شناسه خبر: 33208 منتشر شده در مورخ: 1399/12/19 ساعت: 08:20 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 19 اسفند ۱۳۹۹

روزنامه سه شنبه 19 اسفند ۱۳۹۹

عناوین امروز:سه میلیون دانش آموز در کشور به تجهیزات هوشمند برای آموزش مجازی دسترسی ندارند- ۱۲۰ هزار نفر از پناهندگان آسیب‌پذیر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند-بیشترین نیاز به واکسن کرونا در تهران-مدرس شناخته شده گیتار از «شب‌های پارپاک» رونمایی کرد-مزیت توپ‌های مدیسن‌بال برای پرتابگران نابینا- طلاق بعد از سرقت طلافروشی شوهر.

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

۲۵ رجب ۱۴۴۱

 ۹ مارس ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۶۵۶

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

شهادت باب الحوائج حضرت امام موسی کاظم علیه السلام را تسلیت عرض می نماییم

........عناوین این شماره......

*سه میلیون دانش آموز در کشور به تجهیزات هوشمند برای آموزش مجازی دسترسی ندارند

* ۱۲۰ هزار نفر از پناهندگان آسیب‌پذیر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند

*بیشترین نیاز به واکسن کرونا در تهران

*مدرس شناخته شده گیتار از «شب‌های پارپاک» رونمایی کرد

*مزیت توپ‌های مدیسن‌بال برای پرتابگران نابینا

*طلاق بعد از سرقت طلافروشی شوهر

......اخبار ویژه

*سه میلیون دانش آموز در کشور به تجهیزات هوشمند برای آموزش مجازی دسترسی ندارند

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در کشور حدود ۷۰۰ هزار دانش‌آموز به شبکه اطلاعات و سه میلیون دانش‌آموز در کشور به تجهیزات هوشمند برای آموزش مجازی دسترسی ندارند، گفت: برای ۲۰ هزار دانش‌آموز در بخش استثنایی تامین اعتبار لازم برای خرید تجهیزات انجام شده است.

سید جواد حسینی ۱۸ اسفندماه در آئین افتتاح باشگاه پیشکوستان چهارمحال و بختیاری و اهدای تبلت به دانش‌آموزان استثنایی با تاکید بر اینکه اولین گام در راستای حرکت به سمت آموزش و پرورش باکیفیت مداخله به‌هنگام و پیشگیرانه در مشکلات آشکار و پنهان یادگیری است، اظهار کرد: انتظار می‌رفت عملکرد چهارمحال و بختیاری در بحث سنجش سلامت جسمانی دانش‌آموزان باتوجه به وجود نقاط صعب‌العبور و تعطیلی مدارس در شیوع کرونا پایین‌تر از میانگین کشوری باشد، اما این استان حائز رتبه برتر در کشور شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با اشاره به اینکه با راه‌انداری این سازمان پوشش تحصیلی در بین دانش‌آموزان استثنایی ۱۸ برابر افزایش داشت، عنوان کرد: ۱۵۲ هزار دانش‌آموز استثنایی در کشور وجود دارد.

وی افزود: این دانش‌آموزان در ۱۷۰۰ مدرسه ویژه، ۲۱ هزار مدرسه  پذیرا و ۷۵۰ مدرسه پشتیبان مشغول ارائه خدمات آموزشی به دانش‌آموزان استثنایی هستند و همچنین ۷۷۵ مرکز ویژه مشکلات یادگیری در سطح کشور وجود دارد که بیش از ۵۰ هزار دانش‌آموز در این مراکز خدمات دریافت می‌کنند.

حسینی با بیان اینکه در چهارمحال و بختیاری ۱۰۴ مدرسه به دانش‌آموزان استثنایی خدمات ارائه می‌دهند، گفت: حدود 3000 دانش‌آموز دارای هفت طیف آسیبی از جمله بینایی، شنوایی، ذهنی، حرکتی، اختلالات یادگیری، اتیستم، چند معلولیتی و ... در این مدارس مشغول تحصیل هستند.

معاون وزیر آموزش و پرورش از افزایش ۴۲ درصدی اعتبارات ایاب و ذهاب دانش آموزان استثنایی خبر داد و گفت: ۳۴ هزار دانش‌آموز استثنایی در کشور از خدمات توانبخشی و مشاوره در ۱۸ آیتم بهره‌مند شدند، برای انجام این خدمات ۲۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد و تلاش می‌شود در سال ۱۴۰۰ این بودجه رشد ۱۰۰ درصدی داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ۷۲ درصد دانش‌آموزان استثنایی در شبکه شاد حضور دارند، یادآور شد: همچنین برای اجرای طرح آموزش در منزل برای هر دانش‌آموزان حدود ۱۵ میلیون تومان هزینه می‌شود.

حسینی با بیان اینکه در کشور حدود ۷۰۰ هزار دانش‌آموز به شبکه اطلاعات و سه میلیون دانش‌آموزان در کشور به تجهیزات هوشمند برای آموزش مجازی دسترسی ندارند، عنوان کرد: حدود بخش استثنایی برای ۲۰ هزار دانش‌آموز تامین اعتبار لازم برای خرید تجهیزات انجام شده و در چهارمحال و بختیاری نیز ۲۵۰ وسیله آموزشی هوشمند تهیه شده است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در خصوص افتتاح باشگاه‌های پیشکسوتان در کشور توضیح داد: این باشگاه‌ها مزایای بسیار خوبی دارند، تجارب معلمان پیشکسوت مدارس استثنایی در این باشگاه‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود و می‌توان از این مسئله برای توانمندسازی جامعه استثنایی استفاده کرد.

وی افزود: در این طرح به‌دنبال راهنمایان بالینی هستیم تا این افراد که تجربه بالایی در آموزش دانش‌آموزان استثنایی دارند این تجربیات را به سایر معلمان منتقل کنند.

حسینی در پایان با اشاره به افتتاح پایگاه آموزش مجازی آموزش و پرورش استثنایی در چهارمحال و بختیاری، عنوان کرد: حدود 2000 دانش‌آموز در این شیوه تحت آموزش تعاملی قرار می‌گیرند.

 

*مراکز خدمات مثبت زندگی؛ نیازمندیابی فعال برای جامعه هدف در محلات

رئیس سازمان بهزیستی کشور در آئین افتتاح همزمان ۲۴۰۰ مرکز خدمات مثبت زندگی به دستور ریاست جمهوری در سراسر کشور با بیان اینکه با این اقدام نیازمندیابی فعال برای جامعه هدف در محلات صورت می‌پذیرد، گفت: بهزیستی با نامیدن این مراکز به +زندگی سعی در ایجاد برند نوینی برای بهبود و ارتقا زندگی شهروندان با رویکرد پیشگیری ایجاد کرده است.

«وحید قبادی‌دانا» رئیس سازمان بهزیستی کشور در آئین افتتاح همزمان ۲۴۰۰ مرکز خدمات مثبت زندگی به دستور ریاست جمهوری در سراسر کشور، گفت: مراکز خدمات بهزیستی از سال ۱۳۸۰ طبق بند ۴ ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت باید شکل می‌گرفت که بعد از ۲۰ سال این تکلیف قانونی در دولت تدبیر و امید به اجرا در آمد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در روز جهانی افراد دارای معلولیت مبنی بر اینکه مسئول حقیقی کمک به معلولان فقط بهزیستی نیست بلکه همه مردم، بخش‌های دولتی و غیردولتی و سازمان‌های انقلابی هستند؛ هرچه ممکن است در سطح کشور خدمات مربوط به بهزیستی را باید گسترش داد و از نیروی مردم برای گسترش این خدمات حداکثر استفاده را کرد، افزود: همچنین رهنمودهای رهگشا ریاست جمهوری در نشست صمیمانه با تشکل‌های افراد دارای معلولیت سراسر کشور در سال گذشته و تاکید درخصوص بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی برای خدمت به جامعه هدف بهزیستی انگیزه مضاعف برای شکل‌دهی مراکز مثبت زندگی شد.

وی با بیان اینکه در راه‌اندازی مراکز +زندگی در اولین گام ۲۲ خدمات سطح اول به صرت رایگان در حوزه‌های پیشگیری، توانبخشی و اجتماعی از پنجره‌ای واحد در اختیار جامعه هدف قرار می‌گیرد، گفت: این ظرفیت‌سازی با مشارکت ۶ هزار میلیارد تومانی بخش غیردولتی توسط ۲۴۰۰ موسس داوطلب تحصیل‌کرده که عمده آنها را جوانان و زنان تشکیل می‌دهند، شکل گرفته است.

قبادی‌دانا با بیان اینکه برنامه‌ریزی این طرح در ۲ سال اخیر با شرایط سخت کرونایی و همت و تلاش جهادی پرسنل دلسوز و متخصص ستادی و استانی براساس راهبردهای ترسیمی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت پذیرفت، اذعان کرد: موقعیت مکانی مراکز مثبت زندگی برحسب موقعیت جغرافیایی جامعه هدف انجام شد که بعد از آمایش این مراکز در ۲۴۰۰ محله شهری و روستایی تعیین شد و پس از فراخوان عمومی الکترونیکی در یک فرآیند سه ماهه از میان ۱۲ هزار داوطلب تاسیس، ۲۴۰۰ نفر براساس شایستگی علمی و تجربی پذیرش شدند.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور نرم‌افزار، اپلیکیشن، دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های اجرایی و نظارتی مراکز خدمات بهزیستی مثبت زندگی از ماه‌ها قبل تدوین و ابلاغ و طی ۴ ماه گذشته فاز آزمایشی در ۳۱ استان کشور با موفقیت سپری شده است.

وی با بیان اینکه این مراکز در بستر فناوری اطلاعات و شبکه هوشمند به شبکه بهزیستی کشور متصل شده‌اند، گفت: هر مددجو دارای یک پرونده الکترونیک است که دسترسی‌پذیری را آسان و بروکراسی را حذف کرده است و با اجرای این پروژه محله‌محور بیش از ۱۱ هزار شغل جدید برای جوانان فارغ‌التحصیل مددکاری با میانگین سنی ۳۳ سال ایجاد شده که خدمات آگاه‌سازی و آموزش خانواده‌ها برای پیشگیری از معلولیت‌ها و آموزش مهارت‌های زندگی و توانمندسازی را در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی فراهم می‌کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه با افتتاح مراکز مثبت زندگی نیازمندیابی فعال برای جامعه هدف در محلات صورت می‌پذیرد، در پایان یادآور شد: سازمان بهزیستی کشور با نامیدن این مراکز به +زندگی سعی در ایجاد برند نوین برای بهبود و ارتقا زندگی شهروندان با رویکرد پیشگیری ایجاد کرده است و به این ترتیب بستر شبکه اجتماعی شکل خواهد گرفت.

یادآوری می‌شود؛ در پایان آئین افتتاح همزمان ۲۴۰۰ مرکز خدمات مثبت زندگی به دستور ریاست جمهوری در سراسر کشور «وحید قبادی‌دانا» رئیس سازمان بهزیستی کشور از تندیس و یادبود مراکز + زندگی رونمایی کرد.

*«بهزیستی در خانه‌ها»؛ سیاست کلی مراکز +زندگی در دولت تدبیر و امید

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آئین افتتاح همزمان ۲۴۰۰ مرکز خدمات مثبت زندگی به دستور ریاست جمهوری در سراسر کشور با بیان اینکه این مراکز بازوان تخصصی واکنش سریع بهزیستی برای ارائه خدمات تخصصی است، گفت: در فعالیت آزمایشی مراکز مثبت زندگی، ۲.۵ میلیون بازدید خانگی صورت پذیرفت که تا دو ماه آینده به ۵ میلیون بازدید خانه به خانه خواهیم رسید.

«محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آئین افتتاح همزمان ۲۴۰۰ مرکز خدمات مثبت زندگی به دستور ریاست جمهوری در سراسر کشور با بیان اینکه امروز تحول بزرگی در عرصه فعالیت‌های اجتماعی کشور رخ داده است، گفت: امروز در حوزه رفاه اجتماعی و محضر دولت تدبیر و امید یکی از بهترین روزهای کاری خود می‌دانم چون تلاش همکارانم سبب شد مراکز +زندگی برای کمک به همنوعان در سراسر ایران در راستای ارتقاء سطح رفاه در جامعه به کار گرفته شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مراکز +زندگی به عنوان بازوان تخصصی واکنش سریع بهزیستی برای ارائه خدمات تخصصی است، تصریح کرد: امروز ۲۴۰۰ مرکز به وسیله ۱۱ هزار مددکار، روانشناس و متخصصین آموزش‌دیده  با زبان و فرهنگ بومی خدمات ارائه می‌کنند.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری ۶ هزار میلیارد تومانی مردم در این بخش، عنوان کرد: براساس برگزاری آزمون تخصصی ۱۱ هزار جوان همراه با ۲ هزار موسس در مجموعه مراکز +زندگی به کار گرفته شدند و تنها در فعالیت آزمایشی مراکز مثبت زندگی، ۲.۵ میلیون بازدید خانگی صورت پذیرفت که تا دو ماه آینده به ۵ میلیون بازدید خانه به خانه خواهیم رسید به عبارتی بهزیستی در خانه‌ها.

شریعتمداری با بیان اینکه با غربالگری‌ها، آموزش‌ها و ... ماشین تولید فقر، محرومیت و معلولیت را در جامعه دنبال می‌کنیم و پیشگیری بهتر از درمان را در بهزیستی ملکه ذهنمان کرده‌ایم، در پایان یادآور شد: فعالیت مراکز خدمات مثبت زندگی در مجموع، ۲۱ میلیون سفر را کم کرده است و می‌توانند فعالیت پرافتخار اجتماعی را سامان دهند.

 

.......اخبار روز

* ۱۲۰ هزار نفر از پناهندگان آسیب‌پذیر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور:

به منظور حمایت از پناهندگان ساکن کشور، مرحله هفتم طرح بیمه سلامت با تنظیم تفاهم نامه مشترک با سازمان بیمه سلامت ایران و مشارکت دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران برای تحت پوشش قرار گرفتن تعداد ۱۲۰ هزار نفر از پناهندگان آسیب پذیر به اجرا درآمد.

 این اقدام با هدف فراهم آوردن خدمات درمانی در قالب بسته جامع پایه (سرپایی، بستری و بستری موقت) با مبلغی بیش از یک هزار و ۴۷۳ میلیارد ریال در هفتم اسفند ماه برای مدت یک سال و با افزایش ۲۰ درصدی تعداد ذینفعان و نیز ۲۰ درصد اعتبار نسبت به مرحله قبل به اجرا درآمد./ ایرنا

*اعتراف می‌کنیم که ٤٠٠ میلیون پوند به ایران بدهکاریم

 سایمون مک‌دونالد– معاون سابق وزیر امور خارجه انگلیس

ما اعتراف می‌کنیم که این پول متعلق به ایران است و باید به این کشور پرداخت شود. اما پیچیدگی کلیدی کار در این است که ایران مشمول تحریم‌های پیچیده‌ای است و چگونگی پرداخت این مبلغ بخشی از ماجراست.

تلاش‌های گسترده ای در این رابطه در جریان است.

دادگاه بعدی این پرونده در ماه آوریل(اردیبهشت) برگزار می‌شود.

بدهی انگلیس به ایران مربوط به خرید تانک‌های چیفتن در سال ۱۳۵۰شمسی بین وزارت دفاع انگلیس و حکومت پهلوی است که قرار بود در قالب آن یک هزار و ۵۰۰ دستگاه تانک و خودروهای زرهی به ایران تحویل شود./ ایرنا

* رد پای ویروس جهش یافته در همه استان های کشور وجود دارد

رئیس ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران:

در همه استان‌های کشور رد پای ویروس جهش یافته و خطرناک وجود دارد.

مرگ و میر این ویروس به ویژه در مراکز پرازدحام  بسیار بالا است.

شهر تهران در ایام نوروز بیشترین مسافر را برای سایر استان‌های کشور دارد که این بالاترین خطر است.

افراد با سفر به استان‌های دیگر ویروس را پس از تعطیلات به تهران منتقل می‌کنند و این یک تهدید بزرگ برای کلانشهر تهران است.

*افزایش ۳میلیون تومانی حقوق بازنشستگان

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی:

حقوق هر بازنشسته‌ای بر مبنای سوابقی که دارد، افزایش می‌یابد و در مجموع افزایش حقوق رقمی بیش از ۳ میلیون تومان است.

 

.....سلامت و بهداشت

*بیشترین نیاز به واکسن کرونا در تهران: فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر اینکه حجم قابل توجه مراجعان به بخش های بهداشتی و درمانی تهران شرایطی متفاوت از سایر شهرها برای تهران رقم می‌زند، گفت: بر همین اساس تهران بیشترین نیاز را به واکسن کووید را دارد.

به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی افزود: تا به امروز بالغ بر ۱۹۲ هزار نفر  با تشخیص قطعی یا محتمل بر کرونا در ۱۳۸ بیمارستان پایتخت بستری و از خدمات بیمارستانی استفاده کرده اند.

دکتر زالی با اشاره به مراجعه بیش از یک میلیون و ۲۰ هزار مراجعه درمانی به بیمارستانهای استان تهران به صورت سرپایی با علایم کرونا گفت: میانگین افرادی که به مراکز جامع سلامت با علایم قطعی و یا مشکوک به کرونا مراجعه کرده اند نیز بالغ بر ۹۸۰ هزار نفر است.

زالی با اشاره به این که تولید واکسن های مختلف با کارایی متفاوت هر کدام تکنیک و دانش جداگانه ای دارد تاکید کرد: این تنوع در تولید واکسن در هیچ جای دنیا وجود ندارد.

وی ورود دانش تولید واکسن به مرحله صنعتی را نیازمند تامین زیرساخت ها دانست و افزود: ویروس جهش یافته موضوعی جدی است بنابراین استفاده از واکسن تولید داخل با ابزارها و تکنیک به روز شده ضمن تامین زیرساخت ها باید در دستور کار باشد.

دکتر حسینعلی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز با اشاره به فعالیت های محققان و شرکت های دانش بنیان در راستای تولید واکسن داخل اظهار کرد: تولید واکسن مقابله با ویروسی که هر روز چهره عوض می کند کار بسیار پیچیده و دشواری است.

وی افزود: با توجه به این که اعمال محدودیت ها می تواند اقتصاد و کسب و کارهای کوچک را با چالش های جدی مواجه کند. بنابراین توجه به توصیه‌ها تا زمان واکسیناسیون عمومی بهترین و کارآمدترین راه‌حل است.

*نیمی از مردم همچنان نگران ابتلا به کرونا هستند: نتایج آخرین نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در خصوص دیدگاه مردم درباره کرونا نشان می‌دهد بیش از نیمی از پاسخگویان (۵۲ درصد) نگران ابتلا به کرونا هستند.

 چهارمین موج از مجموعه نظرسنجی‌های انجام‌شده توسط گروه افکارسنجی این پژوهشگاه که از تاریخ ۹ بهمن تا ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ انجام شده است نشان می‌دهد بیش از نیمی از پاسخگویان (۵۲ درصد) از ابتلای خود یا یکی از اعضای خانواده‌شان به ویروس کرونا احساس نگرانی می‌­کنند.۲۸ درصد افراد پاسخگو نیز درخصوص اینکه خود یا اعضای خانواده ­شان به ویروس کرونا مبتلا شوند، نگران نیستند. ۱۶ درصد پاسخگویان نیز اعلام کرده ­اند «تا حدی» نگران ابتلای خود یا اعضای خانواده­ شان به ویروس کرونا هستند.

بر اساس مقایسه نتایج کشوری دو نظرسنجی پژوهشگاه در مهر و بهمن ۱۳۹۹، میزان نگرانی ایرانیان پیرامون ابتلای خود یا خانواده­شان در بهمن ماه ۹۹ نسبت به مهر کاهش یافته و از ۷۰ درصد به ۵۲ درصد رسیده است.بعلاوه ۴۱ درصد پاسخگویان زمان مشخصی برای پایان این دوره در ذهنشان متبادر نمی­ شود. اما بیشترین میزان تخمین مشخص پایان این دوره در بین پاسخگویان به ترتیب عبارت است از: بیشتر از یک سال (با فراوانی ۲۰ درصد)، یک سال (با فراوانی ۱۵ درصد) و شش ماه(با فراوانی ۱۰ درصد).

*پانزده هزار بهبودیافته کرونایی پلاسما اهدا کردند: مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با تاکید بر اینکه زمان طلایی برای تزریق پلاسمای بهبودیافتگان کرونایی سه تا پنج روز نخست ابتلاء به کرونا است، گفت: تاکنون ۱۵ هزار بهبود یافته کرونا برای نجات جان بیماران مبتلا به این بیماری پلاسما اهدا کردند.

به نقل از ایرنا، دکتر پیمان عشقی افزود: از اردیبهشت ماه امسال، ۱۸ هزار بهبودیافته کرونا برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کردند که ۱۵ هزار نفر از آن ها شرایط اهدا را داشتند و پلاسمای خون خود را اهدا کردند. از پلاسمای اهدایی، ۱۱ هزار واحد برای درمان بیماران مبتلا به کرونا استفاده شد و چهار هزار واحد نیز ذخیره شد.

وی ادامه داد: یکصد سال است که روش پلاسما درمانی به عنوان یک روش درمانی در جهان پذیرفته شده است و پادتن تولید شده در بدن بیماران شاید بتواند بیماری کووید 19 را از بین ببرد و ترمز بیماری را بکشد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت: از اوایل اردیبهشت امسال سازمان انتقال خون وارد مقوله جمع آوری پلاسمای بهبودیافتگان کرونا شد و تا آخر اردیبهشت هم ۲۴ استان کشور در این زمینه مجهز شدند.

عشقی تاکید کرد: بهبودیافتگانی می توانند پلاسمای خون خود را اهدا کنند که ۲۸روز از بهبودی شان گذشته باشد، اما برای گرفتن تیتر و اندازه‌گیری میزان پادتن موجود در پلاسمای بهبودیافته ها از ابتدا دچار مشکل بودیم و هنوز هم هستیم، از سویی دیگر پلاسمایی که به سختی تهیه می شد، در زمان مناسب مصرف نمی شد به این معنا که اگر بخواهیم تزریق پلاسما موثر واقع شود، فرصت طلایی تزریق آن به بیماران کرونایی در سه روز تا پنج روز نخست ابتلا است.

به گفته وی در دوران شیوع کرونا به هیچ عنوان استانداردهای انتقال خون کاهش نیافت بلکه همه استانداردها رعایت شد اما با شروع هر پیک کرونا شاهد کاهش مراجعه کنندگان برای اهدا ی خون بودیم.

عشقی ادامه داد: در موج قبلی کرونا نیز با کاهش میزان اهدای خون مواجه شدیم بر این اساس برای اهدای خون فراخوان هایی اعلام شد و از بهبودیافتگان خواستیم تا برای نجات جان بیماران مبتلا به کرونا، پلاسمای خون خود را اهداء کنند.

وی گفت: شاید یکی از دلایل کاهش مراجعه برای اهدای خون ترس مردم از ابتلا به کرونا باشد اما اهدا کنندگان خون باید بدانند که مراکز اهدای خون، بیمارستان و مراکز درمانی نیست که بیماران را پذیرش کند، بلکه افرادی که برای اهدای خون مراجعه می کنند از سالم ترین افراد هستند و استانداردهای بهداشتی و پروتکل‌ها در مراکز اهدای خون رعایت می شود بنابراین اهدا کنندگان با اطمینان خاطر به مراکز اهدای خون مراجعه کنند. بعلاوه بیماری کرونا یک بیماری تنفسی است و از طریق خون منتقل نمی شود و تاکنون ثابت نشده است که کرونا از طریق خون منتقل شود بنابراین در هنگام دریافت خون یا اهدای خون هیچ گونه نگرانی مبنی بر انتقال کرونا وجود ندارد.

 

.......آهنگ و درنگ

*مدرس شناخته شده گیتار از «شب‌های پارپاک» رونمایی کرد: شنوندگان جدی رادیو و آنها که موسیقی هم برایشان یک دغدغه جدی باشد و تلاش کنند ریشه و شناسنامه موسیقی‌هایی را که از رادیو بشنوند پیدا کنند، حتماً با نام «پدرام امینی ابیانه» آشنایی دارند؛ نوازنده‌ای قدیمی که حالا عمر گیتار به دست بودنش به بیش از سه دهه می‌رسد و روزی نیست که آثارش را در رادیو یا میان‌برنامه‌های تلویزیونی نشنویم. امینی ابیانه تا به جحال چندین آلبوم بی‌کلام را روانه بازار کرده که بسیار هم مورد استقبال عمومی واقع شده است. حالا او به تازگی از آلبوم جدیدی رونمایی کرده است.

مراسم رونمایی از تازه‌ترین آلبوم پدرام امینی ابیانه عصر روز جمعه 15 اسفندماه در باغ فردوس موزه سینما برگزار شد.

در ابتدای مراسم رونمایی آلبوم «شب‌های پارپاک»، پدرام امینی از ایده شکل گیری اثر خود یاد کرد و گفت: من تاکنون آلبوم‌های بسیاری با عناوین مختلف منتشر کرده‌ام که مهم‌ترین آنها مجموعه‌های «آتش» بود. اما ایده شکل گیری آلبوم تازه‌ام از آنجا شروع شد که بعد از 40 سال متوجه شدم سبک ندارم، نمی‌توانم تقلید کنم وکار گذشتگان را تکرار کنم و مثل فلان خواننده مطرح شوم برای همین آلبوم بی کلامی تولید کردم که اگر کسی چند بار گوش کند قطعاً به آن اعتیاد پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه در اجرای قطعات این آلبوم به موسیقی بزرگان پرداخته و نسبت به آنها و اصالتشان پایبند بوده است، افزود: آلبوم «شب‌های هارپاک شامل هشت قطعه با عناوین Asturias version on, cards Monti version on, Roma, Romance, Malaguena, cards Monti Version, Asturias Version two, The Flight of Persian Bumblebee است.

این موسیقی دان در ادامه با اشاره به نام آلبوم تازه‌اش که بر گرفته از روستای تاریخی ابیانه است توضیح داد: هارپارک زیر گذری 3000 ساله در روستای تاریخی ابیانه است، به معنی زیر پله ونام یک سردار هم می‌باشد. هارپاک اشاره دارد به سردارایرانی که جان کورش کبیر را نجات داد و دو هزار و 500 آتشکده به نام او احداث شد و هم اکنون تنها آتشکده‌ای که پابرجاست در ابیانه وجود دارد و بقیه در گذر زمان از بین رفته‌اند. استفاده از کلمه شب در این آلبوم استعاره از خلوت و خلوص است. چون شب مظهر را خلوتگهی برای خلق هنر می‌دانم.

امینی با بیان اینکه این آلبوم چهارمین آلبوم مجاز و بیست و پنجمین آلبوم تولید و آهنگسازی شده توسط وی است، گفت: از آنجایی که به عنوان گیتاریست فوق سریع از من انتظار می‌رفت که قطعات سرعتی داشته باشم، یکی از قطعات این آلبوم به نام «پرواز زنبور عسل ایرانی» برگرفته از «پرواز زنبور عسل» کورساکف است که از آن سریعتر اجرا شده است و شاید تقلیدی است از «طیران العصفور» عربی یا «Flight Of The Bumblebee» که در آلبوم «آتش 2» توسط من اجرا شده است. به گونه‌ای شبیه «پرواز زنبورعسل» کورساکف است اما لهجه ایرانی دارد، در گام مینورو با دیز کردن نت چهارم صدای ایرانی می‌دهد.

 از آنجایی که از من انتظار قطعات سرعتی می‌رفت، آهنگ «Malaguena» نیزبسیار سرعتی و super fast speed اجرا شده است. در سایر قطعات بیشتر به زیبایی توجه شده تا سرعت! همانطور که می دانیم در کلیه هنرها تکنیک و زیبایی مثل دو کفه ترازو هستند و هرقر که تکنیک بالاتر می‌رود، زیبایی پایین می‌آید. لذا در قطعاتی مثل Roma یا Romance اثری از ویسنته آمیگو خیرول یا Asturias version on نیازی به سرعت نوازی نیست بلکه انتقال احساس و انتقال اندیشه آهنگساز مهمتر است. این قطعات سرعتی نیستند بلکه احساسی هستند. از قطعات یاد شده Asturias اثر ایزاک آلبنیز، Roma اثر ویسنته آمیگو، Csárdás‎اثر مونتی آهنگساز ایتالیایی متعلق به صد سال پیش و به دو گونه متفاوت همراه با پرکاشن و بدون پرکاشن نواخته شده است و همچنین Roma جزو کارهایی است که به دو گونه متفاوت اجرا شده است.

وی درباره اجرای این قطعات گفت: این قطعات به روش فری استایل اجرا شده، یعنی کاملاً آزاد و با تلفیقی از فلامنکو، کلاسیک و سبکهای دیگر و فقط با گیتار اجرا شده‌اند.

 یعنی اگر نیاز به پرکاشن بوده، توسط تکنیک‌های خاص روی خود گیتار اجرا شده است، در مورد بیس و سازهای مورد نیاز هم همچنین از خود گیتار استفاده شده است.

 

.......ورزشی

*مزیت توپ‌های مدیسن‌بال برای پرتابگران نابینا

رئیس کمیته دو و میدانی فدراسیون جهانی نابینایان و کم‌بینایان و عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان می‌گوید: برای پرتابگران بهتر است در شروع تمرینات از توپ‌های مدیسن‌بال استفاده شود.

مصطفی بهرامی اظهار کرد: وزنه سومین ماده از گروه پرتاب‌هاست. وسایلی که در پرتاب‌های نیزه و دیسک مورد استفاده قرار می‌گرفتند در وزنه کاربرد کمتری دارند.

وی ادامه داد: در این پرتاب برای تمرین افراد مبتدی می‌بایست به جای استفاده از وسایل سنگین از وسایل سبک‌تری استفاده کرد، چراکه می‌توانند نتایج بهتری کسب کنند.

بهرامی افزود: در آغاز تمرینات از توپ‌های مدیسن‌بال باید استفاده شود. حسن این توپ‌ها در این است که می‌توان آنها را هم در مراحل مختلف یادگیری و هم در هنگام گرم کردن بدن مورد استفاده قرار داد.

عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان اضافه کرد: ضمن اینکه مهمترین مزیت این توپ‌ها ایمنی ایمنی آنها در هنگام پرتاب است.

وی تصریح کرد: در ساده‌ترین روش تمرینی این توپ‌ها، دو نفر می‌توانند روبروی هم قرار گرفته و به طور متناوب به سمت هم پرتاب کنند.

بهرامی گفت: بنابراین در هنگام آموزش می‌بایست روی مسائل مهم تکنیکی از قبیل وضعیت پاها، دست‌ها، انتقال وزن، رهایی و... تمرکز کرد.

* لاپورتا رئیس باشگاه بارسلونا شد

خوان لاپورتا با پیروزی برابر ویکتور فونت و تونی فریشا، برای دومین بار به عنوان رئیس باشگاه بارسلونا انتخاب شد.

لاپورتا که پیش از این بین سال‌های 2003 تا 2010 ریاست باشگاه بارسلونا را برعهده داشت، با کسب 58 درصد آرا، بالاتر از فونت (32 درصد) و فریشا (10 درصد) قرار گرفت و برای یک دوره پنج ساله، بر روی صندلی ریاست باشگاه کاتالانی خواهد نشست.

لاپورتا در سال 2015 هم در انتخابات ریاست باشگاه بارسلونا شرکت کرده بود اما رقابت را به جوزپ ماریا بارتومئو باخت؛ رئیس قبلی باشگاه که به دلیل رسوایی بارسا گیت، مجبور به کناری‌گیری شد و هفته گذشته نیز توسط پلیس کاتالونیا بازداشت شد و در حال حاضر به قید وثیقه آزاد است.

لاپورتا اولین بار در سال 2003 روی صندلی ریاست باشگاه بارسلونا نشست.

لاپورتا در سال 2003 نیز در شرایطی مشابه ریاست باشگاه بارسلونا را برعهده گرفت و توانست پر افتخارترین سال های تاریخ این باشگاه را رقم بزند. او ابتدا فرانک رایکارد را به عنوان سرمربی انتخاب کرد و آبی و اناری ها با هدایت این مربی هلندی موفق به قهرمانی در لالیگا و چمپیونزلیگ شدند.

او سپس در سال 2008 با استخدام پپ گواردیولا، دست به ریسک بزرگی زد که نتیجه آن فتح شش گانه در همان فصل بود. اما وقتی در سال 2015 بار دیگر برای ریاست بارسا نامزد شد، با توجه به اینکه مدت کوتاهی از قهرمانی تیم در چمپیونزلیگ می‌گذشت، اعضای باشگاه ترجیح دادند بار دیگر بارتومئو را که بعد از کنار رفتن روسل، بدون انتخابات به عنوان رئیس منصوب شده بود را انتخاب کنند.

هواداران بارسلونا منتظر هستند تا بار دیگر شاهد ثبت لحظه مشابهی باشند؛ قراردادی که مسی را تا پایان دوران حرفه‌ای‌اش در نوکمپ نگه دارد.

 

.......‌حوادث

*طلاق بعد از سرقت طلافروشی شوهر

زوج جوان در راهرو دادگاه خانواده در گوشه‌ای ایستاده بودند و گهگاه زیر لب حرفی زمزمه می‌کردند، گاهی به ساعت‌شان نگاهی می‌انداختند و منتظر بودند اما هرگز به‌صورت همدیگر نگاه نمی‌کردند گویی بشدت از هم دلخور بودند.

 سمیرا ۲۵ سال بیشتر ندارد و مازیار ۲۸ ساله است و شاید یکی از دلایل حضورشان در دادگاه همین کم تجربگی و سن کم آنها بود. دقایقی بعد منشی دادگاه این زوج را به داخل شعبه فراخواند. سمیرا پس از ورود به اتاق روی صندلی روبه‌روی قاضی میانسال نشست و چند قدم آن طرف‌تر هم مازیار ایستاد تا قاضی به او اجازه نشستن دهد.

قاضی پرونده پس از تورق دادخواست این زوج سرش را بلند کرد و به مازیار گفت: بفرمایید بنشینید. مشکلتان چیست؟ مازیار تا قصد داشت صحبت کند، سمیرا گفت: اجازه بدهید من ماجرا را کامل تعریف کنم. پدر من فرش فروشی دارد و در کنار مغازه پدرم مازیار یک مغازه طلافروشی.

من قبل از ازدواجم حداقل هفته‌ای ۵ بار به مغازه پدرم می‌رفتم و گاهی برای خریدن طلا به مغازه مازیار سر می‌زدم تا اینکه او به من پیشنهاد دوستی داد. در ابتدا قبول نکردم اما وقتی دیدم او قصد ازدواج دارد و پسر خوش قیافه و خوش‌تیپی است و علاوه بر آن خانواده‌اش هم وضعیت مالی خوبی دارند پیشنهادش را پذیرفتم و چند ماهی باهم دوست شدیم و در آن چندماه هر چیزی که می‌خواستم برایم تهیه می‌کرد و من احساس می‌کردم که وقتی با او ازدواج کنم هیچ وقت احساس کمبود نخواهم کرد، چراکه من در خانه پدرم هرچیزی که می‌خواستم براحتی می‌خریدم و در رفاه زندگی می‌کردم.

 قاضی گفت: تعاریف شما از همسرتان نشان می‌دهد که او از همان ابتدا به شما علاقه‌مند بوده و نباید در ادامه مسیر زندگی‌تان با مشکلی روبه‌رو می‌شدید. سمیرا جواب داد: اتفاقاً من هم همین باور را داشتم اما پس از عقد همه چیز تغییر کرد. تازه فهمیدم خرج کردن او فقط تا پیش از ازدواج بوده و خساست‌های او پس از ازدواج‌مان مشخص شد. حتی خانواده‌اش هم با اینکه وضع مالی خوبی دارند به سختی حاضرند هزینه کنند. این در حالی است که من در خانواده‌ای بزرگ شدم که پدرم هیچ چیزی برای‌مان کم نگذاشته بود.

 زن جوان ادامه داد: این رفتارها ادامه داشت تا اینکه چند ماه پیش دزد مغازه مازیار را سرقت کرد و از آن روز به بعد ما مثل خانواده‌های فقیر زندگی می‌کنیم. حتی برای مخارج اولیه زندگی هم به مشکل برخوردیم و هروقت هم اعتراض می‌کنم مازیار می‌گوید که فعلاً از پول خبری نیست و باید با این موضوع کنار بیایی.

 جالب است بدانید که این آقا حتی برای رفاه من هم حاضر نیست از پدرش پولی بگیرد. مازیار آهی کشید و گفت: تا زمانی که پول داشتم هر آنچه که در توانم بود برایش می‌گرفتم اما حالا خودش می‌داند که وضعیت مالی خوبی ندارم و نمی‌توانم برای لباس و کفش و آرایشگاه این خانم ماهی ۱۰ میلیون تومان هزینه کنم. سمیرا حرف مازیار را قطع کرد و گفت: هزینه کنی؟! تو فقط در چند ماهی که با هم دوست بودیم هزینه می‌کردی.

آن هم برای این بود که مرا فریب بدهی تا فکر کنم مرد دست و دلبازی هستی وگرنه من اگر می‌دانستم تو و خانواده‌ات اینقدر خسیس هستید هرگز حاضر نمی‌شدم با تو وصلت کنم.مازیار جواب داد: مگر تو با پول من وصلت کرده بودی؟! اصلاً فکر کن من از اول پول نداشتم. مگر عاشق من نبودی؟!

سمیرا گفت: اگر از اول پول نداشتی مشکلی نبود چون من زن تو نمی‌شدم. مگر دیوانه بودم که خانه پدری‌ام را که در آن با ناز و نعمت زندگی می‌کردم  با خانه یک مرد بی‌پول و خسیس عوض کنم.

 عشق در زندگی من موقعی معنا پیدا می‌کند که بدانم از هر نظر تأمین هستم نه اینکه برای خریدن یک کفش التماس کنم. مازیار که از حرف‌های همسرش عصبانی شده بود، گفت: اگر ناراحتی طلاقت می‌دهم. سمیرا پاسخ داد: تو؟ من خودم طلاق می‌گیرم و دوباره به آرامش می‌رسم. مازیار که از حرف‌های همسرش وامانده بود رو کرد به قاضی و گفت: جناب قاضی می‌بینید که چگونه با من حرف می‌زند انگار نه انگار که من همسرش هستم.

 از وقتی سرمایه‌مان سرقت شد اصلاً دیگر من را نمی‌بیند. آن مغازه مال من نبود مال پدرم بود و من در آنجا کار می‌کردم. سمیرا گفت: می‌بینید. حالا که به اینجا رسیده می‌گوید مغازه مال پدرم است. اما وقتی می‌خواست با من ازدواج کند می‌گفت مغازه خودم است.

بعد رو کرد به مازیار و گفت: من نمی‌خواهم که مغازه تو یا پدرت را تصاحب کنم که حالا اینجوری حرف می‌زنی. پدر من به اندازه کافی مال و اموال دارد که چشمم به اموال پدرت نباشد. اگر می‌توانی همینجا تعهد بده که زندگی‌مان را تغییر می‌دهی اگر هم نمی‌توانی همینجا از هم جدا شویم و تو زندگی ات را بکن و من هم به‌دنبال زندگی خودم بروم. در ادامه قاضی زوج جوان را به آرامش دعوت کرد و گفت: از صحبت‌های شما این‌طور استنباط می‌شود که هر دو از هم دلگیر هستید اما ته دلتان هنوز هم همدیگر را دوست دارید. فکر می‌کنم بهتر است یک ماه نزد مشاور بروید که فکر می‌کنم مشکلتان رفع خواهد شد اگر پس از حضور در جلسات مشاوره هنوز هم مشکل‌تان حل نشده بود در جلسه بعدی تصمیم‌گیری خواهم کرد.

امیرحسین صفدری کارشناس مسائل خانواده

استقلال مالی در زندگی مشترک یکی از ارکان مهم زندگی مشترک است. اما اگر هدف شما از ازدواج کردن فقط پول طرف مقابلتان باشد باید این را بدانید که در آینده با مشکلات زیادی مواجه می‌شوید. ملاک‌های یک زندگی موفق؛ اخلاق، صداقت، وفاداری، تعهد، صمیمیت، درک متقابل و ازخودگذشتگی است.

در این پرونده اگر سمیرا با توجه به ملاک‌های زندگی موفق در مقابل وضعیت پیش آمده با مازیار همراهی و تعامل می‌کرد هیچگاه کارشان به دادگاه نمی‌کشید. زوج‌های جوان باید بدانند که در زندگی مشترک سختی‌ها و مشکلات همیشه وجود دارد و رفع این مشکلات بستگی به نگرش خودشان دارد.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *