شناسه خبر: 33520 منتشر شده در مورخ: 1400/2/12 ساعت: 14:46 گروه: اجتماعی  
خانواده‌ها مشاوره ژنتیک را جدی بگیرند/ فعالیت 3 مرکز در ایلام

خانواده‌ها مشاوره ژنتیک را جدی بگیرند/ فعالیت 3 مرکز در ایلام

معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد اداره کل بهزیستی ایلام گفت: سه مرکز مشاوره ژنتیک دولتی و خصوصی برای جلوگیری از تولد نوزاد معلول مشغول فعالیت هستند.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایسنا، «فروزان افسرده» اظهار کرد: در سال گذشته 1118 نفر به مرکز مشاوره ژنتیک مراجعه کردند که به ۲۱۸نفر از این افراد کمک هزینه ‌آزمایش‌های ژنتیک در قالب معرفی به آزمایشگاه و یا کمک موردی پرداخت شده است. وی انجام مشاوره و آزمایش ژنتیک را اقدامی ضروری و راهکاری مناسب برای پیشگیری از تولد کودکان معلول عنوان‌ و تصریح کرد:ریسک تولد فرزند معلول برای خانواده های با عضو معلول، نسبت فامیلی زوج ها و سن بالا مادران بیشتر از سایرخانواده‌ها است.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی ایلام با بیان اینکه با انجام مشاوره های پیش از ازدواج و قبل از بارداری وحین بارداری احتمال تولد فرزند معلول بطور قابل ملاحظه ای کاهش می‌یابد، سه مرکز مشاوره ژنتیک دولتی و خصوصی در ایلام به ارائه مشاوره های تخصصی و تعیین ریسک خطر جهت مراجعان در زمینه هایی نظیر پیش از ازدواج، پیش از بارداری، حین بارداری، وجود بیماریهای پر خطر و تکرار شونده در خانواده و وجود فرزند معلول مشغول فعالیت هستند. افسرده غربالگری اختلالات ژنتیک در افراد ۲۵-۱۵ ساله  و طرح فراگیر مشاوره ژنتیک معلولان تحت پوشش با هدف شناسایی موارد خطرزا پیش از تولد نوزاد معلول را از دیگر طرح های این اداره کل برای پیشگیری از تولد نوزاد دارای معلولیت عنوان کرد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *