شناسه خبر: 33231 منتشر شده در مورخ: 1399/12/25 ساعت: 12:51 گروه: بهداشت و سلامت  
علل بروز بیماری های شبکیه/نقش سلول های بنیادی در چشم پزشکی

علل بروز بیماری های شبکیه/نقش سلول های بنیادی در چشم پزشکی

عضو هیات مدیره انجمن فوق تخصصی شبکیه چشم ایران، ضمن اشاره به علل بروز بیماری های شبکیه، بر نقش سلول های بنیادی در چشم پزشکی تاکید کرد.

به گزارش ایران سپید به نقل از مهر، خلیل قاسمی فلاورجانی، به سمینار تحقیقات چشم پزشکی و علوم بینایی که امسال به صورت مجازی برگزار شد، اشاره کرد و افزود: یکی از موضوعات محوری این سمینار، شبکیه بود که اداره سمپوزیوم در مورد بازسازی شبکیه را برعهده داشتیم و سخنرانان آن همگی از پیشگامان بازسازی شبکیه از کشور آمریکا بودند.

وی ادامه داد: به طور کلی تحقیقات در زمینه چشم پزشکی و علوم بینایی به دو دسته کلی تقسیم می‌شود که یک دسته تحقیقاتی است که در بالین و کلینیک انجام می‌شود و برای مواردی است که در درمان بیماری‌های کلینیکی کاربرد دارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: دسته دیگر تحقیقات، علوم پایه بینایی است که منجر به کشف علت اصلی بیماری‌ها و همچنین روش‌های درمانی بیماری‌های چشم به کمک علوم پایه است.

قاسمی فلاورجانی با عنوان این مطلب که تحقیقات علوم پایه اهمیت بسیار قابل توجهی دارد و روز به روز به اهمیت آن افزوده می‌شود، گفت: به موازات کشورهای دیگر در ایران هم تحقیقات در زمینه بیماری‌های چشم انجام می‌شود و سمینار تحقیقات چشم پزشکی و علوم پایه با این هدف که پیوندی بین علوم پایه مربوط به چشم پزشکی و علوم بالینی ایجاد کند برنامه ریزی شده است.

مدیر گروه چشم پزشکی بیمارستان حضرت رسول (ص) تاکید کرد: امسال با توجه به شرایط پاندومی کووید ۱۹ این سمینار به صورت مجازی و با سخنرانی همکارانی از ایران و اروپا و آمریکا برگزار شد.

وی ادامه داد: در این سمپوزیوم اساتید پیشگام از کشور آمریکا به ارائه سخنرانی پرداختند و عمده تمرکز این سخنرانی‌ها بر روی یافته‌های جدید ژنتیکی و سلول‌های بنیادی در شبکیه بود.

عضو هیأت مدیره انجمن فوق تخصصی شبکیه ایران گفت: همانطور که می‌دانید در سال‌های اخیر تحقیقات ژنتیک و سلول‌های بنیادی در چشم پزشکی و به خصوص در بیماری‌های شبکیه‌ای پیشرفت خیلی قابل ملاحظه‌ای داشته است. در دنیا و کشور ما به وسیله این پیشرفت‌ها توانسته ایم به علت‌های مکانیسم‌های واقعی ایجاد بسیاری از بیماری‌های شبکیه پی ببریم و همینطور با استفاده از روش‌های ابداع شده جدید بتوانیم گام‌هایی را برداریم که ما را به درمان این بیماری‌ها نزدیک تر می‌کند.

وی افزود: در زمینه بیماری‌هایی شبکیه، قسمت عمده آن ناشی از بیماری‌های دیابتی یا بیماری‌های آثار قند بر روی شبکیه است. دسته دوم بیماری‌های ناشی از استحاله سنی ماکولا یا تغییرات ناشی از سن شبکیه است و دسته قابل توجه دیگر بیماری‌های ژنتیکی شبکیه است که به طور مادرزادی و فامیلی منتقل می‌شود و دسته بعدی هم جداشدگی های شبکیه است.

قاسمی فلاورجانی گفت: ما برای بیماری‌های جداشدنی شبکیه روش‌های درمانی جراحی داریم که خیلی هم موفق است و برای بیماری‌های دیابتی و استحاله سنی ماکولا هم درمان‌هایی در بعضی از فازهای بیماری داریم ولی برای بیماری‌های ژنتیکی شبکیه عملاً درمان مؤثری تا الان نداشتیم.

وی افزود: تحقیقات انجام شده در زمینه ژنتیک چشم پزشکی و سلول‌های بنیادی این نوید را می‌دهد که در سال‌های آتی بتوانیم به درمان بسیاری از مشکلات ناشی از شبکیه به گونه دیگری فکر کنیم و با امید بیشتری به درمان آنها بپردازیم.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *