شناسه خبر: 34114 منتشر شده در مورخ: 1400/5/6 ساعت: 09:29 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 6 مرداد 1400

روزنامه چهارشنبه 6 مرداد 1400

عناوین امروز: سلام بر غدیر-جزئیات پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی به زنان سرپرست خانوار و معلول-ارقام نجومی که تصادفات جاده‌ای به خانواده‌ها و دولت تحمیل می‌کند-آغاز واکسیناسیون معلمان و خبرنگاران همزمان با عید غدیر-حریفان والیبال نشسته ایران در پارالمپیک مشخص شدند-شکایتی که با قتل پایان یافت/ هومن عکس شکایتم را در اینستاگرام گذاشت و مرا مسخره می‌کرد.

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰

۱۶ ذی الحجه ۱۴۴۲

۲۷  ژوئیه ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۷۵۹ 

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

عید سعید غدیر خم عید ولایت و امامت بر خوانندگان فرهیخته ایران سپید فرخنده باد

......عناوین امروز.....

*سلام بر غدیر

*جزئیات پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی به زنان سرپرست خانوار و معلول

*ارقام نجومی که تصادفات جاده‌ای به خانواده‌ها و دولت تحمیل می‌کند

*آغاز واکسیناسیون معلمان و خبرنگاران همزمان با عید غدیر

*حریفان والیبال نشسته ایران در پارالمپیک مشخص شدند

*شکایتی که با قتل پایان یافت/ هومن عکس شکایتم را در اینستاگرام گذاشت و مرا مسخره می‌کرد

 

یادداشت

*سلام بر غدیر

برخاست و رسالتش را تکمیل کرد؛ می‏‌دانست باغ فردا را چه گل‌‏هایی روشن می‏‌کند. غمگین علف‏‌های هرزه بود؛ و سرمست از عطر گل‏هایی که در راه بودند.
آهای، مردم! این، آخرین ودیعتی است که عشق بر شانه‏‌های خسته ولی صبور من گذاشته؛ مژده می‌‏دهم شما را به پیوند خدا و ملکوت با زمین، به پیوند بی‏‌وقفه نور و رنگین کمان، به بارانی که ریشه در خاک دارد و آسمان به شستن سر و روی خودش با آن، مباهات می‏‌کند.
خورشید نورش را از چشم‏‌های صبور این مرد می‏‌گیرد. ستاره‌‏ها تلالؤ آسمانی خنده‌‏های او هستند. هر چند این مرد غمگین کم می‏‌خندد؛ امّا باور کنید وقتی بخندد، دنیا را بهاری می‌‏کند!
بخند علی! تو می‌‏دانی تمام پیامبران قبل از منی! تو ادامه همه دلتنگی‌‏های من و حرا هستی! تو معنی دهنده تمام گریه‌‏های شبانه نوحی! تو هیبت موسا داری! تو نفس عیسا داری! تو از خون ابراهیمی، از تبار اسماعیل، از سلاله عشق، تو محمدی! تو من هستی و من توام؛ در آیینه وحدت ازلی!
بخند علی و دستی را که بالا می‏‌برم، ایستاده نگه دار! تا تاریخ زیر سایه آن بخندد، تا فردا از سر انگشت‌‏های تو اجازه ورود بگیرد، تا عشق حق داشته باشد از این همه باران بی‏‌وقفه‏‌ای که بر این دل‏‌های خسته باریدیم، بگوید! حالا رنگین کمان چشم‌‏های تو معنای همه باران‏‌هاست. حالا منم و دست‏‌های تو و تویی دست نیاز این خاکِ مشتاق!
آن سوتر از برکه، در صحرا غلغله برپاست. شاد باش گویان از راه می‏‌رسند؛ امّا کائنات به تهنیت مردی می‌‏آید که صبوری سال‏‌های سخت فردا از چشم‌‏هایش هویداست و به همه دشنه‏‌هایی که در راهند با لبخندی به وسعت این کویر می‌‏نگرد…
بگذار سکوت علی پایانی باشد بر همه زخم‌‏های تاریخ؛ امّا فریاد آسمان از همین دقایق جاری برمی‌‏خیزد. لبخند بزن علی! عید لبخند است، هر چند دلت اندوه کوه‏‌ها را بکشد… لبخند بزن مولا! لبخند بزن امام! لبخند…

 

..........خبر

*جزئیات پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی به زنان سرپرست خانوار و معلول

مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال گروه‌های هدف سازمان بهزیستی با اولویت زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شده است.

فاطمه عباسی درخصوص پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی بهزیستی به ازای ایجاد هر شغل ویژه زنان سرپرست خانوار، گفت: تاکنون برای اشتغال زنان، وام ۵۰ میلیون تومانی پرداخت می‌شده است. وی با بیان اینکه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال نیازمندان سازمان بهزیستی با اولویت زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شده است، افزود: این وام برای گروههای هدف سازمان با اولویت زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شده است، البته ابلاغیه آن هنوز ارسال نشده و برای اجرایی شدن باید از سوی بانک مرکزی ارسال شود. عباسی با بیان اینکه برای پرداخت این وام با ۱۶ بانک عامل تفاهم‌نامه نوشته شده است، درباره نحوه پرداخت آن اینطور توضیح داد: این وام با ارائه مدرک شغلی یا فنی و حرفه‌ای و مجوز کسب و کار به افراد واجد شرایط پرداخت می‌شود.

مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به اینکه حدود ۲۴۰ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارد، یادآور شد: این وام هم به زنان سرپرست خانوار تحت پوشش برای راه‌اندازی اشتغال پرداخت می‌شود و هم به کارفرمایی که بتواند برای زنان سرپرست خانوار یا گروه‌های هدف سازمان شغل ایجاد کند، پرداخت می‌شود.  عباسی در پاسخ به این سوال که آیا این وام فقط مشمول زنان سرپرست خانوار می‌شود؟ گفت: در لایحه بودجه زنان سرپرست خانوار در اولویت هستند، اما برای همه گروه‌های زنان سرپرست خانوار، زنان آسیب دیده، معلولان و... است.

 

........گزارش ویژه

*ارقام نجومی که تصادفات جاده‌ای به خانواده‌ها و دولت تحمیل می‌کند

براساس اعلام رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، سالانه در جاده‌های کشور حدود ۱۷ هزار نفر کشته و ۲۵۰ هزار نفر دچار آسیب می‌شوند که حداقل ۱۰ درصد آنها دچار معلولیت می‌شوند؛ تصادفاتی که از یک سو خسارت‌های جبران ناپذیر عاطفی و جسمانی و از سوی دیگر موجب تزلزل کانون خانواده‌ها خواهد شد.  

طبق گزارشات سازمان بهزیستی نیز، به طور متوسط سالیانه حدود ۲۵۰۰ نفر از افراد در کشور دچار آسیب نخاعی می‌شوند که بیش از ۵۰ درصد از آنها ناشی از حوادث جاده‌ای آسیب می‌بینند.  

اختصاص درصدی از وجوه حاصل از درآمد جرایم رانندگی برای حمایت از افراد آسیب دیده ضایعه نخاعی که در اثر تصادف دچار سانحه می‌شوند

مصطفی سراج، مدیرکل امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه براساس گزارشات موجود سازمان، فقدان سیستم‌های محافظتی و ایمنی در ‌خودروها، استاندارد نبودن جاده‌های کشور و مسائل انسانی (مانند رعایت نکردن قانون) سه عامل بسیار مهمی است که موجب تصادفات افرادی که در سازمان دارای پرونده هستند، شده است، به خبرنگار ایسنا گفت: برای رسیدگی به تخلفات رانندگی بر اساس مصوبه هیئت وزیران،  وزارت کشور به همراه سایر دستگاه‌های مرتبط، «لایحه بازنگری و اصلاح قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی»  را با رویکرد محرومیت‌های اجتماعی یا کارهای اجباری عام المنفعه برای تخلفات رانندگان خودروها، عابرین و موتور سیکلت‌ها و... در دستور کار قرار داد.

سراج افزود: سال گذشته سازمان بهزیستی، در خصوص اصلاح ماده ۲۳ که در آن به بحث هزینه‌کرد وجوه حاصل از جریمه‌های رانندگی پرداخته،  اختصاص ۱۰ درصد از وجوه حاصل از درآمدجرایم رانندگی را برای حمایت از افراد آسیب دیده ضایعه نخاعی که در اثر تصادف دچار سانحه گردیدند، پیشنهاد کرد.  بعد از بررسی در کمیته‌های تخصصی،  درصد پیشنهادی کاهش یافت و در نهایت مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد ریال جهت هزینه معلولین شدید و ضایعه نخاعی ناشی از تصادفات رانندگی و پیشگیری از معلولیت به سازمان بهزیستی در سال ۱۴۰۰ اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه در تبصره ماده ۲۶ نیز بحث افراد دارای معلولیت اضافه شده و بخش‌هایی مانند وزارت راه و شهرسازی و شهرداری مکلف شدند برای ایجاد زیرساخت‌های ایمن که از این حوادث کم کند، اقدام کنند، ادامه داد: برآورد سازمان بهزیستی طی چند ماه گذشته نشان داد فقط هزینه‌های مراقبت، اقلام تجهیزات بهداشتی و توانبخشی، مناسب‌سازی منزل و معیشت برای هر فردی که در اثر حادثه یا تصادف دچار آسیب‌های نخاعی یا جسمی می‌شود (بدون احتساب هزینه‌های درمان و بستری در بیمارستان)  ‌حداقل ‌ماهانه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.  

رقم نجومی که تصادفات جاده‌ای به خانواده‌ها تحمیل می‌کند

مدیرکل امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به هزینه‌هایی که تصادفات جاده‌ای به سازمان بهزیستی تحمیل می‌کند،  گفت: تحقیقات نیز نشان می‌دهد هزینه اقتصادی فردی که دچار آسیب نخاعی می‌شود تا پایان عمر ‌بیش ‌از ۴۰۰ هزار دلار است. ‌بررسی‌های انجام شده در ایران نیز حاکی از آن است که ‌ماهیانه حداقل ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فقط هزینه‌های مراقبتی و توانبخشی فردی است که دچار آسیب نخاعی می‌شود که اگر هزینه‌های درمان و بستری را هم در نظر بگیریم،  این رقم بالاتر خواهد بود.  

وی بیان کرد: سازمان بهزیستی در این راستا کمک‌های خود را تاحدودی رشد داده است، اما ‌تا ‌پوشش ‌مبلغ ماهانه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فاصله ‌وجود ‌دارد. واقعیت این است که ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کف هزینه‌های مالی و اقتصادی است؛ زمانی که فردی تصادف می‌کند،  علاوه بر اینکه هزینه‌های اقتصادی بسیار سنگینی را به سیستم بهداشت و درمان و سلامت جامعه و خانواده تحمیل می‌کند،  مشکل جدی دیگر از هم پاشیدگی بسیاری از کانون خانواده‌هاست، زیرا زمانی که سرپرست خانوار صدمه می‌بیند، یعنی نان‌آور خانواده توان خود را از دست می‌دهد، تمام اعضای خانواده تحت تاثیر مشکل قرار می‌گیرند و با مشکلات عاطفی و روحی و روانی مواجه می شوند که ارزش اقتصادی ندارند.  مواردی از قبیل از هم پاشیدگی کانون خانواده، نبود نان‌آور برای خانواده، غرامت‌های عاطفی و... وجود دارند که ارزش اقتصادی برای آنان نمی‌توان تبیین کرد.

چه خانواده‌هایی که تصادفات کانونشان را بهم ریخت 

سراج گفت: افرادی بوده‌اند که تصادفات، منجر به جدایی آنها یا منجر به نابسامانی کودکان شده است.  افراد شغل خود را از دست داده‌اند و کسانی بوده‌اند که نتوانسته‌اند به دلیل تصادفات مسیر عادی زندگی خود را دنبال کنند و وقتی به لایه‌های عمقی ‌تصادفات نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که جامعه و خانواده متضرر می‌شوند و برای بازگشت فرد به جامعه موانع بسیار وجود دارد و باید آنقدر جامعه پویا باشد که بتواند سطح معیشت و رفاه را به طور کامل پوشش دهد که در کشور ما شرایط این‌گونه نیست.

مدیرکل امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور معتقد است که به طور کلی مشکلات جسمانی و روانی ناشی از آسیب نخاعی، مشکلات حرکتی، تاثیر منفی ضایعه در انجام فعالیت‌های روزمره زندگی، محدودیت‌های اجتماعی،  تاثیر منفی بر اشتغال و همچنین هزینه‌های اقتصادی ناشی از آن اقتضاء می‌کند که حمایت‌های بیشتری از این افراد صورت گیرد.

مستمری ۳۵۰ تا ۱۱۰۰۰۰۰ هزار تومانی بهزیستی به ضایعه نخاعیها

وی در ادامه به تشریح اقدامات سازمان بهزیستی برای حمایت از افراد دچار ضایعه نخاعی پرداخت و ادامه داد: در حال حاضر سازمان بهزیستی به افراد مستمری پرداخت می‌کند. این مستمری براساس بعد خانوار از ۳۵۰ هزارتومان تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. همچنین سازمان بهزیستی ماهیانه مبلغ یک میلیون تومان به عنوان حق پرستاری برای افرادی که دچار آسیب نخاعی هستند و در منزل نگهداری می‌شوند، به خانواده آنها پرداخت می‌کند. خدمت دیگر سازمان بهزیستی در زمینه تهیه لوازم بهداشتی است که سازمان بهزیستی ماهیانه مبلغ ۳۰۰ هزارتومان ‌به این افراد پرداخت می‌کند.

۴۲ درصد ضایعه نخاعی ها بر اثر تصادف دچار این عارضه می شوند 

سراج در پاسخ به این سوال که سازمان بهزیستی سالیانه برای افرادی که در اثر تصادفات جاده‌ای دچار ضایعه آسیب نخاعی می‌شوند چقدر پرداخت می‌کند؟ اظهار کرد: در ایران حدود ۴۲ درصد از افراد ضایعه نخاعی در اثر تصادف دچار آسیب نخاعی شده‌اند و مجموع حمایت‌های سازمان برای یک فرد دارای آسیب نخاعی بسته به شدت آسیب و بعد خانوار،  در زمینه‌های مختلف حق پرستاری، مستمری و کمک هزینه معیشت، کمک هزینه لوازم بهداشتی، ‌مناسب‌سازی، ‌هزینه ‌تحصیلی ‌و... در ‌سال ‌حدود  ۳۵ میلیون تومان است.

در این راستا شهبازی- مدیرکل دفتر امور توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور نیز با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۸ هزار و ۹۲۰ نفر (مردان ۶۸ درصد، زنان ۳۲ درصد) از افرادی که دچار آسیب نخاعی شدند، تحت پوشش خدمات توانبخشی سازمان بهزیستی قرار دارند که از این میان بیش از ۵۰ درصد آنها به دلیل حوادث به ویژه حوادث جاده‌ای و تروما دچار آسیب نخاعی شده‌اند، به ایسنا می‌گوید: به طور متوسط سالیانه حدود ۲۵۰۰ نفر از افراد در کشور دچار آسیب نخاعی می‌شوند که بیش از ۵۰ درصد از آنها ناشی از حوادث جاده‌ای آسیب می‌بینند.  

به گفته وی، ۱۱ هزار و ۵۷۷ نفر از افراد در اثر تصادف و ۵۰۳۳ نفر در اثر تروما دچار ضایعه نخاعی شده‌اند؛ در مجموع تعداد افراد ضایعه نخاعی در اثر تصادف و تروما ۱۶ هزار و ۶۱۰ نفر است.  

شهبازی با بیان اینکه اغلب مردان دچار ضایعه نخاعی می‌شوند، گفت: حدود ۷۰ درصد افرادی که تحت پوشش سازمان هستند مرد و ۳۰ درصد زن هستند.

مدیرکل دفتر امور توانمند سازی معلولان سازمان بهزیستی کشور درخصوص وضعیت تجرد و تاهل و میانگین سنی افراد دچار ضایعه آسیب نخاعی تحت پوشش سازمان بهزیستی نیز اظهار کرد: از میان افراد دچار ضایعه نخاعی تحت پوشش سازمان، ۱۸ هزار و ۳۷۳ نفر متاهل و ۱۰ هزار و ۵۴۷ نفر مجرد هستند.  

شهبازی در پاسخ به این سوال که چند درصد از افراد دچار معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی به دلیل حوادث‌های ترافیکی دچار آسیب شده‌اند؟ نیز اینطور پاسخ می‌دهد: در حال حاضر سازمان بهزیستی در تعیین نوع و شدت معلولیت از روش طبقه‌بندی بین‌المللی ICF (طبقه‌بندی سلامت و ناتوانی سازمان بهداشت جهانی) استفاده می‌کند. در این روش افت عملکردی،  فعالیت و میزان مشارکت فرد در فعالیت‌ها مورد سنجش قرار می‌گیرد و میزان معلولیت فرد را تعیین می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: در این سیستم، به منشا معلولیت نیز توجه می‌شود اما اینکه مشخص شود اکنون افراد دقیقا چه تعداد بر اثر بیماری‌های مادرزادی و چند درصد ناشی از تروما یا تصادفات یا سقوط بوده دچار آسیب شده‌اند به این صورت جمع‌آوری نمی‌شود. در گذشته آمارها به تفکیک طبقه‌بندی می‌شد اما از سال ۱۳۹۱ روشی بین‌المللی را انتخاب کرده است و در سایر سیستم‌ها به همین صورت است.

حمایتهای بهزیستی از ضایعه نخاعی ها

شهبازی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سازمان بهزیستی بیش از ۵۴ خدمت مختلف حمایتی را به معلولان ارائه می‌دهد تا از این افراد حمایت‌های اجتماعی و توانبخشی کند، می‌گوید: یکی از این حمایت‌ها پرداخت مستمری ماهانه و پرداخت کمک هزینه حق پرستاری و مراقبت در منزل است و در مجموع ۵۴ فعالیت توانبخشی را به صورت خدمتی و حمایتی ارائه می‌کنیم.

وی تامین وسایل کمک توانبخشی، کمکی و وسایل بهداشت موردنیاز، مناسب‌سازی منزل و خودرو این افراد، پلاک خودرو ویژه معلولان، حمایت‌های مالی برای پرداخت شهریه دانشجویی و کمک هزینه‌های تحصیلی و حمایت از ایجاد اشتغال را از دیگر خدمات و حمایت‌های سازمان بهزیستی برای این افراد عنوان کرد.

 

.......سلامت و بهداشت

*آغاز واکسیناسیون خبرنگاران و معلمان همزمان با عید غدیر

وزیر بهداشت گروه های جدید هدف واکسیناسیون علیه کرونا همزمان با عید سعید غدیر را اعلام کرد.

به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی - وزیر بهداشت در نامه ای به دکتر علیرضا رییسی - معاون بهداشت وزارت بهداشت آورد:« پیرو بررسی و اعلام گروه­ های جدید هدف واکسیناسیون، شروع تزریق به گروه­ های زیر به میمنت روز عید سعید غدیر آغاز شود.

1- رانندگان حمل و نقل عمومی شهری، ریلی، جاده ­ای، دریایی و هوائی

2- زندانیان سراسر کشور

3- معلمین

4- خبرنگاران

5- بیماران دیابتی که در سامانه مربوطه ثبت شده­اند و همچنین باقیمانده بیماران صعب­ العلاج و بیماران خاص و نادر

اساتید محترم حوزه و دانشگاه نیز از اوائل هفته آغاز گردد.

تلاش فرمائید تا جهت تزریق واکسن به گروه‌های فوق ­الذکر در محل­ های تعیین شده توسط دستگاه‌ها و اصناف مربوطه با رعایت اصول و موازین و با اعزام تیم واکسیناتور صورت گیرد که وقفه­ ای در مراکز واکسیناسیون عمومی برای دیگر اقشار و گروه‌های سنی که از قبل تعیین شده­ اند ایجاد نگردد.

*واکسن پاستوکووک برای کودکان زیر ۱۸ سال ایمنی دارد: رییس انستیتو پاستور ایران گفت: واکسن پاستوکووک محصول مشترک ایران و کوبا که علیه کرونا تهیه شده دارای ایمنی بالایی است و می تواند برای افراد زیر ۱۸ سال استفاده شود.

به نقل از ایرنا، علیرضا بیگلری افزود: واکسن پاستوکووک یا سوبرانا دارای ویژگی های منحصر به فردی است که با توجه به فرآیندهای شیمیایی، تولیدش راحت بوده و در دنیا بی خطر است.

وی با اشاره به اینکه برای واکسن های موجود علیه کرونا، کشورهای دنیا یادآور ( دوز سوم ) نیز تولید می کنند، اظهار داشت: این واکسن با تزریق ۲ دوز ، ۶۵ درصد موفقیت کارآیی خود را نشان داده و اگر یک دوز یادآور نیز تزریق کنیم ۹۱ درصد ایمنی در بدن ایجاد کرده و ۷۵ درصد باعث عدم انتقال جهش های مختلف ویروس کرونا می شود و مرگ و میر را ۱۰۰ درصد کاهش می دهد.

وی ادامه داد: این واکسن در کشور کوبا اکنون استفاده می شود و در ایران نیز به ۶۸ هزار نفر تزریق شده و پاستوکووک یا سوبرانا می تواند به عنوان تکنولوژی برتر به سازمان جهانی بهداشت معرفی شود و توجه جهانی به این واکسن معطوف شده است.

بیگلری تصریح کرد: اولویت تامین این واکسن برای نیازهای داخلی ایران و کوبا است و می توان برای حفظ سلامت مردم یک اتفاق ماندگار باشد.

وی با بیان اینکه پاستوکووک سابقه ای از واکسن ذات الریه کودکان است، اظهار داشت: از زیر ساخت های این واکسن استفاده شده و می توانیم از زیر ساخت های آن برای تهیه واکسن های بعدی نیز استفاده کنیم.

*بستری‌های کرونایی در تهران به ۱۰۰۰۰ رسید: معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران با بیان اینکه تاکنون حدود ۱۰ هزار تخت بیمارستانی را در تهران زیر بار کرونا آوردیم، گفت: داریم یک بررسی مجدد می‌کنیم تا از ظرفیت تخت‌های ارتش و نیروهای مسلح و تامین اجتماعی نیز ظرف یکی دو روز آینده استفاده کنیم. حال اگر در ادامه نیاز شود، به سمت برپایی بیمارستان‌های صحرایی می‌رویم.

به نقل از ایسنا، دکتر توکلی افزود: در حال حاضر در بحث جایابی مقداری مشکل داریم. زیرا در جایابی‌ها بیماران عمدتا در اورژانس قرار می‌گیرند. یعنی بیمار در اورژانس بستری می‌شود و در شیفت بعد به بخش منتقل می‌شود. البته بیماران از خدمت محروم نمی‌شوند و خدمات مورد نیازشان را دریافت می‌کنند. طبیعتا پزشک متخصص بیمار را در اورژانس ویزیت می‌کند، اقدامات تشخیصی و درمانی انجام می‌شود، اکسیژن می‌گیرد و در شیفت بعد به  بخش منتقل می‌شود.حداکثر ظرفیتی که می‌توان از تامین اجتماعی و نیروهای مسلح استفاده کرد، مجموعا ۵۰۰ تا ۶۰۰ تخت است.

وی تاکید کرد: پیک پنجم از تمام پیک‌ها بدتر بوده است. در پیک‌های قبلی در بیشترین حالت ابتلا، ۹۰۰۰ بیمار بستری کردیم، اما در پیک فعلی به ۱۰ هزار بستری رسیدیم. در پایان این هفته مشخص می‌شود و اگر کمک و استفاده از ظرفیت تامین اجتماعی و نیروهای مسلح پاسخگو نباشد، به سمت برپایی بیمارستان‌های صحرایی می‌رویم.

توکلی درباره وضعیت دارو و اکسیژن در بیمارستان‌ها، گفت: مشکل عمده‌ای در این زمینه به ویژه در بخش دولتی نداریم. در زمینه اکسیژن مشکل جدی نداریم، هرجا که کمبودی هم داشته باشد، با تانکرهای اکسیژن  مایع جبران می‌شود. درباره داروهایی مانند رمدسیویر هم بر اساس نیاز روزانه‌ای که به سازمان غذا و دارو اعلام می‌کنیم، به ما تخصیص سهمیه می‌دهند و مشکلی هم در این زمینه نداریم.

 

........ورزشی

*حریفان والیبال نشسته ایران در پارالمپیک مشخص شدند

گروه بندی رقابت های والیبال نشسته بازی های پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ اعلام شد.

بر این اساس، تیم ملی والیبال نشسته کشورمان به عنوان سر گروه همراه با تیم های برزیل،چین و آلمان در گروه B و ژاپن نیز به عنوان سرگروه همراه با تیم های مصر، بوسنی و هرزه گوین و روسیه در گروه A قرار دارند.

تیم ملی والیبال نشسته ایران در نهمین حضور خود در رقابت های پارالمپیک در تلاش است تا برای هفتمین بار بر سکوی قهرمانی قرار گیرد.

ملی پوشان پرافتخار کشورمان در این رشته تاکنون به شش عنوان قهرمانی و دو عنوان نایب قهرمانی در بازی های پارالمپیک دست یافته اند.

* درگذشت نرگس خزایی ملی پوش تیم تنیس روی میز جانبازان و معلولین.

مرحومه نرگس خزایی از ورزشکاران با انگیزه و پرتلاش رشته تنیس روی میز بود که حضوری موفق در میادین بین المللی و مسابقات جهانی داشت.

وی با کسب سهمیه بازی های پارالمپیک پکن ۲۰۰۸ موفق شد اولین پارالمپین ایرانی باشد که به صورت مستقیم جواز حضور در بازی های پارالمپیک را بدست می آورد.

نرگس خزائی به گواه مربیان و هم تیمی هایش از روحیه ای شاد و با نشاط برخوردار بود و همواره برای سربلندی کشورمان در آوردگاه های گوناگون تلاش می کرد.

مروری بر کارنامه ورزشی مرحومه خزائی

١- مقام سوم انفرادی سال ۲۰۰۳ مسابقات آفریقا خاورمیانه

٢- مقام دوم ۲۰۰۵ مسابقات پایتخت های  کشور های اسلامی در تهران

٣- مقام اول رقابت های  کشورهای اسلامی سال ۲۰۰۵  در تهران

٤- مقام سوم مسابقات پارا آسیایی جوانان در مالزی ۲۰۰6.

٥-  شرکت در رقابت های آسیا و اقیانوسیه سئول و کسب سهمیه بازی های پارالمپیک پکن ۲۰۰۸

٦- شرکت در مسابقات دوسلدورف آلمان بازیهای مقدماتی پارا المپیک  پکن 

٧- شرکت در بازی های پارالمپیک پکن ٢٠٠٨ و کسب مقام پنجم

 ٨- شرکت در مسابقات ٢٠١٠  اوپن چین 

٩- شرکت در مسابقات خواهر خوانده های اصفهان ٢٠١١ و کسب یک مقام اول  و یک مقام دوم

١١- شرکت در مسابقات آسیا - اقیانوسیه هنگ کنگ   ۲۰۱۱  و کسب سوم تیمی

١٢- شرکت در مسابقات آسیایی چین 2012.

ایران سپید این ضایعه تأسفبار را به جامعه ورزش معلولان کشور تسلیت می گوید.

 

.............حوادث

*شکایتی که با قتل پایان یافت/ هومن عکس شکایتم را در اینستاگرام گذاشت و مرا مسخره می‌کرد

شامگاه یکم تیر مأموران کلانتری ۱۵۳ شهرک ولیعصر در تماس با بازپرس رحیم دشتبان از قتل پسری جوان در یکی از بیمارستان‌های پایتخت خبر دادند.

با اعلام این خبر به دستور بازپرس جنایی؛ تحقیقات آغاز شد و بررسی‌ها نشان می‌داد پسر جوان در نزاعی شبانه در یکی از بوستان‌های شهرک ولیعصر به قتل رسیده است.

در تحقیق از شاهدان و دوست مقتول مشخص شد دو برادر پس از درگیری با مقتول این جنایت را رقم زده‌اند.
با شناسایی هویت متهمان، دستور بازداشت آنها صادر شد.اما متهمان پس از جنایت خانه را ترک کرده و متواری شده بودند. تحقیقات برای دستگیری متهمان این جنایت ادامه داشت تا اینکه کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت دریافتند متهمان در خانه خواهرشان پنهان شده‌اند. بدین‌ترتیب پس از هماهنگی‌های قضایی، کارآگاهان جنایی وارد عمل شده و دو برادر را بازداشت کردند.
متهم اصلی این جنایت در تحقیقات به قتل اعتراف کرد و مدعی شد برادرش دخالتی در ماجرا نداشته است. به‌دنبال اعترافات متهم، بازپرس شعبه یکم دادسرای امور جنایی دستور انتقال متهم به اداره آگاهی، تحقیق از شاهدان و بررسی اظهارات متهم را صادر کرد.
گفت‌وگو با متهم اصلی
چرا با مقتول درگیر شدی؟ما با هم دوست بودیم اما یک اتفاق باعث درگیری و اختلاف شد. پارسال من یک خودروی پژو داشتم که آن را فروختم. اما برای انجام برخی کارها خودرو را نزد خودم نگه داشتم و آن را به خریدار تحویل نداده بودم. یک روز برادرم ماشین را از من گرفت تا  کارهایش را انجام دهد، اما درحالی که برادرم سوار بر خودروی پژو بود در خیابان هومن - مقتول - و یکی از دوستانش را می‌بیند و سوارشان می‌کند. هومن از برادرم می‌خواهد با سرعت حرکت کند بعد هم به برادرم می‌گوید بگذار من پشت فرمان بنشینم. در این میان برادرم متوجه می‌شود خودرویی که متعلق به یک قالیشویی بود آنها را تعقیب می‌کند.هومن می‌گوید باید از دست آن خودرو فرار کنند به همین خاطر با حرکات نامتعارف و سرعت زیاد رانندگی می‌کرده که دراین میان چندین بار با خودروهای دیگر تصادف کرد و خودروی من نیز آسیب شدیدی دید. هر چقدر هم برادرم به او گفته که ماشین برای سروش است و آن را فروخته، باز هم هومن توجه نکرده بود.
چرا از دست سرنشینان خودروی قالیشویی فرار می‌کردند؟
هومن می‌گفت داخل خودروی قالیشویی ۳۰۰ گرم مواد از نوع شیشه پیدا کرده‌اند و با همین بهانه از سرنشینان خودرو اخاذی کرده بودند؛ البته اینها اظهارات هومن بود.
بعد از آن اختلافات شما شروع شد؟
بله من مجبور شدم خسارت خودرو را به خریدار بدهم و چندین‌بار از هومن خواستم که پول خسارت مرا بدهد. اما او توجهی نمی‌کرد و من مجبور شدم که شکایت کنم؛ ولی در هیچ یک از موارد هومن به دادسرا نیامد و درعوض یکی از اقوامش را می‌فرستاد و آنها پنهانی از برگه شکایت من عکس می‌گرفتند. بعد هم عکس شکایتم را هومن در استوری صفحه اینستاگرامش می‌گذاشت و مرا مسخره می‌کرد.
روز حادثه چه اتفاقی افتاد؟
مدتی قبل خودروی دوستم را سرقت کرده بودند و یکی از برادرهایم گفت که می‌داند چه کسی خودرو را برده است.به من گفت سارقان قبول کرده‌اند در ازای مبلغی پول خودرو را برگردانند.آن روز برادرهایم دنبالم آمدند و به پارک رفتیم تا سارقان خودرو را پیدا کنیم. وقتی در پارک بودیم هومن و دوستش سوار بر موتورسیکلت به پارک آمدند بعد هم شروع به کری‌خوانی و دعوا کرد و گفت می‌خواهد سرم را ببرد وقتی دعوا شروع شد با چاقو چندین ضربه به من زد و من هم برای دفاع از خودم چاقوی او را گرفتم و چند ضربه زدم. قصد کشتن او را نداشتم فقط می‌خواستم از خودم دفاع کنم. هیچ کدام از برادرهایم در این قتل نقشی نداشتند و حتی برادر کوچکم زخمی هم شد.
بعد از جنایت چه کردید؟
با برادرهایم فرار کردیم و یک هفته بعد، از ماجرای قتل باخبر شدیم و هر بار خانه یکی از اقوام بودیم تا اینکه به خانه خواهرم رفتیم و دستگیر شدیم.
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *