شناسه خبر: 33469 منتشر شده در مورخ: 1400/2/5 ساعت: 13:02 گروه: اجتماعی  
شفافیت، کاهش هزینه اداره شهر و توقف شهرفروشی از دستاوردهای شورای پنجم است
رییس شورای شهر تهران:

شفافیت، کاهش هزینه اداره شهر و توقف شهرفروشی از دستاوردهای شورای پنجم است

رییس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه شورای پنجم توانست مطالبات سلبی عمومی در حوزه مدیریت شهری را تا حد زیادی محقق کند افزود: کاهش هزینه اداره شهر به کمتر از نصف ابتدای دوره از دستاوردهای دوره پنجم شورا است.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایسنا، محسن هاشمی در دویست و هشتاد و نهمین جلسه شورا گفت: در هفته شورا قرار داریم، شوراهای شهر و روستا، نهادی است که با پیشنهاد مرحوم آیت الله طالقانی در قانون اساسی جمهوری اسلامی گنجانده شد و فصل هفتم قانون اساسی با ۷ اصل، به این مردم نهادترین بخش از ساختار جمهوری اسلامی اختصاص یافت.

وی ادامه داد: هرچند شرایط خاص دوران جنگ تحمیلی، فرصت تاسیس نهاد شوراها را فراهم نکرد اما در دولت سازندگی، لایحه تاسیس شوراها به مجلس ارائه و در سال ۱۳۷۵ تبدیل به قانون شد که با تدبیر نظام، اجرای این قانون به دولت بعد سپرده شد و در سال ۱۳۷۷، نخستین انتخابات شوراها برگزار شد و از نهم اردیبهشت سال ۱۳۷۸، نهاد شوراها توسط حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی رسما تشکیل شد. رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: تاکنون که ۲۲ سال از تشکیل شوراها می گذرد، تنها یک سوم اختیارات و ظرفیت قانونی آن واگذار شده است و اگر هرسال یکی از وظایف شوراها توسط دولت و مجلس به آن تفویض می شد امسال می توانستیم شاهد ظرفیت کامل شورا باشیم اما از ۲۳ وظیفه قانونی شوراها تنها ۸ وظیفه به آن تفویض شده است.

هاشمی افزود: تفویض وظایف قانونی شوراها، بار دولت و مجلس را در بسیاری از حوزه های تصدی گری و خدماتی نظیر انرژی، آموزش، سلامت، ارتباطات، ترافیک و اقتصاد شهری سبک می کند و نوعی انتقال امور به مردم وکاستن از میزان نارضایتی و اعتراضات اجتماعی نسبت به حاکمیت است. هاشمی تاکید کرد: امسال آخرین روز شوراها در دوره پنجم را سپری می کنیم، با وجود همه مشکلات و چالشهای بوجود آمده دراین دوره که در قالب سه ابرچالش، بحران اقتصادی کشور، رکود در صنعت ساختمان و پاندمی کرونا شاهد بودیم، عملکرد شورای پنجم مثبت و برای کارشناسان و صاحب نظران قابل بررسی است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: شورای پنجم توانست مطالبات سلبی عمومی در حوزه مدیریت شهری را تا حد زیادی محقق کند، کاهش هزینه اداره شهر به کمتر از نصف ابتدای دوره یکی از این دستاوردهاست، بودجه شهرداری تهران در چهارم سال قبل دو برابر بودجه شهرداری لندن بود که با احتساب ارزش پول ملی در حال حاضر از دو برابر به یک سوم رسیده است و تعداد کارکنان شهرداری که هر دوره جهش می یافت نه تنها افزایش نیافته بلکه طی چهار سال با مصوبه شورا ۲۰ درصد کاهش هم یافته است. وی افزود: در طول این دوره شورا مجموعا ۲۰ هزار نفر از پرسنل شهرداری کاهش پیدا کرد.

توقف روند شهرفروشی و قانون فروشی و عدم تجاوز از طرح تفصیلی تهران در بارگذاری یکی دیگر از دستاوردهای مهم است که در کنار حفظ باغات تهران و لغو مصوبه برج باغ موجب تامین انتظارات شهروندان شد. وی افزود: در بخش فرهنگی اجتماعی نیز سیاست فعالیتهای صرفا مناسبتی و موازی کاری با سایر دستگاههای تبلیغی، تبدیل به تکثر فرهنگی، چندصدایی و رویکرد حمایتی بجای تصدی گری و همچنین فعال کردن سمن ها وتشکل های مردم نهاد گردید. وی تاکید کرد: اما در بخش حمل ونقل عمومی با وجود افتتاح خطوط و ایستگاههای مترو و بهسازی محدود در ناوگان اتوبوس رانی، نیاز های مردم به توسعه ناوگان حمل ونقل عمومی، به دلیل عدم حمایت دولت و سیستم بانکی محقق نشده است و از دولت و مجلس انتظار داریم فراتر از وعده و مصوبات کاغذی ، در عمل مشکل کمبود ناوگان حمل ونقل عمومی تهران را حل کنند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود: در بخش مناسب سازی شهر برای معلولان اقدامات مهمی انجام شد و در موضوع نوسازی بافتهای فرسوده و تاب آوری نیز با وجود مصوبات شورا و برنامه ریزی صورت گرفته، بحران اقتصادی کشور و رکود مانع ایجاد جهش در نوسازی بافتهای فرسوده گردید. هاشمی ادامه داد: اما یکی از مهمترین دستاوردهای شورای پنجم تحقق وعده شفافیت بود، امروز شورای شهر تهران تنها دستگاهی است که آرا آن شفاف و در معرض دید مردم است و مجلس، نهادهای نظارتی و دولت با وجود مطالبات عمومی شفافیت را اجرا نکرده اند. حذف جلسات غیرعلنی از تصمیم گیری درباره شهر و کاهش قابل توجه رانتها و مفاسد نتیجه شفافیت در این دوره مدیریت شهری است.

وی تاکید کرد: با این وجود بدلیل کمبودها و ضعفهایی که دراجرا توسط شهرداری و هم عملکرد شورا وجود داشته است از شهروندان تهرانی عذرخواهی می کنیم و امیدواریم که مطالبات و انتظارات از دوره آینده شورا به نحوی در انتخابات شکل گیرد که گامی رو به جلو و نه به عقب، در حوزه اصلاح و توسعه مدیریت شهری برداشته شود.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *