شناسه خبر: 33283 منتشر شده در مورخ: 1400/1/4 ساعت: 12:21 گروه: سیاسی  
افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار از اولویت‌های اصلی دولت تدبیر و امید است
دکتر روحانی در جلسه شورای عالی اشتغال:

افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار از اولویت‌های اصلی دولت تدبیر و امید است

رئیس جمهور دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه اشتغال را چشمگیر توصیف کرد و گفت: ایجاد متوسط سالانه555 هزار شغل در کشور در شرایط سخت جنگ اقتصادی و تحریم نشان دهنده اهمیت موضوع اشتغالزایی در دولت تدبیر و امید است.

به گزارش ایران سپید به نقل از پایگاه اطلاعرسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در هشتادمین جلسه شورای عالی اشتغال که در دومین روز از سال 1400 با حضور اعضا تشکیل شد، اظهار داشت: با استفاده از فناوری های نو و توسعه شرکت های دانش بنیان و همچنین گسترش زیر ساخت های فضای مجازی و تقویت اقتصاد دیجیتال، امروز شاهد افزایش قابل توجه اشتغال جوانان و متخصصان در حوزه های مختلف از جمله در عرصه های خدمات IT، استارت آپ ها، بوم گردی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین صنایع تولیدی هستیم.

دکتر روحانی توجه ویژه به اشتغال روستایی را از اولویت های این دولت برشمرد و افزود: در حوزه اشتغال روستایی و عشایری، در دولت های یازدهم و دوازدهم از اولویت های ایجاد شغل برای رونق کسب و کار و احیاء مشاغل سنتی در روستاها بوده است به طوری که امر توسعه اقتصاد و اشتغال روستایی برای اولین بار از پایان سال ۹۶ شروع شد و در سه سال اخیر ۱۹.۵ هزار میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد و با اجرای بیش از ۱۴۲ هزار طرح در مناطق روستایی، بیش از ۲۶۰ هزار شغل تاکنون ایجاد شده است.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به نامگذاری سال 1400 به نام " تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها" از سوی مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد: دولت تمام تلاش خود را بکار خواهد بست با تسهیل بیشتر امور برای بخش خصوصی به ویژه کارآفرینان و سرمایه گذاران زمینه ایجاد اشتغال پایدار بیشتر در کشور را ایجاد کند.
رئیس جمهور با اشاره به نامگذاری سه سال به نام تولید از سوی مقام معظم رهبری و اهمیت این موضوع گفت: اشتغال از مسائل ضروری و حیاتی جامعه و زندگی مردم است و با حیات مردم سر و کار دارد و دولت وظیفه خود می داند که برای جویندگان شغل و بیکاران زمینه‌های اشتغال را فراهم کند.
دکتر روحانی با بیان اینکه در شرایط پاندمی کووید19 بسیاری از مشاغل تحت تاثیر قرار گرفت، گفت: با تجربه یک سال گذشته و افقی که در این بیماری وجود دارد امکان دارد که شرایط و عوارض این بیماری که در سال گذشته موجب متوقف شدن برخی مشاغل شد در سال 1400 نیز تداوم داشته باشد لذا امسال هم باید بر مبنای وجود کرونا کار کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه باید برای مشاغلی که از این محدودیت‌ها تاثیر می‌پذیرند برنامه‌ریزی داشته باشیم، اظهار داشت: درخصوص اشتغال جوانان و دانشجویان باتوجه به مجازی بودن آموزش، می توان بستر اشتغال جایگزین و موقت را فراهم کرد و در سالی که تولید شعار آن است باید در کنار رشد تولید، اشتغال نیز توسعه یابد و در این شرایط کرونایی برای مشاغل جایگزین برنامه‌ریزی شود.
دکتر روحانی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده در جلسه امروز شورای عالی اشتغال درمورد افزایش اشتغال و سرمایه‌گذاری‌های متناسب با آن، گفت: این تصمیمات می تواند تحول خوبی برای اشتغال روستایی باشد که بیش از 260 هزار شغل را ایجاد خواهد کرد و در صورت لزوم می توان در ستاد ملی مقابله با کرونا برای تعدیل مقررات دست و پاگیر برای ایجاد شغل جایگزین درمورد کسانی که مشاغل خود را ازدست داده اند، تصمیم گیری کرد.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به حمایت های انجام شده از اصناف و مشاغل آسیب دیده از کرونا، گفت: در یکسال گذشته تلاش شد تا با ارائه تسهیلات و حمایت از مشاغل و اصناف مانع از بیکار شدن تعداد زیادی از شاغلان شویم و ارائه این کمک ها و تسهیلات با هدف حمایت از اشتغال تا پایان پاندمی کرونا ادامه خواهد یافت.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه با تغییرات ایجاد شده در فضای بین المللی و شکست جنگ اقتصادی دشمن و همچنین مهار کرونا با واکسیناسیون گسترده، امسال فضای بهتری برای تعاملات جهانی ایجاد خواهد شد، گفت: پشتیبانی از تولید و رفع موانع کسب و کار و اشتغال با هدف تحقق شعار سال در دستور کار دولت قرار دارد.
در جلسه امروز شورای عالی اشتغال به ریاست رئیس جمهور، ضمن ارائه گزارشی از اجرای مصوبات این شورا در دولت های یازدهم و دوازدهم توسط محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر شورای عالی اشتغال، اقدامات انجام شده در مسیر توسعه اشتغال پایدار در کشور تشریح و بر تداوم اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی تاکید شد.
برنامه اشتغال دوره گذار از کرونا و دوره پساکرونا، بسته سیاستی توسعه کارآفرینی و همچنین چارچوب برنامه صیانت از اشتغال در کشور از جمله موضوعاتی بود که در هشتادمین جلسه شورای عالی اشتغال برای توسعه اشتغال مولد با توجه به تحقق شعار سال در پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید، مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *