شناسه خبر: 33883 منتشر شده در مورخ: 1400/4/1 ساعت: 10:22 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 1 تیر 1400

روزنامه سه شنبه 1 تیر 1400

عناوین امروز: تدوین آیین نامه نحوه ورود معلولان به دانشگاه فرهنگیان-پیام ملت ایران پیام تغییر بود-مغفول ماندن توانبخشی در نظام سلامت؛ بسترها در مجلس برای اصلاح قوانین حوزه معلولان آماده است-نگرانی از خطر بروز موج جدید کرونا-آلبوم کنسرتو پیانو و کنسرتو گیتار: بشارتِ آینده-نورمحمد آرخی هم پارالمپیکی شد-انکار قتل خواهرزاده در دادگاه/ بر سر ارث و میراث با هم اختلاف داشتیم.

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰

۱۱ ذوالقعده ۱۴۴۲

۲۲  ژوئن ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۷۲۹ 

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

ای شه طوس که سرچشمه الطاف خدایی، جان ما باد فدایت که ولی نعمت مایی؛ میوه باغ رسالت، شه اقلیم ولایت؛ بحر مواج علوم و کرم و لطف رضایی.

میلاد با سعادت هشتمین اختر آسمان ولایت  و امامت را تبریک میگوییم

........عناوین این شماره......

*تدوین آیین نامه نحوه ورود معلولان به دانشگاه فرهنگیان

*پیام ملت ایران پیام تغییر بود

*مغفول ماندن توانبخشی در نظام سلامت؛ بسترها در مجلس برای اصلاح قوانین حوزه معلولان آماده است

*نگرانی از خطر بروز موج جدید کرونا

*آلبوم کنسرتو پیانو و کنسرتو گیتار: بشارتِ آینده

*نورمحمد آرخی هم پارالمپیکی شد

*انکار قتل خواهرزاده در دادگاه/ بر سر ارث و میراث با هم اختلاف داشتیم

 

....‌......‌خبرویژه

*تدوین آیین نامه نحوه ورود معلولان به دانشگاه فرهنگیان

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، با اشاره به این که در سال گذشته موفق به آموزش مهارت های چندگانه به ۱۰ درصد از معلمان ویژه دانش آموزان ناتوان ذهنی شده ایم، گفت: آیین نامه نحوه ورود معلولان به دانشگاه فرهنگیان، تدوین و در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش قرار دارد.

سید جواد حسینی، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های اصلی سازمان آموزش و پرورش استثنایی مناسب سازی همه ابعاد نظام تعلیم و تربیت برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه است.

وی افزود: مؤلفه ها، اجزا و ارکان مدرسه باید با نیازهای دانش آموزان انطباق یابد و با شرایط آنها متناسب شود و با این هدف، بسته تحولی مدرسه انطباقی با سه برنامه و ۹فعالیت، درسال گذشته اجرایی شد.

نماینده وزیر آموزش و پرورش در ستاد کشوری هماهنگی و پیگیری مناسب سازی، گفت: استاندارد سازی مراکز و مدارس موجود در همه ابعاد و توسعه مراکز جدید در دستور کار سازمان آموزش و پرورش استثنایی قرار دارد.

وی با بیان این که سال گذشته ۱۹درصد خدمات توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی به نوآموزان پیش دبستانی افزایش یافته است، اظهار کرد: ارائه خدمات توانبخشی و آموزشی به نوآموزان استثنایی باید از سنین پایین شروع شود و اولین گام آن شناسایی و غربالگری نوآموزان دارای نیازهای ویژه است.

وی افزود: بسته مداخلات بهنگام طلایی با هدف مداخلات بهنگام در آموزش و پرورش استثنایی تدوین شده و در همین راستا تفاهم نامه هایی با وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی برای استفاده از نتایج غربالگری این دستگاه ها منعقد شده است. در اولین نشست شورای سازمان در سال جاری که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار خواهد شد افزایش سه گروه به گروه های تحت پوشش سازمان آموزش و پرورش استثنایی تصویب خواهد شد.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی یکی از ضرورت های دانش آموزان با نیازهای ویژه را آموزش های کاربردی و مهارتی دانست و گفت: مدارس دانش آموزان با نیازهای ویژه باید مدارس زندگی باشند و دوره های متوسطه پیش حرفه ای و حرفه ای با همین هدف در آموزش و پرورش استثنایی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه راه اندازی شده است.

حسینی افزود: آموزش مهارت های چندگانه به ۱۰درصد ازمعلمان ویژه دانش آموزان ناتوان ذهنی و آموزش «زبان اشاره» و خط بریل،آموزش به ۸هزار نفر از جمله برنامه های سازمان آموزش و پرورش استثنایی در سال گذشته بوده است.

به گفته وی آیین نامه نحوه ورود معلولان به دانشگاه فرهنگیان تدوین شده است و در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش قرار دارد.

 

 

..........اخبار روز

*پیام ملت ایران پیام تغییر بود

حجت الاسلام رئیسی رئیس جمهور منتخب:پیام ملت ایران پیام مبارزه با فساد، فقر، تبعیض و اجرای عدالت بود.

*رئیس جمهور منتخب در نشست خبری :

همه بسترهای فسادزا باید جمع‌آوری شود و ساز و کارها باید اصلاح شود

توجه به اشتغال و مسکن جوانان در اولویت است

برجام را آمریکا نقض کرد و اروپا هم به تعهدات خود عمل نکردند

تاکیدم به آمریکا این است که به تعهد خود در برجام برگردد و به اروپا این است که تحت فشارهای آمریکا قرار نگیرند و آنچه متعهد شده‌اید عمل کنید

ما حق مردم را دنبال خواهیم کرد/ ایسنا

* آقای رئیسی رئیس جمهور منتخب:

سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی شود و به آن ختم نخواهد شد.

تعامل گسترده در سیاست خارجی خواهیم داشت.

ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به مذاکرات گره نمی زنیم و مذاکرات را اجازه نمی دهیم فرسایشی باشد.

رئیس جمهور منتخب در نشست خبری

محور کار اقتصادی ما در دولت، رونق تولید است

نقدینگی را باید به طرف تولید سرازیر کنیم که سازوکارهای این موضوع جزء دستور کار ماست

شرایط به نحوی است که هم تولیدکننده و کارآفرین معترض است و هم کارشناسان می‌گویند رشد نقدینگی موجب مشکلات در کشور است

تولید را پرجاذبه خواهیم کرد به نحوی که مالیات را به طرف 10 درصد بکاهیم و برای اقدامات غیرمولد ایجاد مالیات کنیم؛ مثل سوداگری ارز و طلا و مسکن

رئیسی: تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کار را دنبال می‌کنند و تیم سیاست خارجی من در حال بررسی تیم فعلی هستند.

رئیس جمهور منتخب:

آمریکا موظف است همه تحریم‌ها را بردارد

رفع تحریم و راستی‌آزمایی محور سیاست خارجی ماست.

رییس جمهور منتخب : آمریکایی‌ها برجام را نقض کردند و اروپایی‌ها نیز به تعهدات خود عمل نکردند

آمریکا موظف به لغو تحریم‌ها بود؛ باید برگردد و‌ به تعهدات خود عمل‌ کند. اروپایی‌ها نیز تحت تاثیر آمریکایی‌ها قرار نگیرند.

خواسته مردم از دولت مردمی احقاق حق آنهاست و ما این موضوع را مطالبه خواهیم کرد.

 

 

.......‌....گزارش ویژه

*مغفول ماندن توانبخشی در نظام سلامت؛ بسترها در مجلس برای اصلاح قوانین حوزه معلولان آماده است

نشست کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به منظور بررسی موانع و ایرادات موجود در قانون حمایت از معلولان با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد.

محمدعلی محسنی بندپی رئیس کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان در این نشست، گفت: این نشست در راستای 3 نشست گذشته که پیرامون بحث خدمات توانبخشی و برنامه هفتم توسعه بود به منظور بررسی موانع و ایرادات موجود در متن قانون حمایت از حقوق معلولان و ایراداتی که دستگاه‌های اجرایی در قانون حمایت از معلولان با آن مواجه هستند برگزار شده است.

وی ادامه داد: این مشکلات شامل اشتغال، لوازم و تجهیزات، مناسب سازی محیط، پوشش بیمه ای درمانی و خدمات توانبخشی است که مقرر شد با استفاده از ظرفیت کارشناسان و مسئولان ذیربط آن ها را بررسی و در صورت نیاز به اصلاح قانون در قالب لایحه یا طرح اصلاحات را پیگیری کنیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم، افزود: مجلس یازدهم در شرایط تحریم و کرونا حمایت مناسبی را از معلولان داشته و بسترها برای اصلاح قوانین حوزه معلولان آماده است و باید از آن استفاده کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تاکید بر ضرورت توجه به حمایت بیمه ای از افراد دارای معلولیت، گفت: یکی از اشکالات در نظام بودجه این است که بودجه در جای خود هزینه نمی شود.

بندپی یادآور شد: هزینه ای که به دلیل عدم وجود اطلاعات منسجم و یکپارچه می دهیم بسیار زیاد بوده و باعث می شود برنامه ریزی درستی برای حمایت از افراد دارای معلولیت نداشته باشیم بنابراین باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

جایگاه توانبخشی در نظام سلامت مغفول مانده است

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه جایگاه توانبخشی در نظام سلامت مغفول مانده است، گفت: این مهم جزو اولویت های وزارت بهداشت نیست و وزارتخانه درمان را در اولویت برنامه ها قرار می دهد و  و انتظار داریم دولت سیزدهم توجه به پیشگیری و سلامت را مورد توجه قرار دهد.

انتقاد از درمان محور بودن بخش سلامت

وی ادامه داد: نیاز است در خانه ها و مراکز بهداشت یکی از اعضای توانبخشی حضور داشته باشند، درمان محور بودن بخش سلامت و عدم هماهنگی بین دستگاه های تامین کننده سلامت از مشکلات است و  همچنین شاهد عدم وجود شواهد کافی در نظام توانبخشی هستیم. در فیزیوتراپی، گفتاردرمانی و کاردرمانی در منطقه دارای رتبه اول هستیم و باید بتوان از این ظرفیت ها برای پیشرفت کشور استفاده کرد.

محمد نفریه معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه با تشکر از حمایت های مجلس از جامعه معلولان، گفت: ما در گذشته قانون جامع حمایت از معلولان را داشتیم که در زمان خود بسیار پیشرو بود البته دارای نقاط ضعفی بود به عنوان مثال ضمانت اجرایی و بودجه نداشت که گروه های مختلف با برگزاری جلساتی نسبت به تدوین و تصویب قانون حمایت از افراد دارای معلولیت اقدام کردند.

وی ادامه داد: برای نخستین بار جرم انگاری برای دستگاه هایی که از اجرای قانون سرباز می زنند پیش بینی شد و از لحاظ اجرایی نسبت به قانون قبلی اجرایی تر بود، همچنین بودجه آن نیز مورد توجه قرار گرفت.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی یادآور شد: بخشی از قانون باید اجرایی شود اما متاسفانه در بروکراسی اداری سازمان ها، گیر کرده و اجرایی نمی شود به عنوان مثال معافیت سربازی، مالیات، کسر حقوق و ساعت کاری اجرا می شوند البته ماده 29 قانون اصلا اجرا نشده و بخش دیگر قانون دارای بار مالی است البته چندین سال است بار مالی پیش بینی شده اما ناقص اجرا می شود.

نفریه افزود: سه سال از تصویب قانون می گذرد و آذرماه 99 آئین نامه های آن نوشته و تدوین شد اما برخی آئین نامه ها دارای مشکل است، در سازمان کمیته بازبینی داریم و در ماده 31 قانون کمیته نظارت پیش بینی شده که در این رابطه نشست هایی را با معاون اول ریاست جمهوری داشتیم و گزارش دستگاه ها را ارائه کردیم اما روند گزارش ها طی نشده زیرا باید این گزارش در بودجه و کمیسیون رفاه مطرح و سپس به کمیسیون های اجتماعی، بهداشت و قضایی مجلس ارائه و آن را بررسی کنند.

وی ادامه داد: هرچند باید در قانون بازبینی شود اما به نظر می آید زود باشد زیرا نکات خوبی در آن آمده اما متاسفانه اجرایی نشده در این رابطه سازمان امور استخدامی هیچ سهمیه ای به دستگاه ها نمی دهد جز اینکه 3 درصد سهمیه معلولان را مشخص کند. براساس قانون نهادهای غیردولتی مانند شهرداری ها باید این سهمیه را بدهند اما متاسفانه توجه نمی کنند؛ در رابطه با مناسب سازی اقدامات خوبی انجام و قوانین شهرسازی بازبینی شده است. سال گذشته 8 جلسه مناسب سازی برگزار شده و با شهرداری و وزارت راه و شهرسازی جلساتی را داشتیم البته جلسات به خاطر کرونا به تاخیر افتاد اما هفته گذشته نشستی را برگزار کردیم. موادی که در قانون آمده خواست و مطالبه جدی معلولان است و باید اجرایی شود.

این مقام مسئول ادامه داد: معلولان همیشه با مشکلاتی مانند درمان، معیشت، بیمه و سهمیه استخدام درگیر هستند و به صورت جدی نیاز است به این موارد توجه شود و باید از دستگاه های متناظر دعوت کنیم و از آن ها پاسخ بخواهیم. به برخی از اهداف قانون دست نیافتیم بنابراین نیاز است با حضور دستگاه های مربوطه ماده به ماده آن را بررسی و به سمت اجرای آن گام برداریم.

باید نگاه کلان تری به بودجه توانبخشی داشته باشیم

وی ادامه داد: در این رابطه نیاز است نگاه کلان تری به بودجه توانبخشی داشته باشیم و بودجه اختصاصی برای آن در نظر بگیریم.

مصطفی سراج مدیرکل امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور در ادامه، گفت: متاسفانه برخی مواد مهمی که در پیش نویس قانون وجود داشت در قانون حذف شدند؛ به عنوان مثال در سال 1400 برای اجرای قانون با توجه به تورم و شاخص های اقتصادی سال 99 پیش بینی ها مبنی بر این بود که برای اجرای تمامی مواد قانونی به 30 یا 38 هزار و 800 میلیارد تومان نیاز داریم اما متاسفانه تنها هزار و هفتصد میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شد البته برخی مواد قانون نیاز به بودجه ندارد و بحث اعتباری و معیشتی از موضوعات بسیار مهم است؛ علیرغم اینکه بهزیستی مستمری مددجویان را طی سال های اخیر چندین برابر کرده کمک هزینه معیشت هم برقرار شده است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم با ساختار بودجه ای فعلی پیش برویم 30 تا 40 سال آینده قادر به رفع مشکلات این حوزه نخواهیم بود و با توجه به عدم ثبات اقتصادی و مشکلات تورمی، مشکلات در حال افزایش است.

ضرورت پیش بینی سرانه واقعی برای افراد دارای معلولیت

سراج یادآور شد: معلولانی که به دلیل تصادف به آمار معلولان اضافه می شوند در محاسبات اقتصادی مغفول واقع شده اند در این رابطه نیاز است سرانه واقعی برای هر فرد معلول در نظر گرفته شود، در این رابطه قدمت قوانین در کشورهای توسعه یافته شاید به 2 دهه هم نرسد اما حمایت های خوبی از افراد دارای معلولیت انجام می شود.

مدیرکل امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور افزود: اگر بتوانیم علاوه بر اصلاح قانون و اجرایی کردن بندها بیمه را در برنامه توسعه هفتم و قوانین بودجه عملیاتی کنیم بسیاری از مشکلات حل خواهد شد، باید علاوه بر نگاه جزئی نگاه کلان به افراد دارای معلولیت و حمایت اقتصادی از آن ها داشته باشیم. خدمات توانبخشی در بسیاری از کشورها تحت پوشش بیمه است اما در کشور ما شرکت های بیمه گر به آن توجهی نمی کنند، نیاز است در ماده 7 قانون جزئی تر به این موضوع پرداخته شود.

فرهاد آزادی عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در ادامه گفت: در قانون حمایت از معلولان را محدود به بهزیستی کردیم در حالی که جامعه معلولان ما از این تعداد بیشتر هستند و باید سازمان های موازی بهزیستی را در این کار دخیل کنیم و از سویی در قانون سازمان بهزیستی را ملزم به شناسایی تمام معلولان کنیم. عدم حضور سازمان در کانون های تصمیم گیری یکی از مشکلات است که باید در قانون الزاماتی برای آن بیاوریم.

وی یادآور شد: در بهمن ماه سال گذشته قرار شد برای بیماران بستری MS توانبخشی بسته خدمات توانبخشی تعریف کنیم و به بیمه سلامت اعلام کردیم اما بیمه اعلام کرد که رئیس شورای‌عالی بیمه اجازه اختصاص بودجه را نمی دهد؛ جلساتی را با بهزیستی در رابطه با قانون حمایت از معلولان داشتیم متاسفانه نبود زبان مشترک میان سازمان بهزیستی و بیمه سلامت یکی از مشکلات است.

اکبر بیگلریان استاد دانشگاه علوم بهزیستی در ادامه گفت: به شدت به سمت فقر حرکت می کنیم و این موضوع عدم بهره مندی معلولان از خدمات را به همراه دارد؛ مرکز آمار چک لیست های معلولان را در اختیار دارد اما در جریان اینکه آمار متکی به سازمان بهزیستی و سازمان های ذیربط است قرار نداریم، بیمه خدمات توانبخشی بسیار مهم است کشورهای انگلیس و آلمان جزو کشورهای پیشرفته در خدمات رسانی به معلولان هستند و الگوبرداری از آن ها کمک کننده است و می توانیم در اصلاح قانون به کار ببریم.

تولیت توانبخشی پزشکی به وزارت بهداشت واگذار شود

وی یادآور شد: اگر بتوانیم تولیت توانبخشی پزشکی را به وزارت بهداشت و همچنین تولیت توانبخشی مربوط به حرفه ای و اجتماعی و سایر موارد را به بهزیستی واگذار کنیم برای رفع اختلاف دیدگاه ها موثر است؛ نظام جامع اطلاعات نداریم و اگر در جریان آمار باشیم بودجه ریزی و سیاست‌گذاری به درستی اتفاق خواهد افتاد در این رابطه سالمندان به صورت جدی به خدمات توانبخشی نیاز دارند.

بیگلریان افزود: می طلبد وزارت بهداشت در درسنامه های پزشکی مفاهیم مربوط به معلولیت را پررنگ تر کند زیرا بسیاری از پزشکان اطلاعات چندانی در مورد انواع معلولیت ها که منجر به کمک رسانی می شود ندارند.

قوانین حمایتی ترکیبی هستند

کارشناس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در ادامه یادآور شد: زمانی که قانون حمایت از معلولان در مجلس در حال بررسی بود به کمیسیون بهداشت متذکر شدیم که قوانین حمایتی ترکیبی هستند و یک ترکیب آن بودجه است و باید حق هایی برای قشر آسیب پذیر لحاظ شود اما توجه ای نشد بنابراین قانون مذکور فاقد حق و تکلیف محور است.

وی ادامه داد: اگر منع تبعیض در قوانین حمایتی مورد توجه قرار گیرد چنانچه دستگاهی رویه ای را دنبال کرد که تبعیض آمیز بود می توان به دیوان عدالت اداری شکایت کرد؛ قوانین حمایتی اگر فقط بودجه محور باشند چنانچه وضعیت دولت مناسب باشد می تواند حمایت کند و اگر نباشد قانون ناکارآمد و ناقص اجرا می شود بنابراین نیاز است حق محوری در قانون مورد توجه قرار گیرد.

مریم رهبری رئیس طرح و برنامه معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت در ادامه گفت: وزارت بهداشت متولی حوزه سلامت است بنابراین باید مکلف به تعریف بسته خدمات شود، باید مشخص شود که چرا دسترسی عادلانه به خدمات در زمان مناسب و با کیفیت استاندارد انجام نمی شود. بحث نبود دیتا و اطلاعات هم از جمله مشکلات جدی است و خدمات رسانی و دسترسی عادلانه را با مشکل مواجه می کند.

وی ادامه داد: اطلاعات باید در جایی تجمیع تا دولت موظف به تامین بودجه شود.

وی ادامه داد: ارائه خدمات درمانی به افراد مجهول الهویه مغفول مانده و به دلیل اینکه فاقد کد ملی هستند هزینه های آنها در مراکز شبانه روزی به مراکز توانبخشی و بهزیستی تحمیل می شود و در برخی موارد تعداد قابل توجهی از این افراد در بیمارستان بستری می شوند و نیاز به حمایت های درمانی و توانبخشی دارند و باید به این مهم در اصلاح قانون حمایت از افراد دارای معلولیت و برنامه توسعه هفتم توجه کرد.مجید بهروزنیا رئیس هیات مدیره انجمن مراکز توانبخشی غیردولتی در ادامه گفت: بخش غیردولتی حدود 35 سال وارد این عرصه شده بدون اینکه هزینه جاری و عمرانی خاصی به سازمان تحمیل کند و و یکی از افتخارات سازمان بهزیستی وجود سازمان‌های توانبخشی غیردولتی است که نزدیک به 99.9 درصد فعالیت‌های توانبخشی در ظرفیت بخش غیردولتی است.

 

...‌.سلامت و بهداشت

*نگرانی از خطر بروز موج جدید کرونا

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با بیان اینکه روند کاهشی بیماری کووید-۱۹ در تهران بسیار بطئی، کند و در عین حال سینوسی است، گفت: با توجه به این روند همچنان نگرانی‌هایی وجود دارد که اگر کاهش سطح رعایت پروتکل‌ها را داشته باشیم، ممکن است موج جدید ایجاد شود.

به نقل از ایسنا، دکتر نادر توکلی افزود: ما وضعیت شیوع کرونا در تهران را به صورت روزانه رصد می‌کنیم و شاهدیم که برخی روزها نسبت به روز گذشته افزایش هم داریم و این روند، روند خوبی نیست و نشان‌دهنده این است که بیماری در شهر تهران کاملا فعال است. حتی بستری‌های ما هم روزانه بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ مورد در نوسان است. به عنوان مثال ما در روز جمعه ۲۸ خرداد ماه ۸۰۰ مورد بستری داشتیم. البته می‌توان گفت که میزان مرگ و میر کاهش یافته است؛ چراکه اولا بیماران نسبت به پیک‌های قبلی بدحال‌تر نیستند و دوم اینکه تعداد ترخیص‌هایمان با تعداد بستری‌هایمان تقریبا برابری می‌کند و بعضی روزها میزان ترخیصی‌ها هم بیشتر است.

توکلی با بیان اینکه در حال حاضر تقریبا حدود ۴۰۰۰ بیمار بستری مبتلا به کرونا در شهر تهران داریم، گفت: بستری روزانه هم بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ نفر است. در سه هفته اخیر روند کاملا سینوسی است و به صورت محسوس و هفتگی کاهش چشمگیری نداریم که این موضوع مقداری نگران‌کننده است.

وی با بیان اینکه میزان مراجعات سرپایی نیز بین ۴۰۰۰ تا ۵۵۰۰ نفر در نوسان است، گفت: باید مراقبت‌ها را افزایش دهیم. میزان رعایت پروتکل‌ها در تهران متغیر و بین ۷۰ تا ۷۵ درصد است. البته برخی محدودیت‌ها کماکان باید حفظ شود و نمی‌توان کامل محدودیت‌ها را برداشت. بیشترین چیزی که می‌تواند در سه ماهه تابستان کمک کند، بالا بردن پوشش واکسیناسیون است.

*واکسن اسپوتنیک‌وی ایرانی پنجم تیر رونمایی می‌شود: وزیر بهداشت گفت که نمونه ایرانی واکسن اسپوتنیک‌‎وی روز شنبه (پنجم تیرماه) رونمایی می‌شود.

به نقل از ایرنا، سعید نمکی افزود: همچنین روز یکشنبه ( ششم تیر) مرحله اول کارآزمایی بالینی واکسن تولید شده سپاه در بیمارستان بقیه الله انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: با برنامه ریزی انجام شده و پس از تامین کامل نیاز داخلی، ایران از اوایل زمستان امسال به صادر کننده واکسن کرونا تبدیل می شود.

وزیر بهداشت به تلاش برای خرید واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: برای خرید و تهیه این واکسن به هر جا که می توانستیم مراجعه کردیم اما برخی کشورها حتی آن ها که دوست ما بودند واکسن را مستقیم به ما نفروختند.

نمکی ادامه داد: به دلیل اعلام تولید انبوه واکسن کرونا در کشور که ما را جزو هفت کشور تولیدکننده این محصول در دنیا قرارداد، رفع تحریم فروش این واکسن به ایران برداشته شد

وی در ادامه نسبت به خطر شیوع موج پنجم کرونا در ایران هشدار داد و گفت: نباید با ساده انگاری، خطر این ویروس را فراموش کرد.انواع هندی، نیویورکی و آفریقایی جنوبی کرونا در کشور به خصوص استان های جنوبی مشاهده شده و ابتلا به آن در کرمان، یزد و آذربایجان غربی، ضرورت توجه بیشتر به پیشگیری از گسترش آن را بیشتر کرده است.

وی به مسوولان ستاد استانی کرونا در گلستان توصیه کرد که ورود مسافر از سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از استان های دارای بیمار مبتلا به انواع جهش یافته کرونا را بیشتر رصد کنند تا درگیر موج پنجم کرونا نشوند.

وزیر بهداشت وعده داد تا پایان شهریور ماه به معلمان، نیروهای نظامی، انتظامی و سایر گروه های پرریسک و تا پایان به همه جمیت هدف واکسن کرونا تزریق خواهد شد تا زنجیره انتقال این ویروس قطع شود.

 

.....‌‌آهنگ و درنگ

*آلبوم کنسرتو پیانو و کنسرتو گیتار

بشارتِ آینده: کمتر می‌توان نامی مثل لوریس چکناواریان را به خاطر آورد که تخصص و حوزه کاری‌اش موسیقی کلاسیک باشد اما تا این اندازه در میان عموم مردم و دنبال کنندگان غیر حرفه‌ایِ موسیقی شناخته شده باشد. همین هم باعث می‌شود آلبوم‌هایی که به آهنگسازی او منتشر می‌شود، مورد توجه قرار می‌گیرد. در ادامه معرفی آلبوم کنسرتو پیانو و کنسرت گیتار از چکناواریان را به قلم آروین صداقت‌کشی، منتقد موسیقی بخوانید.

کنسرتو پیانوی لوریس چکناوریان علاوه بر این که خود جداگانه قطعه‌ای است، اکنون که از خلال یک تاریخ از سر گذشته به آن می‌نگریم به دو معنی خصلتی آینده‌نگرانه دارد. در روزگار ساخته شدن در حکم پیش‌بینیِ آهنگسازِ به بلوغ هنری رسیده، بوده است. به معنای نخست، علایمی در این کنسرتو هست که چکناوریان اغلب زندگی هنری آهنگسازی‌اش آنها را به همراه داشته است. مهم‌ترین این نشانه‌ها ارتباط لوریس جوان با موسیقی دستگاهی ایران را در یکی از ایرانی‌ترین آثار گذشته‌اش یعنی همین کنسرتو می‌توان شنید.

تم‌ها و ملودی‌ها –مخصوصا از آنِ پیانو- اینجا از بسیاری از آثار قدیمی یا میانه‌ی او صریح‌تر و روشن‌تر شخصیت ایرانی‌شان را آشکار می‌کنند و دستگاه چهارگاه، یکی از ملازمان آینده‌ی او (رد پای آن تا رستم و سهراب و کوروش کبیر و دیگر آثار بعدی گسترده است)، حضوری پررنگ و پردامنه دارد شاهدش قطعه‌ی کوتاه کاملا شناخته‌شده که درموومان اول پیانوی تک می‌نوازد و آن را بعدا هم در آثارش بازمی‌یابیم.

اما به معنای دوم، تم‌ها و حالت‌هایی در این کنسرتو هست که در آینده‌ی آهنگساز به شکل‌های مختلف شنیده‌ایم. کنسرتو پیانو (و کنسرتو گیتار در مقایسه با ویلنسلش نیز) نقل تم، ملودی و مصالح موسیقایی از خود در آثار آینده‌ی آهنگساز را که یکی از ویژگی‌های شناخته‌شده‌ی اوست، نمایش می‌دهد. از این بابت بخش‌های میانی آلگرو انرجیکو و نیز بخش‌های آغازین آندانته سوستنوتو (مخصوصا نگاهش به سازهای بادی چوبی) قابل توجه است.

علاوه بر اینها منابع (ایرانی-ارمنی) و اهمیت زیبایی ملودیک در کنسرتو پیانو هم مثل بیشتر آثار بعدی (سبک شناخته‌شده‌ی) او در صدر است. بهره‌گیری حداکثر از توان تکنیکی ساز در پله‌های بعدی قرار دارد (جز ابتدای آلگرو کُن بریو). نشان بارز این امر را آنجا می‌توان دید که در موومان سوم نقش ارکستر و پیانو وارونه می‌شود و بخش‌هایی از ارکستر جایگاه تکنواز پیدا می‌کند.

اگر کنسرتو پیانو را به نوعی آینده‌خوانی ببینیم یعنی آن را همزمان از دید شنونده‌ی امروزی و شنونده‌ای در سال ۱۹۶۲ درک کنیم یک غایب بزرگ نیز به چشم می‌خورد؛ ریتم‌ها. همان‌ها که اندکی بعد در جریان مطالعه‌ی او برای آفرینش رستم و سهراب (به گفته‌ی خودش ریتم‌های زورخانه) کشف و در کارهایش ماندگار شد.

«مجموعه برگزیده آثار لوریس چکناواریان» که توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» به مدیریت بردیا صدرنوری توسط موسسه «ایران گام» در سال ۱۳۹۷ در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. پیش از این مجموعه آثار لوریس چکناواریان به همت انتشارات آوای باربد به بازار عرضه شده بود.

 

........ورزشی

*نورمحمد آرخی هم پارالمپیکی شد

هادی رضایی، سرپرست کاروان ایران در بازی های پارالمپیک توکیو، از افزوده شدن دو ورزشکار و یک رشته به جمع کاروان اعزامی به بازی های پارالمپیک این دوره خبر داد.

وی در این خصوص گفت: بر اساس سیاست های اتخاذ شده در ستاد بازی های توکیو و پس از انجام رکوردگیری، در بخش نابینایان و کم بینایان نورمحمد آرخی در رشته دو و میدانی و همچنین مهدی محمدی در رشته دوچرخه سواری، به جمع ورزشکاران اعزامی به بازی های توکیو افزوده شدند.

رضایی خاطر نشان کرد: بر این اساس جمع ورزشکاران فعلاً به عدد 61 نفر و جمع رشته ها نیز به عدد 10 رسید.

کاروان ایران در بازی های پارالمپیک توکیو در رشته های دو و میدانی، والیبال نشسته، پارا تکواندو، جودو، وزنه برداری، قایقرانی، تیراندازی، تیراندازی با کمان، بسکتبال با ویلچر و دوچرخه سواری حضور دارد.

* VAR در ایران از سه ورزشگاه آغاز می‌شود

رئیس کمیته مسابقات لیگ برتر گفت: سه ورزشگاه بزرگ‌ و مشهور فوتبال ایران برای نصب وی ای آر داوطلب شده‌‌اند. با ادامه صحبت‌ها و مطالبه اهالی فوتبال برای نصب کمک داور ویدیویی و استفاده از آن در رقابت‌های لیگ برتر، سهیل مهدی اعلام کرد سه استادیوم معروف فوتبال ایران اولین ورزشگاه‌هایی خواهند بود که ست وی ای ار در آن‌ها نصب خواهد شد. ورزشگاه آزادی در تهران، نقش جهان در اصفهان و فولاد آرنا در اهواز از آن جمله اند. همچنین ورزشگاه‌هایی مثل امام رضای مشهد و ورزشگاه نوساز شهر سیرجان و البته استادیوم یادگار امام تبریز نیز باید به این سیستم مجهز شوند. نکته مهم این است که سیستم وی ای آر تنها باید از شرکت هایی خریداری شوند که تأییدیه فیفا دارند و استفاده از تجهیزات با مسیری غیر از این تخلف محسوب می‌شود و بنابراین تعریف پروژه ای مثل وی ای آر ایرانی مورد پذیرش این نهاد تصمیم گیر فوتبال ایران نیست.

مهدی درباره فرایند نصب وی ای آر در ایران گفت: مسیری که طی میشود مقداری طولانی است و امیدوارم هرچه زودتر کار را شروع کنیم و زودتر به آن برسیم. به واسطه سخت افزار شرایط فراهم است اما باید با خریداری تجهیزات و نصب آن در سه ورزشگاه وی ای آر را به صورت رسمی کلید بزنیم.

 

.....حوادث

*انکار قتل خواهرزاده در دادگاه/ بر سر ارث و میراث با هم اختلاف داشتیم

اوایل پاییز سال ۹۷ وقوع درگیری دسته ‌جمعی در ورامین به پلیس اعلام شد. در آن درگیری مردی ۳۷ساله به نام هومن با ضربه‌های قمه از پا درآمد و قبل از انتقال به بیمارستان جان سپرد. بعد از آن پلیس به تحقیق پرداخت و دریافت هومن در درگیری دسته ‌جمعی با داییهایش کشته شده است. به ‌این ‌ترتیب چندین مظنون ردیابی و دستگیر شدند و پلیس به این نتیجه رسید که هومن با ضربه قمه دایی ‌اش به نام کیومرث کشته شده است. کیومرث به درگیری خونین با خواهرزاده‌ اش اعتراف اما اظهارات ضد و نقیضی را مطرح کرد. به این ترتیب برای او و سایر شرکت ‌کنندگان در درگیری کیفرخواست صادر شد و آنها در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستادند. در ابتدای جلسه پدر و مادر قربانی که قیم فرزند خردسال وی هستند برای متهم حکم قصاص خواستند. مادر قربانی گفت: برادرم بی ‌رحمانه و با ضربه‌های قمه پسرم را کشت و به ‌همین ‌خاطر حاضر به گذشت نیستم. وقتی کیومرث رو به‌ روی قضات ایستاد، گفت: قبول دارم در دعوا شرکت کردم اما من قصد قتل خواهرزاده‌ ام را نداشتم و نمیدانم ضربه‌ ای که به خواهرزاده ‌ام زدم موجب مرگش شده یا نه. وی در تشریح جزئیات ماجرا گفت: من به‌ تازگی خانه‌ ای خریده بودم که کولر نداشت.

به خانه قبلی رفته بودم تا کولر گازی را باز کنم و به خانه جدید بیاورم. وقتی مقابل در رسیدم همسرم را هراسان مقابل در دیدم که می‌گفت خواهرزاده‌هایم به خانه من حمله‌ ور شده‌اند. همسرم از ترسش خانه را ترک کرده بود. من همان موقع داخل خانه رفتم و با خواهرزاده‌هایم و چند نفر از دوستان‌شان رو به ‌رو شدم. آنها همگی شمشیر و قمه داشتند که به سمتم حمله ‌ور شدند. ما قبلا بر سر ارث و میراث با هم اختلاف داشتیم. متهم ادامه داد: هومن با قمه به من حمله کرد و چند ضربه زد. همان موقع روی زمین نشستم و قمه را برداشتم و ضربه ‌ای به سمت او زدم اما نمیدانم قمه به کجا برخورد کرد. در این هنگام قاضی پرسید: در پلیس آگاهی اظهارات ضد و نقیضی را مطرح کرده‌ ای. قبلا گفته بودی خواهرزاده ‌ام را زدم اما قصد قتل نداشتم و بار دیگر مطرح کردی نمیدانم چه کسی او را کشته است. علت این تناقض‌گویی‌ها چیست؟ متهم پاسخ داد: باور کنید حقیقت را میگویم. من قمه را از روی زمین برداشتم اما نمیدانم ضربه به کجا برخورد کرد. من قصد کشتن خواهرزاده‌ ام را نداشتم. تعداد زیادی در این دعوا شرکت داشتند و ممکن است یکی از آنها خواهرزاده‌ ام را کشته باشد. من آن‌ روز مواد کشیده و قرص مصرف کرده بودم و حال خودم را نمیفهمیدم.

سپس سایر شرکت ‌کنندگان در نزاع منجر به قتل که همگی با قرار وثیقه آزاد بودند از خود دفاع کردند. برادر متهم گفت: وقتی خواهرزاده‌هایم و دوستانشان به خانه برادرم حمله‌ ور شدند ما دستمان خالی بود. آنها شمشیر و قمه در دست داشتند. من اتهام شرکت در نزاع را قبول دارم اما ضربه ‌ای به مقتول نزدم. برادر قربانی نیز گفت: من و برادرم قبلا با داییهایم اختلاف داشتیم و پرونده ‌ای در دادسرای ورامین داریم. ما مقابل خانه هومن رفته بودیم تا نامه‌ ای را به او بدهیم؛ اما او و برادرش با قمه به ما حمله ‌ور شدند. حتی یکی از دوستان او اسلحه در دست داشت که ما را تهدید به مرگ کرد. او قبلا هم یک زن باردار را تهدید به مرگ کرده و موجب سقط جنین وی شده بود. این متهم ادامه داد: دوربین مداربسته یک فروشگاه صحنه درگیری ما را ضبط کرده که نشان میدهد خواهرزاده‌هایم قمه و چاقو در دست داشتند.

اما آنها بعد از کشته ‌شدن هومن به صاحب مغازه پول دادند تا فیلمهای دوربین مداربسته را پاک کند. آنها میخواهند حقیقت را پنهان کنند تا برادرم اعدام نشود. با ادعای این مرد در دادگاه پرونده برای ازسرگیری تحقیقات به دادسرا برگردانده شد. با تکمیل تحقیقات کیومرث بار دیگر در دادگاه از خود دفاع کرد. وی اظهارات قبلی ‌اش را تکرار کرد و گفت: باور کنید قصد کشتن خواهرزاده ‌ام را نداشتم و ضربه ‌ای که به او زدم کشنده نبود. این متهم گفت: قبول دارم در آن دعوا از ترسم چاقو در دست گرفتم اما ضربه ‌ای که به هومن برخورد کرد باعث مرگ او نشد. من در قتل او بیگناه هستم. در ادامه وکیل مدافع او در جایگاه قرار گرفت و دفاعیات خود را مطرح کرد. با پایان دفاعیات متهم قضات وارد شور شدند تا رأی صادر کنند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *