شناسه خبر: 33347 منتشر شده در مورخ: 1400/1/17 ساعت: 12:49 گروه: اقتصادی  
نرخ ناوگان حمل و نقل عمومی تهران از اردیبهشت ماه افزایش می‌یابد

نرخ ناوگان حمل و نقل عمومی تهران از اردیبهشت ماه افزایش می‌یابد

افزایش نرخ‌های جدید وسایل حمل و نقل عمومی شهر تهران از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۰ متناسب با مصوبه شورای اسلامی شهر و تهران و ابلاغیه فرمانداری تهران اعمال خواهد شد.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایرنا، طبق مصوبه «بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری تهران و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه» شورای اسلامی شهر تهران، از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۰ افزایش نرخ‌های جدید تاکسی، بلیت مترو و اتوبوس اعمال می‌شود.

نرخ‌های جدید بلیت مترو

براین اساس نرخ بلیت‌های مترو تهران از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۰، برابر با حداکثر ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت، بلیت تک سفره داخل شهری ۲ هزار تومان، بلیت تک سفره حومه ۲ هزار و ۳۰۰ تومان، بلیت تک سفره هشتگرد شش هزار تومان، و بلیت تک سفره فرودگاه امام خمینی (ره) ۱۰ هزار تومان است و همچنین افزایش نرخ کارت‌ بلیت‌های مبلغ‌دار، متناسب با مسافت طی شده حداکثر تا ۲۰ درصد بهای بلیت تک ‌سفره خواهد بود.به منظور تشویق مسافران به استفاده از مترو در جهت کاهش آلودگی هوا، به مسافرانی که در ایستگاه‌های مترو واقع در محدوده طرح ترافیک از مترو استفاده می‌کنند نسبت به اعمال ضریب کاهشی تا ۱۰ درصد و به مسافرانی که در ایستگاه‌های مترو واقع در محدوده طرح کاهش آلودگی هوا از مترو استفاده می‌کنند نسبت به اعمال ضریب کاهشی تا ۵ درصد علاوه بر اعمال سایر ضرایب کاهشی، اقدام می‌شود. همچنین اگر مسافران نسبت به ارائه مدارک احراز هویت در هنگام خرید یا شارژ کارت‌بلیت مبلغ‌دار اقدام کنند تا ۵ درصد ضریب کاهشی برای آن‌ها اعمال می‌شود.

نرخ‌های جدید بلیت اتوبوس

حداکثر نرخ کرایه خطوط اتوبوسرانی شهر تهران تا سقف ۳۵ درصد از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۰ اعمال خواهد شد. این درحالی‌است که متوسط افزایش نرخ در مجموع از ۲۵ درصد نباید فراتر برود.  نرخ کرایه خطوط مینی‌بوسرانی شهر تهران در سال ۱۴۰۰ برابر ۹۰ درصد نرخ کرایه خطوط اتوبوسرانی (بر مبنای طول خطوط) نیز از ابتدای اردیبهشت اعمال خواهد شد.نرخ کرایه جابجایی مسافر از طریق سرویس‌های دربستی در شهر و حومه شهر تهران، معادل ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته از ابتدای اردیبهشت افزایش می‌یابد.براساس «قانون حمایت از حقوق معلولان» مصوب ۱۳۹۷، ارائه خدمات جابجایی به افراد معلول شدید با مترو و اتوبوس، رایگان است. نرخ کرایه خودروهای مرکز خدمات حمل و نقل درون شهری سامانه جانبازان، معلولان و مدارس استثنایی نیز به شرح جدول زیر است.  شهروندان می‌توانند نرخ‌های جدید بلیت خطوط اتوبوسرانی را طی روزهای آینده در سایت شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه مشاهده کنند.

نرخ جدید کرایه تاکسی

بر اساس مصوبه شورای شهر نرخ کرایه‌های تاکسی تا سقف ۳۵ درصد از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۰ افزایش و سه برچسب‌ نرخ کرایه تاکسی داخل خودرو نصب می‌شود. سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران مجاز است نرخ کرایه در نوبت شب از ساعت ۲۲ الی ۶ بامداد را با اعمال ضریب افزایشی حداکثر ۲۰ درصد نرخ‌های مصوب محاسبه و اعمال کند. رانندگان تاکسی باید سه مسافر و رانندگان ون ۷ مسافر را سوار کنند و اضافه سوار کردن مسافران به دلیل شرایط کرونا تخلف است.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *