شناسه خبر: 33215 منتشر شده در مورخ: 1399/12/20 ساعت: 15:23 گروه: اجتماعی  
باز هم دزدی دزدید و نابینایی سقوط کرد
ایران سپید گزارش می دهد

باز هم دزدی دزدید و نابینایی سقوط کرد

کارمند اداره برق منطقه آذربایجان شرقی ، صبح روز سه شنبه 21 بهمن ماه 1399 مثل همیشه برای انجام فعالیت های روزانه اش به سمت محل کار حرکت می کند. با عصای سفیدی که در دست دارد به محل کارش نزدیک می شود به فاصله چند متر مانده به در ورودی اداره ناگهان زیر پایش خالی شده و به داخل چاه آبی با عمق حدود 10 متر سقوط می کند.

به گزارش ایران سپید به گفته خودش خدا همراهش بود و به خاطره آمادگی جسمانی که داشت به سرعت و در عرض چند ثانیه دست هایش را باز می کند تا بتواند از فرو رفتن به داخل این چاه که بعدها  متوجه میشود بسیار عمیق بوده جلو گیری کند.

ولی محمدی 49 ساله هر روز در این مسیر تردد می کند او به ایران سپید می گوید: «گویا نیمه های شب دریچه این چاه را به سرقت بردند. من نیز صبح  ساعت 7 بدون اطلاع از این موضوع مثل همیشه به سمت اداره در حرکت بودم که این حادثه رخ داد.»

آقای محمدی ادامه می دهد:« در این حادثه ساق پای چپ و دست راستم زخمی شد و آسیب دیدم اما خدا را شکر دست و پایم نشکست و کامل سقوط نکردم چرا که اگر در این عمق فرو می رفتم محال بود زنده بمانم.»

این شهروند نابینا با اشاره به فیلم دوربین های مدار بسته از روز حادثه می گوید:«همان طور که در فیلم هم مشخص است هیچ علامت یا مانعی را جلوی این چاه قرار ندادند تا افراد نابینا متوجه مانع شوند و مسیر را عوض کنند اگر تا اصلاح و گذاشتن درپوش جدید برای این چاه دور آن را با موانعی می پوشاندند، مسیرم را تغییر می دادم و این حادثه که ممکن بود جانم را از من بگیرد، برایم روی نمی داد.»

مهدی رفعتی مدیرعامل موسسه نابینایان بصیر تبریز نیز در گفتگو با ایران سپید در خصوص واکنش این انجمن نابینایی نسبت به این حادثه می گوید: « چند روز پیش بود که مطلع شدیم که یکی از همشهریان نابینایان در زمان مراجعه به محل کارش در مسیر دچار حادثه شده و در چاه یا همان محل آب و فاضلاب شهری سقوط کرده است این حادثه در بلوار استاد شهریار و در نزدیکی محل کار این فرد نابینا رخ داده است. بعد از سقوط و البته نجات به هنگام این فرد توسط خودش همکارانش برای کمک به او آمده و آقای محمدی را به داخل ساختمان هدایت می کنند.»

وی ادامه می دهد: «با پیگیری های موسسه توانستیم این فیلم را منتشر و رسانه ای کنیم تا از تکرار چنین اتفاق های ناگواری که ممکن است جان شهروندان نابینا را به خطر اندازد، جلوگیری کنیم.

ما نیز تازه متوجه این حادثه شدیم و در حال پیگیری آن هستیم چرا که باید فکری اساسی برای این درپوش های آهنی کف خیابان صورت گیرد تا به راحتی قابل سرقت نباشد و حتی اگر هم ربوده شدند شهرداری موظف است بلافاصله نسبت به نصب درپوش جدید اقدام کند. نباید از چنین حوادثی به راحتی عبور کرد و باید از این شهروند نابینا دلجویی شود.»

وی در پایان می گوید: « برایم جالب است که چرا همکاران آقای محمدی که بینا هستند و قطعاً متوجه نبود این درپوش شده بودند کاری نکردند و گذاشتن این اتفاق روی دهد بعد برای کمک شتافتند. شاید این ضعف در اطلاعرسانی ما انجمن ها باشد که هنوز نتوانستیم آگاهی لازم در مورد نابینایان را به دیگر شهروندان دهیم.

 چرا که اگر کارمندان این اداره یا دیگر مردمی که متوجه  نبود درپوش آهنی شدند مسیر را با گذاشتن مانع می بستند و یا تخته چوبی را روی چاه قرار می دادند این اتفاق برای یک نابینا روی نمی داد.

 وظیفه ما انجمن ها و رسانه هاست که هوشیاری را به جامعه و مردم تزریق کنیم تا با مشاهده چنین اتفاقاتی هر شهروندی وظیفه خودش بداند که برای اصلاح آن اقداماتی که از دستش بر می آید را انجام دهد نه اینکه بی تفاوت از کنارش بگذرند. شاید نشر فیلم این حادثه جرقه ای باشد برای مردم تا به فکر دیگر همنوعانشان هم باشند. »

همان طور که در فیلم دوربین مداربسته محل کار این شهروند نابینا ضبط شده است در پیادرو چاه یا قناتی قرار دارد که گویا بر روی آن درپوشی آهنی نصب بوده که شب قبل از حادثه سارقین آن را به سرقت بردند و صبح همان روز این اتفاق تلخ برای یکی از شهروندان نابینای تبریزی مان روی داد.

با توجه به اینکه چهار فرد دارای مشکل بینایی در این اداره مشغول کار هستند این اتفاق میتوانست برای دیگر همکاران آقای محمدی هم روی دهد و نه تنها کارمندان نابینای این شرکت بلکه حتی جان ارباب رجوع های این اداره  به خطر بیاندازد.

چندی پیش هم مشابه همین اتفاق برای نابینای دیگری در کرمانشاه روی داد و به خاطر سرقت درپوش فاضلاب شهری شهروند نابینای کرمانشاهی هم دچار آسیب شد. حال چه کسی مقصر است آیا باید سارقان شهر را هوشیار کنیم که با ربودن این دریچه ها ممکن است باعث مرگ همشهریانشان شوند یا دریچه هایی بر روی این چاه ها نصب شود که ارزش مالی برای ربوده شدند نداشته باشد.

 

فیلم سقوط نابینای تبریزی در کانال آب بدون دریچه
نابینای تبریزی
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *