شناسه خبر: 34037 منتشر شده در مورخ: 1400/4/23 ساعت: 11:45 گروه: اجتماعی  
مناسب سازی حق همه گروه های معلولیت است

مناسب سازی حق همه گروه های معلولیت است

رئیس سازمان بهزیستی کشور در همچنین هجدهمین جلسه ستاد مناسب سازی کشور گفت: مناسب سازی باید علاوه بر معلولان جسمی و حرکتی، برای سایر گروه های معلولیت همچون بینایی و شنوایی در نظر گرفته شود.

به گزارش ایران سپید هجدهمین جلسه ستاد مناسب سازی کشور، ۲۲ تیرماه درسازمان برنامه و بودجه با حضور محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وحید قبادی دانا رییس سازمان بهزیستی کشور، مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس ستاد مناسب سازی و جمعی از معاونین و افراد دارای معلولیت، برگزار شد.

وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور، در این جلسه گفت: طی جلساتی که تاکنون برگزار شد سعی شده مصوبات جلسه به گونه ای تنظیم شود تا راهگشایی در امر مناسب سازی باشد.

وی افزود: موضوع مناسب سازی یکی ازمهم ترین موضوعات برای افراد دارای معلولیت است. چرا که هدف این است که یک فرد دارای معلولیت یک زندگی مستقل همراه با منزلت اجتماعی در بسترجامعه و درون خانواده را تجربه کند و از تمام حقوق شهروندی برخوردار باشد.

به گفته وی؛ دسترس پذبری و مناسب سازی حکم می کند که شرایط به گونه ای در سطح جامعه فراهم شود تا یک فرد دارای معلولیت به طور مستقل به حقوق شهروندی خود برسد و در واقع بتواند در خیابان حضور پیدا کند و از مبلمان شهری و وسایل حمل و نقل شهری و... استفاده کند. چراکه به طور مثال، یک پله ۵ سانتی در ورودی یک مغازه می توانند وی را از ورود به مغازه محروم کند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین تصریح کرد: مناسب سازی باید علاوه بر معلولان جسمی و حرکتی، برای سایر گروه های معلولیت همچون بینایی و شنوایی در نظر گرفته شود.

قبادی دانا همچنین گفت: امرمناسب سازی با توجه به اینکه بسیاری از ساختمان ها و تاسیسات و وسایل حمل و نقل در گذشته ایجاد شده اما به این مسئله و این امر فکر نشده است. چرا که در ذهن آحاد جامعه حضور آنها به رسمیت شناخته نشده است.

قبادی دانا در ادامه گفت: در قانون حمایت از افراد دارای معلولیت تصریح شده است اگر سازمان، دستگاه و یا مدیری به وظایف قانونی خود عمل نکند، طبق قانون مجازات اسلامی، مجازات لازم برای وی پیش‌بینی شده است. بنابراین این قانون یک الزامی برای همه دستکاهها ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه با حمایت دولت و سیاست رییس سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی جهش خوبی در بودجه برای دستگاهها ی حمایتی در سال گذشته و امسال شاهد بودیم گفت: از سال ۹۲ تا ۹۹ جهشی که درمستمری مددجویان براساس بعد خانوار ایجاد شده بین ۸ تا ۱۲ برابر افزایش پیدا کرده در حالیکه حداقل دستمزد در این سالها ۵ برابر افزایش داشته است.

به گفته وی؛ این در حالیست که امروز ۱۹ درصد حداقل دستمزد عدد میانگینی هست که برای خانوادهها تعریف شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: امروز افزایش ۷۰ درصدی در یارانه مراکز نگهداری شبانه روزی معلولین وسالمندان انجام شده که با تخصیص صورت گرفته در پایان تیر ماه عملیاتی خواهد شد و بر روی کارت بانکی مدد جویان شارژ خواهد شد.

وی با بیان اینکه  تا رسیدن به شرایط مطلوب راه طولانی وجود دارد گفت : وضعیت مناسب سازی دستگاه ها براساس بررسی های انجام شده حدود ۳۰ درصد است. گرچه در دو سال اخیر ۷ تا ۱۰ درصد افزایش داشته اما نیاز به همکاری همه دستگاهها در این زمینه وجود دارد.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *