شناسه خبر: 33949 منتشر شده در مورخ: 1400/4/12 ساعت: 10:08 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه شنبه 12 تیر 1400

روزنامه شنبه 12 تیر 1400

عناوین امروز: شاخص های پیش رو در پرداخت شهریه های دانشجویی-افزونه‌ای برای دانلود فایل‌های صوتی پخش شده در وبسایت‌ها-تصویب آیین نامه صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت در نشست هیات امنا-آشنایی و آموزش چند نوع قهوه-کشکول: باور‌های غلطی که هنوز هم برخی به آنها اعتقاد دارند.

روزنامه «ایران سپید»

شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۰

۲۱ ذوالقعده ۱۴۴۲

۳  ژوئیه ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۷۳۸ 

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

* شاخص های پیش رو در پرداخت شهریه های دانشجویی

*افزونه‌ای برای دانلود فایل‌های صوتی پخش شده در وبسایت‌ها

*تصویب آیین نامه صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت در نشست هیات امنا

*آشنایی و آموزش چند نوع قهوه

*کشکول: باور‌های غلطی که هنوز هم برخی به آنها اعتقاد دارند

 

........سخن هفته

* شاخص های پیش رو در پرداخت شهریه های دانشجویی

موضوعی را که این هفته به آن می پردازم بحث شاخص هایست که ما در پرداخت شهریه های دانشجویی داریم. این بحث سال های سال به عنوان یک حق مطرح شده است که دولت هزینه تحصیل دانشجویان دارای معلولیت را در دانشگاه های غیر دولتی پرداخت کند و به همین اعتبار بخش زیادی از دانشجوهای فعلی معلول در دانشگاه های ما با استفاده از همین تسهیلات وارد دانشگاه شده اند. اما واقعیت قضیه این است که ما باید یک نگاه کارشناسی تر و یک نگاه مبتنی بر هزینه فایده به این تخصیص منابع  داشته باشیم.

بالاخره یک بودجه قابل توجهی در این خصوص صرف میشود. حالا بحث بر سر این است که آیا ما باید به طور مطلق این شهریه را به تمام دانشجوهای دارای معلولیت در همه مقاطع و هر شرایطی پرداخت کنیم و در واقع خروجی قضیه چه خواهد بود ؟ جدا از دستاوردهایی که دارد، چه مشکلاتی ممکن است بوجود آید؟  ما در این سال ها متاسفانه شاهد این هستیم که بسیاری از دانشجویانی که از این تسهیلات استفاده می کنند کیفیت های لازم تحصیلی را ندارند، یعنی دانشجو با معدل بسیار پایینی یک مقطع آموزشی را پشت سر گذاشته است و حالا دوباره متقاضی این است که برای مقطع تحصیلی بالاتر شهریه دریافت کند و با توجه به گسترش ظرفیت دانشگاه های غیر دولتی و کاهش مراجعه مردم عادی به این دانشگاه به دلیل هزینه ها یک فضای خالی زیادی فراهم شده است که دانشجویان معلولان می توانند بدون کنکور تقریبا وارد خیلی از این مقاطع آموزشی شوند.

حالا مشکلی که بوجود آمده است این است که درست است دانشجوهای ما از نظر کمی بالا رفته اند ولی متاسفانه کیفیت مورد نظر را در خیلی از آن ها نمی بینیم و این مشکل آفرین است. دانشجویی که شهریه دریافت می کند ولی پژوهش هایش در دانشگاه انجام نداده است و به استادش مراجعه می کند و می گوید من نابینا هستم بنابراین نمی توانم پژوهش انجام دهم یا معدل خیلی پایینی می آورد و یک مقطع تحصیلی را پشت سر می گذارد. آیا واقعاً باید به همه این ها در تمام مقاطع ما باید شهریه رایگان دهیم؟ با توجه به چند میلیون تومانی که در هر ترم صرف این دانشجو می شود خوب بسیاری نیاز افراد دیگری است که با این چند میلیون قابل رفع است.

آیا واقعا این است که ما باید از پرداخت شهریه  به هر دانشجویی با هر کیفیت تحصیلی حمایت کنیم؟ از یک طرف دیگر ما در این سال ها دیده ایم که دانشجوهایی که با رتبه های بالا وارد دانشگاه های دولتی می شوند عملاً از این منابع محروم بوده اند که البته گنجاندیم که هزینه های کمکی به این دانشجویان در دانشگاه های دولتی پرداخت شود که حقشان هم هست کسی که زحمت کشیده است و با رتبه بالا وارد دانشگاه شده است نباید از حمایت محروم شود، اما به نظر می آید که ما به طور کلی جدا از اینکه باید تلاش کنیم که هر فرد معلولی که واقعا شایسته تحصیل است بتواند به خاطر حمایت های مالی درس بخواند و به عبارتی به خاطرعدم وجود تمکن مالی از تحصیل محروم نشود.

اما طرف دیگر قضیه را هم باید مدیریت کنیم که دانشجوها با هر کیفیت آموزشی بالا نیایند و ما باید بخشی از این کمک هزینه ها را صرف کمک به پژوهش های دانشجویی کنیم  قرار دادن دستیار تحقیقاتی به دانشجو کنیم که دانشجوها بتوانند پژوهش هایشان را بویژه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری و بعداً با کیفیت بالایی از دانشگاه خارج شوند که بعدها در پیدا کردن شغل به مشکل بر نخورند در مصاحبه های علمی به این که آدم های بی سواد و کم کیفیتی هستند متهم نشوند و به این ترتیب به کل اعتبار جامعه نابینایان یا معلولان آسیب بزنند. این امر به نظر می آید که مستلزم یک بازنگری و شاخص گذاری جدی است تا هم دانشجویان بتوانند درس بخوانند و آن هایی که واقعا شایسته هستند هم اینکه خروجی دانشگاه ها افراد با کیفیتی باشند که در پیدا کردن شغل با مشکل روبرو نشوند.

 

.........فناوریهای امیدبخش

*افزونه‌ای برای دانلود فایل‌های صوتی پخش شده در وبسایت‌ها

حتماً مواجه شده‌اید با موقعیت‌هایی که به دنبال یک فایل صوتی می‌گردید و آن را در وبسایتی پیگیری می‌کنید و بعد از اینکه در نهایت هیجان از اینکه آن را یافته‌اید به وبسایت مورد نظر مراجعه می‌کنید مشاهده می‌کنید که فایل فقط برای پخش در صفحه قرار داده شده است و شما تنها یک دکمه پخش و چند دکمه برای حرکت بر روی فایل در اختیار دارید. در چنین موقعیتی احتمالاً به فکر ادامه جستجو و یافتن فایل مورد نظرتان در وبسایتی دیگر می‌افتید اما در این نوشته به شما خواهیم گفت که راه دیگری هم وجود دارد. راهی که به شما امکان می‌دهد حتی همان فایل را هم به سادگی بارگیری کنید.

برای اینکه بتوانید از راهکار پیشنهادیِ این نوشته استفاده کنید، لازم است مرورگر کروم را نصب داشته باشید. اگر از این مرورگر محبوب استفاده کرده باشید حتماً می‌دانید که گوگل به عنوان متولی و عرضه کننده کروم، یک فروشگاه برای افزونه‌های این مرورگر طراحی کرده که هزاران افزونه رایگان و غیر رایگان در آن یافت می‌شود. افزونه‌هایی که اشخاص یا کمپانی‌های گوناگون آنها را در اختیار کاربران می‌گذارند. چنانچه کروم را روی ویندوز نصب باشید می‌توانید بعد از اجرای برنامه بر روی نوار نشانی یا Address Bar قرار بگیرید و عبارت Chrome://extentions را عیناً وارد کنید تا به این فروشگاه دست پیدا کنید. با ورود به این فروشگاه می‌توانید از کادر جستجو برای یافتن افزونه مد نظرتان استفاده کنید. ما هم طبیعتاً برای پیدا کردن افزونه مورد نیازمان همین کار را خواهیم کرد. با فشردن کلید E بر روی صفحه کلید، کادر جستجو را پیدا و با زدن Space امکان نوشتن را فراهم کنید. نام افزونه را وارد کنید. اسم افزونه‌ای که به دنبالش می‌گردیم، Audio Downloader Prime‌است. زدن دکمه اِنتِر از فروشگاه می‌خواهیم تا جستجو را شروع کند. از فهرست نتایج، افزونه مورد بحث را پیدا کنید و گزینه نصب را هم انتخاب کنید تا این افزونه بر روی مرورگرتان نصب شود.

استفاده از آدیو دانلودر بسیار آسان است؛ وقتی وارد سایتی شوید که یک فایل در آن برای پخش آنلاین گنجانده شده، ابتدا دکمه Alt را بفشارید و سپس با Tab حرکت کنید تا به بخش افزونه‌ها برسید. از میان افزونه‌های موجود، همچنان که با Tab در حال حرکت هستید، گزینه آدیو دانلودر را انتخاب کنید. در صورتی که افزونه توانسته باشد فایل موجود را شناسایی کند، در همان نقطه به شما اطلاع داده خواهد شد. می‌توانید با جهتنمای پایین، منوی افزونه را باز کنید و گزینه دانلود را انتخاب کنید. با این کار، بارگیری پرونده صوتی آغاز خواهد شد. شما می‌توانید بعد از پایان بارگیری، فایل دانلود شده را از پوشه downloads پیدا کنید. همانطور که گفته شد، این افزونه رایگان است و امکان بارگیری پرونده‌های صوتی را که به شکل برخط در صفحات وب گنجانده می‌شوند باری کاربران فراهم می‌کند.

.......گزارش ویژه

*تصویب آیین نامه صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت در نشست هیات امنا

با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وحید قبادی دانا، رییس سازمان بهزیستی کشور و اعضای هیات امنا، آیین نامه صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت برای طرح در هیات وزیران، تصویب شد.

محمد شریعتمداری در این نشست گفت:  این صندوق، تکلیف قانونی ما و خدمت بزرگی به افراد دارای معلولیت است که باید  با قوت و دقت بررسی شود و امیدوارم در ادامه راه با هماهنگی لازم با سازمان بهزیستی آغاز به کار کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر این که زیربنای اولیه تشکیل این صندوق بسیار مهم است، تصریح کرد: از رییس سازمان بهزیستی خواسته ام تا در پی ریزی اولیه این صندوق دقت و سختگیری های لازم صورت گیرد تا با روش های نوین آغاز به کار کرده و در میانه راه دچار مشکل نشود.

وی تاکید کرد: از ابتدای کار در این صندوق باید از نیروی انسانی توانمند، دانشمند و دارای تجربیات ارزنده  استفاده شود.

شریعتمداری با تاکید بر ریل گذاری مناسب این صندوق خاطرنشان کرد: در این راه باید از مشاورین برجسته و باتجربه بهره گرفت.

در ادامه این نشست هر یک از اعضای هیات امنا نظرات و پیشنهادات خود را در زمینه آیین نامه صندوق مطرح کردند.

همچنین آیین نامه داخلی و گزینه های پیشنهادی هیات مدیره صندوق نیز بحث و بررسی شد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است در قالب اعتبارات مصوب سازمان بهزیستی، صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت تحت پوشش را ایجاد و اساسنامه آن را سه ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و برای تصویب به هیات وزیران ارسال کند. 

بر این اساس به منظور ایجاد توسعه و تقویت اشتغال و کارآفرینی و حمایت از فرصت های شغلی،این صندوق زیر پوشش سازمان بهزیستی کشور و دارای شخصیت حقوقی اداری مالی و مستقل است.

 

........خانه داری به سبک نابینایی

*آشنایی و آموزش چند نوع قهوه

در این بخش و در طی دو تا سه بخش آینده به معرفی و آشنایی نوشیندنی هایی که در کافی شاپ ها سرو می شود اشاره می کنیم. در این مطلب به معرفی و آشنایی چند نوع قهوه می پردازیم. یکی از پر طرفدارترین نوشیدنی های گرم در سراسر دنیا قهوه است.

نوع اول قهوه ترک

این نوع قهوه روی شعله مستقیم گاز و داخل قهوه جوش های کوچک که مخصوص قهوه  است دم می شود وطعم تلخی  آن غالب است و در واقع تلخ است. به طور کلی این نوع سبک دم کردن قهوه توسط ترک ها ابداع شده است به همین دلیل  به آن قهوه ترک گفته می شود روی آن مقداری کف و ته فنجان لرد دارد. این مدل قهوه برای فالگیری بسیار مناسب است. فنجان هایی که قهوه ترک در آن سرو می شود فنجان های کوچکی نسبت به سایر قهوه ها است.

نوع دوم قهوه کاپوچینو

کاپوچینو در واقع روش ایتالیایی دم کردن قهوه است به شکلی که داخل دستگاه های مخصوصی دم میشود. به این صورت که نصف قهوه و نصف از شیر داغ استفاده می شود. البته این نوع قهوه را در منزل هم میتوانید آماده کنید و همینطور از بازار هم به صورت مخلوط شیر و قهوه و یا شیر خشک و قهوه به صورت جداگانه تهیه کنید. در واقع میزان استفاده از این نوع قهوه هرکدام به اندازه یک قاشق مربا خوری قهوه و به همان میزان شیر خشک را داخل یک فنجان که بزرگتر از فنجان قهوه ترک است مخلوط کنید. اصولاً در داخل کافی شاپ ها با شیر داغ سرو می شود و میزان تلخی آن کمتر از قهوه ترک است و در کنارش می توانید از شکلات یا شکر استفاده کنید. روی فنجان این نوع قهوه یک لایه کف قرار می گیرد که در واقع آن کف شیر است و طعم نسبتاً شیرینی نسبت به قهوه ترک دارد که به دلیل وجود شیر است.

نوع سوم قهوه فرانسوی

ذات این قهوه مربوط به برزیل است اما چون ابتدا در فرانسه به این روش آماده شده به قهوه فرانسوی معروف شده است.این نوع قهوه توسط فرانسوس ها برای اولین بار ابداع شد به آن قهوه فرانسه گفته می شود. این مدل قهوه کف و لرد ندارد. فنجان مورد استفاده آن از فنجان قهوه ترک یزرگتر است و تلخی خاص خودش را دارد و در واقع می توان گفت از قهوه ترک تلخ تر است و کسانی که طعم تلخ قهوه را دوست دارند این نوع قهوه را ترجیح می دهند. این نوع قهوه داخل دستگاه های مخصوص قهوه ساز دم می شود و در واقع به شکل عصاره آسیاب شده  است و قهوه در داخل دستگاه ریخته می شود و توسط بخار دم می شود و از فیلترهای کاغذی عبور کرده و به صورت قطره قطره داخل فنجان ریخته می شود و در کنار این نوع قهوه هم می توانید از شکلات استفاده کنید.

نوع چهارم قهوه کافه لاته

کافه لاته روش دم کردن آمریکایی قهوه است که در واقع یک سوم قهوه و دو سوم شیر مورد استفاده قرار می گیرد که طعم تلخ قهوه کمتر است به دلیل میزان شیری که به آن اضافه می شود و طعم تلخ قهوه را کمتر می کند و فنجان مورد استفاده آن از فنجان قهوه ترک بزرگتر است.

 

........کشکول

*باور‌های غلطی که هنوز هم برخی به آنها اعتقاد دارند

باور‌های غلط بی شماری وجود دارد که همه مان آنها را میدانیم و به عنوان یک حقیقت باورشان داریم. با این حال اگر به منبع درستی مراجعه کنید میتوانید به راحتی متوجه شوید آنچه که همه‌ ی ما باور به درست بودنش داریم در حقیقت از سوی کارشناسان رد شده است. مثلاً سازمان فضایی ناسا این باور رایج را که دیوار بزرگ چین از فضا قابل رؤیت است را رد کرده است.

وایکینگها کلاهخود‌های شاخدار به سر میگذاشتند

این فکر که وایکینگها کلاهخود‌هایی با شاخ حیوانات به سر میگذاشتند در حقیقت یک اختراع قرن نوزدهمی بود. همه اش به این خاطر است که یک طراح لباس به نام کارل امیل دوئپل به طراحیهای خود برای اثر کلاسیک ریچارد واگنر به نام «حلقه نیبلونگ» شاخ هم اضافه کرده بود؛ و از اینجا بود که این باور شکل گرفت و تا به امروز هم پا برجا ماند. اما با نگاهی به شواهد و مدارک باستان شناختی به دست آمده میتوان متوجه شد که وایکینگها کلاهخود‌های گردی به سر میگذاشتند که هیچ نوع شاخی نداشتند.

در دوران قرون وسطی همه اعتقاد داشتند زمین تخت است

خیلیها تصور میکنند به کریستف کلمب توصیه شده بود از راه دریا به آسیا نرود، چون این نگرانی وجود داشت که از روی کره زمین به پایین بیافتد. اما کاملاً اینطور نیست. از قرار معلوم در آن زمان آدمهای معمولی تحصیل کرده اعتقادی به تخت بودن زمین نداشتند. البته این بدان معنی نیست که همه تصور دقیقی از کره زمین در ذهن داشتند، اما شاید وقتش رسیده باشد که از این باور درباره‌ی قرون وسطی دست بکشیم. از قرار معلوم مردم آنقدری از جغرافی سردرمی آوردند که این تصور را داشته باشند که زمین تخت نیست.

انگشت شست بزرگ‌ترین انگشت پای ما است

در حقیقت این مسأله در مورد خیلیها صدق نمیکند. بعضیها با چیزی که به انگشت مورتون معروف است متولد میشوند، یعنی انگشت دوم پایشان بلندتر از انگشت اول آن است. انگشت مورتون امری ژنتیکی است، بنابراین اگر پدر و مادرتان آن را داشته باشند، به احتمال زیاد شما را هم آن را به ارث برده اید.

لامپ را توماس ادیسون اختراع کرد

گرچه نام توماس ادیسون بیشتر اوقات اختراع لامپ را برای ما تداعی میکند، اما این تصور درستی نیست، چون در واقع پیش از او افراد متعددی لامپ ساخته بودند. ادیسون صرفاً طراحیهایشان را اصلاح و آنها را کاربردی ‌تر کرد، اقدامی که لامپهای امروزی مان را از آن داریم.

اینشتین در درس ریاضی مردود شده بود

از این «حقیقت» برای آن استفاده میشود تا به مردم نشان دهند ایرادی ندارد که گاهی شکست بخورند، اما متأسفانه حقیقت ندارد. نه ریاضی اینشتین در دوران مدرسه بد بود، نه این درس را مردود شده بود. چیزی که در آن قبول نشد امتحان ورودی مؤسسه پلی تکنیک زوریخ در سن ۱۶ سالگی بود، آن هم به این خاطر که ۲ سال کوچکتر از سن قابل قبول برای شرکت در این امتحان بود. او دو سال بعد در این امتحان قبول شد و تحصیل در پلی تکنیک را در سن ۱۸ سالگی آغاز کرد.

ماهی گلیها حافظه‌ی ۳ ثانیه‌ای دارند

غلط بودن این باور رایج به اثبات رسیده است، چرا که تحقیقات نشان میدهد این ماهیها در واقع حافظه‌ی بلند مدتی دارند نه حافظ‌ای که ۳ ثانیه بیشتر طول نمیکشد. بر اساس پژوهشها، ماهی گلیها میتوانند رفتار‌های جدیدی یاد بگیرند، امری که ثابت میکند حافظه ‌ی آنها آنقدری هست که ظرفیت انجام این کار را داشته باشد.

دیوار چین تنها ساخته‌ی دست بشر که از فضا قابل رؤیت است

این باور بسیار اشتباه است و بار‌ها رد شده است. اول از همه آنکه، ناسا اعلام کرده این سازه از فضا دیده نم‌شود، چون دیوار آن تنها حدود ۴ تا ۵ متر پهنا دارد. دوم آنکه، بسیاری از دیگر ساخته‌های بشر مثل چراغ ها، شهر‌ها و و دریاچه‌های مصنوعی پشت سد‌ها هستند که از فضا دیده میشوند.

اولین خودروی مدرن را هنری فورد اختراع کرد

علیرغم چیزی که شاید تاکنون شنیده ایم، این کارل بنز است که باید به عنوان مخترع اولین خودروی بنزین سوز مدرن مورد تمجید قرار گیرد، نه هنری فورد. کارل بنز خودروی خود را در سال ۱۸۸۵ / ۱۸۸۶ساخت، اما هنری فورد چند سال بعد، حدود سال ۱۸۹۳، یک خودروی بنزین سوز تولید کرد. با این حال، امروزه فورد را به عنوان اولین مخترع خودرو به یاد می‌آورند، در حالی که بنز چند سال قبل از او آن را تولید کرده بود.

لباس بابانوئل قرمز است

امروزه بسیاری بابا نوئل را با لباس قرمز به یاد می‌آورند، با این حال، از ابتدا اینگونه نبوده. رنگ لباس او در هر فرهنگی متغیر بود و میتوانست سفید، سبز، آبی یا قرمز باشد. اما در دهه‌ی ۱۹۳۰، شرکت کوکاکولا از بابا نوئل به عنوان یک ترفند تبلیغاتی استفاده کرد و به آن لباس قرمز پوشاند. این امر منجر به شکل گیری تصویری شد که امروزه از بابا نوئل وجود دارد و باقی رنگها را به مرور زمان کنار زد.

اورست بلندترین کوه روی کره زمین است

بلندترین کوه در حقیقت، مونا کیا در هاوایی است که حدود ۱۰،۲۱۰ متر از پایه تا قله اش ارتفاع دارد. با این حال، اورست ۸،۸۴۹ متر ارتفاع دارد یعنی حدود یک کیلومتر کوتاهتر از مونا کیا است. علت این سردرگمی این است که پایه‌ ی مونا کیه درون اقیانوس اطلس قرار دارد، به همین دلیل اورست بلندترین کوه در بالای سطح دریا محسوب میشود، نه بلندترین روی کره زمین.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *