شناسه خبر: 33362 منتشر شده در مورخ: 1400/1/19 ساعت: 10:12 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 19 فروردین 1400

روزنامه پنجشنبه 19 فروردین 1400

بسته معیشتی دولت در آستانه ماه مبارک رمضان-روحانی: کارت اعتباری الکترونیکی، از هفته آینده در اختیار مردم قرار می‌گیرد-نِمِث، نامی جاودانه در ذهن ریاضی‌دوستان نابینا-اسامی دعوت شدگان به تیم ملی گلبال جوانان اعلام شد-پلیس در تعقیب خواستگار شیاد-چاردیواری.

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰

۲۵ شعبان ۱۴۴۲

۸ آوریل  ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۶۶۹

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

*بسته معیشتی دولت در آستانه ماه مبارک رمضان

*روحانی: کارت اعتباری الکترونیکی، از هفته آینده در اختیار مردم قرار می‌گیرد

*نِمِث، نامی جاودانه در ذهن ریاضی‌دوستان نابینا

*اسامی دعوت شدگان به تیم ملی گلبال جوانان اعلام شد

*پلیس در تعقیب خواستگار شیاد

* چاردیواری

 

...........اخبار ویژه

*بسته معیشتی دولت در آستانه ماه مبارک رمضان

رئیس جمهور گفت: دولت در آستانه ماه مبارک رمضان برای گروه‌های آسیب پذیر بسته معیشتی تدارک دیده است.

دویست و پانزدهمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز سه شنبه به ریاست رئیس جمهور برگزار و در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی به عنوان رئیس دوره‌ای گروه ۲۴ گزارشی از جلسه این گروه که روز دوشنبه با حضور وزیران اقتصاد و دارایی و روسای بانک مرکزی ۲۸ کشورجهان و روسای صندوق بین المللی پول و بانک جهانی تشکیل شد، ارائه کرد.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، در مقایسه با رشد منفی تولید در اکثر کشور‌های جهان، عملکرد جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته در مدیریت آثار کرونا و مثبت کردن نرخ رشد تولید، برغم فشار‌های مضاعف تحریمی، ممتاز ارزیابی شده است.

رئیس جمهور در این جلسه با بیان اینکه حمایت از معیشت مردم همواره اولویت دولت تدبیر و امید بوده است، گفت: دولت در سال ۱۳۹۹ طرح‌های حمایتی مختلفی را اجرا کرد و در بودجه سال ۱۴۰۰ نیز منابع قابل توجهی برای این امر اختصاص یافته است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت در آستانه ماه مبارک رمضان برای گروه‌های آسیب پذیر بسته معیشتی تدارک دیده است، افزود: این کمک‌ها تداوم خواهد یافت تا دولت در برابر تکانه‌های اقتصادی یاری‌گر مردم باشد و مردم عزیز، بالاخص اقشار آسیب پذیر اطمینان خاطر داشته باشند که دولت هیچگاه آن‌ها را فراموش نکرده و نخواهد کرد.

در ادامه این جلسه طرح پیشنهادی «سامانه الکترونیکی نظام بانکی کشور در زمینه کارت اعتباری» مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس جمهور با قدردانی از اقدامات انجام شده در طول یکسال گذشته برای آماده سازی بستر ارائه تسهیلات بانکی با استفاده از کارت اعتباری، گفت: بی شک الگوی تسهیلات دهی نظام بانکی کشور نیز تغییر می‌کند که امید است با آماده سازی سامانه امضای دیجیتال در نظام بانکی گام جدیدی در راستای رونق بازار و افزایش تولید و راهبرد کلی ساماندهی نظام الکترونیک کشور توسط نظام بانکی برداشته شود.

آقای روحانی افزود: با اجرای این طرح گشایش مهمی برای تولید کنندگان در زنجیره تامین صورت خواهد گرفت و هزینه تامین مالی برای تولید کاهش قابل توجهی خواهد یافت که یکی از مصادیق بارز مانع زدایی از تولید در آغاز سال ۱۴۰۰ خواهد بود.

همچنین در این جلسه رئیس سازمان بورس گزارشی از وضعیت بازار سرمایه درسال ۱۳۹۹ و تحلیل عوامل نوسان در این بازار ارائه نمود و برنامه‌های این سازمان را برای ثبات بخشی به بازار و تداوم تامین مالی تولید از طریق بازار سرمایه، تشریح کرد.

*چالش های آموزش و پرورش استثنایی از کمبود نیرو تا امتیازاتی که حذف شده

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی به تشریح چالش‌ها و مسائل بنیادی، اصطلاحات موردنیاز، بایسته‌های بهبود عملکرد و فعالیت‌های نیمه‌تمام در سازمان آموزش و پرورش استثنایی پرداخت.

سید جواد حسینی در این نشست با تشریح چالش‌ها و مسائل بنیادی سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: با توجه به تنوع و گستردگی گروه‌های تحت پوشش، نیاز به آموزش‌های تخصصی ویژه و تولید، طراحی و بهره گیری از ابزارهای تخصصی بیش از ۱۲ هزار نیروی انسانی متخصص در حوزه‌های ارزیابی و تشخیص، آموزش و توان‌بخشی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه موردنیاز است.

وی افزود: از آنجایی‌که ساختار ادارات آموزش و پرورش استثنایی از سطح ستاد تا استان‌ها تدوین شده اما از سطح استان‌ها به مناطق آموزشی کشور دچار خلأ است لذا اصلاح ساختار ادارات آموزش و پرورش استثنایی استان‌ها با هدف افزایش کارآمدی و بهره‌وری اداری ضروری است.

وی تصریح کرد: همچنین برای انجام بهینه مأموریت‌های آموزشی، توان‌بخشی، پرورشی و تشخیصی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه حداقل ۵ برابر دانش‌آموزان عادی منابع مالی موردنیاز است که استانداردسازی منابع مالی نظام آموزش‌وپرورش استثنایی با هدف تأمین عدالت آموزشی از ضروریات است.

 معاون وزیر با بیان بایسته‌های بهبود عملکرد در سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: اصلاح فرایند جذب دانشجو معلمان در دانشگاه فرهنگیان و تخصیص امتیازات قانونی و حقوقی جهت جذب و نگهداری نیروی تخصصی از جمله مواردی است که به بهبود عملکرد منجر می‌شود.

وی افزود: تمهید، تدوین و تنظیم برنامه‌های با کیفیت، مستمر و اثربخش آموزشی، توان‌بخشی و تشخیصی به‌جای نگاه کمّی، مقطعی و زودبازده نیز باید مدنظر قرار گیرد.

حسینی با اشاره به فعالیت‌های که نیازمند پیگیری و تمرکز بیشتر است اظهار کرد: برقراری مجدد امتیازات ویژه کارکنان آموزش‌وپرورش استثنایی از قبیل فوق‌العاده استثنایی، سنوات ارفاقی و کمک‌هزینه مسکن که با اجرایی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری حذف شده است و جذب و به‌کارگیری نیروهای طرحی موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مدارس استثنایی از جمله مواردی است که باید پیگیری شود.

وی گفت: تغییر رویه از ارزیابی، تشخیص و ارائه خدمات آموزش و توان‌بخشی در دوره ابتدایی به ارزیابی، تشخیص و ارائه خدمات آموزشی و توان‌بخشی بهنگام و اصلاح ساختار اداری، مالی و نیروی انسانی متناسب با این رویکرد از دیگر موارد می‌باشد.

معاون وزیر در ادامه نشست با تأکید بر بررسی تعداد گروه‌های تحت پوشش سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: دانش آموزانی در نظام تعلیم‌وتربیت وجود دارند که به دلیل عدم تمرکز بر ویژگی‌های خاص آنها، خدمات کیفی به آنان ارائه نمی‌شود و بر اساس اساسنامه سازمان و سند تحول بنیادین، آموزش‌وپرورش استثنایی می‌تواند به این خلأ پاسخ دهد.

وی افزود: برای بررسی بیشتر موضوع کارگروهی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی، با حضور متخصصین دانشگاهی تشکیل می‌شود تا بررسی‌های لازم برای تغییر در تعداد گروه‌های تحت پوشش را جهت ارائه به شورای سازمان انجام دهد.

*نتایج آماری برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی در سال ۹۹

معاون تشخیص، پیشگیری و تربیت بدنی سازمان آموزش و پرورش استثنایی در جلسه شورای راهبری برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی سال 1400 به تشریح نتایج آماری برنامه سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی در سال ۹۹ پرداخت.

 عظیم عراقی معاون تشخیص، پیشگیری و تربیت بدنی سازمان آموزش و پرورش استثنایی در این جلسه با بیان اینکه در برنامه سنجش  سال ۹۹ بیش از یک میلیون و 52 هزار و 195 نوآموز بدو ورود به دبستان  و پیش دبستان مورد ارزیابی قرار گرفتند، گفت: ۹۸.۸ درصد نوآموزان بدو ورود به دبستان تحت پوشش برنامه سنجش قرار گرفتند و در این برنامه 48 درصد نوآموز دختر و 52 درصد نوآموز  پسر ارزیابی شدند.

وی افزود: ۷۰ درصد نوآموزان‌ بدو ورود به دبستان که سال ۹۹ سنجش شده اند دوره  پیش از دبستان را گذرانده اند.
وی تصریح کرد: بر اساس نتایج سنجش 94.1 درصد نوآموزان راست دست  و 5.9 درصد نوآموزان چپ دست هستند.
عظیم عراقی با بیان اینکه  21 درصد والدین نوآموزان نسبت خویشاوندی با یکدیگر دارند، افزود:  بر اساس سنجش ها 6.91 درصد نوآموزان دارای چاقی، 1.38 درصد  دارای  لاغری شدید و 0.64 درصد  نوآموزان نیز  دارای کوتاهی قد هستند.
وی با بیان اینکه در برنامه سنجش سال گذشته  154 هزار و 321 نوآموز  به مرحله تخصصی ارجاع داده شدند و ارزیابی تخصصی روی آن ها انجام گرفت ، گفت:  51 هزار  و 292 دانش  آموز  دیرآموز  تشخیص داده شدند و  6 هزار و 523  نوآموز به مدارس با نیازهای ویژه  و ۱۴۲۰ نوآموز به شکل تلفیقی- فراگیر به مدارس  عادی معرفی شدند.

*افتتاح ۳ مجتمع آموزشی و ورزشی برای دانش آموزان استثنایی

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از مناسب‌سازی ۱۲۹۶ فضای آموزشی در سال ۱۳۹۹ برای دانش آموزان با نیازهای ویژه خبر داد.

مهراله رخشانی‌مهر گفت: در سفر وزیر آموزش‌وپرورش به استان یزد، ۲۷ پروژه آموزشی و ورزشی به‌صورت متمرکز به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: ۳ پروژه آموزشی و ورزشی که افتتاح شد به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه اختصاص داشت که از طریق ویدئوکنفرانس و به دستور وزیر آموزش‌وپرورش گشایش یافت تا دانش‌آموزان استثنایی بتوانند از این فضاها بهره‌مند شوند.

رخشانی‌مهر افزود: سالن ورزشی کودکان استثنایی یزد با عنوان مجموعه ورزشی یادگار سومین شهید محراب دارای سالنی با زیربنای ۱۹۵۰مترمربع و فضای اداری با زیربنای ۱۰۱۸ مترمربع و با اعتبار ۴۲ هزار میلیون ریال افتتاح شد.

وی اضافه کرد: آموزشگاه خیّری استثنایی محمدتقی شهوازیان نیز یکی از پروژه‌های افتتاحی امروز است که دارای زیربنای ۳۷۵۰ مترمربع بوده و دارای ۲۰ کلاس است. برای این مدرسه تجهیزاتی به مبلغ ۱۸ هزار میلیون ریال صرف شده است.

رخشانی‌مهر گفت: پروژه سوم، تکمیل آموزشگاه کودکان اوتیسیم (زرکش) است که این مدرسه ۱۲ کلاسه با زیربنای ۱۸۶۰مترمربع دارد و توسط خیر مدرسه‌ساز احداث‌شده است البته محوطه‌سازی و تجهیز مدرسه توسط سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور به مبلغ ۳۰ هزار میلیون ریال هزینه شده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به توجه ویژه به دانش آموزان با نیازهای ویژه گفت: در سال ۱۳۹۹ تعداد ۱۲۹۶ فضای آموزشی و ورزشی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه در سراسر کشور مناسب‌سازی شده است.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۹ تعداد ۵۴ فضای آموزشی و ورزشی برای دانش آموزان استثنایی در کشور احداث و تحویل ادارات آموزش‌وپرورش شد.

 

 

...‌‌‌‌....اخبار روز

*روحانی: کارت اعتباری الکترونیکی، از هفته آینده در اختیار مردم قرار می‌گیرد

حسن روحانی رییس‌جمهوری در جلسه هیات دولت:

از هفته آینده کارت اعتباری با پشتوانه سهام‌عدالت و یارانه در اختیار مردم قرار می گیرد.

اعتبار این کارت برای دارندگان سهام عدالت یک میلیون تومانی برای هر نفر ۱۴ میلیون تومان و برای دارندگان سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی ۷ میلیون تومان است.

* سردار شریف: آقای کوثری از مسئولیت مشاور فرمانده سپاه استعفا داده است

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: آقای کوثری که تا پیش از این در مسئولیت مشاور فرمانده‌کل سپاه مشغول به خدمت بود، مدتی قبل برای شرکت در انتخابات از این مسئولیت استعفا داده است و فرمانده محترم کل سپاه نیز با استعفای ایشان موافقت کرده است.

* رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه جلسه هیات دولت:

در آستانه سالگرد افتخارات سازمان انرژی اتمی هستیم. بیست فروردین سال گذشته را به خاطر کرونا نتوانستیم برگزار کنیم اما امسال این مراسم را برگزار خواهیم کرد.

در این مراسم که با حضور رئیس‌جمهور خواهد بود، نمایشگاهی با ۱۳۳ دستاورد برپا خواهد شد و حدود ۷ رونمایی خواهیم داشت که مهمترین آن چند رادیو داروی جدید است.

حدود یک میلیون نفر دچار بیماری صعب العلاج مبتلا هستند و سازمان انرژی اتمی است که داروهای مورد نیاز این بیماران را تامین می‌کند و سالانه به تعداد این داروهای جدید اضافه می‌شود.

دو مورد دیگر هست که نمی‌توانیم در معرض نمایش بگذاریم. مرکز ملی یون درمانی در استان البرز شهریور ماه افتتاح می شود و دارای ۲۰۰ میلیون یورو تجهیزات خواهد بود. پروژه دیگری داریم تحت عنوان پروژه تترا که شهریور ماه مقدمات آن افتتاح خواهد شد.

*دچار کمبود ۱۰۰ هزار نیروی پرستار هستیم

شریفی مقدم، دبیر کل خانه پرستار ایران:

هر سال ۵ هزار نفر از نیرو‌های پرستاری بازنشسته می‌شوند.

بر اساس دستورالعمل ابلاغی قرار بود از سال ۹۷ سالی ۱۰ هزار پرستار با هدف رفع کمبود شدید نیرو در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی جذب شوند که در حقیقت این امر محقق نشده است.

در حال حاضر با شیوع بیماری کرونا و بحران ایجاد شده نیاز به نیروی پرستار و کمبود آن در مراکز درمانی بیش از گذشته احساس می‌شود. در شرایطی که دچار کمبود ۱۰۰ هزار نیروی پرستار در بیمارستان‌های سراسر کشور هستیم جذب ۵ هزار نیرو مشکلی را حل نخواهد کرد.

 

*چندنفر از کادر درمان واکسینه شدند؟

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۳۲۰ هزار نفر از گروه‌های درمانی و بهداشتی در سطح کشور علیه ویروس کرونا واکسینه شده‌اند

۱۶۰ هزار نفر از گروه‌های درمانی و ۱۶۰ هزار نفر از گروه‌های بهداشتی علیه کرونا واکسینه شدند.

*نتایج امیدوارکننده واکسن کرونای موسسه رازی

محمدحسین فلاح معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی:

 بررسی‌ها نشان می‌دهد واکسن ایرانی کرونا «رازی کوو پارس» تا این لحظه عارضه و خطری نداشته است.

تا روز ۱۶ فروردین‌ماه ۱۲۰ نفر دوز نخست واکسن و ۴۲ نفر دوز دوم کووپارس را دریافت کرده‌اند و پیش بینی می‌شود نتایج مرحله اول تست انسانی اردیبهشت‌ماه در اختیار سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق در پژوهش قرار گیرد و پس از صدور مجوز از سوی این سازمان، مرحله دوم آغاز خواهد شد.

*دعوت از بخش خصوصی برای ایجاد خدمات مشابه کلاب هاوس

معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی با دعوت از بخش خصوصی برای ایجاد خدمتی مشابه کلاب هاوس در داخل کشور تاکید کرد: ایجاد سرویس داخلی به معنای بستن مشابه خارجی آن نیست.

 

.....از شش نقطه جهان

*نِمِث، نامی جاودانه در ذهن ریاضی‌دوستان نابینا

در شانزده اکتبر ۱۹۱۸، آبراهام نمث ریاضیدان آمریکایی متولد شد. شهرت این دانشمند و ریاضیدان بخاطر ابداع روشی است که نوشتن و خواندن ریاضیات را برای نابینایان ممکن می ساخت.

۱۶ اکتبر سال ۱۹۱۸ آبراهام نمث در شهر نیویورک متولد گردید. آبراهام بصورت مادرزادی نابینا بود و از بدو تولد از نعمت دیدن محروم بود. دوران تحصیل در مقطع ابتدایی را در مدرسه عمومی همانند سایر کودکان گذراند اما برای مقطع دبیرستان به مدرسه نابینایان رفت. بعد از پایان دوره دبیرستان به کالج بروکلین رفت و از آنجا با سعی و تلاش زیاد موفق به دریافت مدرک کارشناسی در رشته روانشناسی شد. پس از دوره لیسانس به دانشگاه کلمبیا رفت و از آنجا نیز موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی شد. زمانی که آبراهام در کالج بروکلین تحصیل می‌کرد با اینکه رشته اصلیش روانشناسی بود ولی تمام کلاس‌های ریاضی را شرکت می‌کرد و علاقه خاصی به این علم داشت. حتی چندین بار سعی کرده بود تا رشته خود را تغییر دهد، اما مشاوران تحصیلی کالج وی را منصرف کرده بودند. بعد از پایان دوره کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی آبراهام تصمیم گرفت مجددا به تحصیل به پردازد و این بار در رشته مورد علاقه اش یعنی ریاضیات. در آن دوران آبراهام شروع به تدریس بصورت نیمه وقت در کالج‌های نیویورک کرد با این حال تمام کسانی که با وی کار می‌کردند، بدلیل مشکل نابینایی‌اش علاقه‌ای به کار کردن با وی نداشتند و کلاس‌های کمی را از ناچاری به او می‌سپردند؛ اما این مسئله به هیچ وجه تاثیر منفی بروی آبراهام نداشت و وی با اشتیاق فرآوان به تدریس و آموختن ریاضیات می‌پرداخت تا این که توانست خود را به عنوان یک استاد ریاضی قوی به کسانی که فکر می‌کردند او نمی‌تواند، نشان دهد.

نمث قادر بود تمامی نمادهای ریاضی و همچنین تمامی شکل‌ها و نمودارهای ریاضی را با اینکه نابینا بود همانند افراد بینا بر روی کاغذ بکشد که این موجب تحیر و تحسین اطرافیانش شده بود. در دهه ۵۰ میلادی آبراهام پیشنهاد کار دانشگاه دیترویت را پذیرفت و برای کار به این دانشگاه رفت و به مدت ۳۰ سال تا سال ۱۹۸۵ که از آنجا بازنشسته شد در این دانشگاه به تدریس و تحقیق پرداخت. در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی آبراهام نمث به فراگیری علوم کامپیوتر پرداخت و توانست این رشته را در دانشگاه دیترویت راه اندازی کند. بعد از سال‌ها کار در حوزه ریاضیات آبراهام نمث تصمیم گرفت خط ویژه‌ای برای نابینایان خلق کند که آنهایی که به اندازه خودش استعداد و توانایی نداشتند هم بتوانند ریاضیات را بخوانند و بنویسند بر همین اساس در سال ۱۹۵۲ آبراهام خط بریل، ویژه علم ریاضی را ابداع کرد که به نام خود وی یعنی کدهای نمث معروف شده است. او در سال های ۱۹۵۶ ، ۱۹۶۵ و ۱۹۷۲ آنرا مورد بازنگری قرار داد تا اینکه در سال ۱۹۹۲ بصورت رسمی وارد خط بریل شد. دستاورد این دانشمند بزرگ کمک بزرگی به نابینایان کرد تا بتوانند به نوشتن و خواندن ریاضیات بپردازند. آبراهام نمث تا پایان عمر بروی کدهای نمث کار کرد تا بتواند آنرا برای استفاده نابینایان بهبود ببخشد وی در تاریخ ۲ اکتبر سال ۲۰۱۳ و در ۹۵ سالگی دنیایی که هیچگاه نتوانست آنرا ببیند را ترک کرد اما یاد و خاطره اش همیشه گرامی خواهد بود.

 

........ورزشی

*اسامی دعوت شدگان به تیم ملی گلبال جوانان اعلام شد

ملی‌پوشان گلبال نابینایان و کم بینایان از 16 فروردین وارد اردوی آمادگی شدند.

اولین مرحله اردوی تیم ملی گلبال جوانان برای حضور در بازی‌های پاراآسیایی بحرین از 16 فروردین آغاز و تا 21 فروردین با دعوت از 10 ورزشکار در یزد در حال برگزاری است.

محمد مهدی نفیسی نسب، احسان جباری، علی رضا باقری، امیر حسین ریحانی، محمد ایوب شهپر، امیر محمد غریب، امیر محمد بهرامی، مصطفی صادقی، فردین جاویدی دوست و داریوش فرهادی، ورزشکاران مدعو به این اردو هستند که زیر نظر بهمن دوستی به عنوان سرمربی، محمدکرم کولیوند و عباس غفوری به عنوان مربی تمرینات خود را پیگیری می کنند.

 

*با وجود شیوع کرونا، برنامه‌ها را اجرایی کردیم.

بهمن رضایی رئیس انجمن دو و میدانی معلولان گفت: در سال گذشته پس از صدور مجوز از سوی ستاد عالی کرونا در ورزش، اردوهای متمرکز را آغاز کردیم و توانستیم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی دو مرحله رکوردگیری در تهران و جزیره کیش برگزار کنیم. تیم ملی نیز در پایان سال در رقابت‌های امارات حاضر شد. وی ادامه داد: خوشبختانه ملی‌پوشان در مسابقات فزاع رکوردهای خوبی را کسب کردند. امیدواریم که با نتایجی که در این رویداد ثبت شد، سهمیه‌های پارالمپیک تیم ملی افزایش پیدا کند.

رضایی افزود: با وجود بیماری کرونا در سال ۱۳۹۹ توانستیم برنامه‌های انجمن را اجرایی کنیم. من از عملکرد ملی‌پوشان و ورزشکاران در سال قبل رضایت دارم. امیدوارم در سال جدید نیز با تداوم حمایت فدراسیون و کمیته ملی پارالمپیک شاهد موفقیت تیم ملی در مسابقات مختلف باشیم. امسال به دلیل پارالمپیک توکیو و بازی‌های پاراآسیایی جوانان بحرین برای تمام رشته‌های ورزشی حائز اهمیت است و ما هم از این موضوع مستثنی نیستیم. به همین منظور اردوهای متمرکز تیم ملی بزرگسالان را در جزیره کیش ادامه خواهیم داد تا ملی‌پوشان ما به آمادگی مطلوب برسند.

وی تصریح کرد: همچنین قصد داریم با برگزاری رکوردگیری در رده جوانان و بررسی عملکرد ورزشکاران، نفرات برتر را به تیم ملی این رده دعوت کنیم تا با برپایی اردوهای متمرکز، برای بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۲۱ آماده شویم.

 

......‌..‌حوادث

*پلیس در تعقیب خواستگار شیاد

خواستگار شیاد وقتی فهمید دختر مورد علاقه‌اش حاضر به ازدواج با او نیست، وی را شکنجه کرد و گریخت. اواخر هفته گذشته دختر جوانی به دادسرای امور جنایی پایتخت رفت و از خواستگارش به خاطر شکنجه و آزار و اذیت شکایت کرد.

 او گفت: ۴ سال قبل در یک پارک کوهستانی با جعفر آشنا شدم، البته آن زمان خودش را اشکان معرفی کرد. رابطه ما با گذشت زمان صمیمی‌تر شد و کم کم اشکان به من ابراز علاقه کرد. او به من گفته بود خلبان است و ظاهری شیک و خودروهای متعددی داشت. می‌گفت خلبان پروازهای خارج از کشور است و بی‌رویه پول خرج می‌کرد.او ادامه داد: کم کم به رفتارو ولخرجی‌هایش مشکوک شده بودم ولی از طرفی خودم هم دل به او بسته بودم.

 رابطه ما ادامه داشت تا اینکه مسأله ازدواج ما جدی شد و اشکان اصرار داشت که هر چه زودتر به خواستگاری من بیاید. دختر جوان گفت: یک روز فرد ناشناسی با تلفن همراهم تماس گرفت و حرف‌هایی زد که اگر چه اول به نظرم دروغ بود اما کم کم متوجه شدم که فرد ناشناس راست می‌گوید و من در این مدت فریب حرف‌های اشکان را خورده بودم. اشکان نه تنها اسمش را بلکه شغل و هویتش را به من دروغ گفته بود.

 او در کار خرید و فروش مواد مخدر بود و پول‌هایی هم که به‌دست می‌آورد از کار خلاف بود. باورم نمی‌شد که او چهار سال به من دروغ گفته باشد.دختر ۲۴ ساله ادامه داد: درنهایت دل به دریا زدم و به اشکان گفتم که دیگر تصمیم به ازدواج با او ندارم. علت را که پرسید واقعیت را گفتم، نمی‌دانستم چه کسی به من زنگ زده ولی هر کسی بود زندگی مرا نجات داد.

ولی اشکان دست بردار نبود، ادعای عاشقی داشت و مدام برای من ایجاد مزاحمت می‌کرد. تا اینکه دیروز به مقابل خانه‌مان آمد و به من حمله کرد. او به قدری مرا کتک زد که مرگ را به چشمم دیدم، بعد هم فرار کرد. بدنبال اظهارات دختر جوان، بازپرس حبیب‌الله صادقی از شعبه چهارم دادسرای امور جنایی پایتخت دستور بازداشت پسر مواد فروش را صادر کرد.

*رمال اینترنتی کلاهبردار بود

زن رمال که از کاربران یک شبکه اجتماعی ۸۰ میلیون تومان کلاهبرداری کرده بود، در شیراز شناسایی و دستگیر شد. چندی قبل زن جوانی با مراجعه به پلیس فتا از زنی رمال شکایت کرد و گفت: در یک گروه واتساپی عضو بودم که مدیر گروه خود را فالگیر معرفی کرد و با دادن وعده و به بهانه رمالی و دعانویسی از من ۵ میلیون تومان گرفت تا مشکلم را حل کند. اما پس از دریافت پول نه تنها مشکلم حل نشد بلکه دیگر پاسخگوی من نبود. سرهنگ حشمت سلیمانی رئیس پلیس فتای استان فارس در این باره گفت: بعد از این شکایت بررسی موضوع به‌ صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت و با اقدامات فنی و تخصصی موفق شدند متهم را که خانمی ۳۹ ساله بود شناسایی و وی را در شیراز دستگیر کنند. وی در ادامه افزود: متهم در بازجویی اولیه اقرار کرد که پس از جلب اعتماد مخاطبان و سوء‌استفاده از سادگی آنها با دادن امید واهی و وعده‌های دروغین، مبلغ ۸۰ میلیون تومان از ۶ نفر شهروند کلاهبرداری کرده است که پس از سیر مراحل قانونی روانه زندان شد.‌

 

........چاردیواری

با سلام و درود به خوانندگان ایران سپید آرزوی سلامتی در شروع سال جدید و همچنین اظهار امیدواری در گشایش برای همه گره های عمده زندگی بویژه گره های معیشتی که در سال پیش متاسفانه محکم تر شد و امیدوارم که امسال گشایشی در این گره ها حاصل شود و  جامعه نابیینایان و کم بینایان کشور سطح زندگی بهتری را تجربه کنند.

بیشتر پیام های شما در پایان سال و شروع سال به بحث پرسش در خصوص آغاز مجدد بریل و  همین طور احیاناً اشاره ای به تقویم بود که تقویم را  که در سال گذشته توزیع شد و لزومی به پاسخگویی در این مرحله وجود ندارد،  اما در خصوص روزنامه تلاش ما بر این بود که بعد از عید بلافاصله  بریل را منتشر کنیم اما همانطور که شاهد هستید دوباره کرونا اوج گرفت و مانع اینکار شد اما در صدد آن هستیم که انشاا... برنامه ریزی کنیم که بریل را مجدد آغاز کنیم حتی اگر امکان انتشار روزانه آن نباشد بتوانیم به یک شکلی در ادواری مثل هفتگی یا ماهانه انتشار بریل را آغاز کنیم تا انشاا... به شکل نرمال یا انتشار  روزانه دست پیدا کنیم در همین رابطه آقای علی جدیری همین پیشنهاد را مطرح کرده اند یعنی پیشنهاد حداقلی انتشار هفته نامه یا ماهنامه و دوستان دیگری هم در زمینه انتشار بریل ولو به طور ادواری و با ستون های خاص پیشنهاداتی داده اند.

 بخش عمده ای از دوستان از جمله خانم کبولی، آقای فرزندی از اصفهان،آقای مداحیان از دزفول، آقای نعمت ا... پری از تهران، آقای صابریان از تهران، آقای نیرومند، خانم مهین بیاتی از زنجان و دوستان دیگری تبریک گفته اند سال جدید را و آرزوی توفیق کرده اند برای تحریریه ایران سپید. چند تا از دوستان اشاراتی داشته اند به بسته معیشتی که چرا به آن ها پرداخت نمی شود از جمله آقای خالقی از کرمانشاه و دوست دیگری که به صورت گمنام اشاره کرده اند به عدم پرداخت بسته معیشتی و همین طور آقای ابراهیم یوسفی که در این خصوص چون شرایط دقیق پرونده آن ها را نداریم نمی توانم پاسخ روشنی بدهم.

دوست عزیزی پیشنهاد کرده اند که در واقع سوال و پیشنهادی مطرح کرده اند که چرا سایت ایران سپید از بهای رایگان ترافیکی برخوردار نیست و اپراتورهای تلفن داخلی این اولویت را  برای سایت ایران سپید قائل نیستند که در این خصوص قطعاً اقدام خواهیم کرد در شروع سال جدید از جمله اینکه بتوانیم بهای ترافیکی سایت را کاهش دهیم، دسترسی های دیگری برای دوستان فراهم کنیم از جمله دسترسی به تلفن آزاد و رایگان برای دریافت مطالب صوتی و انشاا... اقدامات دیگری که در حال برنامه ریزی می کنیم در شروع سال جدید که پیگیر باشیم برای دسترسی بهتر و بیشتر شما عزیزان به چه مطالب صوتی و چه به امید خدا بریل روزنامه که اولویت ما هم هست.

به امید تحقق این امور مهم و آرزوهای البته به حق شما عزیزان شما را تا دیدار بعد به خدا می سپارم.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *