شناسه خبر: 33245 منتشر شده در مورخ: 1399/12/26 ساعت: 07:00 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 26 اسفند ۱۳۹۹

روزنامه سه شنبه 26 اسفند ۱۳۹۹

عناوین امروز: افزایش مستمری مددجویان با وجود محدودیت‌های بودجه باید اجرا شود- تشکیل پلیس اطفال در کمیسیون لوایح نهایی شد- علل بروز بیماری های شبکیه- آلبوم‌ها زیر سایه کرونا- نتایج مطالعه روی چند واکسن کرونا اعلام شد- ابقای رئیس هیئت ورزش‌های نابینایان استان فارس- حبس و دیه؛ مجازات مردی که همسرش را از پله ها پرت کرد و کشت.

 روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه ۲6 اسفند ۱۳۹۹

2 شعبان ۱۴۴2

۱6 مارس ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۶61

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

*افزایش مستمری مددجویان با وجود محدودیت‌های بودجه باید اجرا شود

*تشکیل پلیس اطفال در کمیسیون لوایح نهایی شد

*علل بروز بیماری های شبکیه

*آلبوم‌ها زیر سایه کرونا

*نتایج مطالعه روی چند واکسن کرونا اعلام شد

* ابقای رئیس هیئت ورزش‌های نابینایان استان فارس

*حبس و دیه؛ مجازات مردی که همسرش را از پله ها پرت کرد و کشت

......اخبار ویژه

*افزایش مستمری مددجویان با وجود محدودیت‌های بودجه باید اجرا شود

عضو کمیسیون شوراهای مجلس، توجه به مددجویان کمیته امداد و اقشار آسیب پذیر را اولویت مجلس انقلابی عنوان کرد و گفت: افزایش مستمری مددجویان با وجود محدودیت های بودجه توسط دولت باید اجرا شود.

حسین بامیری  رویکرد مجلس نسبت به بهبود زندگی و معاش اقشار جامعه را متفاوت از دوره‌های قبلی دانست و گفت: نگاه مجلس یازدهم و رویکرد آن به نهادهای حمایتی چون کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور متفاوت از ادوار گذشته است و خدا را شکر این مجلس یک مجلس انقلابی است و درک متقابلی نسبت به اقشار ضعیف و متوسط جامعه دارد.

وی با بیان اینکه رویکرد محرومیت‌زدایی مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۰ و طرح‌ها و لوایح دیگر نمایان است، ادامه داد: با این نگرش مجلس اگر بودجه پیشنهادی را رصد کرده باشید، می‌بینید اعتبارات مربوط به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی با وجود محدودیت‌ها و کسری بودجه دولت، ارقام خوبی برای بهبود معیشت مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی پیشنهاد شده است.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس اضافه کرد: همچنین مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی و معوقات فرهنگیان و مواردی از این دست مورد توجه جدی نمایندگان بود که در رأس آنها توجه به اقشار آسیب‌پذیر با رویکرد گره‌گشایی در بحث معیشت تحت پوشش نهادهای حمایتی بوده است.

بامیری به موضوع ارتقای زندگی دهک‌های پایین جامعه اشاره و عنوان کرد: مجلس یازدهم از جنس مردم است و مجلس انقلابی است و قطع یقین درک و فهم متقابلی از سطح انتظارات و معیشت مردم به خصوص دهک‌های آسیب‌پذیر جامعه دارد و فقط شامل نهادهای حمایتی و خانواده‌های تحت پوشش آنها نیست.

وی اظهار کرد: به دلیل بحث کرونا و تحریم‌هایی که متوجه کشور شده‌، بیشتر دهک‌های جامعه آسیب‌پذیر شده‌اند و عارضه‌های بسیار جدی متوجه دهک‌های پایین جامعه شده است و صرف نظر از اینکه نوع نگاه مجلس متوجه همه اقشار جامعه و همه دهک‌های آسیب‌پذیر جامعه بوده و هست؛ بی‌شک اولویت اول و آخر توجه و اهتمام ویژه در خصوص نابسامانی‌ها و مشکلاتی است که متوجه خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی است.

*پرداخت ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان هزینه خدمات حمایتی به دانش آموزان

رییس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی از پرداخت چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان هزینه خدمات حمایتی به دانش آموزان با نیازهای ویژه در سال جاری خبر داد.

سید جواد حسینی در نشست شورای معاونان این سازمان اظهار داشت: در سال جاری ۱۰ هزار و ۱۰۷ پرونده خدمات حمایتی با مبلغ ۶میلیارد و۷۰۰میلیون تومان بررسی‌شده است که ۵ میلیارد و۹۰۰میلیون آن توسط پزشک معتمد تأییدشده است و ۴ میلیارد و۷۰۰ میلیون تومان نیز تاکنون پرداخت‌شده است.

وی افزود: ۴۰۰ پرونده دیگر نیز در دست بررسی قرار دارد و۱۷۹۰ پرونده دیگر نیز مراحل اداری ارسال توسط استان‌ها را طی می‌کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش خواستار اجرای مقدمات انجام برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی دانش آموزان برای سال آینده شد و یادآور شد: از سال آتی در برنامه سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش‌دبستانی، آزمون‌های تشخیص نشانگان مشکلات یادگیری نیز گنجانده خواهد شد.

حسینی افزود: تا پایان سال تحصیلی در هر استان، یک پایگاه جامع آموزش مجازی، جهت ارائه آموزش‌های برخط تعاملی به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه راه‌اندازی می شود.

......اخبار روز

*تشکیل پلیس اطفال در کمیسیون لوایح نهایی شد

ابتکار، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: لایحه تشکیل پلیس اطفال در دولت در کمیسیون لوایح نهایی شده و امیدواریم در روزهای اوایل ۱۴۰۰ این لایحه را بتوانیم به تصویب برسانیم.

*حریرچی معاون وزیر بهداشت:

در هفته اخیر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به ۶۰.۴ درصد کاهش یافته است

در شش استان، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی کمتر از ۵۲ درصد است. تقریبا نیمی از دستورالعمل‌ها رعایت نمی‌شوند

*بلیت سینما ۳۰ هزار تومان شد

مرتضی شایسته ( دبیر شورای صنفی نمایش ) : در جلسه امروز طبق تصمیمی که همه اعضای این شورا گرفتند مقرر شد فیلم‌های اکران نوروزی از سه فیلم به پنج فیلم افزایش پیدا کند از همین رو «خون شد» ساخته مسعود کیمیایی، «لاله» ساخته اسدالله نیک‌نژاد و «تک خال» ساخته از ۲۷ اسفندماه روی پرده بروند.

نام دو فیلم دیگر ترکیب اکران نوروزی سینماها فردا اعلام می‌شود

قیمت بلیت باید از سوی وزارت ارشاد اعلام شود ولی طبق تصمیم شورا بلیت‌ها به مبلغ ۳۰ هزار و زیر سی هزار تومان خواهد بود/فارس

*دادگاهی‌شدن وزیر کشور فرانسه به اتهام فساد اخلاقی

«ژرالد دارمانین» به همراه زنی که مدعی شده این مقام فرانسوی یک دهه پیش او را مورد آزار جنسی قرار داده، در دادگاه پاریس حاضر شد.

*پامپئو: نتوانستیم ایران را وادار به کوتاه‌آمدن و نشستن پای میز مذاکره کنیم

وزیر خارجه سابق آمریکا اذعان کرد دولت ترامپ در وادار کردن ایران به عقب‌نشینی و نشستن بر سر میز مذاکره ناتوان بود.

پامپئو مدعی شد: اگر این دولت به آن توافق بی‌ارزشی که در زمان اوباما با ایران داشتیم بازگردد، آمریکا، اسرائیل و خاورمیانه امنیت کمتری خواهند داشت

*تاکنون ۱۷۸ زن برای انتخابات شوراهای شهر استان تهران ثبت نام کرده‌اند

شارقی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران: تاکنون یکهزار و ۲۵۱ نفر برای حضور در انتخابات شوراهای اسلامی شهر در استان ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۱۷۸ نفر یعنی در حدود ۱۳ درصد ثبت نام کنندگان از زنان هستند.

* برای ایمنی جمعی در برابر کرونا باید ۵۶ میلیون ایرانی واکسینه شوند

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت: واکسن ورق را بر می‌گرداند، زیرا با تولید و تزریق آن می‌توان ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون را محقق کرد، ایران برای رسیدن به ایمنی جمعی باید حدود ۵۶ میلیون نفر را واکسینه کند./ایرنا

*محسن هاشمی: امیدوارم برای ریاست جمهوری گول نخورم

رییس شورای شهر تهران: شهرداری در این دوره شهرفروشی نداشته و خلاف قانون انجام نداده است. علیرغم کرونا و رکود خوب عمل کردیم.

برای شرکت در دوره ششم شورای شهر ثبت‌نام نکردم و امیدوارم برای کاندیداتوری ریاست جمهوری هم گول نخورم.

 

…..گزارش ویژه

*علل بروز بیماری های شبکیه

عضو هیات مدیره انجمن فوق تخصصی شبکیه چشم ایران، ضمن اشاره به علل بروز بیماری های شبکیه، بر نقش سلول های بنیادی در چشم پزشکی تاکید کرد.

خلیل قاسمی فلاورجانی، به سمینار تحقیقات چشم پزشکی و علوم بینایی که امسال به صورت مجازی برگزار شد، اشاره کرد و افزود: یکی از موضوعات محوری این سمینار، شبکیه بود که اداره سمپوزیوم در مورد بازسازی شبکیه را برعهده داشتیم و سخنرانان آن همگی از پیشگامان بازسازی شبکیه از کشور آمریکا بودند.

وی ادامه داد: به طور کلی تحقیقات در زمینه چشم پزشکی و علوم بینایی به دو دسته کلی تقسیم می‌شود که یک دسته تحقیقاتی است که در بالین و کلینیک انجام می‌شود و برای مواردی است که در درمان بیماری‌های کلینیکی کاربرد دارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: دسته دیگر تحقیقات، علوم پایه بینایی است که منجر به کشف علت اصلی بیماری‌ها و همچنین روش‌های درمانی بیماری‌های چشم به کمک علوم پایه است.

قاسمی فلاورجانی با عنوان این مطلب که تحقیقات علوم پایه اهمیت بسیار قابل توجهی دارد و روز به روز به اهمیت آن افزوده می‌شود، گفت: به موازات کشورهای دیگر در ایران هم تحقیقات در زمینه بیماری‌های چشم انجام می‌شود و سمینار تحقیقات چشم پزشکی و علوم پایه با این هدف که پیوندی بین علوم پایه مربوط به چشم پزشکی و علوم بالینی ایجاد کند برنامه ریزی شده است.

مدیر گروه چشم پزشکی بیمارستان حضرت رسول (ص) تاکید کرد: امسال با توجه به شرایط پاندومی کووید ۱۹ این سمینار به صورت مجازی و با سخنرانی همکارانی از ایران و اروپا و آمریکا برگزار شد.

وی ادامه داد: در این سمپوزیوم اساتید پیشگام از کشور آمریکا به ارائه سخنرانی پرداختند و عمده تمرکز این سخنرانی‌ها بر روی یافته‌های جدید ژنتیکی و سلول‌های بنیادی در شبکیه بود.

عضو هیأت مدیره انجمن فوق تخصصی شبکیه ایران گفت: همانطور که می‌دانید در سال‌های اخیر تحقیقات ژنتیک و سلول‌های بنیادی در چشم پزشکی و به خصوص در بیماری‌های شبکیه‌ای پیشرفت خیلی قابل ملاحظه‌ای داشته است. در دنیا و کشور ما به وسیله این پیشرفت‌ها توانسته ایم به علت‌های مکانیسم‌های واقعی ایجاد بسیاری از بیماری‌های شبکیه پی ببریم و همینطور با استفاده از روش‌های ابداع شده جدید بتوانیم گام‌هایی را برداریم که ما را به درمان این بیماری‌ها نزدیک تر می‌کند.

وی افزود: در زمینه بیماری‌هایی شبکیه، قسمت عمده آن ناشی از بیماری‌های دیابتی یا بیماری‌های آثار قند بر روی شبکیه است. دسته دوم بیماری‌های ناشی از استحاله سنی ماکولا یا تغییرات ناشی از سن شبکیه است و دسته قابل توجه دیگر بیماری‌های ژنتیکی شبکیه است که به طور مادرزادی و فامیلی منتقل می‌شود و دسته بعدی هم جداشدگی های شبکیه است.

قاسمی فلاورجانی گفت: ما برای بیماری‌های جداشدنی شبکیه روش‌های درمانی جراحی داریم که خیلی هم موفق است و برای بیماری‌های دیابتی و استحاله سنی ماکولا هم درمان‌هایی در بعضی از فازهای بیماری داریم ولی برای بیماری‌های ژنتیکی شبکیه عملاً درمان مؤثری تا الان نداشتیم.

وی افزود: تحقیقات انجام شده در زمینه ژنتیک چشم پزشکی و سلول‌های بنیادی این نوید را می‌دهد که در سال‌های آتی بتوانیم به درمان بسیاری از مشکلات ناشی از شبکیه به گونه دیگری فکر کنیم و با امید بیشتری به درمان آنها بپردازیم.

 

......آهنگ و درنگ

*آلبوم‌ها زیر سایه کرونا

حالا بیش از یک سال است که کنسرت‌های خواننده‌ها تعطیل شده و همین هم فرصتی را برایشان ایجاد کرده تا وقتی را که قبلاً روی اجرا‌های زنده می‌گذاشتند، به انتشار تک‌قطعه یا آلبوم اختصاص دهند. در آخرین شماره از آهنگ و درنگ، نگاهی داشتیم به آلبوم‌هایی که امسال زیر سایه کرونا منتشر شدند. با ذکر این نکته که به خاطر اجتناب از اطاله کلام، فقط از آلبوم‌هایی یاد کرده‌ایم که پیش‌تر در همین ستون به انتشارشان نپرداخته بودیم.

انتشار آلبوم‌های جدید توسط هنرمندانی نظیر حسین علیزاده، محمد معتمدی، علیرضا قربانی، رضا صادقی، سیروان خسروی، سالار عقیلی، امید نعمتی و... را باید به فال نیک گرفت. هر چند که افزایش قیمت بیش از 50 درصدی آلبوم‌ جدید این خواننده‌ها نسبت به آثار قبلی آنها مخاطب را در خریداری کردن آثار به تردید انداخته است اما به هر صورت رجعت برخی از هنرمندان به سنت انتشار آلبوم قابل تحسین است.

در واپسین روزهای سال 1399 مروری خواهیم داشت بر مهم‌ترین آلبوم‌هایی که در این سال منتشر شده است:

«مونولوگ»- سیروان خسروی

در نیمه اول سال 1399، سیروان خسروی ششمین آلبوم رسمی خود با نام «مونولوگ» را روانه بازار کرد. این آلبوم شامل پنج قطعه باکلام و سه قطعه بی کلام است.

آهنگسازی تمام قطعات آلبوم «مونولوگ» بر عهده خود سیروان خسروی بوده و ترانه‌سرایی در قطعات: منو ببخش، بن بست و من مقصرم را زانیار خسروی به همراه هادی زینتی انجام داده است. کار ترانه‌سرایی سایر قطعات نیز بر دوش سیروان بوده است.

در بخشی از توضیحات مربوط به آلبوم مونولوگ به این نکته اشاره شده است که سیروان خسروی آلبوم مونولوگ را تجربه‌ای نو در کارنامه هنری خودش می‌داند.

«هفت الف» - پارسا خائف

پارسا خائف در آلبوم «هفت الف» با مهیار علیزاده یکی از آهنگسازان شناخته شده کشور همکاری کرده‌است. آهنگسازی که پیش از این ملودی‌هایی برای هنرمندانی چون محمد معتمدی، علیرضا قربانی و همایون شجریان ساخته بود. خائف و علیزاده مراحل تولید آلبوم «هفت الف» را زمستان سال گذشته آغاز کردند. «هفت الف» شامل هفت قطعه موسیقی باکلام است که علاوه بر زبان فارسی، دو قطعه موسیقی فاخر به زبان مادری پارسا (ترکی) را نیز شامل می‌شود.

 در این آلبوم از کلام حضرت مولانا و استادان معاصر ادبیات فارسی همچون هوشنگ ابتهاج، محمدعلی بهمنی، زنده‌یاد گلچین گیلانی و اهورا ایمان بهره برده شده است و اشعار قطعات ترکی از ادبیات فولکلوریک آذربایجان و همچنین شعری از شاعر آذربایجانی، زنده‌یاد حسین جاوید است. قطعاتی که با تنظیم جدید مهیار علیزاده در آلبوم ارائه شده‌اند. آلبوم «هفت الف» یک قطعه بی‌کلام به نام «سرزمین من» هم دارد.

«همسان و هم‌سکوت» - حسین علیزاده

آلبوم «همسان و هم‌سکوت» اثر جدید حسین علیزاده و رامبرانت تریو نیز یکی از آلبوم‌هایی بود که در نیمه دوم سال 1399 منتشر شد.

در این اثر حسین علیزاده (نوازنده شورانگیز)، رامبرانت فرایش (فورته‌پیانو، هارمونیوم)، تونی اورواتر (ویولونه) و وینسنت پلانیه (سازهای کوبه‌ای) نواخته‌اند.

«درآمد»، «سماع»، «کرشمه»، «مقدمه نیشابورک»، «سرمست»، «رامبراندی نژاد»، «نهفت»، «ترکمن» اسامی آثاری هستند که در این آلبوم گنجانده شده‌اند.

«ایستگاه» - امید نعمتی

امید نعمتی طی همکاری با مهیار علیزاده آلبوم «ایستگاه» را در آستانه شب یلدا منتشر کرد.

«دیوانه» با شعراحمد امیرخلیلی، «ایستگاه» با شعر علیرضا کلیایی، «بازآی» با شعر وحشی بافقی و امید نعمتی، «مرا صدابزن» با شعر اهورا ایمان، «چه کنم» با شعر اهورا ایمان، «آخرین تصویر» با شعر علیرضا کلیایی، «ببخشای» با شعر محمدرضا شفیعی کدکنی عنوان آثاری هستند که در این آلبوم گنجانده شده‌اند.

مهیار علیزاده آهنگساز و تنظیم کننده، امید نعمتی خواننده، کیمیا شعربافیان نوزانده ابوا، هومن نامداری نوازنده ساکسیفون، مهیار علیزاده نوازنده تار، پدرام فریوسفی نوازنده ویولن و ویولن آلتو، آرمین مرشد نوازنده گیتار آکوستیک، پیمان حاتمی نوازنده گیتار الکتریک، فرزاد رضایی نوازنده گیتار الکتریک، مهیار علیزاده و فریدون بهرامی نوازنده پیانو و سازهای الکترونیک، فریدون بهرامی و پیمان حاتمی (سکوئنس بیس لاین ها)، نگار اعزازی نوازنده کوزه و کاخن، فریدون بهرامی عوامل این آلبوم هستند.

«حواست به من باشه» - رضا صادقی

تازه‌ترین آلبوم رضاصادقی با نام «حواست به من باشه» به تهیه‌کنندگی موسسه لیما، اواخر اسفندماه در سراسر کشور منتشر شد.

این آلبوم که نهمین اثر رسمی صادقی است، شامل ۱۰ قطعه به نام‌های «هیچی یعنی…»، «دُهُل»، «حواست به من باشه»، «عشق تویی»، «خاطره موا» (قطعه بندرعباسی)، «یکی و دوست داشتم»، «دل و دنیا»، «شاید»، «دلخوشی» و «یادم رفت» می‌شود.

اکثر قطعات این آلبوم، نوشته و ساخته خود صادقی هستند. بابک بابایی، سینا پارسیان، عطا عالمی، سامی شریفی در بخش ترانه و شجاعت شفایی، پرستو یاری، مهدی ابراهیمی‌نژاد، محمد عباسی، آریا آهنگران، شعیب عرب، علی یاسینی، بنیامین عمران، آرمان منور صادق و فرید ایمانی در بخش ساخت موسیقی، از دیگر عوامل این آلبوم هستند.

نصف النهار مبدأ- گروه پالت

چهارمین آلبوم رسمی گروه موسیقی "پالت" با عنوان "نصف‌النهار مبدأ" یازدهم اسفندماه منتشر شد.

این آلبوم در هشتمین سالگرد رونمایی نخستین آلبوم "پالت" به شکل فیزیکی و نیز در کلیه پلتفرم‌های قانونی دیجیتال داخلی و بین‌المللی دریافت موسیقی منتشر شد. "آقای بنفش"، "شهر من بخند" و "تمام ناتمام" آلبوم‌های پیشین گروه پالت هستند.

کاوه صالحی (گیتار)، مهیار طهماسبی (ویلنسل) و امید نعمتی (خواننده) به عنوان اعضای اصلی گروه موسیقی پالت در کنار ماکان اشگواری (خواننده قطعه "این ماجرا")، امین طاهری (درامز)، کسری سبکتگین (بأس) و سردار سرمست (کیبورد) در آلبوم "نصف‌النهار مبدأ" این گروه را همراهی کرده‌اند.

 

....بهداشت و سلامت

*نتایج مطالعه روی چند واکسن کرونا اعلام شد

مشاور وزیر بهداشت گفت: از امروز فاز دو و سوم کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت شروع شده است. اما علاوه بر واکسن پلتفرم غیرفعالی که اکنون فاز دو و سه آن را شروع می کنیم، در ستاد اجرایی همزمان پروسه تولید واکسن را جلو بردیم و بعد از ۸۳ روز حدود ۸۳ درصد از فاز آماده سازی ساختمان در بخش صنعتی پیش رفته و سایت تولید در بخش نیمه صنعتی هم کاملا آماده است و تولید از امروز شروع شده است.

دکتر جمشیدی افزود: کار دیگری که در ستاد اتفاق افتاد تولید واکسن «دی ان ای» است که تکنولوژی بسیار پیشرفته ای دارد. مراحل تحقیقاتی واکسن دی ان ای روی حیوان انجام شده و نتایج خوبی داشته و خوشبختانه پروژه ای که چهار سال قبل برای تولید واکسن شروع کرده بودیم امروز دقیقا با واکسن دی ان ای هماهنگ شده است و تا پایان فروردین امکان تولید دهها هزار دوز واحد واکسن دی ان ای وجود دارد.

وی ادامه داد: پروپوزال واکسن دی ان ای را به سازمان غذا و دارو ارسال کرده ایم. درباره واکسن «ام آر ان ای» که همان واکسنی است که فایزر آمریکا هم دارد می سازد خوب جلو رفته ایم و روی حیوان بسیار خوب جواب داده است و پروپوزال تست انسانی اش را به سازمان غذا و دارو ارائه داده ایم و امید است تایید و کار شروع شود.

جمشیدی با بیان اینکه کار خوب دیگری در کشور ما اتفاق افتاد که تهیه واکسن از سلول مزانشیم است گفت: این کار در دنیا کمتر انجام شده اما چون در ایران تجربه خوبی روی سلول درمانی داشتیم این پروژه را هم روی موش و هم میمون انجام دادیم که نتایج خوبی داشته و امید است بتوانیم این کار جدید را هم انجام دهیم.

جمشیدی افزود: در نظرسنجی ها ۷۵ درصد مردم گفته اند آماده تزریق واکسن کووایران برکت هستند و این اعتماد دارد بیشتر می شود. 

*آغاز تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا از امروز: رئیس ستاد اجرایی فرمان امام گفت: همزمان با تحقیقات، امکانات تولید انبوه واکسن کووایران برکت را در دو فاز شروع کردیم. فاز اول با ظرفیت تولید ۳ میلیون دوز در ماه از امروز کار خود را آغاز کرد.

محمد مخبر  ادامه داد: فاز دوم با ظرفیت ۱۲ تا ۱۵ میلیون دوز در ماه قبل از پایان خرداد به اتمام می رسد و در آخر بهار تشکیلات ستاد اجرایی ظرفیت تولید ماهانه بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون دوز در ماه را فراهم می کند.

مخبر افزود: نکته دیگر آنکه سختگیرانه ترین پروتکل های بین المللی را در این مطالعات رعایت کردیم و ذره ای از آن کوتاه نیامدیم و عجله ای نکردیم و در همین فرایند موفق شدیم واکسنی که کمترین عارضه را داشته است، تولید کنیم.

**ترددها باعث انتشار ویروس کرونا می‌شود

 سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: رنگ بسیاری از شهرها زرد است و اگر مردم بخواهند سفر بروند، کسی نمی‌تواند جلوی آنها را بگیرد، اما از ابتدا گفتیم که ترددها باعث انتشار ویروس کرونا می‌شود.

علیرضا رییسی افزود: : بسیاری از کشورها به ازای هر هزار نفر، بیش از هفت تخت دارند. در کشور ما به ازای هر هزار نفر، ۱.۶ تخت بیمارستانی داریم. ولی نباید فراموش کرد که ما نظام بسیار قدرتمندی به نام نظام شبکه بهداشت داریم که از همین طریق توانستیم بیماری را کنترل کنیم. در حال حاضر روزانه بیش از ۱۰۰ هزار تست کرونا در سراسر کشور انجام می‌شود.

رییسی ادامه داد: بالاترین میزان مرگ و میر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت در انگلستان است و این در حالی است که انگلستان یک نظام بهداشت و درمان بسیار قدرتمند دارد.

معاون وزیر بهداشت گفت: وقتی ۶۲ درصد مرگ و میرها در اروپا در خانه سالمندان اتفاق می‌افتد و کمتر از یک تا دو درصد در کشور ما این اتفاق رخ داده، نشان دهنده مولفه فرهنگی و احترام به سالمندان در ایران است که کمتر جایی دیده می‌شود.۹۹ درصد سالمندان در کشور در خانه خود و کنار بچه‌های خود زندگی می‌کنند.

رییسی گفت: مردم ما در تعطیلات نوروز گذشته نیز رعایت کرده و سفر نرفتند و سال قبل‌تر نیز ۲۵ استان درگیر سیل بود و بسیاری به سفر نرفتند. تاب آوری جامعه در برابر مباحث روانی و تاب آوری حوزه سلامت مطرح است. تاب آوری حوزه سلامت نیز پایین آمده و پرستاران و پزشکان و کادر بهداشت و درمان واقعا خسته شده‌اند و خواهش ما از مردم این است که از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.

وی افزود: شرایط حال حاضر کشور از نظر بیماری کرونا پایدار است. بر اساس آخرین اطلاعات، تقریبا همه مراکز استان‌ها در وضعیت زرد کرونا قرار دارند و اگر مردم بخواهند سفر بروند به همه جا می‌توانند بروند، اما خواهش ما این است که سفر نروید از طرفی شهرهای نارنجی نیز حدود ۳۱ شهر است. تنها مرکز استان که در وضعیت نارنجی قرار دارد، ارومیه است.

وی گفت: ویروس جهش یافته در ۲۹ استان در حال گردش است. اکنون ۶۲ درصد سویه ویروس شیوع یافته در خوزستان، ویروس انگلیسی است. اگر در هم آمیختگی جمعیت در سفرهای نوروزی اتفاق بیفتد، بعدتر غیرقابل کنترل خواهد بود.

رییسی اظهار کرد: پرواز از ۳۲ کشور را به داخل ممنوع کردیم و مرزهای غربی کشور را بستیم و پروازها را از عراق تعلیق کردیم، زیرا این کشور درگیر سویه جهش یافته انگلیسی کرونا شده بود.

وی ادامه داد: کشور ما پهناور است و قومیت‌های مختلف دارد و ژن‌های مختلفی داریم و گردش ویروس می‌تواند منجر به جهش‌های جدید شود.

 

......ورزشی

* ابقای رئیس هیئت ورزش‌های نابینایان استان فارس

محمدرضا هاشمی نژاد با کسب 12 رأی از مجموع 16 رأی مأخوذه، به مدت چهار سال به عنوان رئیس هیئت نابینایان استان فارس انتخاب شد. حسن عسگری دیگر کاندیدای این دوره از انتخابات نیز 4 رأی بدست آورد. هاشمی نژاد سوابقی همچون: معاون توسعه امور ورزش، سرپرست هیئت ورزش جانبازان و معلولان، مسؤول واحد آموزش اداره کل ورزش و جوانان فارس و همچنین مسؤولیت های مختلف اجرایی و اداری را در اداره کل ورزش و جوانان استان فارس در کارنامه خود دارد.

در حاشیه این مجمع، رئیس فدراسیون نابینایان با اشاره به اینکه دیدار تیم‎‌های ملی فوتبال ایران و روسیه در شیراز برگزار می شود گفت: در صورتی که تا اردیبهشت ۱۴۰۰ زمین چمن مخصوص نابینایان در ورزشگاه پارس شیراز آماده شود، این شهر بهترین گزینه برای برگزاری این دیدار است. وی افزود: زمین چمن مصنوعی ورزشگاه پارس چهار سال است که نصب شده اما هنوز فنسگذاری، ساماندهی سرویس های بهداشتی و رختکن با وجود وعده های فراوان صورت نگرفته و چمن هم دارد از بین می رود. وی اضافه کرد: فارس مهد فوتبال نابینایان است و شاکله اصلی  تیم ملی را  فوتبالیست های این استان تشکیل می دهند.

 اینکه چرا زمین مخصوص بازی که مصوبه چهارسال پیش وزیر ورزش و جوانان است تاکنون افتتاح نشده، مسوولان ورزش این استان باید پاسخگو باشند. در صورتی که این زمین آماده شود، ما هم قول دادیم حفاظ مخصوص را نصب کنیم. این امر باید زمانی انجام شود که تمام کارهایی که به عهده اداره کل ورزش و جوانان فارس است به اتمام برسد تا ما دیواره مخصوص را نصب کنیم.

مظلومی بیان کرد:جزیره کیش و شهر شیراز ۲ منطقه ای هستند که برای دیدار تیم های ملی ایران و روسیه در نظر گرفته ایم اما از آنجا که این دیدار قرار است اردیبهشت ماه  ۱۴۰۰برگزار شود و هوای کیش نیز در این زمان گرم است بهترین گزینه شیراز است که امیدوارم زمین آماده شود تا در کلان شهر بر گزار شود و از مسوولان استان به ویژه استاندار ورزش دوست فارس انتظار داریم که کمک کنند تا شیراز میزبان تیم ملی روسیه شود.

مدیر کل ورزش و جوانان فارس در این ارتباط گفت: فنس کشی زمین فوتبال نابینایان واقع در ورزشگاه پارس شیراز(میانرود) تا پایان فروردین ماه ۱۴۰۰ تمام می شود و برای ایجاد محافظ این زمین هم فدراسیون به ما قول داده است.

عباس حاجی زاده ادامه داد: برای ساخت رختکن و سرویس بهداشتی این مجموعه هم با اعتبار سال ۱۴۰۰ شروع خواهیم کرد.

وی با استقبال از میزبانی شیراز برای دیدار تیم های ملی فوتبال نابینایان ایران و روسیه گفت: خوشحال می شویم که میزبان این دیدار باشیم اما ممکن است رختکن این مجموعه تا زمان بازی آماده نشود با این حال می کوشیم تا این اتفاق بیفتد و از استاندار فارس که همیشه در کنار ورزش بوده اند انتظار داریم در این زمینه ما را کمک کنند.

 

.....‌‌حوادث

*حبس و دیه؛ مجازات مردی که همسرش را از پله ها پرت کرد و کشت

مردی که متهم است همسر دوم خود را از پله‌ها به پایین پرت کرده و به قتل رسانده است، در دادگاه کیفری استان تهران به حبس و پرادخت دیه محکوم شد.

متهم که مردی جوان است، یک سال قبل به اتهام قتل همسرش بازداشت شد. هرچند او مدعی بود همسرش را به قتل نرسانده، اما پدر و مادر مقتول علیه او شکایت و درخواست بازداشت متهم را کردند.

 ماجرا زمانی آغاز شد که مردی با اورژانس تماس گرفت و گزارش داد حال همسرش بد است. وقتی زن جوان را به بیمارستان رساندند، او فوت کرده بود. با حضور مأموران پلیس از شوهر این زن تحقیق شد. او گفت همسرش از پله‌ها به پایین پرت شده ‌است. چند روز بعد از این حادثه، پدر و مادر مقتول علیه دامادشان شکایت کردند و مدعی شدند او دخترشان را به پایین پرت کرده‌ است. آنها گفتند: دختر و دامادمان با هم اختلاف داشتند.

 آنها چندین بار با هم درگیر شده‌ بودند و ما اطمینان داریم فرزندمان به قتل رسیده است. به این ترتیب مرد جوان بازداشت شد. او گفت: من اتهام قتل را قبول ندارم. همسرم خودش از پله‌ها پرت شد. وقتی مأموران تحقیقات محلی خود را آغاز کردند، متوجه شدند قبل از اینکه زن جوان از پله‌ها به پایین پرت شود، صدای درگیری مقتول و همسرش شنیده شده‌ است.

در نهایت پرونده با صدور کیفرخواست برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد، اما پیش از تشکیل جلسه متهم موفق شد رضایت اولیای‌دم را جلب کند.

در جلسه رسیدگی به این پرونده متهم گفت: من و همسرم چند سال قبل با هم آشنا شدیم. من و او هر دو یک بار ازدواج کرده و از همسرانمان جدا شده بودیم. من از دخترم مراقبت می‌کردم و او هم از دخترش مراقبت می‌کرد. بچه‌های ما همکلاسی و دوست بودند و رفت‌وآمد می‌کردند. به این ترتیب ما با هم آشنا شدیم و تصمیم گرفتیم ازدواج کنیم.

بعد از ازدواج صاحب یک فرزند شدیم و پسرمان حالا پنج‌ساله است. متهم ادامه داد: دختر من و دختر همسرم با ما زندگی می‌کردند. مدتی بود که من و همسرم دچار اختلاف شده بودیم. من او را خیلی دوست داشتم، علاقه‌ای که به او داشتم به هیچ زنی نداشتم. او زن بسیار خوبی بود، اما خیلی عصبی بود و یکدفعه پرخاشگری می‌کرد. درگیری ما هم به همین دلیل بود.

وقتی عصبانی می‌شد دیگر به هیچ‌چیز فکر نمی‌کرد و فقط داد و فریاد می‌کرد. این رفتارش خیلی من را اذیت می‌کرد. من برای اینکه آرامش بیشتری داشته باشد، تصمیم گرفتم خانه‌ای بزرگ‌تر اجاره کنم تا هم بچه‌ها جای بیشتری داشته باشند و هم همسرم را به زندگی امیدوارتر کنم.

 او در پاسخ به این پرسش که چرا سعی داشت همسرش را راضی کند، گفت: همسرم مدتی بود که از طلاق صحبت می‌کرد، اما من نمی‌خواستم او را طلاق دهم. می‌گفت دیگر نمی‌خواهد با من زندگی کند و فشار زندگی را تحمل کند. من هر کاری می‌کردم که تصمیمش را عوض کند، قبول نمی‌کرد و می‌گفت نمی‌خواهد ادامه دهد.

من خانه‌ای بزرگ‌تر اجاره کردم. ما تازه به آن خانه اثاثیه برده بودیم‌. هنوز کارتن‌ها روی زمین بود و داشتیم وسایل را جابه‌جا می‌کردیم که همسرم از پله‌ها سُر خورد به زمین افتاد. من همسرم را نزدم، اصلا به او دست نزدم. من او را دوست داشتم و هیچ‌وقت کتکش نمی‌زدم.

هرچند با هم جروبحث زیاد می‌کردیم و کشمکش داشتیم، اما من دست روی زنم بلند نکردم و او را نزدم. متهم در پاسخ به این پرسش که چرا همسرت را دیر به بیمارستان بردی، گفت‌: وقتی این اتفاق افتاد، خودم خیلی شوکه شدم. حالم بد بود، همسرم را بلند کردم و به خانه آوردم. به او اصرار کردم دکتر برویم، قبول نکرد. گفتم با اورژانس تماس بگیرم، باز هم قبول نکرد.

چند ساعت بعد یکدفعه حالش بد شد و از حال رفت که من با اورژانس تماس گرفتم و درخواست کمک کردم. متهم همچنین درباره اینکه چطور همسرش از پله‌ها به پایین پرت شد، گفت: در راه‌پله و وسط خانه مقدار زیادی کارتن قرار داشت؛ چون هنوز وسایل را نچیده بودیم و داشتیم تازه یکی‌یکی کارتن‌ها را باز می‌کردیم. وقتی همسرم با من جروبحث کرد، به کناری رفت و سعی کرد سر خودش را گرم کند.

 داشت کار می‌کرد که پایش به یکی از کارتن‌ها گیر کرد و به زمین افتاد و از چند پله پرت شد. همان لحظه هم حالش بد نشد. من بلندش کردم و او را به خانه آوردم. اصرار هم کردم که با هم به دکتر برویم، اما قبول نکرد. وقتی در خانه داشت استراحت می‌کرد، حالش بد شد. متهم همچنین درباره اینکه چرا پسرش چند ساعت گریه می‌کرد، گفت: پسرم بچه است و از اینکه مادرش را در آن حالت دیده بود، ترسید و به همین خاطر گریه می‌کرد؛ من کاری نکردم. سپس وکیل‌مدافع متهم در جایگاه قرار گرفت. او گفت: موکل من به قتل اقرار نکرده است.

او بارها گفته همسرش به خاطر اینکه پایش به جایی گیر کرده، دچار مشکل شده و به زمین افتاده است. من درخواست صدور حکم برائت از قتل عمدی را برای موکلم دارم.سپس متهم یک‌بار دیگر برای بیان آخرین دفاع در جایگاه قرار گرفت. او گفت: من فقط یک‌بار گفتم همسرم را هُل دادم، اما دروغ گفتم؛ چون تحت فشار بودم.

 من تلاش زیادی کردم تا رضایت اولیای‌دم را بگیرم و با توجه به اینکه اولیای‌دم رضایت دادند، درخواست بخشش از سوی دادگاه را هم دارم. در پایان قضات وارد شور شدند و متهم را به پرداخت دیه و هشت سال زندان محکوم کردند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *