شناسه خبر: 34309 منتشر شده در مورخ: 1400/6/14 ساعت: 12:48 گروه: ورزشی  
پایان کار کاروان ورزشی ایران با 12 طلا، 11 نقره و 1 برنز در پارالمپیک 2020

پایان کار کاروان ورزشی ایران با 12 طلا، 11 نقره و 1 برنز در پارالمپیک 2020

شانزدهمین دوره رقابت های پارالمپیک برای کشورمان خاتمه یافت و ورزشکاران جانباز و معلول، نابینا و کم بینای کشورمان موفق به کسب 24 مدال رنگارنگ شدند.

به گزارش ایران سپید در ادامه این شماره، نتایج کشورمان در روز نهم، دهم و یازدهم مسابقات پارالمپیک را مرور می کنیم و تحلیل نتایج به دست آمده در این دوره از مسابقات را به شمارگان آتی ایران سپید وا میگذاریم.

در روز پنجشنبه 11 شهریور کاروان ایران یک طلا و دو نقره، روز جمعه 12 شهریور، 1 طلا و 1 نقره و در روز شنبه 13 شهریور، 2 طلا و 2 نقره بدست آورد.

نتایج روز پنجشنبه 11 شهریور

زهرا نعمتی با شکست حریف ایتالیایی  خود به مدال طلای ریکرو انفرادی تیراندازی با کمان دست یافت

نعمتی در مسابقه فینال و در یک رقابت نفس‌گیر با نتیجه  ۶ بر ۵ و در تیر طلایی وینسنزا پتریلی حریف ایتالیایی خود را شکست داد.

زهرا نعمتی با این مدال، سومین مدال طلای ادوار پارالمپیک خود را کسب و از این حیث هت تریک کرد.

زهرا نعمتی درباره طلای ریکرو انفرادی پارالمپیک ٢٠٢٠ توکیو گفت: خیلی خوشحالم. افتخار بزرگی بود که نصیب من شد. از همه مربیان و مسوولان پارالمپیک تشکر می کنم. وی ادامه داد: این یک لحظه تاریخی بود. من تنها کسی بودم که هم پرچمدار المپیک و هم پرچمدار پارالمپیک بودم. اکنون نیز در تیروکمان پارالمپیک تاریخ سازی کردیم و تنها ورزشکاری هستم در تاریخ تیروکمان که هت تریک کرده ام. نعمتی با اشاره به شرایط «تیر طلایی» تصریح کرد: نمیدانم چگونه تیر طلایی را زدم. واقعا به خدا واگذار کرده بودم و خود خدا نیز کارسازی این شلیک را کرد.

پرتاب اولاد در حضور رکورد شکن پارالمپیک نقره ای شد

مهدی اولاد و نورمحمد آرخی دو پرتابگر نابینا در مرحله نهایی پرتاب دیسک کلاس F۱۱ پارالمپیک با هفت حریف دیگر خود به رقابت پرداختند. در پایان، اولاد با پرتاب ۴۰ متر و ۶۰ سانتی متر به عنوان دوم رسید و مدال نقره را از آن خود کرد. در این ماده، «الساندرو رودریگو» از برزیل با پرتاب ۴۳ متر و ۱۶ سانتیمتر قهرمان شد. عنوان سوم هم به «تاپیا» از ایتالیا با 39 متر و 52 سانتیمتر رسید. نورمحمد آرخی در این رقابت دیسک خود را به طول ۳۳ متر و ۳۷ سانتیمتر پرتاب کرد و به عنوان ششم بسنده کرد.

اولاد: توقعم از خودم بیشتر بود

مهدی اولاد بعد از کسب مدال نقره پرتاب دیسک بازیهای پارالمپیک توکیو، گفت: در ایران رکورد خوبی داشتم. برای کسب مدال طلا به پارالمپیک آمده بودم. در ایران تجربه تمرین در هوای بارانی را نداشتیم. بخشی از تمریناتمان در جزیره کیش بود که بارانی نبود. در اردوها هم در دایره خیس پرتاب نکردیم.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا پیش بینی شرایط تمرینی در این آب و هوا صورت نگرفته بود؟ تاکید کرد: بحث پیش بینی نیست. برای برگزاری اردوها بیشتر مد نظرشان شرجی بودن هوا بود. تقریبا در هوای بارانی تمرین نکرده بودم. در این شرایط دیسک در دست نمی ماند و پرتاب اول تا سوم دیسک از دستم در رفت. اگر یکی از این پرتاب ها درست انجام می شد، مدالم طلا می شد.

پیروج نقره ای شد/ پایان کار نابینایان با ۴ مدال طلا و دو نقره

علی پیروج پرتابگر نابینای نیزه ایران در بازی های پارالمپیک توکیو به مدال نقره این بازی ها دست یافت.

پیروج با پرتاب 64 متر و 30 سانتیمتر به عنوان نایب قهرمانی دست یافت و مدال نقره را از آن خود کرد. در این ماده پرتابگر بریتانیا با 69 متر و 52 سانتیمتر به عنوان قهرمانی رسید. ورزشکار اسپانیا هم با 61 متر و 13 سانتیمتر صاحب مدال برنز شد.

علی پیروج بعد از کسب مدال نقره پرتاب نیزه بازی های پارالمپیک توکیو گفت: حریف بریتانیایی من دور از انتظار ظاهر شد و مدال طلا گرفت. متاسفانه دیر به خودم آمدم و او هم بر جریان مسابقه مسلط شد. وی ادامه داد: خدا را شکر مدالم از برنز به نقره رسید و دست خالی بر نمی گردم.

این مدال آور ایران در پارالمپیک توکیو در خصوص لغزنده بودن زمین به دلیل بارندگی و تاثیر آن بر عملکردش گفت: خیلی به بارندگی توجه نکردم. برای کسب مدال طلا آمده بودم ولی متاسفانه نشد. من 23 ساله هستم. با توکل به خدا بعد از کمی استراحت تمریناتم را برای پاراآسیایی و سپس پارالمپیک 2024 پاریس آغاز می کنم.

به این ترتیب ورزش نابینایان و کم بینایان که با هشت ورزشکار در این رقابت‌ها حاضر شده بود، با کسب ۴ مدال طلا و ۲ مدال نقره به کار خود پایان داد. این در حالی است که نابینایان در پارالمپیک ریو تنها ۲ مدال نقره به دست آورده بودند.

روز جمعه 12 شهریور

حامد امیری رکورد زد و طلایی شد

مسابقات دوومیدانی پارالمپیک توکیو در ماده پرتاب نیزه با قهرمانی حامد امیری همراه بود.

هر چند که امیری در پرتاب نخست از رکورد جهانی و پارالمپیکی این دسته عبور کرد اما وی در پرتاب چهارم توانست بهترین رکورد خود را ثبت کند. 31.35 بهترین رکورد وی در 6 پرتاب بود و موفق شد مدال طلای خود را در پارالمپیک قطعی کند. در رقابت‌های پرتاب نیزه کلاس f54، الکسی از روسیه با حدنصاب 31.19 به مدال نقره رسید و جاستین از آمریکا با حد نصاب رکورد 31.9 به مدال برنز دست یافت.

حامد امیری بعد از کسب مدال طلای پارالمپیک با بیان اینکه حدود سه ماه بدنسازی نداشتم و تنها پرتاب کردم، اظهار داشت: مصدومیت پشت بازو موجب شد تا حتی اعلام کنم توانایی رسیدن به پارالمپیک را ندارم اما خدا کمک کرد و برگشتم. من پرتاب هایم را دلی و برای مردم انجام دادم و مدالم را نیز با عشق به سردار دل ها تقدیم می کنم. دارنده مدال طلای پارالمپیک توکیو در زمینه رکورد شکنی خود عنوان کرد: رکورد قبلی متعلق به یک ایرانی بود و افتخار می کنم به عنوان عضو کوچکی از ورزش، آن را به نام کشورم ارتقا دادم. البته کسب مدال پارالمپیک، بسیار سخت تر از آیتم های مردان آهنین است.

مهدی پوررهنما نقره ای شد

وی دیدار فینال را با نتیجه ۲۶ بر ۲۰ مقابل نماینده مکزیک واگذار کرد و به عنوان نایب قهرمانی دست یافت.

بهانه‌ای نمی‌آورم، رقیبم بهتر کار کرد

مهدی پور رهنما دارنده مدال نقره منهای وزن ۷۵ کیلوگرم مسابقات پاراتکواندوی بازی‌های پارالمپیک بعد از شکست مقابل حریف مکزیکی گفت: در این مسابقه کمی غافلگیر شدم چون که شناخت خوبی از رقیبم نداشتم. دوست داشتم جای دیگری غیر از فینال بازی‌های پارالمپیک با او مسابقه میدادم. او با اشاره به قدرت حریف مکزیکی ادامه داد: به حریف ضعیفی نباختم. او  سال ۲۰۱۹ قهرمان جهان شد و نفر رنک یک دنیا است. به حریف ضعیفی نباختم اما شاید اگر قبل از این شانس مسابقه با او را داشتم می‌توانستم بهتر مبارزه کنم. پور رهنما درباره این‌که آیا به خوبی برای این بازی‌ها آماده شده بود یا نه؟ گفت: الان هر حرفی بزنم شاید فکر کنند دنبال بهانه هستم اما نمی‌توان واقعیت‌ها را کتمان کرد. برای حضور در این مسابقات زیادی را نتوانستیم شرکت کنین و این طبیعی است که در میزان آمادگی ما هم تاثیر گذار است. نمی‌خواهم بگویم مقصر فدراسیون بوده اما برخی از مسابقات را به خاطر کرونا از دست دادیم و برخی دیگر را به خاطر صادر نشدن ویزا و برخی هم به خاطر هزینه‌های سنگین سفر و این تاثیر داشت. شما ببینید انگلیس دو ماه در اردو و مسابقه بود؛ مدتی در آلمان اردو زد و یا در مسابقاتی در کره‌جنوبی اما ما کجا بودیم.

روز شنبه 13 شهریور

سجاد محمدیان نقره ای شد

در ادامه مسابقات دوومیدانی پارالمپیک و در ماده پرتاب وزنه ایستادهF63  سجاد محمدیان با هشت ورزشکار از کشورهای دیگر رقابت کرد و در نهایت به مدال نقره رسید. محمدیان با پرتاب 14 متر و 88 سانتیمتر، عنوان دوم را از آن خود کرد. دیویس» از بریتانیا با 15 متر و 33 سانتیمتر عنوان قهرمانی را از آن خود کرد و «فیصل» از کویت با 14 متر و 13 سانتیمتر سوم شد.

سجاد محمدیان بعد از کسب مدال نقره پرتاب وزنه بازی های پارالمپیک توکیو گفت: بارندگی و وضعیت جوی هوا بر روی کیفیت مسابقه تاثیر گذاشت ولی در مجموع، راضی بودم. هرچند که رکورد شخصی خودم را نزدم.

این پرتابگر پارالمپیکی خاطرنشان کرد: در بازی های امروز وضعیت بدنی ام خوب بود. برای کسب مدال طلا آمده بودم و می توانستم حریفم را شکست بدهم. رکوردهای شخصی ام دور از دسترس نبود اما شرایط آب و هوایی تاثیرگذار بود.

صادق بیت سیاح به مدال نقره رسید

صادق بیت سیاح نماینده ایران در ماده پرتاب نیزه با پرتاب 43 متر و 35 سانتیمتر به عنوان دوم رسید و مدال نقره را از آن خود کرد. سون» از چین با پرتاب 47 متر و 13 سانتیمتر قهرمان شد و «ویلدان» از عراق با 41 متر و 39 سانتیمتر به عنوان سوم دست یافت.

صادق بیت سیاح بعد از کسب مدال نقره پرتاب نیزه پارالمپیک توکیو گفت: خوشحال شدم که برای کشورم مدال گرفتم ولی از رکوردم راضی نیستم. می توانستم مدال طلا بگیرم.

وی افزود: پرتاب امروز من از رکوردم کمتر بود. باید برای آینده بیشتر زحمت بکشم و برنامه ریزی کنم تا رکوردم را ارتقا بدهم و در بازیهای آسیایی مدال طلا بگیرم.

مدال طلای والیبال نشسته به ایران رسید.

تیم ملی والیبال نشسته کشورمان در دیدار نهایی پارالمپیک، روسیه را با نتیجه 3 بر 1 شکست داد و هفتمین طلای خود در ادوار پارالمپیک را بدست آورد.

سرمربی تیم والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در پارالمپیک توکیو با ابراز خرسندی از  کسب مدال طلا در این رقابت‌ها گفت: بازیکنانش عالی ظاهر شدند.

هادی رضایی گفت:  امروز تیم ما بازی خوبی انجام داد. ما برنامه داشتیم بدون حتی یک ست باخت قهرمان شویم این اتفاق نیفتاد اما از نتیجه راضی هستیم و خوشحالم که تیم به مقام قهرمانی رسید. وی ادامه داد: جمع بندی فنی باید بعدا انجام شود اما به هر حال حریفان ما نیز دنبال برد هستند.  آنها مقابل ایران جدی تر ظاهر می شوند. رضایی تصریح کرد: بچه ها خیلی خوب کار کردند ست سوم کمی افت کردیم و نتیجه را واگذار کردیم اما برگشتیم و جبران کردیم.

سرمربی تیم والیبال نشسته ایران در پاسخ به اینکه آیا از مجموع عملکرد تیم راضی است، ادامه داد: اگر یک ست را نمی باخییم به چیزی که می‌خواستیم و برنامه داشتیم میرسیدیم. اما خوشحالم از این مدال و تکرار قهرمانی.

پایان کار کاروان سردار دل‌ها با مدال طلای عزیزی اقدم

با مدال طلای اصغر عزیزی اقدم پرونده بازی‌های پارالمپیک 2020 توکیو برای کاروان کشورمان بسته شد.

 اصغر عزیزی اقدم در دیدار فینال وزن 75+ کیلوگرم مسابقات پاراتکواندوی بازی‌های پارالمپیک 2020 توکیو به مصاف ایوان میکولیچ از کرواسی رفت. در این رقابت، عزیزی اقدم با نتیجه 12 بر 10 به برتری رسید و به مدال طلا دست یافت.

حریف کروات در راند اول این مبارزه با نتیجه یک بر 6 پیروز شد، اما در راند دوم عزیزی اقدم فوق‌العاده کار کرد و 9 بر یک پیروز شد. در راند سوم نیز برتری 2 بر 3 میکولیچ رقم خورد، اما این مانع از برتری عزیزی اقدم نشد و او در نهایت با نتیجه 12 بر 10 برنده از میدان خارج شد.

عزیزی اقدم: با دست شکسته به مدال طلای پارالمپیک رسیدم/ یک ایرانی هیچ وقت باخت نمی‌دهد

 اصغر عزیزی اقدم پس از دستیابی به مدال طلای وزن 75+ کیلوگرم مسابقات پاراتکواندوی بازی‌های پارالمپیک 2020 توکیو اظهار داشت: همانطور که می‌دانید پاراتکواندو برای اولین بار بود که در پارالمپیک حاضر می‌شد. من هم با تمام حریفانی که امروز با آنها روبه‌رو شدم، قبلاً مسابقه داده و آنها را با اقتدار شکست داده بودم.

وی در ادامه افزود: می‌دانستم این بازی‌ها حساسیت زیادی دارد و همه روی من حساس شده و نقاط ضعف مرا آنالیز کرده بودند. الحمدالله من توانستم با شناخت کافی از آنها در میدان حاضر شده و بهترین نتیجه را بگیرم.

تکواندوکار طلایی ایران در بازی‌های پارالمپیک 2020 توکیو در واکنش به اینکه برخی او را شانس دستیابی به مدال طلا نمی‌دانستند، گفت: من تلاش می‌کردم و همیشه از خدا می‌خواستم بهترین نتیجه را بگیرم. خدا را شکر مردم هم مرا دعا می‌کردند. من این مدال را به تمام مردم ایران تقدیم می‌کنم و البته روح پدر و مادر مرحومم که آنها را از دست داده‌ام.

عزیزی اقدم یادآور شد: من در این 10 روزی که در توکیو حضور داشتم، خیلی عذاب و سختی کشیدم. من در حالی در میدان حضور پیدا کردم که روی دستم شکسته بود. من قبلاً گفته بودم که حتی با پای شکسته هم باید این مدال را بگیرم و این نشان‌دهنده آن است که یک ایرانی هیچ وقت باخت نمی‌دهد. وی در خاتمه تصریح کرد: با نتایج ما در پارالمپیک اهالی تکواندو و پاراتکواندو روحیه خواهند گرفت و من از آنها تشکر می‌کنم که مرا دعا کردند.

پر افتخارترین کارنامه مدالی ایران در ادوار پارالمپیک رقم خورد

عصر روز شنبه رقابت نمایندگان کشورمان در بازی های پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ پایان یافت و کاروان ایران با کسب ۱۲ نشان طلا، ۱۱ نقره و یک برنز توانست پر افتخارترین کارنامه مدالی خود در طول ادوار بازی های پارالمپیک را رقم بزند.

این نتیجه از حیث رنگ و مرغوبیت مدال، بهترین نتیجه ای است که در طی هشت دوره حضور ایران در بازی های پارالمپیک رقم خورده و امروز با پایان رسمی این بازی ها، جایگاه نهایی کشورمان در بازی های توکیو ۲۰۲۰ نیز مشخص خواهد شد.

ایران تا پایان روز یازدهم مسابقات، در جایگاه دوازدهم جدول رده بندی توزیع مدالها قرار دارد.

شانزدهمین دوره رقابت های پارالمپیک، امروز یکشنبه 14 شهریور با برگزاری مراسم اختتامیه پایان می یابد.

در طول برگزاری رقابت های پارالمپیک، سعی کردیم از طریق کانال تلگرامی ایران سپید، نتایج را لحظه به لحظه پوشش دهیم. کلیه نتایج نمایندگان کشورمان به همراه مصاحبه های ورزشکاران و مربیان آنها را پوشش دادیم و امیدواریم افتخار آفرینی ورزشکاران جانباز و معلول، نابینا و کم بینای کشورمان مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. در شمارگان آتی ایران سپید، هر رشته را به صورت جداگانه مورد نقد و بررسی قرار خواهیم داد.

امیر سرمدی

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *