شناسه خبر: 34327 منتشر شده در مورخ: 1400/6/16 ساعت: 22:02 گروه: دانش و فن آوری  
نابینایان و کم بینایان با کمک پهپاد می توانند بدمینتون بازی کنند

نابینایان و کم بینایان با کمک پهپاد می توانند بدمینتون بازی کنند

پهپادهای پر سر و صدایی تولید شده اند که در نقش توپ بدمینتون به کم بینایان و نابینایان برای تجربه این ورزش کمک می کنند.

به گزارش ایران سپید به نقل از باشگاه خبرنگاران، فناوری روز به روز پیشرفت‌های بیشتری را تجربه می‌کند و فناوری‌های نوین حتی به کمک افراد کم توان نیز آمده است. فناوری‌هایی وجود دارد که جهان را به مکانی بهتر برای افراد کم بینا و نابینا تبدیل می‌کند. در گذشته، پروژه‌هایی معرفی شد که به افراد کم بینا و نابینا اجازه می‌داد نقشه‌های سه بعدی را بخوانند و فناوری‌های دیگری مثل سگ رباتیک هم معرفی شدند که می‌تواند این افراد را با کمک لیزر راهنمایی کند.

به تازگی محققان دانشگاه تسوکوبا در ژاپن موفق به کشف اختراعی برای بدمینتون بازی کردن افراد کم بینا و نابینا شدند که بسیار هیجان انگیز است. این اختراع شامل یک پهپاد پر سر و صدا است که به عنوان توپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پهپاد آهسته پرواز و سر و صدا ایجاد می‌کند تا بازیکنان دارای اختلال بینایی بتوانند صدای آن را بشنوند و وجودش را احساس کنند. سپس آن‌ها پهپاد را با یک جفت راکت دریافت می‌کنند که می‌تواند این توپ پهپادی را از طریق یک سیستم حسگر که به قاب آن‌ها متصل است، تشخیص دهد.

این راکت‌های هوشمند فاقد تور هستند و در عوض از سنسور‌هایی استفاده می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد پهپاد را هنگام عبور از حلقه خود تشخیص دهند، بنابراین هنگام قرار گرفتن پهپاد در قاب راکت ها، جهت حرکت پهپاد تغییر می‌کند و به سمت حریف می‌رود.

محققان به منظور ساخت این بازی ابتکاری، مصاحبه‌های زیادی با افراد کم بینا و نابینا انجام دادند. با انجام این کار، آن‌ها توانستند تشخیص دهند چه چیزی درست کار می‌کند و چه چیزی برای این افراد خوب نیست. اکثر مصاحبه شوندگان می‌گفتند که مشکلشان در بدمینتون واقعی این بود که توپ خیلی کوچک است و خیلی سریع حرکت می‌کند؛ بنابراین، محققان برای رفع این مشکلات دست به کار شدند.

گفتنی است که این بازی به افراد کم بینا فرصتی می‌دهد تا مانند گذشته ورزش و در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنند. از همه بهتر، این بازی فقط به افراد کم بینا و نابینا محدود نمی‌شود و همه افراد می‌توانند از آن استفاده کنند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *