شناسه خبر: 33641 منتشر شده در مورخ: 1400/2/29 ساعت: 09:39 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400

روزنامه چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400

عناوین امروز: تمدیدخودکار اعتبار کارت معلولیت مددجویان تحت پوشش بهزیستی-جزئیات واردات ۵.۶ میلیون دوز واکسن کرونا اعلام شد-نگاه تخصصی به کنوانسیون حقوق معلولان با وبینار فراسوی معلولیت-روند کاهشی زاد و ولد در کشور- یک برد و یک تساوی حاصل دو دیدار دوستانه میان ایران و روسیه-کشف جسد در آپارتمان پر از زباله.

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

۷ شوال ۱۴۴۲

۱۹ می  ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۷۰۲

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

*تمدیدخودکار اعتبار کارت معلولیت مددجویان تحت پوشش بهزیستی

*جزئیات واردات ۵.۶ میلیون دوز واکسن کرونا اعلام شد

*نگاه تخصصی به کنوانسیون حقوق معلولان با وبینار فراسوی معلولیت

*روند کاهشی زاد و ولد در کشور

* یک برد و یک تساوی حاصل دو دیدار دوستانه میان ایران و روسیه

*کشف جسد در آپارتمان پر از زباله

 

............اخبار ویژه

*تمدیدخودکار اعتبار کارت معلولیت مددجویان تحت پوشش بهزیستی

طی بخشنامه ای از طرف معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی به مدیران کل بهزیستی استان ها در سراسر کشور؛ تمدید خودکار اعتبار کارت معلولیت افراد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی به مدت یک سال، ابلاغ شد.

بر اساس این بخشنامه با توجه به تداوم شــرایط همه گیری ویروس کرونا و ضـرورت پرهیز افراد از ترددهای غیر ضروری، تمـامی کارت های معلولیت که زمان اعتبار آنها به اتمام رسـیده است و یا در ماه های آینده به اتمام خواهد رسید، به مدت یک سال و حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ تمدید می شود.

این بخشنامه از مدیران کل بهزیستی استان ها در سراسر کشور خواسته است تا این موضوع را  به اطلاع  افراد داری معلولیت واجد شرایط و تمام دستگاه های اجرایی ارائه دهنده خدمات برسانند.

*ظرفیت های بودجه‌ای در کشور متناسب با نیاز معلولان نیست

نماینده مردم قزوین در مجلس با انتقاد از اینکه ظرفیت های بودجه‌ای در کشور متناسب با نیاز معلولان نیست و باید افزایش یابد، گفت: پیگیر افزایش بودجه حمایتی و اجرای قانون حمایت از معلولان خواهیم بود.

فاطمه محمدبیگی عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس یازدهم در دیدار اعضای کانون معلولان ایرانیان توانا استان قزوین با تاکید بر اینکه اراده پولادین جامعه معلولان ستودنی است، گفت: باید تلاش کرد به زیستن را کنار هم تمرین کنیم؛ جامعه معلولان افراد توانمندی هستند که هر کدام از آنها می توانند در بخش های مختلف جامعه اثرگذار باشند.

وی ادامه داد: ظرفیت های بودجه ای در کشور متناسب با نیاز معلولان نیست و باید افزایش یابد؛ پیگیر افزایش بودجه حمایتی از معلولان بوده و تمام تلاش خود را برای اجرای قانون حمایت از معلولان به کار برده و خواهیم برد و در این زمینه رایزنی های مختلفی را در سطح مجلس، سازمان بهزیستی و وزارت کار داشتیم. 

محمدبیگی یادآور شد: تسریع در روند واگذاری پروژه مسکن معلولان یکی از موضوعات مورد تاکید ما در مجلس است که در این خصوص پیگیری هایی را درسطح ملی و استانی داشتیم؛ چنانچه در دیدار با اسلامی وزیر راه، مسکن و شهرسازی و معاونان تسریع در واگذاری 670 واحد مسکن نیمه کاره به جامعه معلولان استان از طریق بهزیستی را از وزیر محترم خواستار شده و آن را مطالبه بخش مهمی از جامعه معلولان دانستم امید است این تلاش ها به زودی به نتیجه مطلوب برسد لذا به صورت میدانی نظارت را در این خصوص ادامه می‌دهم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: متاسفانه در روند اجرای قانون جامع حمایت از معلولان شاهد اخلال و توجه کم رنگ مسئولان هستیم از این رو این مسئله و عدم اجرای درست این قانون را بارها در مجلس متذکر شدم چرا که با اجرایی شدن این قانون می توان شاهد گشایش بخش مهمی از مطالبات و حل مشکلات این قشر عزیز در کشور بود.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس یازدهم ادامه داد: افزایش مبلغ پوشش بیمه برای معلولان، اجرای دقیق تمامی بندهای قانون حمایت از معلولان توسط دولت، وزارت کار، سازمان بهزیستی، سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاه‌ها، مناسب سازی و بهسازی بیشتر محیط، افزایش تعداد و میزان سرانه افراد تحت پوشش بهزیستی و مهارت جامعه معلولان و ایجاد کاریابی های متناسب با وضعیت این قشر و اختصاص بودجه برای تهیه لوازم و تجهیزات معلولان کشور از دیگر مواردی است که با پیگیری مستمر می توان شاهد به نتیجه رسیدن آن در جامعه بود.

 

..........اخبار روز

*جزئیات واردات ۵.۶ میلیون دوز واکسن کرونا اعلام شد

 در مجموع ۷۲۰ هزار دوز واکسن از روسیه، ۱۲۵ هزار دوز واکسن هند، ۷۰۰ هزار و ۸۰۰ دوز کواکس از کره جنوبی و یک میلیون و ۴۵۲ هزار دوز کواکس از ایتالیا وارد ایران شده که باید به جمع آن دو میلیون و ۶۵۰ هزار دوز واکسن از چین و سایر را نیز اضافه کرد./ ایسنا

* خانواده‌ها از تجمع در اطراف حوزه‌های امتحان نهایی خودداری کنند

وزیر آموزش و پرورش در حاشیه بازدید از حوزه امتحان نهایی: نظارت‌های سختگیرانه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دستور کار است.

حاجی میرزایی: با هدف افزایش فاصله بین دانش آموزان در جلسه امتحان، سه هزار حوزه امتحانی جدید ایجاد کردیم.

همکاران فرهنگی حداکثر تلاش خود را در مراقبت از دانش آموزان در حوزه های امتحانی به کار می‌گیرند.

بخشی از محتوای کتاب‌های درسی را حذف کردیم و به طراحان سؤال تأکید کردیم شرایط ویژه دانش آموزان را مورد توجه قرار دهند./ صدا و سیما

* نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد/ بیش از ۳۸ هزار داوطلب به دانشگاه‌ها معرفی شدند

 سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: کارنامه انتخاب رشته کنندگان آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» نیمه‌متمرکز سال ۱۴۰۰ از طریق سایت این سازمان اعلام شد.

 تعداد ۳۸ هزار و ۲۲۲ داوطلب  آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» نیمه‌متمرکز سال ۱۴۰۰ برای انجام مصاحبه به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی معرفی شدند./ ایسنا

*فرآیند انتخاب و معرفی کاندیدای مورد حمایت حزب اعتدال و توسعه مشخص شد

کاندیدای مورد حمایت حزب اعتدال و توسعه در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ پس از اعلام فهرست نهایی نامزدها از سوی شورای نگهبان، انتخاب و معرفی خواهد شد.

فریدون رضوی، سخنگوی کمیته انتخابات ریاست‌جمهوری حزب اعتدال و توسعه :

پس اعلام نتیجه بررسی‌ صلاحیت‌ نامزدها توسط شورای محترم نگهبان و مشخص شدن فهرست نهایی، حزب اعتدال و توسعه نسبت به انتخاب و معرفی کاندیدای مورد نظر خود اقدام خواهد کرد.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری تاکید کرد:

اولویت اصلی حزب، جلب مشارکت حداکثری احاد ملت ایران و برگزاری پرشور انتخابات است.

رضوی با اشاره به تشکیل جلسه کمیته انتخابات حزب اعتدال و توسعه :

در این جلسه مقرر شد پس از اعلام فهرست قطعی نامزدها از سوی شورای نگهبان، کمیته انتخابات حزب برنامه‌های هر یک از کاندیداها را بررسی کرده و گزینه پیشنهادی خود را به شورای مرکزی حزب تقدیم کند.

نامزد نهایی مورد حمایت حزب اعتدال و توسعه، پس از تصویب شورای مرکزی حزب معرفی خواهد شد.

* زریبافان به نفع رییسی کناره‌گیری کرد

 مسعود زریبافان با انتشار بیانیه‌ای به نفع سید ابراهیم رییسی از عرصه انتخابات ریاست جمهوری کناره‌گیری کرد.

*گزارش توییتری ظریف از دیدارش با مقامات ایتالیایی

وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی اعلام کرد که با سران ارشد ایتالیا درخصوص مسائل منطقه‌ای از جمله فلسطین گفت‌وگوهایی داشته است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان روز سه‌شنبه در توییتی نوشت: در گفت‌وگو با سران سیاسی و تجاری ایتالیا، بر سر مزیت بزرگ تداوم دادوستد با ایران توافق کردیم. دیدارهای فوق‌العاده‌ای با روبرتو فیکو، ویتو پتروچلی، لوئیجی دی مایو، نخست وزیر پیشین ماسیو دالما و زمپینی داشتم. همچنین درخصوص مسائل منطقه از جمله فلسطین به گفت‌وگو پرداختیم.

 

..............گزارش ویژه

*نگاه تخصصی به کنوانسیون حقوق معلولان با وبینار فراسوی معلولیت

سلسله نشست های فراسوی معلولیت در آینه حقوق و جامعه از طریق معاونت پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی با همکاری دانشکده حقوق با هدف آشنایی با کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت برگزار می شود.

ناصر سرگران وکیل پایه یک دادگسری و مسئول هماهنگ کننده این سلسله نشست ها در خصوص این برنامه به ایران سپید گفت: «این نشست ها با هدف آشنایی با کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت طراحی شده و از طریق معاونت پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی و دانشکده حقوق این دانشگاه برگزار می شود. در تلاشیم در کنار موضوعات  که پیرامون کنوانسیون مطرح می شود در این سلسه نشست ها نگاهی میان رشته ای به مسائل و موضوعات را داشته باشیم و از نگاه فلسفی، جامعه شناسی، مسائل روانشناختی و همچنین قوانین و مقررات داخلی ایران هم بپردازیم.»

وی ادامه داد: «طبق برنامه ریزی صورت گرفته مقرر شده است از هشتم اردیبهشت ماه 1400 این نشست ها کلید خورد و جلسه اول آن نیز در همین تاریخ برگزار شد. جلسات به صورت دو هفته یکبار در روزهای چهارشنبه از طریق فضای مجازی برگزار می شود اما این امکان وجود دارد که به خاطر متقارن شدن برخی از روزها با ایام تعطیلات رسمی و امتحانات دانشجویان تاریخ و روز برگزاری تغییر یابد، حدالمکان سعی ما بر آن است که در روز و تاریخ مشخصی این نشست ها صورت گیرد.»

وی با اشاره به نشست پیشرو گفت :«دومین گردهمایی مجازی دوستان در تاریخ چهارشنبه 29 اردیبهشت خواهد بود. نشست های سوم نیز از اوایل مردادماه  1400تشکیل می شود. این سلسله نشست ها تا پایان سال ادامه خواهد داشت و بر اساس ترتیب مواد کنوانسیون افراد دارای معلولیت پیش می رود.»

سرگران با دعوت از  سخنرانان، پژوهشگران و علاقه مندان در این حوزه عنوان کرد: « در تلاشیم با شناسایی افراد متخصص و دعوت از آنها با نگاهی علمی مسائل را مطرح کرده و آموزش دهیم. از همین فرصت استفاده می کنم و از پژوهشگرانی که در ارتباط با مسائلی و موضوعات مختلف افراد دارای معلولیت فعالیت کردند، مباحث موضوعاتی همچون " آموزش، حمایت از معلولان در بلایای طبیعی، حقوق قضایی، موضوعات مربوط به استقلال افراد دارای معلولیت حریم خصوصی، خانواده، سلامت، توانبخشی، اشتغال، معیشت، حقوق سیاسی و فرهنگی، دسترس پذیری و مناسب سازی و ... که در کنوانسیون آمده همراه با ضمانت اجرایی آن آمده است، دعوت می کنم تا در این وبینارها شرکت کنند تا بتوانیم اطلاعات، تجربیات و دانسته ها یمان را با هم به اشتراک گذاشته و به دوستاران این حوزه آموزش دهیم.»

سرگران در پایان بیان کرد: «افراد میتوانند با ایمیل n99sargeran@gmali.com با بنده ارتباط برقرار کرده تا از افرادی که در این حوزه ها فعالیت داشتند در این نشستها استفاده کنیم. ناگفته نماند این نشست ها به صورت مجازی و از طریق سامانه وبینار دانشگاه شهید بهشتی برگزار میشود. علاقه مندان  میتوانند با ورود به آدرس زیر در ساعت جلسه و کلیک بر روی لینک ورود مستقیم وارد نشست شوند.

https://old.sbu.ac.ir/webinar/Pages/default.aspx

لینک ورود به سایت دانشگاه شهید بهشتی و وبینارهای علمی:

https://www.sbu.ac.ir/webinar

نشست دوم با محوریت تعهدات دولت‌ها در برابر افراد دارای معلولیت و تسهیل برابری خواهد بود. دبیر این نشست را  دکتر هیوا حاجی ملا پژوهشگر و مدرّس حقوق بین‌الملل بر عهده دارد و سخنرانان آن ناصر سرگران وکیل دادگستری، مدرّس حقوق بین‌الملل و فعّال حقوق افراد دارای معلولیت و محمد نوری، مدیر عامل دفتر فرهنگ معلولین هستند. زمان برگزاری  چهارشنبه 29 اردیبهشت ساعت 18:30 تا 20 است.»

 

......سلامت و بهداشت

*روند کاهشی زاد و ولد در کشور

مدیرکل دفتر سلامت و جمعیت وزارت بهداشت  گفت: از نظر ساختار جمعیتی به سرعت به سوی مشکل پیش می رویم؛ فرصت مداخله کوتاه است و عقلای کشور با هر مرام و مسلکی و در هر خط و جبهه سیاسی، باید این موضوع را باور کرده و برای رفع آن تلاش کنند.

به نقل از ایسنا، دکتر سید حامد برکاتی افزود: سند صیانت از جمعیت آماده شده و از خرداد ماه اجرایی خواهد شد. ما ۲ راهبرد تعیین کردیم که این ۲ راهبرد در برنامه کلیه دانشگاه‌ها قرار گرفته است. راهبرد "رصد دقیق آمایش جمعیت و نرخ باروری در سطوح دانشگاهی/ استانی و کشوری"برای بررسی آماری وضعیت جمعیت در سطح استان و شهرستان که بسیار مهم است؛ زیرا تمام استانهای کشور و حتی تمام شهرستان‌های هر استان یک رویه جمعیتی ندارند به عنوان مثال استان گیلان کم‌ترین زاد و ولد کشور و بالاترین میانگین سنی را دارد و در نقطه مقابل در استان خراسان جنوبی با جمعیت جوان و زاد و ولد بیشتر و تعداد کمتر سالمند قرار دارد(که البته در این استان مثل کلیه استان‌های کشور با روند کاهشی زاد و ولدها مواجه هستیم).

وی تاکید کرد: وضعیت جمعیت در چندسال گذشته کاهشی بوده است. در ۴ سال اخیر روند زاد و ولد در کشور حدود ۲۵ درصد کاهش داشته است. در سال‌های ۹۴ و ۹۵ در قله جمعیتی کشور قرار داشتیم و TFR نزدیک به ۲.۱ در این سال‌ها را تجربه کردیم. اگر همان زمان تحلیل درستی انجام می‌شد، می‌دانستیم این TFR کاهش پیدا خواهد کرد. کاملا روشن بود که در سال‌های منتهی به سال ۱۳۹۵ فرزندآوری وابسته به بانوان دهه شصتی بود که در سال‌های انتهایی دوران باروری خود قرار داشتند. پس از این سال‌ها زاد و ولد در میان خانم‌های متولد دهه ۶۰ رو به اتمام می‌رفت و از سنین باروری فاصله می‌گرفتند.  

برکاتی گفت: اوج سنین باروری در کشور ما در سنین ۲۰ تا ۳۵ سالگی بانوان است، هرچند که حدود ۱۷ درصد موالید کشور در خانم‌های بالای ۳۵ سال است. در کنار این موضوع شرایط فرهنگی اجتماعی و عوامل اقتصادی نیز تاثیر دارد و تعداد تولدها از یک میلیون و ۵۷۰ هزار در سال ۹۴ به یک میلیون و ۱۹۶ هزار در سال ۹۸ و یک میلیون و ۱۲۰ هزار در سال ۹۹  رسیدیم و به همین ترتیب TFR هم روند کاهشی را طی می‌کرد و در حال حاضر عدد TFR حدود ۱.۷  و بلکه کمتر از آن است و متاسفانه همچنان در روند کاهشی تولدها قرار داریم. تا سال ۱۳۶۷ به طور متوسط سالانه حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تولد داشتیم و زمانی که به چند سال بعد یعنی تا حدود سالهای۷۴ و ۷۵  نگاه می‌کنیم؛ این میزان به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تولد می‌رسد و این ۲۵ درصد کاهش تولد  در این بازه ۷ یا ۸ ساله حتما تاثیرات خود را در سال‌های باروری دختران این دو نسل که سال‌های اخیر است، خواهد داشت و با توجه به این نیازمند آن هستیم تا با اجرای خدمات ویژه حمایت از جوانان و خانواده‌ها جلوی این روند کاهشی را بگیریم. یعنی اقداماتی که لازم است انجام دهیم تا جوانان به ازدواج ترغیب شده و مزدوجین تصمیم به فرزند آوری را به تعویق نیندازند. این اقدامات حتما باید در همه‌ زمینه‌های فرهنگی اجتماعی، اقتصادی و به ویژه به صورت حمایت از زوجین جوان و جوانان در سن ازدواج باشد.

وی گفت: اکنون حدود ۶۸ درصد جمعیت کشور در سنین کار و فعالیت(بین ۱۵ تا ۶۵ سال) هستند اما با کاهش تعداد تولدها که هم اکنون در حال رخ دادن است و با افزایش سالمندان این عدد تحت تاثیر قرار خواهد گرفت؛ به طوری‌ که بر اساس برآوردهای انجام شده در سال‌های منتهی به ۱۴۲۰ تا ۱۴۲۵ بیش از ۲۰ درصد جمعیتمان سالمند خواهد شد و توازن جمعیتی  و جمعیت مولد در سن کار تغییر خواهد کرد. جمعیت عامل توسعه و اقتدار ملی است و توجه به جمعیت و ساختار آن باید در اولویت همه اقدامات و سیاست ها قرار گیرد.

۷۴ درصد مرگ‌های کرونا در افراد بالای ۶۰ سال است: معاون درمان وزارت بهداشت گفت: ۷۴ درصد مرگ های کرونا در افراد بالای ۶۰ سال بوده است و در برخی استان‌ها که بیماران دیابت بیشتری داشتند تا ۸۰ درصد مرگ های کرونا در گروه سنی بالای ۶۰ سال بوده است.

به نقل از ایرنا، قاسم جان بابایی افزود: تجربه دوران کرونا نشان داد گر چه این بیماری یک بیماری ویروسی و واگیر است اما بیماران متابولیک از جمله مبتلایان دیابت و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند بیشتر در خطر مرگ و میر کرونا قرار دارند.باید در پذیرش و مراقبت از بیماران کرونا چه سرپایی و چه بستری حتما سوابق بیماری آنان را مد نظر قرار دهیم. به همین علت در بیمارستان های کشور بیماران متابولیک در بخش ها و حتی آی سی یوها تحت مراقبت های ویژه متخصصان داخلی قرار می گیرند و در بخش ها نیز جداگانه بستری می شوند تا تیم مراقبتی تخصصی داشته باشند.

جان بابایی گفت: برای کاهش مراجعات این بیماران خدمات تله مدیسین در برخی دانشگاه های علوم پزشکی راه اندازی شده است و تلاش می کنیم خدمات ویزیت و مشاوره مجازی به این بیماران ارائه شود.

وی ادامه داد: وب سایت اینترنتی نیز برای خدمات تله مدیسین طراحی شده که به زودی اعلام می شود. در پنج استان نیز خدمات بیماران نادر و مبتلا به دیابت به صورت تله مدیسین ارائه می شود و با همکاری سازمان غذا و دارو در تلاش هستیم تا انسولین قلمی این بیماران با استفاده از سامانه راه اندازی شده جلوی در منزل به بیماران دیابت تحویل شود.

................ورزشی

* یک برد و یک تساوی حاصل دو دیدار دوستانه میان ایران و روسیه

تیم ملی فوتبال نابینایان کشورمان در دو دیدار تدارکاتی مقابل روسیه به یک پیروزی و یک نتیجه تساوی دست یافت.

در دیدار نخست که دوشنبه 27 اردیبهشت در ورزشگاه المپیک کیش برگزار شد، تیم کشورمان با نتیجه دو بر یک و با گلهای احمد شاه حسینی و صادق رحیمی و در مقابل تک گل دنیسیدوروف از سد روسیه گذشت. دیدار دوم نیز روز گذشته برگزار شد و در حالی که این مسابقه از شبکه ورزش سیما پخش زنده می شد، با نتیجه تساوی بدون گل به پایان رسید.

امیرپوررضوی، بهزاد زادعلی اصغر، حسین رجب پور، صادق رحیمی، احمدرضا شاه حسینی، حجت الله مزارعی، علیرضا بخت، مرتضی کریمی، میثم شجاعیان و ایمان هابیلی بازیکنان تیم ملی فوتبال نابینایان کشورمان در این تورنمنت بودند. جواد فلفلی به عنوان سرمربی، محمدمهدی رفیعی، محمدرضا شاد دل، ایمان فرحبخش به عنوان مربی تیم را هدایت و رهبری کردند. علی اصغر هادیزاده مشاور عالی فدراسیون نابینایان در خصوص اردوی تیم ملی فوتبال پنج نفره کشورمان در جزیره کیش گفت: برگزاری دو مسابقه تدارکاتی با تیم ملی روسیه و برپایی اردوی آماده سازی در کیش برای بالا رفتن سطح آمادگی ملی پوشان فوتبال پنج نفره بسیار موثر و سودمند بود.

 امکانات مطلوب، زمین‌چمن مناسب ورزشگاه المپیک کیش و از همه مهمتر حمایت و پشتیبانی مسئولان منطقه آزاد کیش بهترین شرایط را برای اعضای تیم ملی فوتبال ایران و روسیه فراهم کرد تا این اردوی تدارکاتی در مطلوب ترین وضعیت برگزار شود. هادیزاده بیان کرد: با توجه به شرایط کرونا تیم کشورمان حدود یکسال فعالیت نداشت ولی با ارائه برنامه های غیر حضوری کادر فنی برای بازیکنان و متعاقب آن اردوی شیراز و پس از آن تمرینات چند روزه اخیر در کیش، ملی پوشان رفته رفته به یک آمادگی نسبی رسیدند و در این مسابقه نمایش خوبی ارائه دادند. وی تیم روسیه را یک حریف جدی و خوب توصیف کرد و تأکید کرد: روسها در این مسابقه تیم آماده و پرقدرتی نشان دادند و مسلماً ملی پوشان از رویارویی با آنها تجربه گرانبهایی کسب کردند و این نبرد به ارزیابی کادر فنی تیم ما هم کمک شایانی خواهد کرد. هادیزاده افزود: فدراسیون جهانی نابینایان و کم بینایان ابتکار جدیدی را ارایه داد و به کشورهای همسایه اعلام کرد که با انجام مسابقات و اردوهای مشترک تحت حمایت و مساعدت ایبسا(ibsa ) سطح آمادگی تیم های ملی خود را ارتقا دهند و اردوی تدارکاتی ایران و روسیه در کیش در راستای این برنامه فدراسیون جهانی برگزار شد. قطعاً پخش زنده این دو مسابقه دوستانه، نظارت فدراسیون جهانی و دیگر کشورها را به همراه خواهد داشت.

 

...........حوادث

*کشف جسد در آپارتمان پر از زباله

بوی تعفنی که از طبقه سوم یک ساختمان مسکونی به مشام میرسید راز قتل پسر جوان در اتاق خوابش را در حالی فاش کرد که پدرش مدعی است از مرگ او بی‌خبر بوده است. ساعت 5 بعد از ظهر جمعه 24 اردیبهشت مرد جوانی با پلیس تماس گرفت و از بوی تعفنی که در ساختمان پیچیده بود، شکایت کرد و گفت: فکر میکنم منشأ این بوی بد از طبقه سوم ساختمان باشد که مردی 60 ساله و پسرش ساکن آن واحد هستند. مرد جوان در ادامه گفت: این پدر و پسر با هم درگیری دارند و صدای دعوا و جر و بحث شان مدام به گوش میرسد. آخرین بار هم چهار روز قبل صدای درگیری و جر و بحث شان به گوش رسید. چند دقیقه ‌ای درگیری آنها ادامه داشت و در نهایت ساکت شدند. از آن روز به بعد دیگر پسر او را ندیدم تا اینکه امروز بوی تعفن شدیدی از داخل خانه به مشامم رسید.

خانه‌ای پر از زباله

تماس مرد همسایه، مأموران را به طبقه سوم خانه‌ ای در حوالی خیابان شهدا کشاند. اما از آنجایی که کسی در طبقه سوم را باز نکرد، موضوع به بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام شد و پس از هماهنگی‌های قضایی، مأموران کلانتری 110 شهدا به کمک آتش‌نشانی وارد آپارتمان شدند. با ورود به خانه یک خوابه، آنها با مقدار زیادی زباله و ته سیگار داخل خانه رو به رو شدند و مشخص بود که پدر و پسر مدت‌هاست زباله‌های خود را بیرون نبرده‌ اند و روی زمین ریخته ‌اند. وقتی از مرد 60 ساله سراغ پسرش را گرفتند، گفت: پسرم تا الان اینجا بود اما نیم ساعت قبل قرص خورد و به اتاق خواب رفت تا استراحت کند.

کشف جسد

مأموران بلافاصله وارد اتاق خواب شده و با جسد پسر جوان در حالی مواجه شدند که آثار ضربات جسم نوک تیز روی قفسه سینه‌ اش به چشم میخورد. بررسی‌های اولیه نشان می‌داد که ضربات جسم نوک تیز علت مرگ است. کشف جسد پسر جوان به بازپرس شعبه پنجم دادسرای امور جنایی پایتخت اعلام شد و بلافاصله تیم تحقیق برای بررسی این پرونده راهی محل شدند. بررسی‌های تیم جنایی نشان میداد که از زمان مرگ حدود 4 روز میگذرد و طبق بررسی‌های اولیه، زمان مرگ مصادف با آخرین درگیری پدر و پسر بوده است. در بازرسی از خانه یک تیروکمان، چاقو و تیرهای دست ساز پیدا شد. بنابراین مدارک و شواهد موجود در پرونده، احتمال جنایت خانوادگی را پررنگ کرد. در تحقیقاتی که تیم جنایی انجام داد، مشخص شد که مرد میانسال فروردین امسال به خاطر بیماری روحی و روانی در بیمارستان بستری شده بود و سابقه مصرف دارو و بیماری دارد.همچنین معلوم شد او برای همسایه‌ها نیز ایجاد مزاحمت می‌کرده، حتی یک بار با چاقو دنبال پسر یکی از همسایه‌ها کرده اما با توجه به سن و سال و وضعیت روحی که داشته، آنها از شکایت صرف نظر کرده‌اند. در ادامه بررسی‌ها مشخص شد که مرد میانسال، کارمند بازنشسته بوده و تحقیقات برای به‌ دست آمدن اطلاعات درباره سرنوشت مادر مقتول ادامه دارد. به دستور بازپرس محمد جواد شفیعی، جسد برای مشخص شدن علت مرگ به پزشکی قانونی منتقل شد. همچنین بازپرس جنایی دستور انتقال مرد میانسال به پزشکی قانونی برای بررسی صحت روانی و تحت درمان قرار دادن او را صادر کرد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *