شناسه خبر: 34154 منتشر شده در مورخ: 1400/5/14 ساعت: 15:21 گروه: بهداشت و سلامت  
معلولان شدید برای واکسیناسیون ثبت نام کنند

معلولان شدید برای واکسیناسیون ثبت نام کنند

در خبرها آمده بود که سامانه ثبت نام واکسیناسیون معلولان فعال شده است. برای اطلاعات بیشتر با دکتر محسن شتی، رابط وزارت بهداشت با سازمان بهزیستی برای ثبت کد ملی معلولان در سامانه واکسیناسیون وزارت بهداشت salamat.gov.irگفتگو کردیم.

به گزارش ایران سپید در خبرها آمده بود که سامانه ثبت نام واکسیناسیون معلولان فعال شده است. برای اطلاعات بیشتر با دکتر محسن شتی، رابط وزارت بهداشت با سازمان بهزیستی برای ثبت کد ملی معلولان در سامانه واکسیناسیون وزارت بهداشت salamat.gov.irگفتگو کردیم.

دکتر شتی در پاسخ به این سوال که وضعیت واکسیناسیون معلولان تا به حال چگونه بوده و چه کسانی می توانند در این سامانه ثبت نام کنند، می گوید: یکسری از معلولان در مراکز شبانه روزی و آسایشگاههای معلولان مقیم هستند و یکسری در منزل و نزد خانواده زندگی می کنند. تا حال نزدیک به 80 درصد معلولان در آسایشگاهها واکسینه شده اند و 20 درصد باقیمانده نیز سهمیه واکسنشان تعلق گرفته و مکاتبه آن انجام شده و لیست اسامی آنها هم از سازمان بهزیستی گرفته شده تا با هماهنگی با دانشگاههای علوم پزشکی واکسیناسیون آنها تکمیل شود. معلولانی که با خانواده زندگی می کنند حدود 517 هزار نفر هستند که معلولیت شدید و خیلی شدید دارند که اطلاعاتشان نزد سازمان بهزیستی کشور محفوظ است.ما از این سازمان اطلاعات آنها را درخواست کرده ایم و این اطلاعات در اختیار شبکه it وزارت بهداشت قرار گرفته است.

افرادی که می خواهند واکسن بزنند باید در سامانه واکسیناسیون وزارت بهداشت salamat.gov.ir ثبت نام کنند و به طور عمومی ثبت نام در این سامانه از سنین بالا به پایین در حال انجام است. در حال حاضر لیست معلولان شدید و خیلی شدید در اختیار این سامانه قرار گرفته . بنابر این در سامانه قابل شناسایی هستند و می توانند در آن ثبت نام کنند. به این ترتیب  با وارد کردن کد ملی سامانه به آنها اجازه ثبت نام می دهد و نوبت دهی اتفاق می افتد. برای اطلاع این افراد از این روند هم، سازمان بهزیستی به آنها پیامک ارسال می کند تا کار ثبت نام را انجام دهند. فکر می کنم در همین روزها پیامکها هم ارسال شده باشند یا ارسال شوند. البته ثبت نام این افراد در حال حاضر هم فعال است و پیامک فقط برای اطلاعرسانی به این افراد است.

س: نابینایی هم بیشتر در معلولیت شدید و خیلی شدید می گنجد یعنی این افراد هم که در بهزیستی پرونده دارند می توانند در سامانه واکسیناسیون ثبت نام کنند؟

ج: بله نابینایی هم به عنوان معلولیت شدید است ولی اطلاعات دقیق را بهزیستی دارد.

س: اسامی که در شبکه it وزارت بهداشت ثبت می شوند اگر همپوشانی داشته باشند چه اتفاق می افتد مثلا معلولی در یک گروه شغلی باشد که اجازه ثبت نام دارد؟

ج: وقتی یک کد ملی به سامانه شناسانده می شود به این معناست که او امکان ثبت نام دارد. این سامانه محدودیت دارد که یک فرد با یک کد ملی یکبار می تواند واکسن بزند. و وقتی واکسن می زند به عنوان فردی که واکسن زده ثبت می شود و دیگر برایش کار دیگری انجام نمی شود. یعنی فرد می تواند معلول باشد و تاکسی هم داشته باشد یا معلم هم باشد که ثبت نام در یکی از این موارد اتفاق می افتد. و تحت هر عنوانی ثبت نام کند با همان شناخته می شود

س: معلولان خیلی شدید که در خانه تحت استراحت مطلق هستند چگونه واکسینه می شوند؟

ج: اول باید واکسیناسیون کسانی که می توانند برای واکسن زدن اقدام کنند انجام شود تا بعد ببینیم چه تعدادی می مانند که نمی توانند مراجعه کنند. قرار شده با کمک بهزیستی آن تعداد را هم در لکه گیری واکسینه کنیم آن موقع احتمالا ترکیبی انجام می شود بین اینکه مددیاران این افراد را به مراکز واکسیناسیون بیاورند یا در مورد کسانی که اصلا امکان جابجایی ندارند تیمی برای واکسیناسیون مراجعه کند چون این تیم باید همراه با گروه احیا و تجهیزات نزد فرد بروند. بنابر این باید ببینیم چه تعدادی از معلولان می مانند تا بتوانیم سازماندهی کنیم برای امکاناتی که لازم است برای اینکه واکسیناسیون آن جمعیت را هم پوشش دهیم. بهزیستی هم گفته کمک می کنیم این کارها با کمک مددیاران و کسانی که در امور معلولان کمک می کند شروع شود.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *