شناسه خبر: 34229 منتشر شده در مورخ: 1400/6/1 ساعت: 12:45 گروه: اجتماعی  
آخرین آمار واکسیناسیون مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور تا پایان مرداد

آخرین آمار واکسیناسیون مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور تا پایان مرداد

مدیرکل مراکز مراقبتی سازمان بهزیستی کشور از آغاز واکسیناسیون ۵۱۷ هزار نفر از افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید ۱۸ تا ۵۸ سال از نیمه اول مردادماه خبر داد و گفت: با توجه به آغاز واکسیناسیون فاز سوم، قاعدتاً باید تمامی افراد مقیم در مراکز شبانه‌روزی و روزانه و حتی زنان سرپرست خانوار، فرزندان امدادبگیر و کارکنان ادارات بهزیستی که بالغ بر ۴ میلیون نفر هستند، واکسن دریافت کنند.

به گزارش ایران سپید «مصطفی سراج» مدیرکل مراکز مراقبتی سازمان بهزیستی کشور در خصوص آخرین آمار واکسیناسیون مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور تا پایان مردادماه ۱۴۰۰، گفت: تاکنون  ۱۹ هزار و ۶۲۰ نفر (۹۳.۴ درصد) از سالمندان و پرسنل مراکز سالمندان واکسینه شدند که عمده این افراد دز دوم را دریافت کردند مگر اینکه شرایط دریافت واکسن را نداشتند.

مدیرکل مراکز مراقبتی سازمان بهزیستی کشور درخصوص واکسیناسیون سایر گروه‌ها اعم از افراد دارای معلولیت ذهنی و جسمی و بیماران روانی مزمن و سالمندان شامل مددجویان و کارکنان، اعلام کرد: ۶۱ هزار و ۵۱۱ نفر به عبارتی ۸۷ درصد این افراد واکسن دز اول را دریافت کردند و تعداد کل افراد دریافت‌کننده دز دوم ۴۷ هزار و ۲۶۹ نفر بوده است که به عبارتی ۷۷ درصد دریافت‌کننده دز اول دز دوم را نیز دریافت کردند.

وی، ادامه داد: با انجام واکسیناسیون در مراکز شبانه‌روزی توانبخشی میزان ابتلا و فوت به طور محسوسی کاهش یافته است بطوری که در مطالعه مقایسه‌ای ۴ ماهه در دو بازده زمانی مشخص سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ شاهد کاهش ۵۷.۴ درصدی ابتلا و کاهش ۵.۲ درصدی فوت بر اثر کرونا هستیم؛ همچنین در تمامی مراکز شبانه‌روزی اعم از معلولین، سالمندان و بیماران روانی مزمن در این مقایسه، کاهش ۳۶.۴ درصدی ابتلا و کاهش ۶۲.۳ درصدی فوت را شاهد بودیم.

سراج درخصوص واکسیناسیون افراد دارای معلولیت مقیم در خانواده، گفت: واکسیناسیون ۵۱۷ هزار نفر از افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید ۱۸ تا ۵۸ سال نیمه اول مردادماه آغاز شده است که افراد با ثبت‌نام در سامانه وزارت بهداشت و تعیین زمان و مکان واکسن را دریافت می‌کنند و علی‌رغم درخواست سازمان بهزیستی کشور از وزارت بهداشت تاکنون اعلام نشده است که چند نفر از اسامی این افراد که به وزارت بهداشت اعلام کردیم واکسن دریافت کرده‌اند البته پیش‌بینی ما این است که مشکلی وجود نداشته چراکه علاوه بر اطلاع‌رسانی، به خانواده‌ها اعلام کردیم که در مراحل دریافت واکسن و بروز مشکل به مددکاران و واحدهای بهزیستی مراجعه کنند که تاکنون موردی گزارش نشده است.

مدیرکل مراکز مراقبتی سازمان بهزیستی کشور، افزود: انتظار ما از وزارت بهداشت درخصوص سهمیه واکسیناسیون افراد دارای معلولیت متوسط و خفیف بالای ۱۸ سال مقیم در خانواده را اعلام کنند تا به جامعه هدف اطلاع‌رسانی کنیم؛ البته با توجه به آغاز واکسیناسیون فاز سوم، قاعدتاً باید تمامی مراکز شبانه‌روزی و روزانه مثل مراکز درمان و کاهش آسیب معتادان متجاهر، مراکز اقامتی بهبود و بازتوانی اعتیاد، مراکز شبه‌خانواده و مراکز آسیب‌دیدگان اجتماعی، اورژانس اجتماعی، کلینیک‌های مددکاری، مراکز مشاوره و ... حتی زنان سرپرست خانوار، فرزندان امدادبگیر و کارکنان ادارات بهزیستی که بالغ بر ۴ میلیون نفر هستند، واکسن دریافت کنند.

وی پذیرش در مراکز تحت نظارت بهزیستی را اجتناب‌ناپذیر دانست و در پایان یادآور شد: واکسیناسیون این افراد در قالب ورودی‌های جدید باید در برنامه دانشگاه‌های پزشکی قرار گیرد تا ایمنی و سلامت همه جامعه حفظ شود؛ چراکه ماهیت مراکز تجمعی بگونه‌ای است که با ابتلای یک نفر مابقی افراد مقیم در مرکز مبتلا می‌شوند.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *