شناسه خبر: 33542 منتشر شده در مورخ: 1400/2/15 ساعت: 08:38 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400

روزنامه چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400

عناوین امروز: یک بام و دو هوای استخدام معلولان-تضییع حقوق نابینایان از سوی یک شرکت هواپیمایی/ قوانین داخلی شرکت های هواییمایی نباید ناقض قوانین بین المللی ICAO باشد-سلامت ورزشکاران برای ما اولویت نخست است- قتل مرموز زن میانسال در خانه دوست جوانش.

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

۲۲ رمضان ۱۴۴۲

 ۵ می  ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۶۹۱

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

*یک بام و دو هوای استخدام معلولان

*تضییع حقوق نابینایان از سوی یک شرکت هواپیمایی/ قوانین داخلی شرکت های هواییمایی نباید ناقض قوانین بین المللی ICAO باشد

*سلامت ورزشکاران برای ما اولویت نخست است

*قتل مرموز زن میانسال در خانه دوست جوانش

 

.......‌....گزارش ویژه

*یک بام و دو هوای استخدام معلولان

باز هم آزمون استخدامی و یک بام و دو هوای استخدام معلولان. در پی اعلام نتایج هشتمین آزمون استخدامیدستگاههای اجرایی ، تعدادی از دوستان نابینا ضمن تماس با دفتر روزنامه مشکلات خود را در مورد فرایند دعوت به کمیسیون پزشکی و مصاحبه با ما در میان گذاشتند. مریم ناصری مقدم به ما گفت: در سال 98 در هفتمین آزمون فراگیر شرکت کردم در شهری که من شرکت کرده بودم هیچ یک از شرکت کنندگان حد نساب قبولی را به دست نیاوردند از آنجا که فکر می کردم سهمیه برای آن شهر باقی می ماند و چون تنها دو نمره با قبولی فاصله داشتم تصمیم گرفتم در آزمون سال بعد شرکت کنم اما در این آزمون برای آن شغل محل سهمیه سه درصد تعیین نکرده بودند مجبور شدم یک کلان شهر را انتخاب کنم که رقابت در آن بالاست و امتیاز بومی هم محاسبه نمی شود در نتیجه برای مصاحبه دعوت نشدم.

طاهره مهربد کارشناس ارشد علوم اجتماعی که برای دبیری اجتماعی در آزمون شرکت کرده بود هم تا مرحله مصاحبه علمی پیش رفته اما می گوید هر چند کارنامه علمی من از رقیبم بهتر بود در نهایت پذیرفته نشدم. رضا رجایی هم از سبزوار مشکلش را با ما در میان گذاشت. او برای رشته امور تربیتی در آزمون شرکت کرده بود اما در کمیسیون به دلیل معلولیت پذیرفته نشده رجایی می گوید: در کمیسیون پزشکی کارشناس بهزیستی هم حضور نداشت. نفر بعدی حسین جهانبخشی است که از تبریز با ما تماس گرفته و می گوید: در رشته جغرافیا در یکی از شهرهای آذربایجان  شرقی شرکت کردم و نمره علمی لازم را به دست آوردم اما در کمیسیون به من گفتند معلول نمی تواند معلم شود زهرا انکفیان از کرمانشاه نیز دانش آموخته روانشناسی بالینی است و در رشته آموزگاری ابتدایی در آزمون شرکت کرده است او هم به دلیل معلولیت پذیرفته نشده است. حامد حاجی فرد از سمیرم اصفهان نیز در رشته مشاوره در آزمون شرکت کرده بوده و با همین مشکل روبرو شده است. شرکت کننده بعدی نگین رستمی است که به ما می گوید: در یکی از روستاهای سنندج زندگی می کنم حافظ کل قرآن هستم و بارها در مسابقات کشوری مقام به دست آورده ام کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی دارم و از پایان نامه ام با نمره 20 دفاع کرده ام در آزمون در استان خودمان اعلام نیاز برای این رشته نداشتیم  اما چون در بوکان آذربایجان غربی برای دبیری به یک نفر خانم در سهمیه معلولان اعلام نیاز شده بود لذا این شغل محل را انتخاب کردم در آزمون، دفترچه بریل سوالات هم برایم در نظر گرفته شده بود که نشان می داد از وجود یک فرد نابینا در این رشته اطلاع دارند اما در نهایت هنگام مصاحبه اصلا با من برخورد خوبی نشد و به من گفتند اگر از این مرحله هم بگذری شما نابینایان در معاینه پزشکی کنار گذاشته می شوید و بخشنامه ای داریم که استخدام نابینایان ممنوعیت دارد.

در همین رابطه آقای محمدرضا شهبازی مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی در پاسخ به سوالات مطرح شده می گوید: بر اساس بند "ز" ماده 42 قانون خدمات کشوری، دستگاه اجرایی مسئول احراز صلاحیت افراد برای رشته های شغلی است و در آن آمده است که به عنوان یک رای، نظر بهزیستی و بنیاد شهید هم پرسیده شود. سازمان استخدام کننده به این ترتیب می تواند بگوید که فردی به این دلایل توانایی لازم را برای انجام کار ندارد یعنی از نظر قانونی ، عدم پذیرش معلولان مشکلی ندارد اما چه کار باید کرد؟ اول باید به دستگاههای اجرایی ثابت کنیم که این فرد آنقدر توانایی دارد که کار را انجام دهدکه در این زمینه  علیرغم تلاش های فراوان هنوز به نتیجه ای نرسیده ایم. سال گذشته در روز جهانی نابینایان آقای شریعتمداری وزیر رفاه با وزیر آموزش و پرورش تلفنی صحبت کرد و قرار شد از طرف کمیته پیگیری که در سازمان تشکیل شده آقای معینی را به آموزش و پرورش معرفی کنیم تا برای متقاعد کردن آنها تلاش کند و موانع موجود را برطرف کند. اما تا حال به جای مطلوبی نرسیده اند راه کار دوم این است که قانون اصلاح شود. یعنی در قانون خدمات کشوری بیاوریم که توانایی انجام کار را دستگاه دیگری بسنجد. ولی می گویند این پیشنهاد توجیهی ندارد. وهنوز طرح نشده است. در مجموع در شرایطی هستیم که می توانند فرد را از همان ابتدا نپذیرند و بگویند توانایی انجام این شغل را ندارید.

شهبازی در پاسخ به اینکه چرا در دفترچه ها این ممنوعیت اعلام نمی شود تا شرکت کنندگان سرگردان نشوند، می افزاید: اگر این اتفاق بیفتد عدم پذیرش معلولان عملا نهادینه می شود در شرایط حاضر ما هر از چند گاهی به آموزش و پرورش اعتراض می کنیم از اینرو شرایط حاضر یک نوع مبارزه و حق طلبی است و به نظر من افرادی که با مشکل روبرو می شوند باید هم با سازمان بهزیستی و کمیته پیگیری قانون جامع معلولان آقای معینی و مسئول دبیرخانه آقای الله وردی نامه بنویسند یا به خود آموزش و پرورش ، رئیس جمهور و دستگاههای نظارتی نامه بنویسند  با روزنامه ها مصاحبه کنند. باید راههای مختلف مطالبه گری را در پیش بگیریم و راه اعتراض را نبندیم

در روزهای آینده با مسئولان آموزش و پرورش هم در این زمینه گفتگو خواهیم داشت.

 

.........گزارش ویژه

*تضییع حقوق نابینایان از سوی یک شرکت هواپیمایی/ قوانین داخلی شرکت های هواییمایی نباید ناقض قوانین بین المللی ICAO باشد

یک شرکت هواپیمایی با توجه به قوانین داخلی اش که ناقض قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و بین المللیست مانع از سفر معلولان به تنهایی شده و حقوق افراد دارای معلولیت را نقض کرده است.جمعه 20 فروردین ماه 1400 ساعت 20:20 دقیقه شرکت هواپیمایی کاسیپن برای پرواز از سمت مشهد به شیراز در حال مسافرگیری بود که در این میان مسئولان این شرکت هواپیمایی مانع از ورود مسافر نابینا به داخل هواپیما می شوند.

طی این برخورد که خلاف قوانین پروازی در قبال معلولان است کارت پرواز این جوان تحصیل کرده نابینا پاره شده و برخوردی دور از شان معلولان با این مسافر نابینا صورت می گیرد. در ادامه شرح کامل این اتفاق را از زبان حسین آگاهی دانشجوی ارشد ادبیات فارسی و فارغ التحصیل رشته حقوق عمومی نابینای اهل مشهد مقدس می خوانید:

وی در رابطه با روز وقوع این اتفاق به ایران سپید می گوید: «20 فروردین برای مصاحبه کاری از مشهد عازم شیراز شدم و به صورت چارتری بلیت هواپیمایی که متعلق به شرکت هواپیمایی کاسپین بود را خریداری کرده و به سمت فرودگاه حرکت کردم. هنگامی که برای دریافت خدمات ویژه پرواز معلولان اقدام کردم پرسنل این شرکت هواپیمایی با دیدن بنده گفتند: پس همراهتان کجاست؟ به آنها گفتم که توانایی سفر بدون همراه را دارم و در اکثر مسافرت های هوایی که تاکنون داشتم تنها بوده و مشکلی برایم ایجاد نشده است.»

این جوان نابینا ادامه داد: «نمی دادم چه کسی روبه رویم ایستاده بود و چه سمتی داشت اما با لحنی توهین آمیز گفت: ما نمی توانیم اجازه دهیم شما سوار هواپیما شوید و باید با همراه مسافرت کنید. طی گفتگوی که میانمان رد و بدل شد به آنها گفتم که طی سال گذشته بارها مسافرت هوایی داشتم و تنها سفر کردم و اجازه پرواز را به من دادند این اولین باری است که میشنوم نابینا نمی تواند تنهایی پرواز کند. که این فرد گفت: این موضوع جزو قوانین شرکت است و معلولان نمی توانند بدون حضور همراه پرواز کنند. حتی به آنها گفتم در گذشته هم با شرکت هوایی کاسپین سفر کردم و چنین چیزی نبوده است، آن فرد مسئول گفت: آنها لطف کردند که اجازه پرواز به تنهایی را به تو دادند اما امروز چنین نیست و نمی توانیم اجازه دهیم شما سوار هواپیما شوید.»

آگاهی با اشاره به پاره شدن کارت پروازاش بیان می کند:«طی جرو بحثی که میانمان ایجاد شد آن فرد کارت پروازم را پاره کرد و به خاطره عجله ای که داشتم، مهم بودن این سفر و البته کمبود وقت، نمی توانستم کار را به ماموران و حراست فرودگاه بکشانم و می خواستم با گفتگو اجازه پرواز را بگیرم که در این میان یکی از مسافران همان پرواز مداخله کرد و گفت: من مسئولیت این فرد را بر عهده می گیرم پس بگذارید سوار شود.»

این جوان نابینا می افزاید: «بعد از مداخله آن مسافر سوار هواپیما شدم اما با پاره شدن کارت پروازم زمانی که به فرودگاه شیراز رسیدم به مشکل برخوردم چرا که به علت ناخوانا شدن شماره های روی کارت نمی توانستم وسایلم را از فرودگاه تحویل بگیرم و یک ساعت منتظرماندم تا همه مسافرین وسایلشان را گرفتند آن چمدانی که مانده بود را به من تحویل دادند.»

وی می گوید: «بعد از ماجرا و اتفاق های فرودگاه بسیار تحقیق کردم تا دریابم با استناد به چه قانونی آن فرد مانع ورود من به هواپیمای شرکت کاسپین شد. با بخش حقوقی شرکت کاسپین هم که تماس گرفتم، گفتند که قانون است و قرار شد آن قانون را برایم ارسال کنند که تاکنون این قانون مورد اشاره به دستم نرسیده است. طبق بررسی هایم در قوانین هوایی اگر معلولان بیش از 5 نفر بوده باید همراه داشته باشند که این همراه هم باید از طرف شرکت هواپیمایی به معلولان داده شود. برای جمع آوری اطلاعات دقیق تر به سایت های شرکت های مختلف سر زدم اما هیچ کدام چنین قانونی را نداشتند و فقط کاسپین است که در سایت اش قوانینی را برای پذیرش مسافران معلول درج کرده است»  متن نوشته شده در سایت شرکت هواپیمایی کاسپین برای جلوگیری از سفر معلولان به تنهایی«مسافرتوانخواه به افرادی اطلاق می گردد که به علت شرایط پزشکی، فیزیکی و یا روحی نیازمند مراقبتهای فردی می باشند که به طور معمول برای سایر مسافران فراهم نمی گردد .

مسافر توانخواه به افرادی اطلاق میشود که دارای شرایط ذیل می باشند :

ناتوانی دائم: برای مثال فلج تمام و یا بخشی از بدن , ورم مفاصل , ناشنوایی و نا بینایی

ناتوانی موقت: جراحی اخیر و یا درمان های پزشکی اخیر ازقبیل: دست و پای شکسته

بیماری های فیزیکی و روحی اخیر

انواع مسافر توانخواه

 افراد نابینا و ناشنوا

این افراد با داشتن همراه مجاز به سفر می باشند. ضمناً با مسافرانی که موقتاً بینایی خود را ازدست داده اند همانند مسافران توانخواه و با ارائه فرم MEDA رفتار می گردد.»

آگاهی با اشاره به استدلال مسئولان کاسپین برای حضور همراه بیان می کند: «آنها معتقد هستند که وجود همراه برای معلولان ضروری است و اگر در طول مسافرت اتفاقی رخ دهد همراه می تواند فرد معلول را نجات دهد. اما این در حالی است که فرد همراه ما که آموزش دیده نیست و اگر هم در هواپیما اتفاقی رخ دهد در بهترین حالت همراه خودش را فقط می تواند نجات دهد و این دلیلی را که مطرح می کنند از پایه بی اساس است.»

این جوان در پایان صحبت هایش می گوید:« من نمی دانم طبق چه قانونی این افراد در شرکت کاسپین می خواستند مانع از پروازم شوند اما اگر دلایل و قوانین آنها منطقی هم بود حق بی ادبی و توهین به یک مسافر را نداشتند. بنده خواستار جوابیه این شرکت در قبال برخورد کارمندانشان هستم.»

بعد از شنیدن صحبت های حسین آگاهی بررسی هایمان را آغاز کردیم و برای آگاهی از قوانین پرواز با سازمان هواپیمایی کشوری ارتباط برقرار کردیم تا دریابیم آیا شرکت های هواپیمایی می توانند قوانین داخلی خودشان را وضع کرده و مانع از پرواز معلولان به تنهایی شوند که در پی این بررسی و پیگیری های ایران سپید مسئولان این سازمان گفتند: «تا سه نفر نابینا می تواند بدون نیاز به همراه مسافرت هوایی داشته باشند و کادر پرواز خدمات مورد نیاز را به آنها ارائه می دهند اما بیش از آن باید یک همراه داشته باشند. »

در پاسخ به اینکه آیا شرکتهای هواپیمایی می توانند قوانین داخلی داشته باشند که مانع از پرواز نابینایان یا معلولان به تنهایی شود هم گفتند:«هر شرکت هواپیمایی با توجه به نوع هواپیماهایی که دارد میتواند قوانین پروازی خاص خود را داشته باشد اما قوانین آنها نمی تواند در تضاد قوانین بین المللی ICAO و سازمان هواپیمایی کشوری باشد.»

ایران سپید همچنان پیگیر این موضوع و منتظر جوابیه سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت هواپیمایی کاسپین است. 

 

......ورزشی
*سلامت ورزشکاران برای ما اولویت نخست است

محمد تابع، دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک در جریان دومین مرحله واکسیناسیون اعضای کاروان اعزامی به بازی های پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ اظهار داشت: واکسینه کردن ورزشکاران پارالمپیکی موجب خواهد شد تا آنان دغدغه‌های کمتری نسبت به مشکلات ابتلا به ویروس کرونا را داشته باشند و سلامت ورزشکاران برای ما اولویت نخست است. وی با اشاره به واکسینه کردن کاروان اعزامی به پارالمپیک توکیو گفت: سلامت ورزشکاران برای کمیته ملی پارالمپیک مهمتر از هر نتیجه ای است. اعزام به پارالمپیک، نیازمند طی کردن مراحلی است که در شرایط کرونا باید رعایت شود. مسؤولان ورزش ژاپن اعلام کردند که واکسن و تست کرونا ۲ شرط لازم است. هر چند که اجباری برای واکسن اعلام نشده اما مسؤولان ورزش ایران سلامت را در اولویت قرار دادند. تمام اعضای کاروان اعزامی واکسینه خواهند شد تا بدون دغدغه های کرونایی خود را آماده حضور در توکیو کنند.

دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک افزود: حدود یک ماه پیش دوز نخست این واکسن برای بیشتر ورزشکاران تزریق شد و خوشبختانه مشکل خاصی به وجود نیامد. ورزشکاران در سلامت کامل هستند و دوز دوم نیز انشاالله مشکلی نداشته باشد تا ورزشکاران بدون هیچ دغدغه‌ای تمرینات خود را دنبال کنند. تابع خاطر نشان کرد:‌ واکسینه کردن ورزشکاران پارالمپیکی به معنای پایان رعایت دستورالعمل‌ها نیست بلکه تمرینات و اعزام ها همچنان براساس رعایت تمام موارد بهداشتی انجام خواهد گرفت. ورزشکاران جانباز و معلول بیش از دیگران نیاز به مراقبت دارند و ما نیز از هیچ اقدامی کوتاهی نخواهیم کرد.

مرحله دوم از واکسیناسیون ورزشکاران، مربیان و دیگر اعضای کاروان اعزامی ایران به پاراالمپیک توکیو ۲۰۲۰ به درخواست کمیته ملی پاراالمپیک و با هماهنگی معاونت قهرمانی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون پزشکی - ورزشی، توسط وزارت بهداشت در محل درمانگاه ورزشگاه آزادی انجام شد.

 

.....‌‌‌‌....حوادث

*قتل مرموز زن میانسال در خانه دوست جوانش

ساعت 9 شب شنبه 11 اردیبهشت، مأموران کلانتری 149 امامزاده حسن در تماس با بازپرس کشیک قتل پایتخت، از قتل زن میانسالی خبر دادند. با اعلام این خبر بازپرس حبیب‌الله صادقی و تیم جنایی راهی محل حادثه شدند که خانه ‌ای قدیمی در خیابان ابوذر بود که  با ورود به خانه، آنها با جسد زن 46 ساله در حالی مواجه شدند که گلویش بریده شده و با ضربات متعدد چاقو به قتل رسیده بود.

صاحبخانه که زنی جوان بود در تحقیقات گفت: من از همسرم جدا شدم و به تنهایی در این خانه دو طبقه زندگی می‌کنم. من ساکن طبقه دوم هستم و طبقه اول خالی است. شب حادثه دوستم کیمیا، مقتول به خانه ‌ام آمد. من در حال آشپزی بودم که زنگ خانه به صدا درآمد.  کیمیا به سمت آیفون رفت تا ببیند چه کسی زنگ  می‌زند، اما پس از پاسخ دادن به آیفون گفت صدا نمی‌آید و برای اینکه ببیند چه کسی پشت در است، پایین رفت.

زن جوان ادامه داد: دو دقیقه بیشتر نگذشته بود که صدای جیغ و فریاد شنیدم. خودم را فوراً به طبقه پایین رساندم و از ترس شوکه شدم ؛جسد خونین کیمیا در راه‌ پله‌های طبقه اول افتاده بود و همان موقع مردی ناشناس  از خانه خارج شد و فرار کرد. من چهره شخصی را که فرار کرد  ندیدم و نمی‌دانم چه کسی بوده است. به دستور بازپرس شعبه چهارم دادسرای امور جنایی پایتخت، زن جوان  به عنوان تنها مظنون پرونده بازداشت شد. تحقیقات برای رازگشایی از این جنایت ادامه دارد.

نقشه عجیب شوهر برای فرار از پرداخت مهریه

زنی ۲۵ساله که در آستانه جدایی از همسر دومش بود، فکرش را نمی‌کرد قربانی دامی شود که شوهرش برای فرار از پرداخت مهریه پهن کرده بود. چند روز قبل زنی جوان به اداره پلیس رفت تا از شوهرش به اتهام آدم‌ ربایی شکایت کند. وی گفت: مدتی قبل و با اصرار خانواده ‌ام برای ازدواج با یکی از بستگانم، به عقد این مرد درآمدم. گمان می‌کردم او مرد خوبی باشد چون فامیل نزدیک بودیم اما تصوراتم اشتباه بود. او مرا کتک می ‌زد و به ‌شدت با یکدیگر اختلاف و درگیری داشتیم و با وجود این دلم نمی‌خواست مهر طلاق در شناسنامه‌ ام ثبت شود و می‌دانستم اگر به خانه پدرم برگردم آنها با نیش و کنایه‌هایشان عذابم می‌دهند و سعی کردم این شرایط را تحمل کنم. وی ادامه داد: اختلاف و درگیری‌های من و شوهرم ادامه داشت تا اینکه تصمیم به جدایی گرفتیم.

 برای انجام کارهای قانونی راهی دادگاه خانواده شدیم اما همسرم اصرار داشت مهریه‌ ام را ببخشم تا طلاقم بدهد. من برخلاف اصرار او تصمیم گرفته بودم مهریه‌ ام را بگیرم. چون به تازگی در یک آرایشگاه مشغول به‌کار شده بودم و می‌خواستم بعد از جدایی مستقل زندگی کنم و دیگر به خانه پدرم برنگردم. به همین دلیل ۲۰۰سکه مهریه ‌ام را به اجرا گذاشتم غافل از اینکه شوهرم برای فرار از پرداخت سکه‌ها نقشه مجرمانه‌ای خواهد کشید.

آدم‌ربایی

زن جوان در ادامه گفت: به تازگی در آرایشگاه محل کارم با دختری به نام پرستو آشنا شده بودم و او از مشکلات زندگی من باخبر بود. پرستو اصرار داشت که بعد از جدایی از همسرم باید با برادرش ازدواج کنم اما من نمی‌خواستم عجله کنم. یک روز پرستو با من در پارک قرار گذاشت و وقتی رفتم برادرش را هم با خودش آورد. در حال صحبت باهم بودیم که ناگهان سر و کله شوهرم در پارک پیدا شد و گفت از من عکس و فیلم تهیه کرده است.

او گفت اگر فیلم خیانتم را به دادگاه نشان بدهد و از من شکایت کند، ‌مرا اعدام می‌کنند. او با تهدید من و برادر پرستو را سوار ماشینش کرد و ما را به خانه قدیمی حوالی شهرری برد. در آنجا ۳روز مرا در اتاقی با دست و پای بسته حبس کرد و می‌گفت برادر پرستو را نیز در اتاق دیگری زندانی کرده است. شوهرم برایم شرط گذاشت و گفت اگر به دفترخانه بروم و مهریه ‌ام را ببخشم بی‌خیال شکایت از من می‌شود.

 در این صورت مجازات هم نخواهم شد و من از ترس آبروریزی همراه شوهرم به دفترخانه رفتم و مهریه‌ ام را بخشیدم. بعد از آن شوهرم مرا رها کرد اما متوجه شدم که پرستو و برادرش با شوهرم همدست بودند. حتی پرستو بعد از آن زنگ زد و از من حلالیت طلبید و گفت به‌ خاطر پول حاضر شدند وارد این بازی شوند. شوهرم آنها را اجیر کرده بود تا با این ترفند بتواند از پرداخت مهریه فرار کند. با شکایت زن جوان، پرونده‌ای درخصوص آدم‌ ربایی تشکیل شد. قاضی حبیب‌الله صادقی، بازپرس شعبه چهارم دادسرای جنایی تهران، پس از تحقیقات اولیه دستور بازداشت شوهر وی و همدستانش را صادر کرد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *