شناسه خبر: 33803 منتشر شده در مورخ: 1400/3/22 ساعت: 12:51 گروه: فرهنگی  
در اوقات فراغت، فن بیان بیاموزیم
گفتگو با سهیلا وهاب، مجری و گوینده رادیو جوان

در اوقات فراغت، فن بیان بیاموزیم

کم کم روزهای گرم تابستان و وقتهای فراغت بسیار، نزدیک می شوند و بهتر است برای استفاده مفید از این ایام برنامه ریزی داشته باشیم گذران اوقات فراغت می تواند با یادگیری فن یا هنری همراه باشد که یادگیری آن فن و مهارت در آینده به کار فرد بیاید

به گزارش ایران سپید.فن بیان علم و هنری است که می توان آن را آموخت و تمرین کرد. برای آشنایی با این فن با سهیلا وهاب مدرس دوره های گویندگی ، مجری گری و فن بیان همچنین سردبیر و مجری برنامه های رادیو جوان گفتگویی داشتیم. در ابتدا از خانم وهاب می پرسم: فن بیان چیست و به چه کار می آید؟ او می گوید: رشته فن بیان زیر مجموعه رشته گویندگی و مجری گری است. کسانی که علاقمند به پرورش صدا در راستای گویندگی و اجرا هستند حتما باید پیش زمینه و مقدمات فن بیان را بگذرانند. آنهایی هم که علاقه ندارند گوینده شوند یا در آینده مجری شوند حتما باید بیان را بدانند.

هنر بیان، هنر زیبا سخن گفتن و سخن زیبا گفتن است.اینکه ما هم درست حرف بزنیم و هم زیبا صحبت کنیم. و با ساده ترین لغات بتوانیم بیانی شیوا و بلیغ و اثرگذار داشته باشیم. و دارای یک روابط عمومی قوی باشیم و این مستلزم هیچ سن و سال و گروه و مخاطب خاصی نیست از بچه ای که دهان باز می کند به سخن گفتن شروع می شود تا هر سنی. همه ما در هر صنف و موقعیت اجتماعی، علمی ، ورزشی، اقتصادی، سیاسی ، تاریخی، و ادبی یا در هر شاخه ای از زندگی هستیم نیاز داریم که درست و با ساده ترین لغات حرف بزنیم. از خانم خانه دار که با همسر و بچه هایش چگونه صحبت کند یا یک مدیر خوب یا یک کارمند که در محیط کار با همکارانش چگونه برخورد کند. بسیاری از معضلات اجتماعی فقط به این دلیل رخ می دهند که بلد نیستیم چگونه صحبت کنیم و چون ما هر آنچه را که می شنویم در موردش صحبت می کنیم و با آن به پیش داوری و قضاوت می پردازیم به این دلیل که در مورد چیزی که می شنویم فکر می کنیم و در موردش تصمیم می گیریم. چقدر خوب است که بتوانیم آنچه در درونمان است را با ساده ترین شیوه بلاغت و فصاحت بیان کنیم و احساساتمان را برون ریزی کنیم و با ساده ترین لغات حق مطلب را ادا کنیم و مطلبمان را به اختصار به مخاطب منتقل کنیم.

اما یادگیری فن بیان چه تاثیرات مستقیم و غیر مستقیمی بر انسان دارد خانم وهاب در این زمینه می گوید: زیر مجموعه فن بیان این است که ما بتوانیم تغذیه درست را بشناسیم و ورزشها و نرمشهایی که مرتبط با اندامهای گفتاری، گویایی و تنفسی ماست را دریابیم  فن بیان بعلاوه سطح تمرکز ما را به شدت بالا می برد حافظه ما را تقویت می کند و به کاهش استرس و تنش و نقایص احتمالی کمک می کند و اینکه بتوانیم خطایای گفتاری و تنفسی را بشناسیم و خیلی ریلکس باشیم ، با یوگا آشنا شویم و با دیدی روانشناختی کلامی زیبا و اثر گذار داشته باشیم همراه با صدایی با برد و هجم بالا، شمرده ،سنجیده و با طنینی زیبا همراه با سکوتهای به جا و شناخت هجاهای لازم و کافی و اینکه فراز و فرودها و ریتم و حالت گفتار را رعایت کنیم و حرفمان را توام با احساس به طرف مقابلمان القا کنیم.

خانم وهاب در پاسخ این سوال که آموزش فن بیان برای نابینایان چقدر ضرورت دارد می گوید: در ارتباط با نابینایان واقعا خلأ بیان را احساس کرده ام و متوجه شده ام که حتی دانشجوی دکترا شاید تخصص و توانمندی در علمی داشته باشد اما متاسفانه هنوز سر در گریبان فرو برده و قادر نیست ساده ترین مطالب را با شیواترین سخن به مخاطب القا کند. اصلا ما دنبال لغات سخت و پیچیده نیستیم فقط باید دائره المعارف کافی از نظر لغات و مترادفها داشته باشیم تا بتوانیم با تنوع کلامی که به زبان می آوریم از دید فن بیان و زبان بدن یعنی حرکات موزونی که لازم است فرد در حین سخن گفتن داشته باشد را یاد بگیریم. یعنی اینکه زمانی که صحبت می کند مینیک صورتش چگونه باشد حرکات دست، صورت و تمام اعضای بدن به چه شکلی باشد که فردی عادی و طبیعی و نرمال باشد و بتواند جاذبه ایجاد کند نه اینکه در مقابل مخاطب قدرت دافعه مان بالا برود و مردم ما را طرد کنند.ای کاش روزی برای جامعه نابینا فکری شود و تدبیری اندیشیده شود تا برای آموزش فن بیان برای آنان بخشی از هزینه ها را قرار دهند. تا ثابت کنند افراد با کلام شیوا و تاثیرگذار می توانند دنیا را تسخیر کنند.

از این مجری پیش کسوت می پرسم نابینایان چگونه می توانند این فن را بیاموزند؟ می گوید: در سازمان فنی و حرفه ای رشته گردشگری فن بیان لحاظ شده است که البته خیلی شامل نابینایان نمی شود. در دانشکده صدا و سیما هم ورودیهای گویندگی و خبرنگاری فن بیان را می گذرانند و دیگر اینکه به صورت خصوصی هم می توانند دوره را بگذرانند. آموزشگاههای فرهنگی هنری هم زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد این دوره ها را دارند من سیزده سال موسسه ای فرهنگی هنری داشتم که 9 رشته را آموزش می دادیم فقط باید دقت کرد که از شما سو استفاده نکنند چون اسامی بازیگران و گویندگان معروف بالای تابلوی آموزشگاه زده می شود و مبالغ هنگفتی هم گرفته می شود در حالیکه ارزش آموزشی ندارند و بعد از پایان دوره اگر به فرد، دو خط شاهنامه به آنها بدهی نمی توانند بخوانند متن علمی را باید علمی خواند حماسی را باید حماسی خواند و هر متنی را باید با لحن و حال  و هوای خودش خواند به این ترتیب نابینایان هم بین افراد بینا می توانند آموزش ببینند و هم به صورت کارگاههای جداگانه که افراد در یک رنج سنی و جنسیتی و فکری و روحی و تحصیلی باشند  چون با هر گروهی نحوه انتقال مطالب متفاوت خواهد بود.

حداقل تواناییهای لازم برای آموزش فن بیان چیست خانم وهاب پاسخ می دهد: فرد باید دیپلم داشته باشد که بتواند خوب بخواند و خوب بنویسد و به خط بریل مسلط باشد چون بیان یعنی اینکه خوب خواند اینکه به صورت صوتی فایل گوش کند هیچ وقت نمی تواند بیان قوی داشته باشد. به این صورت می تواند گوشش را قوی کند. البته خوب شنیدن پیش زمینه خوب صحبت کردن است. اما این فرد نمی تواند گوینده یا مجری شود و باید به بریل مسلط باشد که اگر متنی را زیر دستش بگذارنند مثل شعر سهراب سپهری و .. بتواند لحن متناسب با آن مطلب را بگیرد. و با صدای قوی بدون اصوات اضافی متن را صریح و زیبا و به اختصار به مخاطبش القا کند. فرد وقتی بیان خوبی پیدا کرد می تواند در جشنواره ها، همایشها و میز گردها به عنوان گوینده ای توانمند بدون نقص یک آغاز اثرگذار و یک پایان به یادماندنی از خود به جای بگذارد.

اما آیا یادگیری فن بیان بر مهارت ارتباط انسان با دیگران می افزاید؟ خانم وهاب ادامه می دهد: فن بیان یعنی آموختن مهارت ارتباطات بین فردی، اجتماعی و ارتباط موثر و اینکه فرد بتواند روابط عمومی قوی داشته باشد به خصوص برای مدیران روابط عمومیها، مربیان مهد کودک و کسانی که حرف زدن جزئی از کارشان است ، آموختن فن بیان لازم است. حتی اگر یک زوج درست حرف زدن را یاد بگیرند بسیاری از مشکلات کاهش پیدا می کند.

از این گوینده بازنشسته رسانه ملی می پرسم در حال حاضر مشغول به چه کاری هستید؟ او می گوید: من بازنشسته شده ام و الان در حیطه دیگری کار می کنم من PHD مشاور خانواده هستم روی زوجین و امور خانواده، نوجوانان و جوانان و مسائل پیش از ازدواج و زوج درمانی کار می کنم من به زن و مردهایی که نمی توانند با هم حرف بزنند به عنوان درمانگر کمک می کنم.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *