شناسه خبر: 33672 منتشر شده در مورخ: 1400/3/1 ساعت: 19:48 گروه: اجتماعی  
بیسوادانگاشتن نابینایان در دفاتر اسناد رسمی/جوابیه سازمان ثبت اسناد
پیگیری های ایران سپید نتیجه داد:

بیسوادانگاشتن نابینایان در دفاتر اسناد رسمی/جوابیه سازمان ثبت اسناد

پیرامون انتشار گزارشی با عنوان «بیسواد تلقی کردن نابینایان در دفاتر اسناد رسمی/ ضرورت اصلاح واژه های قدیمی کور، کر، گنگ در قوانین کشور» سازمان ثبت اسناد و املاک کشور جوابیه ای به روزنامه ایران سپید ارسال کرد.

به گزارش ایران سپید هانی عباسی مخاطب نابینای تحصیل کرده اهوازی در خصوص دریافت گواهی امضا از دفاتر اسناد رسمی و بیسواد انگاشتن نابینایان به ایران سپید شکوه کرد و خواستار پیگیری این رسانه در مورد استفاده از لفظ بیسواد به جای نابینا شد. ماجرا از این قرار است دفاتر اسناد رسمی در نامه هایی که برای نابینایان به عنوان نامه حق امضای رسمی آماده می کنند، نوشته شده است این فرد به علت بیسوادی حق امضا را به فلانی میدهد. حال سوال اینجاست که چرا برای هانی عباسی که فردی تحصیل کرده است از واژه بیسواد استفاده شده است. ایران سپید دست به کار شد و با یکی از مسئولان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صحبت کرد تا این مهم در دست بررسی قرار گیرد.

متن توضیحات که به امضای «غلامرضا کیانی مدیرکل امور اسناد و سردفتران» به این رسانه ارسال شد به شرح زیر است:

«مدیرمسئول محترم روزنامه ایران سپید

سلام علیکم

احتراماً عطف به نامه شماره 99-20/15-4532مورخ 99/10/22در ارتباط با آقای هانی عباسی نابینای تحصیلکرده شهر اهواز، نظر به اینکه تصدیق صحت امضاء از ناحیه سر دفتر ذیل نوشته خود اظهاری و اعلامی از ناحیه نامبرده به عمل آمده و سردفتر نیز بر اساس صراحت قوانین و مقررات ثبتی من جمله ماده ۶۴ قانون ثبت به تکلیف مقرر عمل نموده است و با توجه به وضعیت مشارالیه و با توجه به قسمت اخیر ماده مزبور که مقرر می نماید «هر یک از افراد مزبور، باید به معیت خود یک نفر از معتمدین خود را حاضر نماید که در موقع قرائت ثبت و امضای آن حضور به هم رسانند» لذا متن تحریر شده در گواهی امضای مزبور از ناحیه شخص معتمد امضا شده است لذا خواهشمند است مقرر فرمائید با توجه به تکالیف قانونی از جمله ماده مزبور برای سران دفاتر اسناد رسمی چنانچه هر یک از افراد روشندل که تحصیلکرده می باشند و جهت امور ثبتی خود به دفاتر مراجعه می نمایند، موضوع از ناحیه ایشان و معتمد ملحوظ نظر قرار گرفته و مراتب به سردفتر نیز اعلام گردد. در ضمن موضوع مزبور نیز به کانون سردفتران و دفتر یاران منعکس گردید. غلامرضا کیانی مدیر کل امور اسناد و سردفتران»

طی تماس ایران سپید با مدیر کل امور اسناد و سردفتران مقرر شد موضوع استفاده از واژه نابینا به جای واژه کور در قانون دفاتر اسناد رسمی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت امکان کلمه نابینا جایگزین کلمه کور شود.

 

تصویر جوابیه ارسالی به ایران سپید

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *