شناسه خبر: 33530 منتشر شده در مورخ: 1400/2/13 ساعت: 10:30 گروه: اجتماعی  
معلمی که کتاب هایش را به خط بریل هم می نویسد

معلمی که کتاب هایش را به خط بریل هم می نویسد

روایتی از داریوش جعفری، معلم مدرسه استثنایی باغچه بان شهرستان کوهدشت استان لرستان که تصمیم گرفت کتاب های داستانی که برای عموم بچه ها تالیف کرده بود به صورت دستی به بریل بنویسد تا دانش آموزان نابینا هم داستان بخوانند.

به گزارش ایران سپید به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی؛ کتاب باید بخشی از زندگی همه ما باشد.چه سعادتمندم که خط بریل رو با کمک استاد رسول دیناری عزیزم آموختم و خوشحالم که توانستم کتاب محبوبم "کیکله رو آب برد/ دنیارو خواب برد" را به خط بریل بنویسم.

این کتاب را به یکی از شاگردان نابینا تقدیم خواهم کرد و بین دیگران خواهد گشت و باز هم کتابها و اشعارم رو برای این نازنینان خواهم نوشت.

این چند جمله روایتی از عشق معلمی است که با همه وجود تلاش می‌کند تا گوشه‌ای از علم و آگاهی را از چشمه دانش به دانش‌آموزان اش، بچشاند.
دایوش جعفری معلم مدرسه استثنایی کوهدشت لرستان تصمیم گرفت چند مجموعه داستان و شعر  خود و هم چنین چند شعر کلاسیک را به شکل دستی به بریل بنویسد تا  دانش آموزان نابینا نیز این کتابها را بخوانند.کتاب هایی که وقتی باز می شوند داخلش پر از سفیدی   است  و نقطه های بریل نمایان می شوند.
این آقا معلم  ۱۵۰۰ صفحه کاغذ  تهیه کرده است تا همه آن ها را با نقطه های بریل به صورت دستی  پر کند و ماهی یک کتاب و سالی ۱۲ جلد کتاب به بریل  بنویسد.
داریوش جعفری می‌گوید:هنگامی  که دانش آموزان کتاب را میخوانند و متوجه حروف  اشتباه می شدند  می‌گفتند   نگران نباش آقای معلم ما  خودمون درست میکنیم  هم خودشون یاد می گرفتند و هم به  آقای معلم یاد می دادند.
بیشتر مردم اعتقاد دارند که ما با چشمانمان می‌بینیم. اما حقیقت این است که این مغز ماست که آنچه را فکر می‌کنیم می‌بینیم، درک می‌ کند.کتابخوانی برای همه عشق است و چقدر لذت بخش است وقتی  روشندلی کتابی که به خط بریل نوشته شده رو با ذوق و شوق داره میخونه.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *