شناسه خبر: 33485 منتشر شده در مورخ: 1400/2/7 ساعت: 13:49 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه ۷ اردیبهشت 1400

روزنامه سه شنبه ۷ اردیبهشت 1400

عناوین امروز: ظریف: اگر سردار سلیمانی نبود من در مذاکرات افغانستان دستاوردی نداشتم-افزایش ۷۰ درصدی مستمری مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی در سال ۱۴۰۰-انتظار چندماهه نابینایان برای تبلت بریل-چرا برخی واکسن ها بیش از یک نوبت زده می شود؟-عرضه بین‌المللی عود ایرانی در آلبوم چله‌نشین-تقدیر از نابینایان گلبالیست کرمانی-راز سر به مهر دوقتل در پرونده مرد مرموز.

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

1۴ رمضان ۱۴۴۲

۲۷ آوریل  ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۶۸۵

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

*ظریف: اگر سردار سلیمانی نبود من در مذاکرات افغانستان دستاوردی نداشتم

*افزایش ۷۰ درصدی مستمری مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی در سال ۱۴۰۰

*انتظار چندماهه نابینایان برای تبلت بریل

*چرا برخی واکسن ها بیش از یک نوبت زده می شود؟

*عرضه بین‌المللی عود ایرانی در آلبوم چله‌نشین

*تقدیر از نابینایان گلبالیست کرمانی

*راز سر به مهر دوقتل در پرونده مرد مرموز

 

.....‌اخبار ویژه

*افزایش ۷۰ درصدی مستمری مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی در سال ۱۴۰۰

با ابلاغ دکتر نوبخت معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، در راستای بهبود معیشت مردم، افزایش متوسط ۷۰ درصدی مستمری مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی در سال ۱۴۰۰ اجرایی شد.

 با عنایت به تأکید مقام معظم رهبری در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مبنی‌بر تلاش در جهت بهبود معیشت مردم، با پیش‌بینی‌ اعتبار لازم در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور به تعداد ۳٫۳۱۸٫۷۶۷ خانوار با اعمال رشد متوسط ۷۰ درصد نسبت به سال گذشته عملیاتی شد و گام مثبت دیگری در راستای کاهش فقر و بهبود معیشت خانوارهای دهک‌های پایین کشور برداشته شد. 

بر این اساس در خانوار‌های یک نفره از رقم ۱۹۸ هزار تومان مستمری سال ۱۳۹۹ به رقم ۳۵۰ هزار تومان در سال 1400 افزایش داشت که رشد ۷۷ درصدی را نشان می‌دهد.

در خانوار‌های دو نفره از رقم ۳۳۱ هزار تومان مستمری سال ۱۳۹۹ به رقم ۵۰۰ هزار تومان در سال 1400 افزایش داشت که رشد ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

در خانوار‌های سه نفره از رقم ۴۳۰ هزار تومان مستمری سال ۱۳۹۹ به رقم ۷۰۰ هزار تومان در سال 1400 افزایش داشت که رشد ۶۳ درصدی را نشان می‌دهد.

در خانوار‌های چهار نفره از رقم ۵۵۵ هزار تومان مستمری سال ۱۳۹۹ به رقم ۹۰۰ هزار تومان در سال 1400 افزایش داشت که رشد ۶۲ درصدی را نشان می‌دهد.

در خانوار‌های پنج نفره و بیشتر از رقم ۶۱۷ هزار تومان مستمری سال ۱۳۹۹ به رقم یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در سال 1400 افزایش داشت که رشد ۷۸ درصدی را نشان می دهد.
*اطلاعیه روابط عمومی سازمان بهزیستی کشور در خصوص اختلاف ملکی این سازمان با نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی

به دنبال اختلاف ملکی سازمان بهزیستی با نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی،روابط عمومی این سازمان اطلاعیه ای صادر کرد.

به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل، در این اطلاعیه آمده است:با عنایت به مطالب مطروحه و مصاحبه های صورت گرفته در مورد اختلاف ملکی سازمان بهزیستی و آقای دکتر فرشادان نماینده محترم مردم شریف سنندج در مجلس شورای اسلامی(مدیر کل سابق بهزیستی استان کردستان) به اطلاع می رساند:

در سال ۱۳۹۱ با انعقاد قرار دادی ملکی از املاک بهزیستی استان کردستان به استناد قانون اصلاح ماده (۸) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب۹۸/۱۰/۲۵ و بند (الف) همان قانون «فروش منازل سازمانی به ساکنین واجدالشرایط» به ایشان واگذار می گردد.

لازم به ذکر است که در زمان واگذاری ملک، آقای دکتر فرشادان مسئولیتی در بهزیستی به عهده نداشته اند. پس از انعقاد قرارداد واگذاری، موضوع قرارداد از طرف دستگاه های نظارتی مورد اشکال قرار می گیرد و متعاقب آن سازمان بهزیستی به طرح دعوی جهت ابطال قرارداد واگذاری از طریق مراجع قضایی اقدام می نماید.

پرونده مذکور در حال حاضر در دستگاه قضایی در انتظار دریافت حکم نهایی می باشد و رأی دستگاه قضایی در این خصوص فصل الخطاب خواهد بود.

 

......اخبار روز

*ظریف: اگر سردار سلیمانی نبود من در مذاکرات افغانستان دستاوردی نداشتم

مصاحبه سه ساعته محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه درباره چالش‌های دوران وزارت او بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

این مصاحبه که گفته شده در اصل به مدت هفت ساعت بوده است، به برجام، میدان و دیپلماسی اختصاص دارد.

محورهایی از مصاحبه تقطیع شده وزیر امورخارجه به شرح زیر است:

 دولت نهم و دهم ما را در شرایطی قرار داده بود که بیرون آمدن از این شرایط هزینه فراوانی داشت و اگر کسی غیر از همین افراد، ما را از این وضعیت خارج کند حتما متهم می‌شود و برای کشور بهتر بود خود آنان این کار را بکنند. به آقایان عراقچی و روانچی گفتم برای قربانی شدن به این وادی آمدیم نه برای قهرمان شدن و این مسئله را از ابتدا می‌دانستم.

گروهی در کشور ما منافع دارند که همه چیز امنیتی شود زیرا در این مهم امنیت دارند در حالی که مزیت نسبی ایران در امنیتی شدن نیست در حوزه معنایی است. این اقلیت توان ایجاد یک موج گسترده هم دارند.

مردم ما قهرمان پرستند و دنبال پیروزی هستند و وقتی یک نفر یا پیروز می‌شود یا قولی می دهد یا این طور ارائه می‌شود که پیروز شده انتخاب می‌کنند.

من و سردار سلیمانی الزاما هم نظر نبودیم اما احساس می‌کردیم باید هماهنگ باشیم و این کار را می‌کردیم و به جرات می‌گویم من دیپلماسی را بیشتر برای میدان هزینه کردم تا میدان برای دیپلماسی هزینه شده باشد.

من از طرفداران رابطه ایران با روسیه و چین هستم و هردو کشور مهم هستند اما معتقدم رابطه با کشورها با چشم باز باشد.

درباره منطقه باید انصاف را رعایت کنیم. در مذاکرات افغانستان در  ۲۰۰۱ با آمریکا، اگر سردار سلیمانی نبود من دستاوردی نداشتم. در ۲۰۰۳ درباره عراق نیز اگر اطلاعات سردار سلیمانی نبود من هیچ دستاوردی نداشتم و رهبر انقلاب دست من و سردار سلیمانی را برای هماهنگی در دست هم گذاشت.

سردار سلیمانی گفته بود از جنگ یمن چیزی بدست نمیاد و فقط کشتار مردم است. سلیمانی جنگ طلب نبود. سلیمانی از من خواست زودتر این موضوع تمام شود./ ایرنا

*کرباسچی: تا این لحظه هیچ نشانه‌ای از حضور لاریجانی در انتخابات نیست

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی: از حزب کارگزاران سازندگی غیر اینکه آقای جهانگیری به دولت نزدیک است معاشرتی بین حزب و دولت جز چند جلسه عمومی وجود نداشته است.

خصلت آقای روحانی به حضور در جامعه نیست.

بسیاری از مدیران ستادی نیز چنین اعتقادی دارند و موفق هم هستند اما در مجموع در کنار مردم بودم بسیار مهم است.

 روحانی هیچ‌گاه پایگاهی در جریان اصلاحات نداشت.

 آقای لاریجانی نیز از شخصیت‌های ارزشمند کشور است و جایگاه وی را در توسعه کشور نباید نادیده گرفت.

تا این لحظه نیز هیچ نشانه‌ای از حضور آقای لاریجانی در انتخابات نیست.

 همچنین باید مجموعه‌ای از اصلاح‌طلبان یا اصولگرایان از فردی حمایت کنند تا رای بیاورد.

* نمکی: واکسن داخلی کرونا از آخر اردیبهشت وارد سبد واکسیناسیون می‌شود

وزیر بهداشت:

 مجموعه اقدامات در زمینه ساخت واکسن داخلی ما را به سمت خوبی می‌برد.

وضع واکسیناسیون در اردیبهشت‌ماه بسیار بهتر خواهد بود.

 از امروز واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال را در کشور آغاز می‌کنیم.

واکسن داخلی کرونا از آخر اردیبهشت وارد سبد ما می‌شود.

 واکسیناسیون برخی گروه‌های هدف پرخطر مثل پلیس را نیز در برنامه داریم و حتما مورد توجه قرار خواهیم داد./ ایسنا

* «شیوه نامه برگزاری امتحانات نهایی» به استان‌ها ابلاغ شد

بر اساس این شیوه نامه، امتحانات حضوری در مناطق زرد، نارنجی و قرمز با صدور مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا و در تمام مناطق با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی که متعاقبا ارسال می‌شود و نظارت مراقبان بهداشت انجام می‌شود.

سوالات امتحانات نهایی پایه دوازدهم براساس برنامه درسی و بارم بندی وضعیت قرمز در شرایط همه­ گیری بیماری کرونا، طراحی می‌شوند.

برنامه درسی دوره دوم متوسطه در وضعیت قرمز، بارم بندی دروس و برنامه امتحانات در پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی به نشانیwww.aee.medu.ir قابل مشاهده است./ ایرنا

*عراقی‌زاده: آماده‌ایم بیمارستان‌های سیار را برپا کنیم

معاون بهداشت و درمان ستادکل نیروهای مسلح:

تا الان ۱۵ بیمارستان سیار بنا به در خواست وزارت بهداشت برپا شده و ماموریت را انجام شده و بعد از گذر از پیک بیماری بیمارستان سیار جمع شده است.

هفته گذشته هم با وزارت بهداشت صحبت کردم و گفتیم در هر نقطه ای لازم باشد آماده‌ایم بدون محدودیت بیمارستان‌های سیار را برپا کنیم؛ اما این موضوع منوط به در خواست وزارت بهداشت است./ تسنیم

 

......‌‌‌....گزارش ویژه

*انتظار چندماهه نابینایان برای تبلت بریل

دانشگاه‌ها و مدارس هنگام باز بودن دانشگاه‌ها از دانش‌آموزان و دانشجویان نابینا حمایت‌هایی می‌کردند، بطور مثال جزوه‌های آنها را به صورت بریل یا صوتی در اختیارشان قرار می‌دادند اما با شیوع کرونا و خانه‌نشینی دانش‌آموزان و دانشجویان، آنها برای درس خواندن به تبلت بریل نیاز دارند.

 تبلت بریل یا برجسته نگار هوشمند همراه یک نمایشگر بریل ویژه نابینایان است که با داشتن سیستم عامل امکان خواندن و نوشتن به بریل به صورت الکترونیک را برای نابینایان فراهم می‌کند.

سال گذشته، ۵۷۵ نفر از نابینایان از ۱۰۲ شهر کشور ضمن نوشتن نامه‌ای سرگشاده به دکتر روحانی ریاست جمهوری، خواهان حمایت دولت و سازمان‌های مرتبط از این محصول دانش‌بنیان تولید داخل شدند. همزمان با برگزاری مراسم روز جهانی ایمنی عصای سفید در مهرماه سال گذشته، خبر خرید قطعی ۱۰۰ دستگاه برجسته نگار هوشمند و ۳۰۰ قرآن بریل از مرکز رودکی توسط وزیر کار رسانه‌ای شد تا جایی که وبسایت سازمان بهزیستی و سایر خبرگزاری‌ها آن را پوشش رسانه‌ای گسترده دادند و از آن به عنوان هدیه بهزیستی به نابینایان نام بردند.

حال و پس از گذشت ۶ ماه از این قضیه، تنها ۳۰ دستگاه از یکصد دستگاه وعده داده شده از سوی سازمان بهزیستی کشور خریداری شده و پیگیری‌های انجمن نابینایان ایران نیز در این مدت راه به جایی نبرده است.

قولی که عملی نشد

قائم مقام انجمن نابینایان ایران در این‌باره گفت: نمایشگرهای بریل همراه یک تبلت هوشمند ویژه نابینایان است و سه سال است که پس از تولید اولین نسل از این نمایشگرها، پیگیر تهیه و خرید این دستگاه از سوی سازمان بهزیستی کشور برای دانش‌آموزان و دانشجویان نابینا هستیم. چرا که این دستگاه می‌تواند تمام نیازهای این قشر و دسترسی آنها به منابع مطالعاتی روز را برطرف کند.

منصور شادکام خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ به‌رغم قول‌های بسیاری که به ما دادند در عمل هیچ اتفاقی نیفتاد و حتی یک دستگاه هم خریداری نشد. پیگیری‌های انجمن در سال ۹۹ نیز ادامه یافت و در مهرماه خبر خرید ۱۰۰ دستگاه برجسته نگار هوشمند از سوی شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اعلام شد. امیدوار بودیم با توجه به مجازی شدن کلاس‌های مدارس و دانشگاه‌ها که نیاز نابینایان به داشتن این تبلت بریل را دوچندان کرده است، بخشی از مشکلات این قشر کاهش یابد اما متاسفانه در دی‌ماه و بهمن‌ماه، هزینه خرید تنها یک دستگاه برای هر استان تخصیص یافت.

دبیر پروژه کتابخانه‌های دیجیتال گویا و بریل اضافه کرد: البته توزیع در استان‌ها هم مورد تایید ما نبود و اعتقاد داشتیم تجهیز کتابخانه‌ها به این تبلت می‌تواند نیازهای مطالعاتی نابینایان را برطرف کند. پس از توزیع این ۳۰ دستگاه، پیگیر خرید ۷۰ دستگاه دیگر شدیم. در این مدت، همواره معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به پیگیری‌های انجمن اعلام می‌کرد ما سر قولمان هستیم و سایر تبلت‌های باقی مانده به‌طورقطع خریداری خواهد شد. تا آنجا که معاون توانبخشی در گفتگو با مدیرعامل شرکت پکتوس که تنها تولید کننده برجسته نگار هوشمند همراه در کشور است، اعلام کرده بود که «شما دستگاه‌ها را تولید کنید و نهایتا تا پایان سال پروسه خرید انجام خواهد شد». حال با وجود تولید این نمایشگرهای بریل که تهیه مواد اولیه و ساخت آن بسیار هزینه بر است، سازمان بهزیستی کشور خلف وعده کرده و خبری از خرید سیستم‌های باقی مانده نیست.

شادکام افزود: متاسفانه مسئولان مربوطه صادق نبودند. به‌رغم اینکه انجمن پیگیر این مساله بود، بهزیستی  استان تهران حتی همان یک دستگاه را هم حاضر نشد برای نابینایان تهران تهیه کند و این امر جدا جای تاسف دارد. آنها باید در این زمینه پاسخگو باشند. چرا با وجود اینکه هزینه خرید یک دستگاه از طرف ستاد بهزیستی برای آنها واریز شده بود با کارشکنی‌های فراوان همان یک برجسته نگار هوشمند را هم برای استانی که هزاران دانش‌آموز و دانشجوی نیازمند دارد با ما همکاری نکردند و در واقع نابینایان را از حق مسلم خود محروم کردند.

 قائم مقام انجمن نابینایان ایران ادامه داد: من از رسانه‌ها تقاضا دارم این مساله را پیگیری کنند. این مطالبه جدی ما است که به نابینایان تنها در روز عصای سفید نپردازند و در سایر روزهای سال هم پیگیر حقوق آنها باشند. رسانه‌ها باید این امر را پیگیری کنند به‌رغم اینکه سازمان بهزیستی به ما اعلام کرد مشکلی بابت تامین منابع مالی در این زمینه نداریم و پول خرید ۱۰۰ دستگاه برجسته نگار هوشمند را کنار گذاشته‌ایم، چرا تنها کمتر از یک سوم میزان وعده داده شده را تهیه کرده‌اند.

شادکام افزود: اکنون نیز هیچکدام از مدیران سازمان بهزیستی به ما پاسخگو نیستند. ما از شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهانگیری به عنوان رئیس کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان انتظار داریم به این موضوع ورود کنند تا مسئولیتی که بر عهده دارند، در حد حرف و وعده و وعید باقی نماند.

وی ادامه داد: اگر مسئولان مربوطه به نیازهای نابینایان اشراف کامل داشتند، تا این اندازه نسبت به تأمین تجهیزات توانبخشی مورد نیاز آنها کوتاهی نمی‌کردند. بی‌تفاوتی آن‌ها و وعده‌های پوچشان بیش از هر چیز دیگری ما را آزار می‌دهد و امیدواریم حالا که جوابگوی مطالبات به حق ما نیستند، پاسخگوی رسانه‌ها در برابر مسئولیت خطیر خود باشند. ما این موضوع را از طریق نمایندگان مجلس، سازمان بازرسی کل کشور و سایر ارگان‌ها پیگیری خواهیم کرد و تا زمانی که پاسخ قانع کننده‌ای به ما ندهند، از پیگیری‌های خود دست بر نخواهیم داشت.

ایران یکی از معدود کشورهای تولیدکننده تبلت بریل

امیر سرمدی مدیر روابط عمومی انجمن نابینایان نیز در این رابطه گفت: کشورهای معدودی در جهان تبلت بریل را تولید می‌کنند به طوری‌که در آسیا فقط ایران و کره جنوبی این دستگاه را تولید می کنند.

وی اضافه کرد: مزیت دستگاه تولید شده در ایران، پشتیبانی کامل از زبان فارسی است درحالی‌که  نمونه خارجی آن بین سه تا چهار هزار دلار است، چنین قابلیتی را ندارد و زبان فارسی در آن پشتیبانی نمی شود.

سرمدی اضافه کرد: اکنون در شرایط کرونا دانش آموزان و دانشجویان نابینا مجبورند از خانه درس‌ها را دنبال کنند و سر کلاس نمی روند. بسیاری از دانشگاه‌ها جزوه‌ها را صوتی یا بریل می کردند اما اکنون این حمایت ها وجود ندارد.

سرمدی گفت: تبلت بریل این امکان را به دانشجویان و دانش‌آموزان می‌دهد که بتوانند فایل‌های متنی را بخوانند.  هر فایل متنی که به این دستگاه داده شود بلافاصله به صورت بریل در اختیار نابینایان خواهد بود و نابینایان از طریق این دستگاه می‌توانند به سایت‌های اینترنتی بروند و مقالات را بخوانند؛ این دستگاه قابلیت اتصال به گوشی تلفن همراه و امکانات فراوان دیگری نیز دارد.

بنابراین گزارش، شمار نابینایان کشور بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود که با احتساب افراد کم بینا، این رقم به ۷۵۰ هزار تا حدود یک میلیون نفر می‌رسد که به درجات مختلفی اختلال بینایی دارند.

 

.......بهداشت و سلامت

*پاسخ به سوالاتی در باره واکسن کرونا "بخش دوم": چرا برخی واکسن ها بیش از یک نوبت زده می شود؟

در طی مراحل مطالعاتی مشخص می شود که سیستم ایمنی بدن برای اینکه به اندازه کافی تحریک شود و برای مدت طولانی فعال بماند و سبب مصونیت طولانی در انسان شود باید در فواصل زمانی بیش از یک نوبت تجویز شود.  برخی واکسن ها مثل واکسن ب ث ژ (برای بیماری سل) و یا واکسن سرخک با یک یا 2 نوبت کفایت می کنند اما برخی دیگر از واکسن ها برای تحریک قوی و طولانی مدت، نیاز به تکرار دارند مثل واکسن خوراکی فلج اطفال یا واکسن دیفتری، کزاز و سیاه سرفه.

واکسن های در حال ساخت علیه کرونا در مناطق مختلف دنیا، از چه انواعی هستند؟

در حال حاضر بیش از 200 شرکت تحقیقاتی علمی در کشورهای متعدد در حال تحقیق  و تولید واکسن هستند. برخی از شرکتها موفقیت بیشتری داشته و توانسته اند به مراحل مطالعات انسانی نیز برسند و از ابتدای تابستان 1399کارآزمایی های بالینی روی انسان آغاز شده است. قابل ذکر است که فقط واکسن های ژنتیکی نیاز به زنجیره سرمای مخصوص در دمای زیر صفر درجه سانتیگراد دارند و بقیه واکسن ها می توانند در دمای معمول یخچال همانند سایر واکسن های موجود استفاده شوند.

واکسن تولیدی مشترک شرکت های آمریکایی و آلمانی به نام فایزر-بیو ان تک Pfizer-BioNtech. این واکسن از نوع واکسن های ژنتیکی است و برای نگهداری و حمل و نقل نیاز به شرایط حرارتی ویژه حدود منفی 70 درجه سانتیگراد دارد. این واکسن در دو نوبت به فاصله 21 روز تزریق می شود. در حال حاضر دو کشور آمریکا و انگلستان استفاده از این واکسن را آغاز کرده اند و در کشورهای دیگری مانند کانادا، سنگاپور، عربستان، امارات متحده عربی، کویت و بحرین تاییدیه مصرف گرفته است.

واکسن تولیدی شرکت آمریکایی به نام مودرنا  Moderna. این واکسن هم از نوع ژنتیکی است و استفاده آن از اول دی 1399 در آمریکا آغاز می شود. این واکسن برای نگهداری و حمل و نقل نیاز به حرارت منفی 20 درجه سانتیگراد دارد ولی تا یک ماه می تواند در دمای یخچال 8-2 درجه نیز کارایی خود را حفظ نماید. این واکسن نیز 2 نوبت به فاصله 28 روز تزریق می شود. علاوه بر آمریکا، اتحادیه اروپا برای 160 میلیون دوز از این واکسن قرار داد بسته است.

واکسن تولیدی شرکت چینی به نام سینووک Sinovac . این واکسن از نوع ویروس غیرفعال شده است. این واکسن در کشورهای مختلف مانند ترکیه و برزیل مطالعه بالینی شده است. تعداد زیادی از کشورها برای تولید مشترک آن مانند برزیل و اندونزی و هند که از تولید کنندگان بزرگ واکسن هستند قرارداد بسته اند. در کشور چین در حال استفاده محدود است و اندونزی اولین محموله آن را برای مصرف وارد کرده است. دو نوبت واکسن به فاصله 2 هفته تزریق می شود. در دمای یخچال نگهداری می شود.

واکسن تولیدی شرکتهای چینی سینوفارم Sinopharm در شهرهای ووهان و پکن. این واکسن نیز از نوع غیر فعال شده است.  در بحرین و امارات متحده عربی تاییدیه مصرف گرفته و تا کنون در کشور چین مصرف شده است. دو نوبت واکسن به فاصله 3 هفته تزریق می شود. در دمای یخچال نگهداری می شود.

واکسن تولیدی شرکت چینی کانسینو CanSino. این واکسن بر مبنای استفاده از یک ویروس غیرفعال شده بعنوان حامل آنتی ژن واکسن است. از آدنوویروس غیرفعال شده بعنوان حامل استفاده می کند. این واکسن از تابستان در نیروهای نظامی چین در حال مصرف است. مطالعه بالینی در کشورهای عربستان، پاکستان و روسیه در حال انجام است. این واکسن فقط یک نوبت تزریق  می شود.  در دمای یخچال نگهداری می شود.

واکسن تولیدی شرکت روسی گامالیا Gameleya به نام اسپوتنیک پنج. این واکسن بر مبنای استفاده از یک ویروس غیرفعال شده بعنوان حامل آنتی ژن واکسن است. از آدنوویروس غیرفعال شده بعنوان حامل استفاده می کند. 2 نوبت از واکسن به فاصله 3 هفته تزریق می شود. در حال مطالعه جهت تولید نوع قابل نگهداری در دمای یخچال هستند ولی در حال حاضر واکسن آنها باید در فریزر نگهداری شود.

واکسن تولیدی شرکت انگلیسی سوئدی آکسفورد-آسترازنکا  Oxford/AstraZeneca. این واکسن بر مبنای استفاده از یک ویروس غیرفعال شده بعنوان حامل آنتی ژن واکسن است. از آدنوویروس غیرفعال شده بعنوان حامل استفاده می کند. 2 نوبت از واکسن به فاصله 4 هفته تزریق می شود. مطالعات این واکسن در کشورهای مختلفی انجام شدهو برای تولید 2 میلیارد دوز واکسن تا انتهای سال آینده برنامه ریزی کرده است. در دمای یخچال نگهداری می شود.

واکسن تولیدی شرکت آمریکایی جانسون و جانسون Johnson & Johanson.  این واکسن بر مبنای استفاده از یک ویروس غیرفعال شده بعنوان حامل آنتی ژن واکسن است. از آدنوویروس غیرفعال شده بعنوان حامل استفاده می کند. در حال بررسی ارجحیت و کارایی استفاده یک نوبت و یا دو نوبت واکسن هستند. در دمای یخچال نگهداری می شود.

واکسن تولیدی شرکت آمریکایی نوواوکس Novavax. این واکسن بر مبنای تکثیر بخشی از ویروس در محیط کشت سلولی تولید می شود. دو نوبت واکسن به فاصله 21 روز تزریق می شود. در دمای یخچال نگهداری می شود.

واکسن تولیدی شرکت بهارات هندوستان Bharat Biotech. این واکسن از نوع ویروس غیرفعال شده است. در حال حاضر مطالعه روی 25800 نفر در گروه سنی بالای 18 سال در حال انجام است و در ماههای آینده نتایج آن روشن می شود. دو نوبت واکسن به فاصله 28 روز تزریق می شود. در دمای یخچال نگهداری می شود.

 

........آهنگ و درنگ

*عرضه بین‌المللی عود ایرانی در آلبوم چله‌نشین: آلبوم «چِلّه نِشین» با آهنگسازی نوشین پاسدار و صدای حسین علیشاپور، با همکاری کانون نشر موسیقی پژواک نیزِوا در پلتفرم‌های دیجیتال جهانی و همچنین نسخه فیزیکی در فروشگاههای محصولات فرهنگی و هنری منتشر شد. پاسدار در این آلبوم قطعاتی را برای عود و ارکستر تصنیف کرده که تکنوازی آن را خود به عهده داشته است.

نوشین پاسدار که فارغ التحصیل هنرستان موسیقی و کارشناسی ارشد از دانشگاه هنر می‌باشد درباره این اثر می‌گوید: «زمانی را به یاد می‌آورم که در هنرستان برای انتخاب ساز متوجه مهجور بودن و حضور کم رنگ ساز عود شدم و طی سال‌های متمادی نبود یک نقش اصلی برای این ساز را در ارکسترهای ایرانی حس می‌کردم. پس از دیپلم به ساختن قطعاتی برای عود پرداختم و در یک فیلم کوتاه به نام پژواک به کارگردانی پژمان حبیبیان از آنها استفاده شد. در دانشگاه اولین قطعه ارکسترال خود را با ارکستر ملی دانشگاه هنر به سرپرستی امیر اسلامی بر روی شعری از نیما یوشیج به روی صحنه بردم. پس از گذشت نزدیک به ۲۰ سال بالاخره قطعات آلبوم «چلّه نشین» از پاییز ۱۳۹۸ شروع به تصنیف شد و با حضور خواننده توانمندی چون حسین علیشاپور و اعضای نوازندگان حرفه‌ای این آلبوم به مرحله ظهور رسید. نقش پررنگ عود به عنوان نغمه پرداز اصلی و معرفی ساختار موسیقی ایرانی از یک سو و ارکستر زهی به عنوان یک بستر هماهنگ و آماده با پایه‌های استوار براساس هارمونی موسیقی کلاسیک غرب، این فرصت را فراهم کرد که با اشعار قدیمی و اجرای آواز موسیقی دستگاهی ادغام شوند و تولید یک اثر موسیقایی با نگرش تصویری در ذهن مخاطب شکل گیرد.

قطعات این آلبوم تشکیل شده از پنج تصنیف، یک جواب و آواز، دو تکنوازی عود بر اساس ردیف دستگاهی موسیقی ایران و دو قطعه ضربی برای عود و ارکستر می‌باشد.»

نوشین پاسدار می‌افزاید: «هدف از ساخت این قطعات در وحله اول ادای دِین به این ساز باستانی و قدیمی و خوش صداست که با اینکه در تمام دنیا از اعتبار خاصی برخوردار است، ولی شنونده ایرانی سالهاست که این صدای سحرانگیز را بسیار کم شنیده است، امیدوارم با شنیدن آواهای این آلبوم موسیقی در سراسر دنیا، فتح بابی شود برای ساخت آثار دیگران و راه گشایی باشد برای جوانانی که به راحتی می‌توانند با صدای این ساز عجین شوند.»

عوامل این آلبوم شامل اسامی زیر هستند:

نوشین پاسدار: عود و آهنگساز

حسین علیشاپور: آواز

نوازندگان:

علیرضا دریایی: ویولن و ویولا

یگانه حسینی نیا: ویولن

نگار نوراد: ویولنسل

زکریا یوسفی: سازهای کوبه‌ای

عسل ملک زاده: سازهای کوبه‌ای

مریم ملّا: تنبک

احمد میرمعصومی: میکس، مسترینگ و ناظر ضبط

علاقمندان به عود ایرانی می‌توانند این آلبوم را از طریق پلتفرم‌های آنلاین فروش محصولات موسیقی خریداری کنند.

 

........ورزشی

*تقدیر از نابینایان گلبالیست کرمانی

عباس صادق زاده رئیس هیأت نابینایان استان کرمان با حضور در محل تمرین تیم گلبال این استان از نزدیک به گفتگو با این ورزشکاران پرداخت.

در ابتدای این دیدار، عباس صادق زاده با تقدیر از تلاشهای ورزشکاران گلبال کرمان، ورزش را یکی از مؤثرترین راه های توانمندسازی و فعالیت برای افراد دارای معلولیت به ویژه نابینایان که از تحرک کمتری برخوردار هستند دانست و گفت: مجموعه هیأت نابینایان و بهزیستی تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا نابینایان را با ورزش آشنا کرده و این عزیزان با فعالیت در ورزشهایی که به آن علاقمند هستند، به خود و خانواده خود کمک کنند.

وی افزود :در سالهای گذشته حمایت بهزیستی کرمان از استعداد های مختلف باعث شده ورزشکاران کرمانی در اکثر رشته هایی که افراد دارای معلولیت در آنها فعالیت دارند، به مدال های رنگارنگ دست یابند.

تیم گلبال استان کرمان با پتانسیلی که من از آنها سراغ دارم، به راحتی میتوانند همیشه به عنوان برترین تیم ایران مطرح باشند چرا که با توجه به فضاهای موجود ،

سالن ورزشی ، مربیان خبره و بازیکنان خوب و با استعداد کرمان این امر بسیار دست یافتنی است

در ادامه این دیدار، مربیان و بازیکنان این تیم به بیان طرح ها و دیدگاه های خود با رئیس هیأت نابینایان کرمان پرداختند و در پایان، به همه

ورزشکاران لوح تقدیر و هدایایی اهدا شد.

تقدیر دبیر اجرایی کمیته پارالمپیک آسیا از آکادمی ملی کمیته پارالمپیک ایران

طارق سوئی، دبیر اجرایی کمیته پارالمپیک آسیا از آکادمی ملی کمیته پارالمپیک ایران به سبب ارائه موفق شش وبینار در حوزه اپیدمیولوژی آسیب های ورزشی و استراتژی‌های پیشگیری از آسیب، قدردانی کرد.

در متن نامه تقدیر که خطاب به دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک ارسال شده آمده است:

" اینجانب از طرف APC از تلاش‌های چشمگیر جنابعالی و آکادمی ملی پارالمپیک ایران مبنی بر ارائه ۶ وبینار موفقیت آمیز در حوزه اپیدمیولوژی آسیب های ورزشی و استراتژی‌های پیشگیری از آسیب، تشکر و قدردانی می کنم.

همانگونه که مستحضر هستید، ما در نظر داریم با برگزاری این وبینارها، وضعیت کوید ۱۹ را به یک فرصت برای آموزش و ارتقا مهارت‌های خانواده پارالمپیک آسیا تبدیل کنیم. وبینارهای شما برای شرکت کنندگان بسیار مفید بود و ما سعی خواهیم کرد که در آینده بازخوردهای مرتبط را با شما درمیان بگذاریم.

از وقت و انرژی شما و تیم شما جهت آماده سازی و ارائه این وبینارها بسیار سپاسگزاریم و امیدوارم که شما نیز، از به اشتراک گزاری این اطلاعات در سراسر منطقه احساس رضایت مندی داشته باشید.

 

......حوادث

*راز سر به مهر دوقتل در پرونده مرد مرموز

حدود 7 سال قبل زنی با حضور در اداره پلیس مدعی شد شوهرش سیامک مرتکب قتل شده است. او در توضیح ماجرا گفت: شوهرم 12 سال قبل دوستش به ‌نام هادی را به قتل رسانده است. اما از آنجایی که من از شوهرم می‌ترسیدم در همه این سال‌ها راز قتل را مخفی نگه داشتم اما حالا که از او جدا شده ‌ام و بچه هایم هم بزرگ ‌تر شده‌اند، تصمیم گرفتم این راز را فاش کنم. شوهرم آن موقع مرا تهدید کرده بود که اگر راز قتل دوستش را به کسی بگویم مرا هم می‌کشد. من هم به‌ خاطر حفظ  جانم و اینکه بچه هایم کوچک بودند به کسی چیزی نگفتم. بعد از آن هم چند باری خانواده هادی سراغ پسرشان را از همسرم گرفتند اما سیامک هربار آنها را دست به سر کرد و ادعا کرد که از او خبری ندارد. به این ترتیب پرونده هادی در میان پرونده افراد گمشده قرار گرفت.  پس از اظهارات این زن، پلیس پرونده‌ها را مورد بررسی قرار داد و مشخص شد که او درباره پرونده مفقودی هادی درست گفته است و در ادامه سیامک بازداشت شد.

وی در ابتدا منکر ادعاهای همسرش شد و کار او را انتقام‌جویی خواند اما در ادامه دختر متهم نیز حرف‌های مادرش را تأیید کرد و گفت: پدرم من را هم تهدید کرده و گفته بود من دو نفر را کشته‌ام و بازهم می‌توانم آدم بکشم. پدرم مدعی بود به جز هادی فرد دیگری به‌نام شهریار را هم کشته است. این درحالی بود که وقتی مأموران درباره شهریار تحقیق کردند متوجه شدند که او هم 20 سال قبل کشته شده اما راز قتل او هیچگاه فاش نشده بود. پس از آن سیامک دوباره مورد بازجویی قرار گرفت و در نهایت اتهام قتل هادی را پذیرفت و گفت: من و هادی سال‌ها با هم دوست بودیم. او بنگاهدار بود و همه کارهای ملکی من را انجام می‌داد تا اینکه یک روز متوجه شدم به همسرم نظر دارد.

به همین خاطر او را کشتم و با کمک برادرم دفنش کردیم. با اعترافات سیامک، برادرش سیاوش هم بازداشت شد اما بعد از اینکه ثابت شد برادرش در قتل دست نداشته آزاد شد و متهم این بار انگشت اتهام را به سمت همسرش گرفت و گفت: هادی به زنم نظر داشت به همین خاطر او را به خانه کشاندیم و همسرم او را کشت و من جسدش را در چاهی انداختم. این بار همسر متهم مورد بازجویی قرار گرفت و گفت: ادعای همسرم دروغ است. هادی مرد محترمی بود و نمی‌دانم شوهرم چرا چنین حرفی زده است. ضمن اینکه من اصلاً از ماجرای قتل خبرنداشتم تا زمانی که خودش موضوع را به من گفت.  در نهایت سیامک به اتهام قتل هادی و شهریار در زندان ماند و کیفرخواست علیه او صادر شد.

در جلسه رسیدگی که در شعبه 113 وقت دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد، خانواده هر دو قربانی درخواست قصاص کردند. در ادامه سیامک به جایگاه رفت و گفت: من در قتل شهریار نقشی نداشتم، هادی او را کشته است. یک روز من و هادی و شهریار به سمت جاجرود می‌رفتیم. من در ماشین خواب بودم که با صدای داد و فریاد شهریار بیدار شدم و دیدم هادی روی او بنزین ریخته و در حال سوختن است وقتی پرسیدم چرا این کار را کردی گفت حقش بود. من سعی کردم شهریار را نجات بدهم اما هادی جلوی من را گرفت و گفت اگر این کار را بکنی تو را هم می‌کشم. چند سال بعد از این ماجرا هم متوجه شدم هادی عاشق همسرم شده که او را در جایی خلوت به قتل رساندم بعد هم جسد را در چاهی انداختم. بعد از اظهارات متهم و با توجه به اینکه درباره قتل شهریار علیه او مدرکی نبود از این قتل تبرئه اما در قتل هادی مجرم شناخته و با درخواست اولیای دم به قصاص محکوم شد.

قضات دیوان عالی کشور حکم صادره را تأیید کردند و نام سیامک در میان محکومان به قصاص قرار گرفت. مدتی بعد وقتی او را برای اجرای حکم پای چوبه دار بردند بعد از درخواست‌های متهم، اولیای دم قبول کردند در ازای دریافت مبلغی پول و اسنادی که از مغازه پدرشان به سرقت رفته است، اعلام گذشت کنند. متهم نیز پول را تهیه کرد اما مدعی شد اسناد در دست او نیست و نمی‌تواند آنها را پس بدهد. با این حال اولیای دم نیز دیگر برای اجرای حکم پیگیری نکردند تا اینکه 7 سال بعد از آن متهم با ارسال نامه ‌ای به دادگاه خواستار اعمال ماده 429 شد. او گفت 7 سال است در زندان بلاتکلیف هستم و درخواست دارم با توجه به اینکه اولیای دم پرونده را پیگیری نمی‌کنند، دادگاه تکلیف من را روشن کند.

*دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان

خدایا مرا در این ماه بر لغزشها سرزنش مکن، و از خطاها و افتادن در گناهان دور بدار، و هدف بلاها و آفات قرار مده، به عزّتت ای عزّت مسلمانان

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *