فردی در آن ورود پیدا نکرده، وارد شد و کاری کرد.

مدیر مؤسسه قرآن و عترت نورالامین خراسان‌جنوبی با بیان اینکه باید باور کنیم مشکلات معلولان در حوزه آموزش قرآن متفاوت از سایر  مشکلات است، یادآور شد: تشکیل شورای راهبری قرآنی برای معلولان که از تصمیمات افرادی که در این زمینه دچار مشکل بوده و یا با معلولان قرآن‌آموز ارتباط تنگاتنگ دارند، بهره ببرد یک ضرورت در عصر حاضر است چراکه معلولان قرآن‌آموز مرجعی برای رسیدگی مشکلات خود ندارند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *