شناسه خبر: 33853 منتشر شده در مورخ: 1400/3/29 ساعت: 11:04 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه شنبه 29 خرداد 1400

روزنامه شنبه 29 خرداد 1400

عناوین امروز: اقدامات حمایتی بانک ها از جمله بحث صدور کارت های بانکی نابینایان به خط بریل-ارائه پیشنهاد افزایش ۷۰ درصدی یارانه مراکز توانبخشی و حق پرستاری معلولان به هیات دولت-بهترین گزینه برای اندرویدی‌های معتاد به پادکست-راهکارهایی برای شناسایی و تمیز و خُرد کردن مرغ توسط نابینایان-جذابترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱.

روزنامه «ایران سپید»

شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

۸ ذوالقعده ۱۴۴۲

۱۹  ژوئن ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره۶۷۲۶

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

*اقدامات حمایتی بانک ها از جمله بحث صدور کارت های بانکی نابینایان به خط بریل

*ارائه پیشنهاد افزایش ۷۰ درصدی یارانه مراکز توانبخشی و حق پرستاری معلولان به هیات دولت

*بهترین گزینه برای اندرویدی‌های معتاد به پادکست

*راهکارهایی برای شناسایی و تمیز و خُرد کردن مرغ توسط نابینایان

*جذابترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱

 

.......سخن هفته

*اقدامات حمایتی بانک ها از جمله بحث صدور کارت های بانکی نابینایان به خط بریل

سخن هفته این بار درباره خبری است که از سوی ستاد همانگی و نظارت بر مناسب سازی در خصوص اقدامات حمایتی بانک ها از جمله بحث صدور کارت های بانکی دوستان نابینا با خط بریل و همینطور سایر حمایت ها از جمله باجه های خدمات ویژه منتشر شده است. ضمن استقبال از این حرکت که از سال های پیش هم در حال پیگیری بوده است، میخواهم در مورد اولویت ها صحبت کنم، در گذشته طی جلساتی درخواستی از بانک مرکزی در خصوص ارائه خدمات برابر حقوق به کلیه افراد دارای محدودیت های جسمی و حسی از جمله نابینایان با نگاه وسیع تر به گروه های اجتماعی شده بود، به عبارتی ما دو بحث داریم یکی اینکه بانک ها چگونه به نابینایان خدمت دهند که قطعاً اولویت ویژه گروه هدف ماست اما واقعیت این است که در سیاست گذاری های عمومی خدماتی عموماً سیاست ها، خدمات به گروه های اجتماعی وسیع تری را در نظر می گیرند از جمله حالا گروه های خاص تری مثل نابینایان به همین علت هم از بانک مرکزی درخواست شده است که کلاً در دو بعد اقدام کنند.

یک صدور دستورالعمل های حمایتی به منظور خدمات صحیح به گروه شهروندان دارای نیازهای ویژه مثل افراد معلول از گروه های مختلف و همینطور سالمندان به عبارتی در شعب بانک ها باجه هایی ایجاد شود با آموزش کارمندان این باجه ها مبنی بر ارائه خدمات صحیح به افرادی که به نوعی دارای محدودیت های جسمی و حسی هستند این امکان را می دهد که این خدمات شامل گروه وسیعی از جامعه شود نه فقط نابیناها یا  مثلاً افراد جسمی حرکتی و در غیر اینصورت هم اگر به آن باجه مراجعه کننده ویژه ای در آن ساعت نداشتند بتوانند به بقیه مردم خدمت دهند.

اما کارکنان آموزش ببینند و تجهیزات لازم خدماتی نیز در آن نصب شود این خیلی فراتر از آن بادجه های صرفاً ویژه نابینایان در بانک هاست که امکان می دهد بانک ها با توجه به هزینه فایده ای که باید در نظر بگیرند بتوانند اگر هزینه ای می کنند خدمات بیشتری به طیف وسیع تری از شهروندان با رعایت احترام و شأن آن ها ارائه بدهند و بحث دیگر دستورالعمل های حمایتی در مورد رفع تبعیض است اینکه نابینا امین می خواهد و سایر مقرارت دست و پا گیر ، اختلاف سلیقه های در خصوص صدور دسته چک، اختلاف سلیقه ها در مورد پذیرش  چگونگی  امضا اوراق توسط افراد نابینا. این ها همه مشکلاتی است که عمده نابینایان با این مشکل روبرو هستند تا الزماً مراجعه به یک شعبه و دسترسی به تجهیزاتی مانند برجسته نگار.

اما این ها خیلی عمده تر است یعنی می تواند در واقع طیف وسیع تری از نیاز افراد را پوشش دهد و سرانجام دسترس پذیر کردن کل خدمات بانکی غیر حضوری مثل خدمات اینترنتی، تلفن بانک، برای اینکه افراد معلول بیشتر از نابینایان آنهایی که واقعا مشکلات حرکتی دارند بتوانند بدون حضور در بانک ها خدماتشان را انجام دهند و برای نابینایان این خدمات دسترس پذیر باشد. این ها اولویت است. البته آن چیزهایی که در حال حاضر انجام می شود ما استقبال می کنیم ازجمله کارت با شاخص های بریل هم قابل قبول و یکی از نیازهای افراد نابیناست ولی  اگر به صورت عمده بخواهیم اولویت بندی کنیم آن سطح از خدمات است و این را برای روشن شدن ذهن دوستان و احیاناً جهت دادن به اینکه ما اولویت هایمان را در کجا قرار دهیم.

 

..........اخبارویژه

*ارائه پیشنهاد افزایش ۷۰ درصدی یارانه مراکز توانبخشی و حق پرستاری معلولان به هیات دولت

​وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استناد ماده (۷) قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، متن پیشنهادی مربوط به «تعیین کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی بابت نگهداری، مراقبت و خدمات توانبخشی، آموزشی، حرفه آموزی معلولان و حق پرستاری افراد دارای آسیب نخاعی و معلولان شدید و خیلی شدید» در سال ۱۴۰۰ را به هیئت دولت ارائه کرده است.

«پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس ماده (۷)  قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، سازمان بهزیستی مکلف است با هدف حمایت و نگهداری و مراقبت افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید نیازمند و افراد دچار معلولیت چندگانه نیازمند در خانواده، پس از ارائه خدمات آموزشی و مشاوره‌­ای به خانواده ­ها نسبت به پرداخت حق پرستاری یا مددکاری به سرپرست، همسر یا قیم این افراد اقدام کند و یا خدمات مراقبتی و نگهداری از افراد دارای معلولیت را از طریق مراکز وابسته به خود یا حمایت از مراکز غیر دولتی (خصوصی، تعاونی، خیریه و تشکل­ های مردم ­نهاد) ارائه کند.

میزان کمک­ هزینه بابت پرداخت حق پرستاری یا مددکاری موردنظر، متناسب با نوع و شدت معلولیت فرد دارای معلولیت، تعداد این افراد در هر خانواده، هزینه‌ های متعارف نگهداری و مراقبت از افراد دارای معلولیت، تورم سالانه و میزان کمک­ هزینه پرداختی به مراکزغیردولتی، هرساله با در نظرگرفتن نرخ تمام ­شده خدمات و نرخ تورم سالانه توسط سازمان بهزیستی و با همکاری انجمن عالی مراکز غیردولتی توانبخشی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور، تعیین و به تصویب هیئت وزیران می‌ رسد.

بر همین اساس سازمان بهزیستی با احصاء هزینه های تمام شده و همچنین افزایش میزان نرخ مواد غذایی، دارو و هزینه های مرتبط با مراکز مذکور، میزان کمک هزینه پرداختی این سازمان به مراکز غیردولتی بابت نگهداری و مراقبت و خدمات توانبخشی، آموزشی، حرفه ‌آموزی، مراکز پشتیبانی شغلی، کارگاه ‌های تولیدی حمایتی معلولان و همچنین حق پرستاری و حق مددکاری افراد دارای آسیب نخاعی و معلولان شدید و خیلی شدید و معلولیت‌ های چندگانه، پیشنهاد کرده است تا یارانه های مذکور به میزان متوسط بالغ بر ۷۰ درصد در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته افزایش یابد. به همین منظور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متن پیشنهادی مربوط را به هیئت دولت ارائه کرده است.

گفتنی است این پیش نویس پیشنهادی مراحل بررسی خود را در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت طی می کند.

*مبلغ مستمری خردادماه مددجویان تفاوتی با ماه گذشته ندارد

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی به شایعه واریز ناقص مبلغ مستمری مددجویان بدلیل عدم تخصیص کامل بودجه پاسخ داد.

با عنایت به پخش خبری نادرست در فضای مجازی مبنی بر اینکه مستمری مددجویان بهزیستی به صورت ناقص و ۵۰ درصد به دلیل عدم تخصیص کامل بودجه از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت شده، دکتر محمد عباسی معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان بهزیستی کشور گفت:مستمری خردادماه مددجویان عزیز سازمان بهزیستی مطابق مصوبه سالجاری همچون اردیبهشت ماه پرداخت شده ولی بدلیل آنکه محل تامین اعتبار این مستمری از دو بخش جداگانه یعنی محل اعتبارات سازمان بهزیستی و دیگری از محل اعتبارات کاهش فقر می باشد، به صورت جداگانه به بانک عامل ارسال شده و بانک نیز این مبلغ را در ۲ مرحله به فاصله حداکثر ۲۴ ساعت به حساب مددجویان واریز خواهد کرد.

وی افزود: از سال ۱۳۹۸ تاکنون بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته مستمری بیش از یک میلیون نفر  مددجوی سازمان بهزیستی به صورت متمرکز و در ابتدای هر ماه به حساب ایشان واریز می شود.

.......فناوریهای امیدبخش

*بهترین گزینه برای اندرویدی‌های معتاد به پادکست: این روز‌ها تقریباً بیشتر کاربران گوشی‌های هوشمند دیگر با پادکست و مفهوم و کاربردش آشنا هستند. اگر هنوز با این پدیده شگفت‌انگیز آشنا نشده‌اید خوب است کمی بجنبید و درباره این پدیده نه چندان نو‌ظهور جستجو کنید. بدون شک بعد از جستجو شما هم به قافله پادکست‌باز‌ها یا چه بسا پادکست‌ساز‌ها خواهید پیوست. ما در این نوشته بنا داریم جستجوی شما را با معرفی یک اپلیکیشن، کمی سبک کنیم. اپلیکیشنی که به شما اجازه و امکان شنیدن پادکست می‌دهد و همه جوره هم با تاکبَک و سایر صفحه‌خوان‌های اندروید از در صلح و دوستی در آمده است.

اپلیکیشن «پادکست ادیکت» (Podcast Adict)، تقریباً هر آنچه را که یک شنونده پادکست لازم دارد در خود جمع کرده است. مهمترین ویژگی‌اش هم بر اساس آنچه بالا‌تر هم گفته شد، سازگاری بی‌چون و چرایش با صفحه‌خوان‌های ما است. کافی است نام اپ را در فروشگاه گوگل جستجو و آن را نصب کنید تا با رفتن به محیط برنامه حساب همه چیزش دستتان بیاید.

اولین بار که وارد محیط برنامه بشوید با یک صفحه خالی که در پایینش کمی تبلیغات ظاهر شده مواجه خواهید شد. کافی است از گوشه بالای صفحه فهرست کشویی را باز کنید و دکمه اضافه کردن پادکست را لمس کنید. به همین سادگی می‌توانید اسم پادکست مورد نظرتان را بنویسید. این قاعدتاً به کار آنهایی می‌آید که پیشتر با پدیده پادکست آشنایی داشته باشند. برای تازه‌کار‌ها هم امکانات دیگری در نظر گرفته شده است؛ مثلاً اینکه می‌توانید با استفاده از کلید‌واژه در میان پادکست‌ها جستجو کنید. همچنین شاید دلتان بخواهد در میان دسته‌بندی‌های خودِ برنامه چرخی بزنید و از بازارِ مکاره پادکست‌ها یکی را برای شنیدن انتخاب کنید. کافی است روی نام پادکست بزنید و بعد دکمه ثبت نام را با نوک انگشت نوازشی بکنید و به یکی از دنبال کنندگان آن پادکست تبدیل شوید.

طراحان این محبوب‌ترین اپلیکیشن پادگیر که تعداد کاربرانش حالا به بیش از ده میلیون می‌رسد، امکانات گوناگونی را جهت رفاه کاربران در برنامه گنجانده‌اند. از آن جمله اینکه می‌توانید پادکست‌هایی را که ثبت نام کرده‌اید دسته‌بندی کنید تا در پیدا کردنشان به مشکل بر نخورید. همچنین می‌توانید برای هر کدام از پادکست‌ها از نظر میزان صدا، کیفیت پخش و سرعت اجرای فایل، تنظیمات دلخواهتان را اعمال کنید. مثلاً اگر یکی از پادکست‌ها زیادی کش‌دار و کند ضبط شده می‌توانید ترتیبی بدهید که از این به بعد این پادکست به صورت پیشفرض با سرعت بالا‌تری اجرا شود. پادکست ادیکت، زمانسنج خواب هم دارد؛ چنانچه یک زمان طولانی به گوشی‌تان دست نزنید، اپلیکیشن حدس می‌زند که خوابتان برده و لاجرم پخش را متوقف می‌کند تا خوابتان آشفته نشود. زمان این اتفاق هم البته قابل تنظیم و در اختیار خودتان است.

این‌ها فقط مشتی بود از خروارِ امکانات پادکست ادیکت. بهتر اینکه خودتان نصبش کنید و ضمن لذت بردن از انبوه امکانات، از صد‌ها هزار پادکست که به انواع زبان‌های زنده و مرده دنیا منتشر می‌شود و صد‌ها شبکه رادیوی اینترنتی که در سر تا سر دنیا پخش می‌شود، لذت ببرید.

 

......‌خانه داری به سبک نابینایی

*راهکارهایی برای شناسایی و تمیز و خُرد کردن مرغ توسط نابینایان

 در این بخش به  پاک کردن مرغ  که یکی از قسمت های شناسایی و روش تمیز کردن محصولات حیوانی است می پردازیم. در ابتدا مرغ را درون سینی به گونه ای قرار می دهید که گردن مرغ به سمت بالا قرار گرفته باشد و دو بال و سینه مرغ به سمت پایین و در واقع داخل سینی قرار گیرد.  برای خردن کردن مرغ ابتدا از گردن مرغ شروع کنید و آن را از قسمتی که به بدن مرغ وصل می شود با چاقو جدا کنید و بهتر است که از زیر گردن جدا شود که راحتر می توانید این کار را انجام دهید، سپس پوست گردن مرغ را هم جدا کنید و دو بال مرغ را از قسمت های بالای بازو از قسمتی که بازو به بدن مرغ متصل است جدا کنید. در واقع از زیر بغل مرغ می توانید بازوی مرغ را جدا کنید.

بازوی مرغ را از قسمت زیر بغل کلاً بال مرغ را از زیر جدا کنید و کمی به استخوان مرغ فشار آورید به حدی که بازو و بال از دوطرف مرغ جدا شوند. سپس اگر نوک بال روی آن باقی مانده باشد باید جدا کنید به این صورت که حدود چهار یا پنج انگشت از پایین بال یک حالت ناخنی به بال متصل است که نوک بال را ازآن قسمت ناخن جدا کنید و دور اندازید. سپس یک قسمت بال و بازو باقی می ماند که به هم متصل هستند که از یک قسمتی که حالت مورب دارد از همان قسمت بال را از بازو جدا کنید و کنار گذارید. حالا بازو و بال از هم جدا شده اند که درواقع بازو یک حالت گوشتی و بال حالت استخوانی دارد که چرب تر از بازو است.

پوست بال و بازو را معمولاً جدا نمی کنند. در قسمت پایین مرغ که قسمت دایره ای شکل است به اندازه یک گوجه سبز تصور کنید، آن قسمت در واقع قسمت تحتانی مرغ است که چربی زائد است و باید حتما جدا شود آن قسمت را با استفاده از چاقو از قسمت زیر پشت مرغ که قسمت ستون مهره ها ی مرغ است جدا کنید. حالا در این مرغ دو عدد ران و سینه باقی مانده است. ابتدا رانها را از قسمتی که دنده های مرغ کاملاً مشخص است و به سمت پایین است جدا کنید.

در قسمت پایین دنده ها که دو عدد ران که به هم متصل هستند از قسمت سینه جدا کنید به این صورت که مقداری با فشار چاقو و دو ران را از قسمت وسط به سمت بالا می کشید که استخوان جدا شود و دو  قسمت ران را جدا کنید از قسمتی که این دو ران بهم متصل هستند در واقع قسمتی است در پشت ران که این دو ران بهم متصل هستند از آن قسمت دو ران را  با استفاده از چاقو از هم جدا می کنید. قسمت پایین ران را جدا کنید به این صورت که یکی از دست هایمان را در قسمت پایین ران و دیگری را در قسمت بالای ران قرار دهید و در واقع این استخوان مورب را به سمت برعکس فشاری وارد کنید که دو قسمت ران از وسط یعنی استخوان مفصل شکسته شود سپس با استفاده از چاقو این دو قسمت را جدا کنید و حتماً باید پوست این دو قسمت را جدا کنید.

اگرمی خواهید ران مرغ را به قسمت های کوچکتری تقسیم کنید می توانید آن را به سه قسمت تقسیم کنید که قسمت اول پشت مرغ در واقع قسمت قلوه گاه، قسمت دوم وسط ران و قسمت سوم پایین ران که پوست هر سه قسمت را کاملا باید جدا کنید. سپس سینه مرغ را هم پوست آن را جدا کرده و قبل از بریدن و جدا کردن داخل سینه مرغ را تمیز کنید. به این صورت که یک قسمت بالای کتف در واقع بین دو کتف که گردن را جدا کردید حالا بین دو کتف خالی است و یک سوراخی ایجاد شده است که در آن قسمت یک زائده باریکی وجود دارد مانند یک لوله باریک آن قسمت را آرام با دستانتان لمس کنید و در واقع بین دو کتف بالای سینه آن قسمت باریک را جدا کنید و دور اندازید. سپس  داخل سینه به اندازه یک سنجد بزرگ که حالت کشیده و نرمی دارد و یک حالت گوشتی دارد، آن قسمت را که یک حالت مانند لوله نای است را جدا کنید و دور اندازید. قسمت پشت مرغ را از بین دو کتف از سینه جدا کنید که می توانید برای پخت سوپ از این قسمت و گردن استفاده کنید.

سینه حالت مثلثی شکل دارد که بالا ندارد. این مثلث دو قسمت دارد که کاملاً مشخص است و بین دو کتف که بریده شده است یک استخوان در وسط آن وجود دارد که یک استخوان بسیار سفتی است که از آن قسمت با استفاده از چاقو شروع به بریدن کنید تا به قسمت پایین برسید در واقع سینه به دوقسمت مساوی تقسیم می شوند .اگر این مرغ ها را برای مجالس یا مهمانی می خواهید استفاده کنید نباید این سینه ها و حتی ران ها را به قسمت های کوچکتری تقسیم کنید. اما برای درست کردن خورشت هر کدام از سینه ها را میتوانید از قسمت عرض به دوقسمت تقسیم کنید.

 

.....‌‌کشکول

*جذابترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱

شهر‌های اروپا به وضوح جذابیت خود را در دوران پاندمی کووید۱۹ از دست داده‌اند. بر اساس داده‌های موسسه پژوهشی EIU اکنون بهتر است در گوشه‌های دیگری از دنیا زندگی کنیم. بهترین شهر‌ها در اقیانوس آرام واقع شده‌اند.

اوکلند: پیشروی جدید

در راس رتبه ‌بندی موسسه Economist Inelligence Unit (EIU) در سال ۲۰۲۱ اوکلند قرار گرفته است. تنها کلان‌ شهر نیوزیلند از ۱۰۰ امتیاز ممکن ۹۶ امتیاز را کسب کرده است. پنج حوزه موضوعی برای ارزیابی شهر‌ها درنظر گرفته شده است که هر کدام دارای چند معیار، از جمله ثبات سیاسی و اقتصادی، مراقبتهای بهداشتی، فرهنگ و محیط زیست، آموزش و زیرساختها است.

اوزاکا: مروارید ژاپن

اوزاکا در رده دوم قرار دارد. این کلان ‌شهر اقتصادی به ‌ویژه برای غذا‌های لذیذش مشهور است. با این حال، در رتبه‌بندیEIU  به دلایل دیگر، بسیار جلوتر از شهر‌های مشابه است: اوزاکا در زمینه ثبات، نرخ جرمهای جنایی و مراقبتهای بهداشتی برتر است.

آدلاید: شماره یک جدید در استرالیا

ملبورن، کلان ‌شهر استرالیا چند سال در صدر فهرست موسسه نام ‌برده بود تا این که در سال ۲۰۱۸ جای خود را به وین داد. امسال این شهر حتی نتوانست جایگاه برتر در سطح ملی را حفظ کند. اکنون آدلاید در رده نخست ملی و در رده سوم بین‌المللی قرار گرفته است.

وین: جای خود را به آدلاید داد

در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ پایتخت اتریش در رده بندی جهانی برترین بود.  در سال ۲۰۲۰ موسسه EIU گزارشی منتشر نکرد، زیرا محدودیتهای کرونایی اجازه ارزیابی عادلانه را نمیداد. پاندمی کووید۱۹ باعث شد که شهر‌های اروپایی در این رتبه ‌بندی سقوط کنند. وین در رده چهارم فهرست این موسسه قرار دارد.

پراگ: در زمینه بهداشت آسیب سختی دید

پایتخت چک بیشترین آسیب را دیده است. "شهر طلایی" در ولدآوا در رتبه‌بندی EIU تقریباً ده امتیاز را از دست داد. دلیل اصلی این سقوط ژرف پاندمی است. جمهوری چک برای مدت طولانی یکی از کشور‌هایی بود که بیشترین میزان مبتلایان را داشت. پراگ اکنون رتبه ۷۲ را کسب کرده است.

شهر‌های آلمان در سقوط آزاد

سه شهر محبوب آلمان نیز هرکدام بیش از هشت امتیاز از دست دادند: هامبورگ، فرانکفورت و دوسلدورف. شهر‌های کانادایی مانند مونترال، ونکوور و تورنتو که قبلا دارای امتیاز بالایی بودند نیز به میزان قابل توجهی سقوط کردند. با این حال، هامبورگ ، کلان‌شهر بندری آلمان شدیدترین سقوط را در بین ۱۴۰ شهر مورد مطالعه تجربه کرد: از رده ۱۳ به رده ۴۷ سقوط کرد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *