شناسه خبر: 33400 منتشر شده در مورخ: 1400/1/25 ساعت: 09:38 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 25 فروردین 1400

روزنامه چهارشنبه 25 فروردین 1400

عناوین امروز: خوش آمدی ماه خدا-67 هزار معلول کمک هزینه تردد دریافت کردند- دستور رییس جمهور برای شکایت از اختلال کنندگان کلاب هاوس-ال‌جی و دسترسی بیشتر به لوازم خانگی روزمره برای معلولان جسمی-شناسایی بیماران جدید کرونایی رکورد زد-برای تحقق رؤیای طلای پارالمپیک تلاش می کنم-اعتراف تلخ به قتل پسر معتاد.

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

۱ رمضان ۱۴۴۲

۱۴ آوریل  ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۶۷۴

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

حلول ماه رحمت و برکت ماه مبارک رمضان فرخنده باد

دعای روز اول ماه مبارک رمضان

خدایا روزه‌ام را در این ماه روزۀ روزه‌داران قرار ده، و شب زنده‌داری‌ام را شب‌زنده‌ داری شب‌زنده‌ داران، و از غفلت و بی‌خبری بیدارم کن، و ببخش گناهم را این روز ای معبود جهانیان، و از من درگذر،‌ ای درگذرنده از گنهکاران.

 

........عناوین این شماره......

*خوش آمدی ماه خدا

*67 هزار معلول کمک هزینه تردد دریافت کردند

* دستور رییس جمهور برای شکایت از اختلال کنندگان کلاب هاوس

*ال‌جی و دسترسی بیشتر به لوازم خانگی روزمره برای معلولان جسمی

*شناسایی بیماران جدید کرونایی رکورد زد

*برای تحقق رؤیای طلای پارالمپیک تلاش می کنم

*اعتراف تلخ به قتل پسر معتاد

 

.....‌‌‌.....یادداشت

*خوش آمدی ماه خدا

همیشه انتظار رسیدن یک عزیز، زیباتر از لحظه ی دیدار است. عجیب است که لحظه ی دیدار، حق مطلب انتظار دیدار را ادا نمی کند.

هر منتظری که رسیدن عزیزش را لحظه شماری می کند، حرف ها و گفتنی های زیادی را در ذهنش از بر می کند تا هنگام دیدار، همه را مو به مو برای عزیزش شرح دهد. اما هنگام دیدار، پایان درد فراق مانع می شود تا مافی الضمیرش را بیان کند. انگار هراس دارد مبادا لحظه ی دیدار به پایان رسد و گفته های بسیاری همچنان در سینه بماند.

اما لحظه ی دیدار تو مثل انتظار رسیدنت زیباست. وقتی از راه می رسی، حرف های زیادی که در سینه مانده، بیرون می ریزد؛ واژه ها پر می گیرند و در آسمان حضورت پرواز می کنند. واژه ها مثل کبوتر های جلد، روی شانه ات می نشینند تا سینه ی میزبانت را سبک کنند.

تو که از راه می رسی، دیگر کسی دلواپس روز رفتنت نیست. ۳۰ شب و ۳۰ روز پای درد دل میزبانت نه، میزبان هایت می نشینی تا پاک کنی هرچه چرک و ادبار است؛ تا صاف کنی دل های پر از کینه و غصه را از سیاهی و غم.

تو همان مهمانی هستی که آمدنت برای میزبان ها، سرشار از نور و برکت است. وقتی قاصدک ها خبر رسیدنت را به میزبان ها می دهند، همه جا چراغانی می شود؛ کوچه ها، خیابان ها، باغ ها و دشت ها.

به یمن قدوم تو، سفره ای به بزرگی دشت های سرسبز پهن می شود و شب و روز، مثل خواهر و برادر کنار هم می نشینند تا آسمان و زمین، روشن شود از نور مهربانی و صمیمیت.

خوش آمدی، که به برکت حضور تو، اهریمن بساطش را جمع می کند و در غار چرکین و سیاه خود پنهان می شود و از ترس، حتی یک لحظه پلک هایش را روی هم نمی گذارد. از اینکه مهمانی حضور تو، جهان را شاد کرده و صدای هلهله ی شادی به گوش کوه ها و صحرا ها می رسد، بر خود می پیچد و آرزوی مرگی ابدی می کند.

چه مهمانی نجیبی که همه در کنار هم، پای یک سفره ی الوان و معطر از غذا های رنگین، نیکی و عشق را به هم تعارف می کنند و در هوای هم نفس می کشند.

چه زیبا وقتیست وقت سحر که همه با روحیه ای آکنده از محبت، عهد می بندند تا حرمت نگه دارند.

در این وقت است که این نغمه از لبان ساقی به گوش می رسد:

گل سبو به دوش آمد، ساغر خموشان کو؟

خم می به جوش آمد، بانگ باده نوشان کو؟

 

.......اخبار ویژه

*67 هزار معلول کمک هزینه تردد دریافت کردند

مدیر کل دفتر امور توانمند سازی معلولان سازمان بهزیستی کشور، مهمترین خدمات و فعالیت های این دفتر در سال ۱۳۹۹ را تشریح کرد و گفت: تا کنون بیش از 67 هزار نفر از افراد دارای معلولیت کمک هزینه تردد دریافت کردند.

محمدرضا شهبازی در خصوص ارائه خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه در جمع خبرنگاران به صورت مجازی گفت:این خدمات در سال گذشته به بیش از ۴۸۰هزار نفر از افراد دارای معلولیت در مناطق  روستایی و همچنین به بیش از ۵۰ هزار نفر از افراد دارای معلولیت در مناطق شهری کمتر برخوردار، خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه شهری ارائه شده است.

وی افزود:همچنین در سال گذشته بیش از ۲۷۰صندوق تامین مالی خرد با عضویت ۴هزار نفر از افراد دارای معلولیت واجد شرایط تشکیل و راه اندازی شده است.
شهبازی همچنین با مناسب سازی ۱۷هزار و ۳۴۰ منزل مسکونی و بیش از ۲هزار دستگاه خودروی افراد دارای معلولیت نیز اشاره کرد.  

مدیر کل توانمند سازی معلولان سازمان بهزیستی در خصوص حمایت های مادی و مالی از دانشجویان تحت پوشش نیز گفت:این موضوع از طریق پرداخت کمک هزینه شهریه دانشجویی به بیش از ۱۳هزار و ۶۶۰ دانشجوی مشغول به تحصیل در دانشگاه های غیردولتی و همچنین کمک هزینه های تشویقی به بیش از ۲هزار و ۳۰۰نفر از دانشجویان دانشگاه های دولتی، به صورت ترمی، انجام شده است. همچنین ارزیابی و اقدامات لازم برای بهره مندی بیش از ۱۰هزار نفر از آزمون های سراسری در مقاطع مختلف تحصیلی، انجام گرفته است.

شهبازی افزود:همچنین ۷۸ هزار نفر از دانش آموزان دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی نیز از کمک هزینه های تحصیلی برخوردار شده اند.

وی گفت:در حدود ۱۵۰ هزار نفر از افراد دارای معلولیت در سال گذشته، توسط کمیسیون های پزشکی تعیین نوع و شدت معلولیت، ارزیابی شدند و میزان و شدت معلولیت آنها تایید شد و اقدامات لازم برای دریافت پلاک ویژه افراد دارای معلولیت برای یک هزار و ۶۷۴نفر انجام شد و در حال حاضر بیش از ۲۸هزار نفر از افراد دارای معلولیت پلاک ویژه  دریافت کرده اند. همچنین برای ۹۸۹نفر متقاضی طرح ترافیک در شهر تهران بیش از ۵۵هزار روز بر طرح ترافیک تأمین و ارائه شد.

شهبازی به حمایت از تردد افراد دارای معلولیت نیز اشاره کرد و گفت: در بخش پرداخت کمک هزینه های تردد برای تردد شغلی، آموزشی، درمانی، ورزشی و اوقات فراغت نیز بیش از ۶۷هزار نفر مورد حمایت های مالی قرار گرفتند.

وی گفت: ۱۲۰ نفر از افراد متقاضی بازنشستگی پیش از موعد افراد دارای معلولیت نیز مورد ارزیابی و اقدامات لازم برای بهره مندی از این امتیاز قرار گرفتند. همچنین اقدامات لازم برای بهره مندی از معافیت سربازی برای بیش از ۴هزار نفر از افراد دارای معلولیت، در کمیسیون های معافیت پزشکی سازمان بهزیستی (که با همکاری ناجا انجام می شود) صورت گرفت.

مدیر کل توانمند سازی معلولان سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه پیگیری استخدام ۳درصد و اجرایی شدن سهمیه استخدام افراد دارای معلولیت به صورت مستمر انجام شده است؛ گفت:در سال گذشته ۱۳۰۶ مورد مجوز برای استخدام افراد دارای معلولیت وجود داشت که اقدامات لازم برای شرکت این افراد در آزمون های استخدامی انجام شد.
وی همچمین اقدام بسیار موثر سال گذشته را انعقاد تفاهم نامه بهزیستی با سازمان بیمه سلامت برای بهره مندی بیش از یک میلیون و ۶۷هزار نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان که دارای دفترچه بیمه سلامت هستند از خدمات نه گانه تعریف شده ستاره دار توانبخشی دانست و تاکید کرد که ادامه این رویه در سال ۱۴۰۰؛ می تواند بسیاری از مشکلات درمانی افراد دارای معلولیت را رفع کند.

*تدوین ۴ بسته تحولی جدید در سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی برای سال ۱۴۰۰

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در سومین نشست کمیته برنامه‌ریزی سازمان آموزش و پرورش استثنایی از تدوین ۴ بسته تحولی جدید سازمان آموزش و پرورش استثنایی در سال ۱۴۰۰ خبر داد. 

سید جواد حسینی در این نشست اظهار کرد: استمرار، تعدیل، تکمیل و تقویم بسته‌های تحولی و تدوین ۴ بسته تحولی کیفیت‌بخشی به آموزش دیرآموزان، توسعه کمی و کیفی طرح تلفیقی فراگیر، مدرسه انطباقی و توانمندسازی و مشارکت اولیاء در نظام تعلیم تربیت استثنایی از جمله برنامه‌ها و فعالیت‌های سال جاری آموزش و پرورش استثنایی است.

معاون وزیر با تشریح بسته تحولی مدرسه انطباقی اظهار کرد: آمایش سرزمینی مدارس ویژه استثنایی و مدارس تلفیقی فراگیر، تعیین میزان نیاز هر استان به این مدارس و تعداد مدارس استثنایی که در سال ۱۴۰۰ باید ساخته شوند و راه‌اندازی مدارس تلفیقی فراگیر در سال ۱۴۰۰ از جمله آیتم‌های بسته تحولی مدرسه انطباقی و ساماندهی مدارس است.

وی افزود: بر اساس آمایش سرزمینی در سال گذشته ۲۱۰ مدرسه ویژه استثنایی باید ساخته می‌شد که ۱۴۰ مدرسه از این تعداد کلنگ‌زنی و یا افتتاح شده است.

وی گفت: پیگیری ساخت باقیمانده این مدارس و پیگیری اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام از دیگر اهداف بسته تحولی مدرسه انطباقی و ساماندهی مدارس است.

حسینی توسعه و ایجاد مراکز جدید و استانداردسازی مراکز موجود را از دیگر اهداف بسته تحولی مدرسه انطباقی دانست و اظهار کرد: توسعه و ایجاد مراکز جامع تشخیصی، آموزشی و توان‌بخشی، را اندازی اتاق‌های بازی، اتاق‌های چند حسی، پارک‌های جهت‌یابی و سالن‌های ورزشی از جمله آیتم‌های بسته تحولی مدرسه انطباقی و ساماندهی مدارس است.

وی افزود: راه‌اندازی «مدرسه مرکز» با همکاری سازمان بهزیستی در بعد توان‌بخشی و وزارت بهداشت در بعد سلامت از دیگر اهداف بسته مدرسه انطباقی و ساماندهی مدارس است

وی گفت: تقویت پایگاه جامع آموزش مجازی استان‌ها و ایجاد حداقل یک کلاس هوشمند در مدارس از جمله اهداف بسته تحولی مدرسه انطباقی و مناسب‌سازی مدارس است.

حسینی تصریح کرد: پیگیری تأمین تجهیزات آموزشی و توان‌بخشی دانش‌آموزان استثنایی در قالب نهضت توان‌افزایی از دیگر برنامه‌های بسته تحولی مدرسه انطباقی است.

معاون وزیر بسته تحولی بعدی را توانمندسازی و مشارکت اولیاء در نظام تعلیم تربیت استثنایی با هدف مشارکت اولیا در تعلیم‌وتربیت دانش‌آموزان استثنایی دانست و گفت: یکی از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در این بسته ایجاد پایگاه‌های تخصصی مجازی آموزش خانواده در گروه‌های مختلف استثنایی است.

وی افزود: ایجاد خط مشاوره اضطراری برای دانش‌آموزان با نارسایی و خانواده‌های آنان و برگزاری کارگاه‌های آموزش خانواده در زمینة پرورش کودکان با نارسایی از دیگر برنامه‌های این بسته تحولی است.

وی تصریح کرد: تشکیل پارلمان مشورتی انجمن اولیا و مربیان کشوری، برنامه مدرسه یاری با هدف بهره‌مندی از تخصص اولیا در همیاری با مدارس و برنامه مددکاری اجتماعی مبتنی بر جامعة محلی برای بهبود مشارکت فعال دانش‌آموزان با نیازهای ویژه از دیگر برنامه‌های بسته تحولی توانمندسازی و مشارکت اولیاء در نظام تعلیم تربیت استثنایی است.

 معاون وزیر توسعه کمی و کیفی طرح تلفیقی فراگیر را یکی دیگر از بسته‌های تحولی دانست و گفت: رشد کمی مدرسه فراگیر بسیار خوب پیش رفته است اما این مدارس از رشد کیفی مناسبی برخوردار نیستند و مدیران، معلمان، دانش‌آموزان و اولیا شناخت کافی نسبت به دانش‌آموزان استثنایی مشغول به تحصیل در مدارس تلفیقی ندارند.

وی افزود: یکی از جهت‌گیری‌های مهم سازمان آموزش و پرورش استثنایی طرح تلفیقی و فراگیر است که در اولین گام تشکیل شورای راهبری تلفیقی و فراگیر با مصوبه سازمان باید پیگیری شود.

وی ادامه داد: توسعه کیفی سامانه ندای همراه، توسعه کمی و کیفی نیروی انسانی مدارس تلفیقی، توسعه خدمات، آموزش و توانمندسازی مدیران، معلمین رابط و معلمین مدارس تلفیقی و اولیا، پیگیری اجرایی شدن کامل شیوه‌نامه تلفیقی فراگیر و مناسب‌سازی مدارس به‌ویژه مدارس الگویی از جمله برنامه‌های این بسته تحولی است.

حسینی در ادامه گفت: یکی از اولویت‌های جدی سازمان آموزش و پرورش استثنایی گسترش و توجه به مداخلات بهنگام طلایی است و این بسته تحولی که سال گذشته تدوین شده است به جدیت در سال جاری نیز پیگیری می‌شود.

 

.......اخبار روز

* دستور رییس جمهور برای شکایت از اختلال کنندگان کلاب هاوس

 ربیعی سخنگوی دولت:

 برخی خودشان توانایی گفتگو با مردم و نخبگان را ندارند و از صحبت دولت مردان با مردم هراسان شده‌اند.

رییس جمهوری یکشنبه در دولت به وزیر ارتباطات دستور داد تا نخست جزییات را به مردم بگوید و بعد اینکه مطابق قانون از اختلال کنندگان شکایت و از اهرم‌های قانونی موجود برای پاسخگویی متخلفان و هم برای حفظ فضای ایجاد شده و باز شده استفاده نمایند.

 دیدگاه دولت مبنی بر باز بودن این شبکه اجتماعی است.

 کسی نباید از آگاه شدن مردم واهمه داشته باشد.

 هر کس توانایی گفتگو با نخبگان را دارد می‌تواند از این فضا استفاده کند و اگر نگرانی‌هایی برای سواستفاده از این فضا وجود دارد،‌ قابل بررسی است و می توان چاره‌ای اندیشید

 راه حل این نیست که ببندیم؛ تجربه کردیم بستن، راه حل در فضای تکنولوژیکی نیست./ رصد

* یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی در کشور شناسایی شد

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی:

یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در کشور شناسایی شده و فهرست آن در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفته است.

علی‌رغم تلاش و تهاجمی که افرادی ناآگاهانه و متاثر از فعالیت ضد انقلاب و کسانی که به سوداگری، تلاطم و سفته‌بازی در بازار مسکن مشغول هستند، مردم استقبال خوبی از ثبت نام در سامانه ثبت املاک و اسکان داشتند.

* روسیه: می‌توانیم نقش واسطه بین ایران و آمریکا را داشته باشیم

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه:

روسیه آماده است در صورت دریافت درخواستی، نقش واسطه و همچنین دادن مشاوره را بین ایران و ایالات متحده ایفا کند.

البته بحث میانجی گری نیست، بلکه این اقدامی است که ما می‌توانیم برای موفقیت در نشست‌هایی که برای برجام از هفته گذشته در وین آغاز شده، انجام دهیم. 

به طور دقیق، مذاکرات بین مشارکت‌کنندگان برجام و ایالات متحده غیرمستقیم است. این شرط توسط ایران مطرح شد. ما این رفتار را درک می کنیم. ما در این رایزنی ها شرکت می‌کنیم. ما خدمات خوبی را انجام می‌دهیم./ ایرنا

* خرما در ماه رمضان گران نمی‌شود

رئیس انجمن ملی خرمای ایران: امسال نخل‌کاران پر محصول بودند و بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید کردند، علاوه بر آن انبارها هم پر است و مشکلی برای تامین در ماه مبارک رمضان نیست.

پیش از این رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفته بود خرما در ماه رمضان گران نمی‌شود./ فارس

* ظریف: آمریکا باید بدون توقف در اجرای تعهداتش تمام تحریم‌ها را رفع کند

وزیر امور خارجه:

آمریکا باید بدون توقف در اجرای تعهداتش تمام تحریم‌ها را رفع کند و ایران پس از راستی‌آزمایی، اقدامات خودش را انجام خواهد داد.

 اما آمریکایی‌ها باید بدانند که نه تحریم و نه اقدام خرابکارانه ابزار مذاکراتی نخواهد بود و تنها وضعیت را برای آن‌ها دشوارتر خواهد کرد./ ایسنا

* ۱۱ میلیون دختر به دلیل کرونا شاید هرگز به مدرسه بازنگردند / مدارس ۷۰ کشور جهان نیمه‌تعطیل‌اند

معاون و جانشین وزیر آموزش و پرورش:

 براساس گزارش مدیرکل یونسکو باتوجه‌ به شیوع کرونا، ۲۴ میلیون کودک در دنیا در معرض ترک تحصیل کامل قرار دارند.

 ۱۰۰ میلیون کودک نیز بدون کسب مهارت در خواندن، دوره کرونا را سپری می‌کنند.

 ۱۱ میلیون دانش‌آموز دختر به دلیل شرایط کرونا شاید هرگز به مدرسه بازنگردند و به جمع ۱۳۰ میلیون دختر بازمانده از تحصیل قبل کرونا بپیوندند.

یک‌سوم کودکان دنیا دسترسی به تجهیزات هوشمند آموزشی برای اتصال به فضای مجازی را ندارند. در ۷۰ کشور جهان مدارس نیمه‌تعطیل هستند و تنها در سی کشور مدارس کاملاً بسته است.

 

.........گزارش ویژه

*ال‌جی و دسترسی بیشتر به لوازم خانگی روزمره برای معلولان جسمی

ال‌جی، به عنوان بخشی از اقدامات جدید ESG خود (محیط زیست، اجتماعی و دولتی) که حقوق بشر را پوشش می‌دهد، متعهد شده است تا لوازم خانگی خود را در دسترس معلولان جسمی قرار دهد.

 اکثر افراد بر این عقیده‌اند که فناوری و نوآوری زندگی ما را بسیار آسان‌تر و پربارتر کرده است. دو دهه پیش، کار و تحصیل در خانه بدون باند پهن، تلفن‌های هوشمند یا شبکه‌های اجتماعی کاملاً متفاوت بود. اما این نیاز وجود داشته که چنین نوآوری‌های فناوری در دسترس همه قرار گیرد.

ال‌جی، به عنوان بخشی از اقدامات جدید ESG خود (محیط زیست، اجتماعی و دولتی) که حقوق بشر را پوشش می‌دهد، متعهد شده است تا لوازم خانگی خود را در دسترس معلولان جسمی قرار دهد. ماشین لباسشویی جدید عمودی، ال‌جی WashTower، اولین دستگاه ال‌جی است که شامل دستورالعمل‌های صوتی و پوشش بریل است. ال‌جی با شروع کار با ماشین لباسشویی WashTower و جاروبرقی روباتیک پیشرفته CordZero M9، تعداد محصولات و بازارهای لوازم خانگی با دسترسی بیشتر را در طول سال افزایش می‌دهد.

دستورالعمل‌های صوتی موجود در ماشین لباسشویی WashTower و جاروی روباتیک CordZero M9 ال‌جی دسترسی به بسیاری از ویژگی‌های پیشرفته دستگاه را فقط از طریق پیام‌های صوتی برای مشتریان کم‌بینا آسان می‌کند. آهنگ‌های بیشتر در کل ماشین لباسشویی اجرا می‌شوند بنابراین، هر زمان که دکمه‌ای فشار داده می‌شود، بازخورد واضحی دارد تا کاربر را در انتخاب عملکرد و گزینه‌های صحیح راهنمایی کند.

پیمایش در مرکز کنترل یا Center Control در ماشین لباسشویی ال‌جی WashTower برای مشتریان کم‌بینا با استفاده از پوشش بریل بی‌نهایت راحت‌تر خواهد بود. قابلیت‌های دسترسی برای محصولات بیشتر ال‌جی از جمله جاروبرقی روباتیک، ماشین لباسشویی، جاروبرقی، یخچال و تهویه مطبوع در حال انجام است.

ال‌جی ضمن تعهد بیشتر نسبت به مدیریت خوب ESG، مولفه‌های لازم را برای اطمینان از جامعه بهتر برای همه و زندگی بهتر برای هر مشتری در نظر گرفته است. این تلاش توسط شریک دیرین ال‌جی در ایالات متحده، مرکز ملی رسانه‌های قابل دسترسی (NCAM)، که همچنین عضوی از شورای مشاوران دسترسی ال‌جی است، بی‌توجه نبود.

دونا دانیلفسکی از NCAM  می‌گوید: «فعالیتهای شورای دسترسی ال‌جی در ایالات متحده به ویژه قابل توجه است. تیم‌های جهانی ال‌جی گرد هم می‌آیند تا میزبان نزدیک به دوازده متخصص برجسته دسترسی ایالات متحده و رهبران سازمان حمایت از معلولیت باشند. آنها ورودی و بازخورد صریح و انتقادی درباره آخرین سخت افزار، نرم افزار و فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده ال‌جی را ارائه می‌دهند. در حالی که در مورد پیشرفت ال‌جی در طول مسیر دسترسی به آن نیز به روز می‌شوند. تیم ما در NCAM همیشه از فرصت یادگیری از شرکت‌کنندگان شورا (و همچنین نمایندگان از تمام سطوح ال‌جی) سپاسگزار است و در عین حال تخصص خود را به صحنه می‌آورد»

 

......سلامت و بهداشت

*شناسایی بیماران جدید کرونایی رکورد زد

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: با شناسایی ۲۴ هزار و ۷۶۰ بیمار جدید کرونا در کشور رکورد مبتلایان شناسایی شده روزانه شکسته شد و با فوت ۲۹۱ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۶۵ هزار و ۵۵ نفر رسید.

به نقل از ایرنا، سیما سادات لاری افزود: اکنون ۲۹۵ شهرستان قرمز و ۹۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۴۵ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

وی افزود: با توجه به رابطه معنادار بین میزان عمل به پروتکل های بهداشتی و افزایش بیماری و با توجه به افزایش شیوع ویروس جهش یافته کرونا در همه استانها و سرایت بسیار بالای این ویروس، در صورت پایین ماندن میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی شاهد افزایش روز افزون موارد بستری و مرگ و میر بیماری کووید۱۹ در کشور خواهیم بود.

*حمل و نقل عمومی و ابتلا به کرونا: رییس شورای شهر تهران تاکید کرد: شرایط کرونایی بسیار حاد است و تعداد فوتی‌ها در تهران به نزدیک ۱۰۰ نفر در روز رسیده است و اگر همینطور پیش برویم بالاتر هم می‌رود. در حمل و نقل عمومی براساس گزارشات بین المللی اعلام شده، اگر زمان کمی در واگن و اتوبوس باشیم خطر کمتر است و توصیه هم کردند که بیش از ۲۰ دقیقه کسی در حمل و نقل عمومی نماند. اما با توجه به اینکه این بیماری با شرایط واکسیناسیون در یک سال آینده هم وجود خواهد داشت پس لازم است که دولت نسبت به قولی که برای تامین ناوگان حمل و نقل عمومی داده است تلاش بیشتری کند.

*واکنش پلیس به واکسن‌های ۶۰ میلیونی کرونا: فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره اینکه آیا پلیس مواردی از فروش واکسن کرونا در ناصرخسرو و ... را مشاهده کرده است، گفت:  مورد خاصی درباره فروش واکسن کرونا و عرضه آن در بازارهای غیر و متفرقه نداشتیم.

 سردار حسین رحیمی با بیان اینکه در فضای مجازی نیز چنین مواردی را تاکنون مشاهده نکردیم، اظهارکرد: در بعضی موارد ما شاهد این هستیم که اظهاراتی مطرح می‌شود اما تاکنون ما چنین مواردی را مشاهده نکردیم.

رحیمی درباره اینکه  آیا قیمت‌های ۵۰ و ۶۰ میلیونی واکسن صحت دارد گفت: همانطور که گفتم ما چنین چیزی مشاهده نکرده‌ایم.هرگونه عرضه و خرید و فروش واکسن کرونا در خارج از سیستم وزارت بهداشت و درمان جرم بوده و طبیعتا پلیس با آن برخورد خواهد کرد.

وی اضافه کرد: شهروندان لازم است فریب تبلیغات و وعده‌ها و ادعاهای مجرمان را نخورند. مجرمان بعضا با طرح ادعای واکسن به دنبال کلاهبرداری از شهروندان بوده و این احتمال هم وجود دارد که با دریافت مبالغی اقدام به فروش داروی جعلی تحت عنوان واکسن کنند. از این رو توصیه ما به شهروندان این است که واکسن را حتما از چرخه و سیستم مورد تایید وزارت بهداشت دریافت کرده و هرگونه موارد مشکوک را به پلیس گزارش کنند.

 

..........ورزشی

*برای تحقق رؤیای طلای پارالمپیک تلاش می کنم

دارنده مدال طلای جودو بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا گفت: مدال پارالمپیک رؤیای هر ورزشکاری است و برای به دست آوردن آن به توکیو می‌روم که در صورت تحقق این مهم، سال ۱۴۰۰ رویایی خواهد بود. «وحید نوری» گفت: زندگی قهرمانی من مانند سایر ورزشکاران تحت تأثیر کرونا قرار گرفت و در این سال تجربه متفاوتی داشتیم. تجربه‌ای که در گذشته وجود نداشته و شاید تکرار آن نیز در آینده، سخت باشد. این ویروس موجب لغو پارالمپیک شد و برنامه ما نیز با لغو پارالمپیک تحت تأثیر قرار گرفت و مجبور بودیم مدت زیادی در اردو باشیم. البته در این سال تمرینات مختلف انفرادی، آنلاین و گروهی را تجربه کردیم.

دارنده مدال طلای بازی‌های پارا آسیایی جاکارتا با بیان اینکه اردوهای تیم ملی بیشتر در کیش برگزار می‌شود افزود: شرایط آب و هوایی کیش مناسب حضور ورزشکاران است و شباهتی نیز به توکیو دارد، لذا تصمیم کمیته ملی پارالمپیک بر آن شد که اردو در آن جزیره برگزار شود. یکی از مشکلات در کیش نبود حریف تمرینی بود، لذا با صلاحدید سرمربی به تهران آمدیم تا با حریفانی از تیم جوانان تمرین کنیم. البته تمرین با ورزشکاران سالم راحت نیست و شرایط خاص خودش را دارد. بعد از اردوی ترکیه، اعزام به مسابقات باکو است که هم کلاس‌بندی به شمار می رود و هم می‌توانیم رنکینگ خود را ارتقا دهیم.

وی که عنوان قهرمانی جودو نابینایان جهان را در کارنامه دارد و در تورنمنت بین المللی ترکیه نیز طلایی شد، با اشاره به استعداد خوب ایران در این رشته عنوان کرد: نتایج تیمی و انفرادی جودوکاران نابینا در اندونزی نشان داد آنان حرفی برای گفتن دارند و می‌شود استعدادیابی را انجام داد تا در هر وزنی چند ورزشکار خوب و قهرمان مانند «محمدرضا خیرالله زاده» داشت. البته این استعدادیابی در دستور کار قرار گرفته و به احتمال زیاد برای بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو چین تیم ایران کامل‌تر خواهد شد. اگر این اتفاق رخ دهد هم حریف تمرینی از جنس نابینایان خواهد بود و هم می‌شود برای جایگزینی قهرمانان جودو نابینایان دغدغه‌ای نداشت.

نوری که از سوی کمیته ملی پارالمپیک در لیست ورزشکاران شانس مدال طلا در توکیو قرار گرفته است در این زمینه گفت: در چند تورنمنت معتبر مدال طلا، نقره و برنز کسب کردم و اکنون نیز در جایگاه دوم وزن خود هستم. پیش‌بینی کارشناسان کمیته آن است که مدال طلا خواهم گرفت و من نیز برای این موفقیت تلاش خواهم کرد. کسب طلای پارالمپیک دور از ذهن نیست. کمیته ملی پاراالمپیک و وزارت ورزش حمایت‌های لازم را از ما انجام دادند. سال ۱۴۰۰ می‌تواند برای من سال ویژه باشد زیرا با کسب مدال در بزرگ‌ترین تورنمنت ورزشی معلولان جهان می‌توانم در ارتقا جایگاه ایران در جدول توزیع مدال‌ها مؤثر باشم. برای این رؤیا تلاش خواهم کرد و امیدوارم شرایط به‌گونه‌ای باشد که مدال خوش‌رنگ طلا کسب کنم. این ملی‌پوش کم‌بینای جودو ایران با بیان اینکه راهبرد وی، کادر فنی و کمیته ملی پارالمپیک بر موفقیت بناشده تصریح کرد: در سال ۱۳۹۹ من و «محمدرضا خیرالله‌زاده» دیگر جودوکار تیم ملی شرایط خوبی داشتیم و کمیته به همراه فدراسیون ورزش‌های نابینایان و کم‌بینایان به دنبال رفع دغدغه‌ها بودند. در این زمینه حقوقی که برای ورزشکاران شانس طلایی در نظر گرفته بودند پرداخت شد و ما نیز در تلاشیم تا بتوانیم گامی در جهت کسب مدال در توکیو برداریم.

 

........حوادث

*اعتراف تلخ به قتل پسر معتاد

پدر عصبانی که به ‌دنبال درگیری با پسرش او را با چاقوی آشپزخانه به قتل رسانده بود دستگیر شد. شامگاه ۲۲ فروردین به‌ دنبال تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ گزارش یک جنایت در یکی از محله‌های فردیس کرج اعلام شد. خیلی زود تیمی از کارآگاهان جنایی در محل جنایت که یک خانه مسکونی بود حضور یافتند وبا پیکر غرق در خون پسر ۲۰ساله‌ای به نام سهراب روبه ‌رو شدند. بلافاصله تیم پزشکی سهراب را به بیمارستان منتقل کردند اما وی که از ناحیه قفسه سینه با ضربه چاقو مجروح شده بود جان باخت.

به‌ دنبال مرگ پسر جوان پدر او که خودش را عامل قتل معرفی کرده بود بازداشت شد. پدر ۴۸ساله پس از اعتراف در حالی‌که بشدت پشیمان بود در اعترافاتش گفت: پسرم چند وقتی بود که به مواد مخدر رو آورده  و معتاد شده بود این موضوع باعث رنج و ناراحتی ما بود شب حادثه میخواست برای مصرف مواد از خانه بیرون برود که مانع خروجش شدم و گفتم اجازه نمی دهم سراغ دوستانت بروی اما او با من درگیر شد آنقدر عصبانی بودم که نمیدانم چه شد چاقو برداشتم و بعد با چاقو ضربه‌ ای به قفسه سینه پسرم زدم. متهم به‌ قتل که کارگر است در ادامه گفت: من با کارگری و زحمت فراوان زندگی خانواده‌ام را تأمین کرده‌ام از اینکه میدیدم پسرم گرایش به مواد مخدر پیدا کرده بود رنج م‌بردم شب حادثه خون جلوی چشم‌ام را گرفته بود فقط میخواستم پسرم خانه بماند و بیرون نرود.

سرهنگ محمد نادر بیگی رئیس پلیس آگاهی البرز درباره این پرونده گفت: موضوع اعتیاد جوانان باید از سوی خانواده‌ها و با استفاده از راهکارهای تخصصی و روانشناسی حل شود. بسیاری از قتل‌ها به ‌دنبال خشونت رخ می‌دهد بنابراین لزوم رعایت کنترل خشم وآموزش آن نیز باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *